Prečo na neho zaútočil?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Hegrid » Pia 07.03.2008 9:55

Áno, presne tak som to myslel. Môj spôsob riešenia je presne o tom, aby bol schopný sa môj pes v prípade napadnutia brániť. Práve z toho dôvodu, že nemusím byť vždy tak blízko, aby som konfliktu mohol okamžite zabrániť. Samozrejme že je pri takomto prístupe riziko, že budem mať psa bitkára, ale tomu sa dá celkom dobre zabrániť. Jednou z najdôležitejších vecí je pristupovať k výchove psa zodpovedne a poznať jeho reakcie na určité podnety. Tým pádom som schopný zastaviť svojho psa skôr, než sa o niečo pokúsi. Ja preferujem práve preto takúto metódu, lebo sa mi už vela krát stalo, že môjho psa napadol iný pes. Pes ktorý bol na volno bez náhubku a svojho majitela 100% ignoroval. Mám malého foxteriéra a raz mi ho napadol celkom statný labrador. Majitela labradora som ani nevidel. Prvé tri sekundy som chcel do toho vstúpiť a ratovať si psa, ale potom som to neurobil a nechal som foxa nech si to vyrieši. Bol som samozrejme aj ja zvedavý čo v nom je. Labroš to asi po minute vzdal a zdrhol so stiahnutým chvostom. A fox je v pohode a nevyhladáva bitky.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod BinLadin » Pia 07.03.2008 10:45

Hagrid
Prave tohle je hodne chuze po tenkem lede,ne vudy mas stesti na psa co tohle muze ustat a zvladne..Pokud mas psa ktery nato evidntene nema musis hledat reseni jak zabranit dalsim moznym skodam a problemum ktere se nato navaluji.
Klasika jak ja rikam ze cvicaku je zalozna na strohe poslusnosti a ovladatelnosti psa.Kdy jsou dopredu vicemene hodone jasne dana pravidla a reseni.On je tady i dalsi dost podstatny rozdil v techto dvou pristupech-pri Tvem pristupu jdes na veci vice ci mene silou,i kdyz to tak az tak moc nevypada,druha metoda je vicer otom ze poznavas sveho psa,vyuzivas citu pro psa,reci jeho tela a toho co ti tim chce rici.
Pri nastavovani pravidel jeto vic strohe a natvrdo.U citlivejsich psu prave tohle muze byt problem.pokud je pes drsnejsi neni spis problem.Pri druhe verzi je naopak i pri hdone sebevedomem psu vice moznosti jak jej motivovat,jeto vic motivujici a stymulujici pro vyssi vykony.Napr. pokud cilene pripravuji psa pro praci podporuji jeho sebevedomi i za cenu horsi ovladatelnosti kdy nebaziruji na milimetrech,a toleruji i male prstupky.Je tady vetsi skala rseni danych situaci.
U prvni metody jeto spis stylem mususi,nesmis a co nasleduje kdyz pes neudela....pri druhe spis na presvedceni psa co ziska kdyz splni pozadovane,taky muzu v pripade potreby korekce je pak na vyber vice zpusobu jak resit problem....vyuzivas i duveru psa v Tebe,jeho vztahu na sbe,to se hodi obzvlast na poslusnosti kdy potom snaze dostanes pozadovany radostny projev zejmena u nemeckych skusebaku.jeto vic o hre.
Proste jak kdo chce a co mu vyhovuje....
P.s.: ...pokud rovnou nemuzu zashnout napr. pro vzdalešnost reim podobne situace napr. pomoci klucu,voditka kdy odpoutam pozornost problemovejo psa na sebe a pak uz postupuji jako kdyby psi byli rovnou u mne....tohle s etyka zrovna tohohle konkretniho pripadu Boxer / Vk
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Van » Pia 07.03.2008 12:01

diky za vysvetlenie... :ahoj:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod MisheliQ » Pia 07.03.2008 13:19

BinLadin píše:Van
Vzasade jsou opravdu mozne dva pristupy.Jeden jsem popsal ja druhy Hegrid.Pri pristupu ktery popisuji vychazim z etologie psu avliku kdy smecka chrani vlastni cleny pred nebezpecim z venku.Tuhle cinnost zahjistuji vyse ppostavena zvyrata-mluvime o alfa jedinci,kdy v e smecce jeto alfa par,ktery ma pod sebou podrizene jedince,ti se jim podrizuiji.Naopak oplatkou zato je ochrana..
To na vysvetlenou z jakeho modelu vychazim.V praxi to znamena ze mezi problemem ktery ma muj pes jsem ja- v konkretnim pripade kdy Boxer napadl Velkeho knirace ze bich se snazil hned dostat mezi ne,praqkticky bych je stopl uz pred rvackou.Pes bi sel za mne a pokud bizautocil Boxer musel bi projit pres mne kdy kdy bi jsne mnel naznaceno ze ma problem semnou....zaroven stimto ze pes vi ze ma v mne ochranu psy ucim ze pokud uz neco takoveho se deje oni se mi do to plest nebudou,tohle je muj problem a ne jejich.Protoze reseni takovychto situaci je veci alfa jedincu coz oni nejsou.
Dalsi vyhoda spociva ze pes sam aktivne nevyhledava konflikty s jinymi psy,a obcasne vylevi malich psu bere z nadhledem.Posiluje se sebevedomi u psu kteri stimto maji problem,vyrovnava to psychyku psu
Hagrid vychazi ztoho ze dostatecne silny a sebevedomi pes je schopen se o sebe postarat sam.na tohle ale zakonite nema kazdy pes muze u mene sebevedomich a citlivejsich jedincu zpusobyt dalsi problemy.Je pomerne pravdepodobne ze pes se mi takto nauci aktivne rvat.je pravda ze muzu psa pri vhodne nacvicenem privolani odvolat nebo zatavit,ale neresi samotnou pricinu.Pes vetsunou pri tomto resi i veci nepodstatne..
zalezi na kazdem co mu vyhovuje a jemu blizsi a co zvoly.

vďaka za objasnenie aj mne :aplause: :jop:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Kaca » Ned 16.03.2008 16:46

Ja osobne nenechavam mojich psov riesit konflikty. Na to som tu ja ako Alfa. A pokial by sa nieco vyskytlo bezo mna, je tu Gia, moja Beta, ktora sa bude vedeiet o situaciu postarat a zvladnut ju, a uz sa na jej miesto pripravuje mlady Akela, ktory potencial ma, len ho treba usmernit spravnym smerom. Pokial som vsak pritomna ja, pes situaciu neriesi, pride sa schovat za mna.
Vodca svorky :)
Kaca
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 109
Bydlisko: Sastin Straze

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod rea » Ned 16.03.2008 17:01

Kaca asi by som len upresnila, že nejde o schovávanie sa psa za majiteěa, teda podporovanie strachu, ale o to, že pes rešpektuje, že riešenie tohto problému v prítomnosti Alfy nie je v jeho kompetencii. Nejde o to, urobiť zo psa nesamostaného ...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Kaca » Ned 16.03.2008 17:05

Tak to bolo myslene ;)
Vodca svorky :)
Kaca
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 109
Bydlisko: Sastin Straze

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Puk » Ned 10.08.2008 7:59

Ja sa vrátim k videu v úvode vlákna. Bradáč - zrejme mladý pes, zatiaľ nekonfliktný, zrejme ešte "detinský" bez zlých skúseností, aspoň podľa krátkych kontaktov s inými psami, ale pomerne sebavedomý (postavenie uší i chvosta), čo asi vyplýva z jeho veku a žiadnych zlých skúseností. Myslím, že ani "vyštartovanie" boxíka ešte nebral ako útok na seba ale skôr ako drsnú hru. Boxer - zrejme opačný protipól a naviac trošku komplexov, o čom svedčí postavenie jeho chvosta, prípadne neistota a zlá životná skúsenosť pri podobnej situácii. Už po prvotnom očuchaní a keď prvýkrát bežal za bradáčom, bol zježený. 2x sa psi ocitli v klasickom Téčku s hlavou boxíka na kohútiku bradáča, než došlo k útoku. To v podstate znamená, že boxík chcel svoje dominantné postavenie v tomto vzťahu potvrdiť. Ale útok nebol presvedčivý a ani vedený do konca, skôr symbolický. Mám pocit, že bradáč ani nevedel o čo ide, nestaval sa na odpor a boxík si zrejme jeho správanie nevedel vysvetliť, preto tá agresia z jeho strany nebola nejaká razantná. Že tam išlo o "vyjasňovanie si" svojich sťaby hierarchických vzťahov, svedčí práve téčkovanie. Keby bol boxer pes agresor (ako to vidno u niektorých plemien typu bull), útočil by bez nejakých zdržiavačiek napriamo, so zákusom a úchopom. A možno tam bola antipatia na konkrétneho psa, prípadne aj pomerne bežný "psí plemenný rasizmus": Ale toto je už len tenký ľad dohadov. Inak nechápem majiteľov, pokiaľ sú si vedomí, že ich pes takto reaguje, že ho púšťajú navoľno bez možnosti okamžite zakročiť (vodítko a odhadnutie a predvídanie následnej situácie - teda kým prebehne "zoznámenie" na vodítkach. Aj keď vodítko môže byť istý spúšťač reakcie). Podobnú situáciu s voľne pustenými nekonfliktnými psami dokonca bez majiteľov, som chodieval s obľubou sledovať po podvečeroch v jednom z belehradských parčíkov. Škoda, že som vtedy nemal kameru, obdivoval som tých psov, pretože tam boli úplné extrémy, čo sa týka plemena - veľký bradáč s kokrom, doberman s malým krížencom, argentínka s jazvečíkom a podobné kombinácie.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Bibiana » Ned 10.08.2008 11:38

Offtopic:
Puk píše:argentínka s jazvečíkom


:heh: :jop: Obrázok
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Predchádzajúci

Späť na Výchova a výcvik