Výcvik bullterriera

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Mackie » Ned 25.01.2009 12:57

pridam moju skusenost - doma fena dostavala zrat s povelom, ze moze.. a vobec jej to nezabranilo zrat povonku co nasla
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Roninus » Ned 25.01.2009 13:55

Je pravda ze ho nechavam zrat sameho vacsinou a teda nema sa podla mna coho bat,ze mu chcem zobrat jeho zradlo.Ked nechce zrat granule z misky,tak ho krmim z ruky a z tej zerie.A toto som robil velakrat,lebo tie granulky naozaj moc nechce.
O tom traseni a tahani za kozu.Podla mna mu treba dat aj po nose,ked si moc dovoluje a neda si povedat.
Aj tu bol nejaky prispevok, z cane corso
Mam kamarata,chova troch RTW a ti teda ked si dovolili do neho skocit,zavrcat pri zrani dostali vzdy bitku,a to riadnu.Teraz neni problem aby medzi ne vbehol ked zeru,a aj "jedol"z ich misky.je to urcite respekt ale aj strach.Ty psi ho aj napriek tomu miluju a idu sa za nim zblaznit,a k nemu tak lahko níkoho nepustia.Niesom zastanca tvrdych bitiek,ale vo vhodnych cas nejake to capnutie neni na skodu.Na druhej strane mam znamu,chova yorkshirskeho teriera,nastastie to neni nejaky velky pes lebo by uz asi nemala ruky.Vrci,hryzie chnape po nej a jej rukach.Vychovavala ho sama,je to pani z dobrym srdcom,takze ziadne raznejsie zaobchadzanie nehrozi.Ale mozno to by potreboval,dostat po nufaku,aby vedel kto je panom.
Su to dva priklady roznych plemien a roznej vychovy.
Ked to teda porovnavame z tymi detmi a ich vychovou,porovnajme nase deti a mladez a deti z Anglicka kde su zakazane fyzicke tresty.Nenormalne rozmaznane deti.Mnohokrat si s nimi nevedia dat rady.
Nevravim ze treba vsetko riesit bitkou,ale obcas je potrebna.
Toz moj nazor,nateraz,mozno casom ked mi to u mojho hafana nevyjde to zmenim. :smile:

Mackie
a co spravi ked jej to zoberies?
Moj tiez vonku stale nieco hlada co by sa dalo zozrat,ale ked poviem fuj, pust alebo nesmies no problem,pusti aj ked nejaka kosticka sa pusta tazsie
Roninus
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod lara » Ned 25.01.2009 14:08

Toz moj nazor,nateraz,mozno casom ked mi to u mojho hafana nevyjde to zmenim.
:pac:
Kokra čo som mala, keby som chcela zbiť, skočí po mne... Dobermanku, keby som chcela zbiť, najprv sa bude zrejme báť, a ak by sa to opakovalo, tak skočí po mne.. v každom prípade by som nedocielila nič pozitívne... psy sa nebijú a basta.. toť môj názor a ten nezmením nikdy :smile:
If it's not a Doberman it's just a dog.
lara
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1946
Bydlisko: Galanta

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Lena » Ned 25.01.2009 16:20

Roninus áno mohli ho tí psi poslúchať, ALE :vykricnik: chceš mať doma úplne zlomeného psa pri ktorom budeš mať radosť že ťa poslúcha a bojí sa tvojej bitky alebo mať vyrovnaného psa ktorý ťa bude mať rád aj bez bitiek a bude medzi vami vzťah čo sa týka psychiky vyrovnaný :no: ....(nemyslím podriadenosť typu alfa).....to s tou výchovou si evidentne nepochopil.....nie všetky deťúrence sú rozmaznané a nie všetky sú úžasne poslušné len preto že sa jedná o národnosť :nie: -to neviem kde si nabral-závisí od vzťahu-vždy závisí na vzájomnom vzťahu vychovávateľa a odchovanca....to neznamená že budeš ignorovať jeho správanie ktoré sa tebe nepáči alebo že budeš naňho mäkký, ale medzi byť mäkký a byť tvrdý je ešte niečo....a čo sa týka toho capnutia po ňufáku, to možno niekto odcudzuje ale ja to tiež praktizujem. nie je pravidelne, ale keď sa náhodou podarí Tarovi kusnúť nechtiac pri hre tak zakňučím auu a capnem....
Lena
Big Dog
 
Príspevky: 1754

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Hanka 1 » Ned 25.01.2009 17:35

Ronius, a posuzovat, jestli jenom komunikuje - přece neumí mluvit, tak vrčí, kňučí, štěká a vydává spostu zvuků - nebo si "moc dovoluje" budeš podle návodu v knihách nebo se necháš inspirovat tím svým bicím známým? Vrčení je normální komunikační psí prostředek, takže nevím, za co ho chceš trestat a bít po čumáku. To, že na tebe pes skočí - proč ho chceš za to trestat?
Trestat můžeš za spolehlivě pochopený ale nesplněný požadavek, přiměřeně, srozumitelně, v reálném čase. Trestáním vychovávat štěníka mi připadá totálně nesmyslné. Není to vůbec třeba.

Ty knížky a lidé, kteří prosazují trestání psa mívají jednu společnou vlastnost - zatraceně se psů bojí a svojí "pozici" si hodlají bránit čímkoli, co je napadne. Jenže místo toho padají v psích očích dolů jako nestabilní, nedůvěryhodní a nepochopitelní jedinci. A pes se bojí, nerespektuje, tak se přitvrdí a už jsi v začarovaném kruhu. Když do psa vložíš násilí a tresty, vrátí je svému okolí i tobě.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Roninus » Ned 25.01.2009 17:44

Robil som vo V. Britanii tak odtial to mam,videl som to mnohokrat na vlastne oci.Pisem len to co som videl,nie pocul.
Nechap to tak ze chcem vychovu psa riesit bitkou.Nie to naozaj nechcem,je to len krajny pripad,ked uz neni ina cesta,alebo v tom momente inu nevidim.Nemyslim tym,bitie obojkom,palicou a pod.Ale chytenie za siju,pripadne capnutie po nufaku,a pod.
A ani sa nechcem a neinspirujem mojim kamaratom.To bol len priklad dvoch rozlicnych sposobov vychovi psa.


to lara:

Ja sa drzim tejto vety: Nikdy nehovor nikdy :no:
Dajme priklad:
Budem sa hrat s hafanom dajme tomu kopat loptu, omylom ho kopnem,prvy krat len na mna pozrie co sa stalo.Zase sa hrame a znova omylom som ho kopol,a on to uz nezoberie ako omyl ale po mne skoci,lebo si bude mysliet ze ho bijem.Pritom to bola len nehoda pri hre.Je mozna takato situacia?Podla mna je.

To Hanka:

Tie knizky niesu od nejakych poulicnych opilcov,ale od dlhorocnych chovatelov psov typu bulik,AST ,pitbul.
Neviem preco by v tychto knihach mali byt pisane nejake bludy. :nwm:
A nepresadzuju tam fyzicke tresty, ale ako pises,ked treba tak treba.

Skusam a stale sa ucim
Roninus
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Hanka 1 » Ned 25.01.2009 18:49

Odpovím na obě:
Když ho omylem kopneš, přejdeš to jako že se nic nestalo a pokračuješ ve hře, nepřerušíš hru, neomlouváš se mu, nenecháš se tím rozhodit ty, nenechá se ani on. Když kopneš podruhé, asi ho hodně znejistíš a on opravdu zavrčet může. Když tobě někdo šlápne na nohu nebo tě nechtěně kopne, také mu řekneš - čum kam šlapeš, ne? On ti to může klidně říct taky. Když ho budeš trestat za to, že zavrčel po tvém kopnutí, budeš za tyrana a někoho, před kým je třeba se mít opravdu na pozoru. Když řekneš - aby ses nezbláznil a převedeš jeho pozornost na něco jiného a pokračuješ ve hře jiným způsobem, bude to v pohodě.

Ty knihy mohl napsat kdo chtěl. U nás je hodně knih, které se zabývají výcvikem nebo výchovou psů a jsou psům vysloveně nebezpečné. Použití toho, co se tam píše, je přímá cesta do maléru. Korekce je někdy potřeba použít, ale určitět ne bitím, ani rukou po čumáku ani vytřepání za kůži. Pokud budeš právě s bulíkem postupovat pomocí tlaku, vrátí ti to.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Mackie » Ned 25.01.2009 21:39

suhlas s ignorovanim nahodneho uderu.. ja som hadzala loptu, silny rozmach, pes zrazu pri mne a taku ranu do hlavy dostala.. vyklepane obidve, ale netreba to riesit

k tomu zraniu povonku.. tu ti ja velmi neporadim, co sa tyka jedla a misky, nikdy sa po mne ta moja neohanala ani nevrcala.. ak je na voditku alebo na stopke, "nechaj tak a pod" a pripadne potiahnem, ze ideme dalej.. ked uz to ma v papuli, "pust", "zuby" a vytrasiem, naposledy som pchala ruku do krku, asi to bolo veeelmi chutne
ked je navolno.. to uz len na poli.. takze do uvahy pripada len uloveny hlodavec.. a s tym kym sa pohra, tak ju aj dobehne, akoze sa hrame spolu
kazdopadne ked uz ju zbavujem toho "jedla", nekricim ani "netrestam" ale pochvalim (aj ked ma zaujimavy pach z papule :lol: )
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Lena » Ned 25.01.2009 23:41

Roninus píše:Robil som vo V. Britanii tak odtial to mam,videl som to mnohokrat na vlastne oci.Pisem len to co som videl,nie pocul.
Nechap to tak ze chcem vychovu psa riesit bitkou.Nie to naozaj nechcem,je to len krajny pripad,ked uz neni ina cesta,alebo v tom momente inu nevidim.Nemyslim tym,bitie obojkom,palicou a pod.Ale chytenie za siju,pripadne capnutie po nufaku,a pod.
A ani sa nechcem a neinspirujem mojim kamaratom.To bol len priklad dvoch rozlicnych sposobov vychovi psa.

Offtopic: Obrázok a to na základe tejto skúsenosti si si vyvodil že všetky deti tam sú také hej? tak to ako keby som ja povedala že všetky deti tam sú milé, vychované a slušné pretože bratrancova dcéra origoš s VB je taká, pretože keď som sa stretla s dvomi černoškami odtiaľ ktoré "vychovávala" kamoška boli také, pretože keď som bola s inými deťúrencami odtiaľ tak boli také....to je od veci nie? to že si narazil na nespratkov neznamená že všetky sú také Obrázok

Ale som rada že nechceš hafa vychovať bitkou....už len to že si prišiel sem na dog fórum myslím že značí o tom že chceš dať štendovi len to najlepšie...knižky môžu byť fajn ale väčšina z nich je napísaná pre hraničné situácie o ktorých si ľudia myslia že "áno tá situácia je už tu" a pri tom si neuvedomia že tá ich situácia je bežné správanie zdravého šteniatka.a aj tie hraničné situácie sa dajú inak vyriešiť , stačí sa pozrieť na Hanku1 napr. Prajem ti veľa trpezlivosti pretože tá je pri výchove hafuša veľmi dôležitá a aby si si našli k sebe cestu v rámci rozumnej komunikácie medzi sebou, pretože potom nebudete mať problémy ani jeden ani druhý :ahoj: držím päste.
Lena
Big Dog
 
Príspevky: 1754

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Roninus » Pon 26.01.2009 16:31

Nepisal som ze su vsetky take.To su tvoje vety. :no:
Roninus
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 49

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Ayisi » Str 04.02.2009 10:01

Ja mam 6 mesačnú sučku bulíka. Sučku preto, lebo v tejto rase sú o niečo zvládnutejšie, ako psíci. Presne, ako píšu ostatní, žiadne šteňa sa nezmestí do kože. Ty však ako píšeš, zrejme robíš jednu veľkú chybu, ty šteňaťu v tomto veku nemáš čo prikazovať a trestať ho, ale usmerňovať ho. T.j., ak chytí amok behania, zober ho von a vylietaj ho s nejakým aportom. Aport pre bulíka je niekedy lepší ako odmena. Doma mu povedz razne fuj a zober ho von s povelom voľno. On to veľmi rýchlo pochopí. Neber ho však von zakaždým, ked tento amok dostane. Radšej ho usmerni a strč mu do papuľky nejakú hračku. To isté urob keď začne hrýzť. Netrestaj ho, ale ho priveď k tomu, že na hryzenie nie je vhodná noha stola, ale jeho hračky. Naša bulíčka doma absolútne nič nezničila a hrá sa výhradne so svojími hračkami.
Zrejme si si vybral dominanta z vrhu. Takéto šteňa je vhodnejšie pre skúseného chovateľa bulíka. Hlavne nedávaj veľmi na rady tých, čo majú pracovné psy, pretože bulteriér je úplne iný level.
Dalej, trasenie za kozu od niekoho ineho ako je jeho matka je uplna blbost. Od matky je to trest, ale od niekoho ineho je to pre psa priama hrozba zabitím.
Co sa týka bitia, u nás zaberajú facky z boku tlamy. Pozor, nebi ho po hlave a nedavaj mu po čumaku zvrchu, mozeš mu poškodiť čuch. Co je pre psa najväčšia strata. Ale tych faciek sa neboj. Bulik musi vediet, ze ty si vodca svorky. Z tvojej otazky mam pocit, ze si stratil trochu sebavedomie, čo sa týka jeho výchovy. A to je chyba, on to to totiž citi. Nic na nich totiž nezaberá tak dobre, ako sebavedomý pán, ktorý sa dokáže aj "oduť" ked je to nutné. Pozor, odúvanie aplikuj až ked dosiahnes vodcovské miesto vo svorke.
Opakovanie povelu fuj - opakovanie akéhokolvek povelu nemá význam, pokial ta pes nevníma. Naučí sa prepočuť...a ver mi, oni to robia radi. Chyt mu čumák, zadívaj sa mu zlostne do očí a zrúkni na neho fuj..uvidís aký bude šokovaný. Potom mu však daj hračku a ked sa s nou bude pekne hrať a nebude popri pískacej gume hrýzť aj koberec, pochvál ho.
Dávaj tiež pozor na to, aby nevrčal pri hre, vtedy mu musís znovu ukázať, ze agresia nie je na mieste. Zase, chytíť čumák...
Držím palce, ak niečo ozvi.Ohlľadne výcviku možes mrknúť aj http://bullterrier.webnode.sk
Ayisi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Ayisi » Str 04.02.2009 10:04

Roninus píše:Myslim ze vychova dietata a psa su odlisne veci.


Vychova dietata a psa sú urcite odlisné veci, ale časom zistíš, že výchova dieťaťa a bulteriéra vôbec nie sú odlišné veci.
Chce to veľa vysvetlovania, trpezlivosti a lásky....mala som aj iné psy, viem o čom hovorím.
Ayisi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Ayisi » Str 04.02.2009 10:09

Roninus píše:Ano my sa santime aj v byte trhame co sa da :lol:
No skusim prestat s tym trasenim a uvidim ako na to bude.Ale som si vsimol ze ku priatelke ktora neni k nemu az tak tvrda sa sprava priatelskejsie.Tak mozno nieco na tom traseni bude.
A ako mu mam dat potom najavo ze nieco nesmie?
Ked hryzie a odidem prec, bezi za mnou a likviduje mi nohavice alebo hryzie do noh.Co potom?


Zrejme ho krmiš, chodis s nim von a viac sa s nim hras ty a nie tvoja priatelka, ze? V prvom rade, psy viac inklinuju k zenam a sucky k chlapom. Dalsia vec, čím viac sa "starás" o psa ty, tým viac bude zbožnovať tvoju priateľku. Je to normálna reakcia. Ako sa vravím, čím viac lezies psovi do zadku, tým skôr ťa tam pošle... Neber to osobne, je to normálne. Asi by som priatelku s ním vyhanala castejsie von a tiez by mu mala podavat zradlo. Uvidis, ked sa o neho nebudes tak starat, bude to trochu ine...
Ayisi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Baarbora » Str 04.02.2009 10:43

Ayisi, co je zle na vrcani pri hre?
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Vychova bulteriera

Poslaťod Ayisi » Str 04.02.2009 13:04

Co je zle na vrčaní pri hre?
Uplne všetko. Je tam ale viac moznosti, ktoré zálezia od veku hrajucich sa psov, pohlavia, povahy....Nedá sa to takto všeobecne opísať. Ale aj napriek tomu:
- ci už pri hre s clovekom...ked vrčí dáva najavo: Tá hračka je moja, nepatrí ti...vráť mi ju! Pes vlastne zvysuje ton hlasu na svojho pana (podotykam pri hre). Takto sa pes nema rozpravať so svojim panom. Pri hre s panom sa ma pes z hry tesit a nie presviedčať ho o tom ,ze sa nema co chytat jeho hraciek. Ide o postavenie vo svorke. Jednoduche.
- pri hre so psom...nie všetky psy pochopia, ze pes vrčí, lebo sa hrá. Aj pri tej hre so psom dáva tomu druhému najavo, že to je moja hračka, môj aport, daj mi to...a ak aj nie je môj, zoberiem ti to. Zase je to snaha o lepsie miesto vo svorke. NIektoré psy môžu toto vrčanie povazovať za vyhrázanie sa a tak velmi lahko môze zacat bitka... ciže aj z bezpečnostných dôvodov pes nemá čo vrčať, ked sa hrá.
Tolko o vrčaní...
Ayisi
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 64
Bydlisko: Banská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik