odloženie

Sem píšte vaše rady a nápady.

odloženie

Poslaťod tanicka2010 » Sob 27.11.2010 18:11

aha Hanka 1 a prosim ta ako ju to mam naucit to odlozenie.Velmi by som chcela aby ostal niekde na mieste alebo aj vo voliere ked pride navsteva,alebo niekto z rodiny .Mohla by som tam vyuzit to lahni? neviem vobec ako na to odlozenie :ua:
tanicka2010
Nováčik
 
Príspevky: 34

Re: lahni

Poslaťod lavyrle » Sob 27.11.2010 18:40

tanicka, ked tak nad tým rozmýšlam - ja aj pri odložení používam reč rúk či tela :smile: Poviem ZOSTAŇ, vystriem ruku a dlaň a postupne cúvam. Ak vidím, že sa chystá pohnúť - ukážem len tou vystretou rukou a dlaňou...zo začiatku som to robila tak, že som cúvla len o kúsok a prišla pochvala. Postupne sa vzdialenosť medzi nami vzďalovala. A boli sme tam úplne sami - čiže žiadne iné podnety. Teraz to už bežne používame - napríklad minule u nás boli takí robotníci a báli sa ho. Jeden z nich mi chcel niečo podať, psa som teda "odložila" na chodníku a šla som k tomu mužovi. Akim krásne zostal :smile: Máme to zmáknuté tak na 90% - stále na tom pracujeme a to má skoro rok a cvičíme si to už nejaký ten mesiac. Osobne si myslím, že toto a ešte privolávačka sú asi tie najťažšie veci vrámci tej základnej výchovy - takže veľa trpezlivosti :jop:
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: lahni

Poslaťod Hanka 1 » Sob 27.11.2010 18:42

Předesílám, že necvičím cvičákovsky. Mimochodem, proč ho dáváš do voliery, když příjde návštěva, on s nimi nesmí být?Jak ho socializuješ?

Učila jsem odložení tak, že jsem dala Sedni nebo Lehni. Pokud pes sedí nebo leží, nemůže nikam odejít, a protože povel platí do jeho zrušení, odcházela jsem, postupně jsem zvyšovala dobu a pak teprve vzdálenost. Pokud se pes zvedl z odložení a šel za mnou, beze slova jsem ho odvedla na původní místo, posadila nebo položila a odešla.

Povel Čekej jsem učila podobně s tím, že od psa chci, aby zůstal na místě a je mi fuk, jestli sedí, leží nebo stojí nebo se otočí dokola.

Z odložení jsem psy nepřivolávala, ale vracela se k nim, dokud ho neměli natolik upevněné, abych si povel tímhle nezkazila. Když jsem ke psům přišla, netolerovala jsem vstávání, dokud povel nebyl zrušen.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: lahni

Poslaťod lavyrle » Sob 27.11.2010 18:55

presne tak - aj ja ho najprv posadím.

Hanka, teda ak zo sedu vstane, ale nepohne sa vpred - čo mám v tej chvíli urobiť? Lebo občas úplne vidno ak sa to v nom bije - chce aj poslúchnuť a chce aj ísť :nwm: takže sa postaví, ale nakoniec sa nepohne. Ja vtedy urobím ten ťah s vystretou rukou a on si opäť sadne a ja pokračujem v cúvaní - napríklad. Je to tak dobre? A ked si opäť sadne - poviem "dobrýý"
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: lahni

Poslaťod Hanka 1 » Sob 27.11.2010 19:33

Jestli to funguje, tak proč ne? My máme ke každému povelu posunek. Přišlo to tak nějak mimochodem, kdy jsem zjistila, že dělám podvědomé pohyby, např. při přivolání si dávám levou ruku pod bradu a tak..., takže na povel sedni máme uričtý posunek, který beze slova udělám, když vstane. Kdyby se pes vydal ke mně, zastavím ho posunkem tak, že mám ruku otočenou dlaní k němu. Záleží na tom, jak ho to naučíš.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: lahni

Poslaťod meridia » Sob 27.11.2010 19:42

My máme ke každému povelu posunek. Přišlo to tak nějak mimochodem, kdy jsem zjistila, že dělám podvědomé pohyby, např. při přivolání si dávám levou ruku pod bradu a tak..., takže na povel sedni máme uričtý posunek, který beze slova udělám, když vstane. Kdyby se pes vydal ke mně, zastavím ho posunkem tak, že mám ruku otočenou dlaní k němu

Většina těch tvých komentovaných posunků je obsažena ve zkušebních řádech a u určitého druhu zkoušek jsou předepsány či povoleny :joint:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: lahni

Poslaťod raky » Sob 27.11.2010 19:54

Hanka 1 píše:Předesílám, že necvičím cvičákovsky.

tak som sa dakde stratil... aký môže byť rozdiel medzi cvičákovským sadni a takým sidliskovým :haha:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: lahni

Poslaťod Hanka 1 » Sob 27.11.2010 20:02

To jsi se teda zatraceně ztratil, pořiď si GPS :smile:

Cvičákovské sedni se pokud vím vyžaduje okamžité, přesně, s nadšeným výrazem a v posledních letech s očním kontaktem. Sídlištní neznám, nebydlela jsem nikdy na sídlišti. V běžném provozu lidi většinou chtějí splnění povelu a netrvají na strojové přesnosti a rychlosti a na očním kontaktu. Velký rozdíl je mezi cvičákovským a provozním Lehni. U toho druhého pes nemusí ležet v ose, může se vyvalit na kýtu, a tak dál...... .
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: lahni

Poslaťod raky » Sob 27.11.2010 20:08

Hanka 1 píše: U toho druhého pes nemusí ležet v ose, může se vyvalit na kýtu, a tak dál...... .
:haha:
s tebou je sranda :haha: ale keď aj učíš cvičákovsky sadni tak učí sa rovnako, že? :haha:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: lahni

Poslaťod Hanka 1 » Ned 28.11.2010 8:11

Ne, podle toho, co jsem mohla sledovat, tak ne.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: lahni

Poslaťod Ijsbéérka » Ned 28.11.2010 9:52

raky píše:
Hanka 1 píše: U toho druhého pes nemusí ležet v ose, může se vyvalit na kýtu, a tak dál...... .
:haha:
s tebou je sranda :haha: ale keď aj učíš cvičákovsky sadni tak učí sa rovnako, že? :haha:


Offtopic: Raky ono to cvičákovský dle Hanky je VŽDY ŠPATNĚ !! a je jí úpně jedno, že ten pes to dělá rád s nadšením a že by se i přerazil radostí jen , aby to splnil rychle a správně.
Kdežto její cvičení mám strach to slovo použít , protože Hanka necvičí :no: :smile: tak asi vyzerá úplně jinak.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: lahni

Poslaťod raky » Ned 28.11.2010 11:01

Hanka 1 píše:Cvičákovské sedni se pokud vím vyžaduje okamžité, přesně, s nadšeným výrazem a v posledních letech s očním kontaktem. U toho druhého pes nemusí ležet v ose, může se vyvalit na kýtu, a tak dál...... .

Ijsbéérka - ja len dodám, že podľa prvej časti - ide o takzvaný radostný prejav a to je predsa super... A ten druhý spôsob už asi nie je lahni, ale možno gúlaj sudy... :heh: :ahoj:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149


Späť na Výchova a výcvik