Neustále hrabanie

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Hrabanie na dvore

Poslaťod Niki » Pon 25.08.2008 14:40

Myslím, že tomu hrabaniu sa ani nejako moc nedá zabrániť. My máme všade trávnik a skalky a tak by nás asi tiež moc netešilo ak by to všetko zničila. A aby bola zavretá v koterci, tak to tiež nie :nie: . Takto si na svojom môže robiť čo chce :jupi: :jeah: .
priateľstvo so psom trvá až za hrob
Niki
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1236
Bydlisko: Vysoká pri Morave

Re: Hrabanie na dvore

Poslaťod iriska » Pon 25.08.2008 15:04

je fajn riešenie, pes podla mňa potrebuje hrabať :smile: :smile:
iriska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 74

Hrabanie->trest

Poslaťod evicka » Pia 12.09.2008 17:58

Mam 4mesacneho welsh springer spaniela a uz nam stihol prekopat celu zahradu.Hovorili sme si sak to je normalne,ale samozrejme sme jej to nedovolili.Vzdy ked vyhrabala nejaky kvet,tak sme ju vyhresili.Lenze teraz mame velky problem a to ten,ze ona na hresenie vobec nereaguje.Dokonca to berie ako hru.Dam jej po cumaku a ona zacne po mne skakat a stekat,ako ked sa hrame.Je to naozaj tazke,a nevieme ako to mame zastavit,ked vpodstate na tresty vobec nereaguje.
Vedel by mi prosim vas niekto poradit?

vopred dakujem :smile:
evicka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 18

Re: Hrabanie->trest

Poslaťod evicka » Pia 12.09.2008 18:20

Ale ja sa nepytam len na hrabenie.Ja sa vseobecne pytam,ze ci by nam niekto nevedel poradit ako ju mame trestat.Lebo aj ked robi nieco ine zle.Vsetko stale berie len ako hru...
evicka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 18

Re: Hrabanie->trest

Poslaťod Amaguk » Pia 12.09.2008 18:22

aj o trestani tu uz diskusia bola :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Hrabanie->trest

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.09.2008 18:30

Ludia sa stále pýtajú na to, ako majú psa trestať, ale nepýtajú sa na to, ako mu majú zdeliť, čo smie. Kde je chyba?
Ako ste jej vysvetlili, že nesmie kvety kopať a akú alternatívu za kopanie ste jej ponúkli? Trest neslúži na to, aby si psa niečo naučila. Decko budeš trestať za to, že ti do koberca zadupe dve balenia plastelíny? Nie. Najprv mu vysvetlíš, ako sa má s plastelínou hrať. Mať psa doma znamená mať doma večné trojročné decko. Takže trpezlivosti nieje nikdy dosť.
Takže naprv naučiť a keď naučené poruší, potom môže prísť trest. O jeho vhodnosti a forme, to už je ďalšia debata.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Hrabanie->trest

Poslaťod evicka » Pia 12.09.2008 18:37

No na tom priklade som to pochopila.Lenze co ju mam naucit?Namiesto hrabania.V priklade s dietatom som to pochopila,ale neviem to preniest do psa
evicka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 18

Re: Hrabanie->trest

Poslaťod Nyssa » Pia 12.09.2008 18:47

skus mu dat jeho hracku, alebo ho proste nejako zabav, odputaj ho od toho hrabania.....napr. ked ti pes ohryza papuce, urobis to, ze namiesto papéuce mu das jeho hracku, proste ho navedies na spravnu hru, ktoru moze a casom to pochopi ze nema robit urcite veci, ale samozrejme mu nemozes vsetko zakazat, preto treba ukazat aj veci a hry ktore moze
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Hrabanie->trest

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 12.09.2008 18:50

Skús mu na záhrade vyhratiť miesto, kde kopať smie. Nejaké pieskovisko, alebo hocičo, bude to len jeho plac, kde nebudete robiť nič iné. Ak ho prychytíš, že kope, zaujmi ho, alebo mechanicky zober a odveď ho na to miesto, kde kopať môže. Vetko v radostnom a hravom mode, ani náznak trestu alebo niečoho podobného. Kope? "Jéj, super sranda, ale vieš čo, poď kopať tuto. Pozri, aj mne to robí radosť, skúsme kopať spolu..." Občas si k tomu psovi treba aj kľaknúť, chodiť štvornožky, zakydať si nechty hlinou keď budete kopať spolu... my to takto robíme v komposte na trávu a listy. Plus bude, ak mu na tom placi urobíš nejaké "pred dierky" s krompáčom, ktoré bude mať motiváciu zväčšovať, alebo nejaký počiatočný brloh z brvien, ktorý tiež bude zväčšovať. Že si v tých dierach občas nájde hračku, či mlsku nebude na zahodenie. Toto však musíí byť prirodzené, pes spozná, že si z neho robíš blázny a nemyslíš to vážne.
Ale dôslednosť.
U nás totiž funguje taká vec, že má isté miesta fixované na istú činnosť, takže predpokladám, že to tak môže, ale nemusí, fungovať aj u vás.
Druhá možnosť je kopanie úplne vynechať a presmerovať ho na žiaducú činnosť. Teda komapie neeksistuje. Ak začne kopať, okamžite začnite robiť niečo iné, pre neho pozitívne a dostatočne motivujúce.
Obe "metódy" majú jeden predpoklad. Ak nemáš priamy dohľad na psa v záhrade, musí mu byť zabránené, aby sa ku kopaniu dostal. Tak zamedzíš tomu, aby ti to robil "za chrbtom", keď sa nekukáš. Teda buď máš nad psom a jeho činnosťou v záhrade dohľad, alebo je pesík zabezpečený.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Hrabanie na dvore

Poslaťod evicka » Pia 12.09.2008 19:39

aha,tak dakujem vam za rady,snad to bude fungovat :smile:
evicka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 18

Re: Hrabanie na dvore

Poslaťod antenka » Pia 03.07.2009 14:17

ked sme si vzali huga (rocneho goldena), tiez nam kopal jamy na zahrady - bol tak nauceny. ale znama nam poradila, ze do tych jam treba zahrabat jeho vlastne :kak: . u nas to 100%-ne zabralo. zahrady sa odvtedy ani nedotkol. zato ked smevonku na luka, hrabe ako o zivot. na druhej strane, na psa tej znamej, co nam to radila to nezabralo. ale skusit treba, mozno budete ten "nas" pripad.
Pes nikdy neurobí chybu.Je to pes a robí,čo robí,lebo je pes a myslí ako pes.Ste to vy,kto robí chybu,pretože ste ho nevycvičili,aby robil to,čo chcete.Alebo ste zle posúdili,čo je schopný robiť.Takže ak niekto v týme urobil chybu,ste to vy,nie pes.
antenka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 131
Bydlisko: Martin

Re: Hrabanie na dvore

Poslaťod jukina1 » Pon 06.07.2009 21:30

Nasi psi hrabali vzdy tam, kde nieco citili, teda nejaku mys, hrabosa, krtka ci uzovku, ale aj vacsi hmyz, zistila som to tak, ze sem tam sa aj v jame objavili nejake tie chodbicky...Myslim, ze to bola nieco ako lovecka vasen:) Neskor ich to prestalo bavit, a ked sa nejaka ta jamka objavi, tam mne osobne je to jedno, zahradu sme prisposobili tak, aby nam netrhalo srdce, ze nam havko ocika a znici travnik ci drahy rododendron. Travnik je taka diva luka, kvety mame v kvetinacoch, zeleninu nemame, kvetinace sme tiez umiestnili tak, aby sa nedalo hrabat a aby neboli znackovane, mame take dekorativne odkorovane vyssie pne a na tych su kvety v bezpeci...Tam kde mame predsa len volaco suvisle, je dost hruba vrstva mulcovacej kory, drevene palisady a kriky su nahusto, kora ich nebavi a (len raz hrabali ako o dusu v kore a nasli sme tam dost vydesenu ropuchu) Maju strasne vela hraciek, roznych a su stale s nami, cize s nami tu betonuju, tu zehlia, varia, travia navstevy a prechadzky, pozeraju telku.....a my sme vsetci taki psopovalovaci sa, takze sa kazdu chvilu s nimi niekto hra ci blbne, takze myslim, ze sa nenudia a asi aj preto nehrabu...
jukina1
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 34

Re: Hrabanie na dvore

Poslaťod bobamima » Štv 23.07.2009 11:27

Naši jedného času hrabali jamy v trávniku denne, ked sme boli v práci... :hmm: Bolo to potom ako sme robili záhradu, vysadili kvety, kríky, stromy, vysiali trávu... Akoby sa im zmena nezdala... Oni vyhrabali ja zahrabala a tak to išlo dookola. Pred nami to nikdy nerobili, takže ťažko sa to odnaučí. Potom sa párkrát stalo, že som ich pri tom načapala, tak som ich okríkla a dostali po zadkoch.. Tiež mi párkrát vyhrabali nový kvet, čo ma videli zasadiť, od vtedy keď som niečo sadila, som ich na ten čas zavrela do domu, aby na mňa nevideli a to pomohlo. Nakúpila som im ešte viac hračiek a za čas sme mali pokoj. Teraz s tým zase začali, keď nie sme doma :ach: :hmm: Ale tiež som si všimla, že hrabú tam, kde majú myši alebo čo nejaké chodbičky... Uvažovala som už nie raz, že im urobím "nejaké pieskovisko-ihrisko", niekde som to čítala, že to odporúčajú, dať im tam hračky a ukázať, že je to ich miesto na hranie aj hrabanie. No priamo od niekoho som to ešte nepočula, že by to urobil a či to ozaj pomohlo. :no:
bobamima
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122

Zlé správanie fenky :(

Poslaťod Sašenka » Sob 05.11.2011 16:00

Prosím Vás o pomoc, pretože mám dvojročnú fenku, ktorá stále niečo hryzie alebo hrabe jamy . Už som z toho úplne zúfala nemôžem nič nechať len tak položené (dnes rozkúsala nové flexi vodíko ). Ak mám niekto podobnú skúsenosť, tak mi napíšte že čo mám s ňou robiť, lebo ju mám moc rada a nechcem je dať preč :).
Sašenka
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Zlé správanie fenky :(

Poslaťod Hanka 1 » Sob 05.11.2011 16:49

Jak fenku venčíš, kolik má pohybu, zábavy, čím a jak je krmená, není bázlivá, nesamostatná, nervozní?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik