Výcvik bullterriera

Sem píšte vaše rady a nápady.

Výcvik bullterriera

Poslaťod shadow » Pia 25.04.2008 18:01

Zdrawim.. potrebovala by som trochu pomoct s mojim hafanom.. nie je uplne nezvladnutelny, ale zaklad neovlada lebo bol zle socializovany.. je z velkochovu takze bol asi 5 mesiacov v malom priestore so zopar dalsimi psami.. my ho mame asi mesiac, no nie je to rozpravka..
prosim poradte-

1,da sa bullterrier naucit na nejaky povel aby pustil vec co drzi?.. neraz sa stalo ze som ho nasla ako mi zuje saty, alebo topanky, ci ine veci, ako saleny je ked drzim v ruke plastovu flasu, to sa do nej zahrizne a uplne ju znici.. minule si poranil dasna.. neviem ako ho mam naucit aby pustil nejaku vec, je strasne trvdohlavy.. skusali sme stracat sanku ale to nepomaha.. a ked to pusti, no potom ako je zvykom u bulikov pomsti sa na niecom inom... da sa naucit ho aby to pustil napr. na povel?.. maskrty nezaberaju, lebo ked sa do niecoho pusti zaujima ho iba to..

2,druhym problemom je to ze nechce chodit von, proste videme pred blok a on sa zatne sadne si a nepohne sa.. ked bol trochu lahsi nosila som ho za blok, mame tam luku, asi 300 metrov za blokom, ale teraz ma o 5 kil viac .. vacsinou ho proste nejako dotiahnem po chodniku az na luku, kde vykona potrebu a s radostou bezi domov.. ale musim ho doslova tahat, a labky sa mu pritom suchaju o chodnik.. na maskrty nejde ked je von, a ani na hracky..da sa naucit nejaky povel?, alebo je nejaka ina moznost?
ked s nim idem von je mu jedno ci mam hracku, alebo niečo iné proste sa zasekne a ani sa nehne, keď sme na lúke tam sem tam sa aj zahra a pobeha si.. niekedy sme ho tahali vonku na plastovu flasu, ako ked sme ju stracili a zapukala tak za nou isiel ako saleny... ale je to dost nebezpecne.. a uz si parkrat poranil dasna, takze sa ho to snazime odnaucit.. psich priatelov ma ale neviem mena takze ho takto nemozem lakat vonku.. .. my len sem-tam stretneme hafana.. trosku sa s nim pohra a potom ideme domov.. vonku ani na pamlsky ani na hracky.. ked sme ho ucili ze ma chodit vonku na zachod, tak sme to chceli spravit tak ze pockame ked urobi kopku a potom ho pochvalime a dame mu pamlsok.. s pochvalami to islo celkom dobre, ale pamlsok.. doslova sme sa mu ho snazili nanutit.. proste nie.... myslim ze to je aj dosledkom toho ze bol v tom velkochove.. tam bol vonku len niekolko krat a to len preto ze si chcel obzriet potencialny majitel..

3,mame doma okrem hafana (6 mes) aj asi 3 rocneho papagaja.. pes ho neznasa, hafan je u nas sice len mesiac ale tie vztahy niesu normalne, stale sa ju snazi zjest, doskakuje na klietku, a ked ju pustim nech si polieta po izbe je ako zmyslov zbaveny.. lorika(papuch) sa ho zo zaciatku nebala, ale ked stale skace na klietku a len co ju zbada utoci zmenila nanho nazor.. staci ze ju zbada, alebo ze ona zaskrieka a uz je pri nej.. ma klietku asi meter nad zemou, takze ma k nej dobry pristup a ked vojde do izby hned ju vidi.. da sa to nejako odnaucit, alebo prestane aspon pokusat sa ju zjest?.. skoro vzdy ked vojde do izby sadne si pod klietku a steka, alebo narieka (stava sa to ked vida lorikanejaky zvuk, napr. preskoci na ine bidlo, alebo sa otrepe..). potom zacne blaznit, skakat a musime ho vyniest von.. neviem co robit..

4,naucili sme ho povel sadni a viac menej aj lahni.. ale ked mu dame povel sadni najprv sa pozrie ci mame odmenu a az potom si sadne.. ked sme ho to ucili tak vzdy odmenu videl.. nie je to v tom?.. ako ho to mam naucit aby si sadol aj ked nemam odmenu.. premyslala som ze mu proste vysadim odmeny, tak ze nebude vediet ci dostane alebo nie.. davala som povel a raz odmenu a raz nie.. ale tento... dam povel- odmena.. dam povel pozrie ci mam odmenu ak nie tak caka.. ale povel nesplni..

vopred dik aspon za ochotu..
Naposledy upravil shadow dňa Sob 26.04.2008 11:23, celkovo upravené 3
shadow
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Prešov

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Hanka 1 » Pia 25.04.2008 18:17

Jestli tenhle příspěvek byl opravdu míně vážně - doufám, že ne - tak máte v přístupu ke psovi všechny chyby, které vůbec jde udělat. Nepiš si s lidmi na netu, nevyřešíš to tady. Domluv si co nejdřív konzultaci s někým, kdo tomu opravdu rozumí. Jestli je fakt pravda jen polovina toho, co jsi tu napsala, je to na "restart systému".Určitě to myslíte dobře, ale děláte psovi v hlavě takový guláš, že je mi ho docela líto. Škrťákem ničeho nedosáhnete, musíte úplně změnit styl. Z lidí, kteří umí a které mohu doporučit, je to Rea (píše sem na forum, pošli jí SZ) nebo se podívej na jej stránky http://www.vlcica.sk nebo stránky http://www.psycholog-psu.com.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod shadow » Pia 25.04.2008 18:25

hanka 1 ano myslim to vazne a snazim sa toho psa nejako vychovat ale je tvrdohlavy a myslim ze pomerne nesocializovany.. najmä kvoli tomu velkochovu.. chystame sa s nim ist na cvicak a skusit ho ako tak prevychovat..
shadow
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 55
Bydlisko: Prešov

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 25.04.2008 19:13

Neviem akú máš kvalitu cvičákov k dispozícií, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ti na cvičáku nepomôžu, alebo to celé len zhoršia. Zabudni na teraz na výcvik, musíš z neho urobiť psa v prvom rade. Skutočne musíte začať úplne od začiatku, ako by si si ho len teraz priviezla. Je nutné si stanoviť priority a spôsoby, ako ich dosiahnuť a tohto sa bezpodmienečne držať a neexperimentovať. A čo je najdôležitejšie, držať sa toho musia všetci členovia rodiny rovnako, nikto nesmie robyť výnimky. Takže ak za niekym pôjdeš (nie cvičák), tak musíte ísť všetci.
Myslím, že máš docela vážny prúser, ktorý nemusí dopadnúť dobre, tak začnite čo najskôr najlepšie hneď.
Držím palce.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Hanka 1 » Pia 25.04.2008 19:14

Shadow,
on není tvrdohlavý. On je normální pes. On převýchovu nepotřebuje, to vy se potřebujete naučit elementární základy komunikace se psem. Váš přístup k němu je směs špatně směrovaného a totálně špatně používaného nátlaku v kombinaci s lezením psovi někam a uplácením pamlsky, kombinace submisivního tónu z vaší strany s bitím. Dost se divím, že už ty zuby nepoužil vícekrát, měl by k tomu opravdu všechny důvody. A vzhledem k vašemu chování k němu na to MÁ PLNÉ PRÁVO!!!!!!! Prosím tě moc, až půjdeš na ten cvičák, nenech si tam radit hrubost, tvrdost a nátlakové jednání a používání stahovacích obojků, ostnáčů a vyškubávání na vodítku a takové hlouposti. Je to Bull, ty řekneš, že problémový, a oni ti je na 99% rovnou navrhnou s tím, že musíte být tvrdí. Opak je pravdou. Když budete jednat se psem silou, on bude jednat silou se svým okolím i s vámi. A to si nemůžete dovolit.
Vy musíte být pro něj SROZUMITELNÍ a to opravdu nejste.
Proč myslíš, že nechce chodit ven, že se vyvenčí a maže domů? Protože se venku cítí nejistý, vy ho málem udusíte piškotem, jak se snažíte ho uplatit.
Je to opravdu celé, opravdu celé totálně špatně. Nehledej výcvik, cvičák, hledej někoho, kdo ti poradí s výchovou. Výcvik na ní teprve naváže.
Vy potřebujete jeho důvěru a respekt. Zatím nemáte ani jedno. Ale vy musíte mít i důvěru k němu a respekt také, je to živý tvor, není to plyšák.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Tatiana » Pia 25.04.2008 19:16

tak to budes mat tvrdy oriesok,bulik je od prirody tvrdohlavy a klasicky vycvik na neho plati iba v urcitej miere,urob tak ako ti radili ,tu ti poradi iba skuseny vycvikar ktory ma skusenost s bulikmi,lebo tiez mam toto plemeno a keby su iba spolovice ako tvoj tak ma asi o nervy pripravia :ach:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Hanka 1 » Pia 25.04.2008 19:18

Tatiano,
tady je výcvikář k ničemu. Nejde o to vycvičit psa, jde o to, vychovat ho a v tomhle případě hlavně vychovat majitele.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod MisheliQ » Pia 25.04.2008 19:41

Hanka, Tatiana mala na mysli Vás, keďže Váš rank je cvičiteľ, tak to asi spojila s výcvikárom, tento pojem. Aspoň si myslím

A Shadow bude to chcieť veľmi veľa trpezlivosti a skúseného kynológa -skúseného na výchovu, povahu bulíkov a tak no- aby Vám pomohol s tým, aby Vám poukázal aké chyby robíte, akým chybám sa máte vyvarovať a čo musíte dodriavať pri výchove Vášho šteniatka na to, aby sa -no neviem či to tak môžem nazvať- prevýchova podarila. Bude to chcieť veľa práce, úsilia, ale ak sa s tým ,,popasujete", výsledok bude viac než lepší, si myslím
Hlavne sa drž týchto rád, ktoré ti tu boli povedané. :no:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Hanka 1 » Pia 25.04.2008 19:48

Misheliq,
právě proto jsem prosila nedávno admina, aby to označní cvičitel smazal. Já opravdu nikdy výcvikář nebudu.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 25.04.2008 19:51

Vymyslíme nováýrank. Vychovateľ :no: :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod NemesiS » Pia 25.04.2008 19:54

ako, hanka, musíš trcha brať ohľad aj na majiteľa.
predsa len, asi je to ich prvý pes, resp. prvý bullteriér.
nevedia, čo majú robiť, no v konečnom dôsledku, asi pri bulíkovi by som sa ho nesnažil vycvičiť sám, keďže je to trocha odlišné plemeno.
posnažím sa dať pár rád.

1. je u vás len mesiac. ja mám svoju sučku zhruba dva mesiace, no to je iná povaha, na mňa sa doslova naviazala, čiže sa s ňou dalo pracovať skôr.
necvičte nič, neskúšajte nič, len sa snažte poriadne si s ním upevniť vzťah. Pretože to zapieranie sa na vodítku je preto, že pes si je strašne neistý a ešte si na vás nezvykol. Nepozná, že vo vás môže hľadať ochrancu a pána.
skúsil by som asi toto.
ak s ním prídete von pred vchod, a potom sa zatne, nechoďte zbytočne za hranice, kde viete, že sa zatne.
ostaňte hoci aj pod vchodom a tam sa hrajte, nechajte ho čuchať, nech si bude aspoň tam istý.
a už keď bude ísť s radosťou von pred vchod, skúšajte predlžovať vzdianenosti...
ono je to HLAVNE v upevnení si vzťahu.
hneď v prvý týždeň, ako som mal svoju sučku doma, som s ňou šiel na prechádzky popri potoku.
keby bola ako váš bull, nepôjdem ani za bránu, pretože nemáte upevnený vzťah.
no mala ma veľmi rada už vtedy, preto ochotne so mnou šla, hoci šla za mnou a so zveseným chvostom.
už na druhej prechádzke radostne pobehovala, lebo vedela, že som tam s ňou, že viem cestu domov a že sa môže blázniť, ňucchať a naháňať sa so mnou.
takže vzťah, vzťah vzťah.
hrajte sa s ním toľko, koľko je možné.
no nejde o hračky, ale o osobný kontakt.

2. k tomu hryzeniu fľaše.
navrhujem toto.
ak sa s ním už vyhráte, že bude rozšantený, dajte mu fľašu.
keď ju začne hrýzť, chyťte ho za obojok jednou rukou, druhou stlačte spodnú sánku v mieste kĺbu(tam kde sa pripája na lebku) a on ju pustí.
hneď odmeňte a pochváľte.
ak nejde na piškót, tak je treba niečo fakt chutné, napr. nakrájanú salámu na malé kúsky.

3. nikdy nesmie nikto psa udrieť, lebo to si pes pamätá celý život a potom sa jeho láska k vám otrasie na základoch, nebude počúvať atď...

dúfam, že neradím blbosti. neukrižujte ma cvičitelia
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod Tatiana » Pia 25.04.2008 19:58

Hanka 1 píše:Tatiano,
tady je výcvikář k ničemu. Nejde o to vycvičit psa, jde o to, vychovat ho a v tomhle případě hlavně vychovat majitele.

tak ta vychova myslim by mala byt samozrejmost predsa,a zrejme je tu aj mala znalost povahy plemena,inak si neviem predstavit takto diveho bulika :oo:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod NemesiS » Pia 25.04.2008 20:00

ale finta je v tom, že on vôbec nie je divoký...
ako povedala hanka, je to normálny pes.
zatne sa, žuje všetko čo nájde.
divočáci sú ničitelia, zdrhači a kusači.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod MisheliQ » Pia 25.04.2008 20:16

NemesiS píše:ako, hanka, musíš trcha brať ohľad aj na majiteľa.predsa len, asi je to ich prvý pes, resp. prvý bullteriér.

no tak ak by si niečo takéto smeroval na majiteľa pitbulteriéra, tak dovi dopo. Prvý pes alebo neprvý. Bojového psa hlavne ak je z tzv. veľkochovov si berie každý na vlastne riziko, pretože ak si niekto hľadal dostupnú literatúru ohľadom daného plemena, ohľadom minulosti tohto plemena a ohľadom toho, že je to bojové plemeno, tak by mal vedieť, že pes nepatrí začiatočníkovi -ale tu neviem, či to platí aj na bulteriéra- a že sa absolútne vylučuje akékoľvek kupovanie si psa bez PP alebo aspoň od ľudí, korí takéto psy množia hlava-nehlava alebo ich množia vo veľkom množstve plemeno-cez plemeno. Ak si už ale niekto zoberie psa od takých ľudí, nečistokrvného a bez toho, aby niečo vedeli o jeho rodičoch, tak to je už na začiatok veľmi nezodpovedné. A už duplom ak je to ich prvý pes.
No ale to čo bolo teraz už darmo rozoberať, to sa nezmení, zmeniť môžme len to čo chceme teraz to čo je teraz aby sme mali to čo budeme chcieť a to čo bude po tom ak popracujeme.

NemesiS píše:1. je u vás len mesiac. ja mám svoju sučku zhruba dva mesiace, no to je iná povaha, na mňa sa doslova naviazala, čiže sa s ňou dalo pracovať skôr..

tu nejde ale len o povahu, je tu ešte oveľa viac dôležitejších faktorov, ktoré sa odlišujú od toho aká je tvoja fenka a prečo a aký je jej bulík a prečo.
NemesiS píše:necvičte nič, neskúšajte nič, len sa snažte poriadne si s ním upevniť vzťah. Pretože to zapieranie sa na vodítku je preto, že pes si je strašne neistý a ešte si na vás nezvykol. Nepozná, že vo vás môže hľadať ochrancu a pána..

Súlasím-upveniť vzťa treba
ale myslím si - i keď nie som žiadny vychovar ani nič podobne, to sú len moje decké názory-, že to zapieranie sa na voditku sa nedá vysvetliť takto, vôbec nie. Môj pes také niečo nikdy nerobil a vlastne ani jeden pes, ktorého som kedy mala, ani pri jednom som sa s tým nestretla a ani pri psoch kamošiek, kamošov. Takže tým, že si nezvykol to nebude. Ale je si neistý a znamená to presne to, čo napísala Hanka vyššie, kde to rozviedla. Všetky chyby boli rozpísané a tak.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Výcvik bullterriera

Poslaťod NemesiS » Pia 25.04.2008 20:24

ako mischel, ja som napísal svoj názor.
či je správny, to je druhá vec.
ve´d preto som aj napísal, že moja fena nie je ani zďaleka podobnej povahy ako tento bullteriér, opísal som, ako zhruba by sa mal normálny pes, ktorý je už ako-tak naviazaný na svojho páneška správať.
no jedno je isté, kto nemal doma ešte žiadne podobné plemeno, tak nech to nekupuje, ani keby núkali zadarmo.
na tvojom mieste ako jednu z vecí, samozrejme, konzultácie s nejakým kompetentným a znalým v obore sú isté, to jednoducho musíš zariadiť, je, že nakúp čo najviac kníh o tvojom plemene a študuj, študuj, študuj.
Najhoršie je to mučivé čakanie na niečo, čo nikdy nepríde.
NemesiS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 875
Bydlisko: Sobrance(19)

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik