Povel štekaj, učenie štekania

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Povel štekaj, učenie štekania

Poslaťod Ivanka.P » Pon 18.02.2008 14:16

Povel "Štěkej" se musí začít cvičit již u štěňátek, vždycky, když začne z jakéhokoliv důvodu štěkat, zdvihneme prst, nakloníme se nad pejska a pobízíme ho povelem: "Štěkej", dokud štěká. Zjistěte, na co nejčastěji štěká, to mu ukazujte a opět se zdviženým prstem velte, aby štěkal.
Pokud se nacvičuje tento povel se skupinou psů, kde to někteří již mají zafixované, stane se, že se rozštěkají druzí a ten, co se to učí, se přidá. Cvičí se v řadě vedle sebe, kdy opět štěkají všichni psi.
Je také důležité, aby malé štěňátko nikdo nehuboval, když začne štěkat a nechtěl, aby honem zmlklo. Naučit štěkat na povel dospělého psa bývá někdy velmi nesnadné


Snažím sa naučiť moju 2,5 ročnú RTW štekať na povel /+zdvihnutý ukazovák/ Môjho bývalého NO som to na aportík krásne naučila tak, že som mu v predsadnutí prišlapla vodítko /proti výskoku/ a za vyšteknutie dostal svoju loptičku. Ale Rita sa mi iba šklbe a šteknúť ani za svet. Tak som to nechala tak. Ak na hociečo v okolí domu zašteká tak chválim "dobrá štekaj" no niesom si istá, či to zatial pochopila. Nikto zatial nemá v okolí psa, ktorý by jej to predviedol. Ak máte nejaké osvedčené rady sem s nimi. Aby som to mohla znovu vyskúšať.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Štekaj !

Poslaťod lusy » Pon 18.02.2008 14:24

vies ako dlho sa to snazim naucit psa. pisala som teraz nieco do klikeru. mne pes steka ked niekto prechadza, ale vtedy mu povel nechcem davat, aby mi nestekaval stale. hladala som rozne alternativy. niekto radil priviazat psa a odchadzat. tiez mi predtym pri tom stekaval, ale tiez som nechcela aby vystekaval pri mojom odchode. mne stekal na holiaci strojcek. tam som ho ucila na to. ale ked mu dam povel tak skor cvaka iba zubami a steknut sa mu podari fakt iba zbezne.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Štekaj !

Poslaťod Ivanka.P » Pon 18.02.2008 14:39

Jeden môj trhnutý kamoš mi radil, že jej mám mávať mačkou pred papulou :heh:
Ale váže teraz. Keďže bývame v RD a Rita bežne šteká na okoloidúcich a autá tak si môžem v tomto dovoliť pochvalu a opakovanie povelu pri jej štekaní. Vonku už na ludí nešteká. Nikdy som ju za štekanie nekarhala.
Ide o to, že ona celkovo málo šteká. Napríklad leží pri dome a ak ide niekto okolo, tak len oznámi "baf" a ani sa nepostaví. Postaví sa a vyšteká len vtedy ak sa niekto / alebo auto zastaví pri našom plote. Asi bude najlepšie ak počkám kým bude teplejšie a budem s ňou viac na dvore. A nejako vytvoriť spojitosť štekania s povelom štekaj :nwm:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Štekaj !

Poslaťod mika » Pon 18.02.2008 15:11

Ja som Dina ucila "stekaj", tak, ze som nanho fukala, to je jedina vec pri ktorej stekal. Lenze teraz skusa stekat furt, hlavne ked to najmenej potrebujem. :pac:
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Re: Štekaj !

Poslaťod Fraga » Pon 18.02.2008 15:14

Emanuela sa to naučila za 1 den a to mala teraz vo februári 9 mesiačikov :jazyk: zašteká na povel aj bez maškrty a aká je chutná ako sa na to šteluje :heh: :heh: :heh:
Jediný psík, ktorý má o sebe ešte vyššiu mienku, než jeho pyšný majiteľ, je jazvečíček ;o)
Obrázok
Keď ti život ponúka citrón, vypýtaj si tiež soľ a tequillu...
Fraga
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4437
Bydlisko: BA

Re: Štekaj !

Poslaťod Bibiana » Pon 18.02.2008 15:21

Tak štekať na povel ani Faljakovi netrvalo dlho.. Rozdráždila som hračkou, potom som ho dala k nohe, zavelila a dráždila ho s ňou pred nosom a bolo.. Teraz stačí "pohroziť prstom" (ako ja ten posunok nazývam) a šteká.. Je síce pravda, že občas štekne len raz, no na argentínu (neštekavého psa) je aj to veľmi dobré :smile:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Štekaj !

Poslaťod MisheliQ » Uto 19.02.2008 15:28

ja si už presne nepamätám ako som ho to naučila, to prišlo nejak samo :DD ale počula som, že je dobre pracovať pri povely štekaj! aj spolu s povelom ticho!, aby ste mali pod kontrolou psové štekanie...keď bude štekať, snažte sa situáciu využiť a dajte povel štekaj, ak ho budete chcieť utíšiť, dajte povel ticho...počula som o tom, že niektorí, aby dokázali psa utíšiť, psovi stlačia jemne papulku, ale či je to účinné, neviem...ak sa rozšteká trebárs, tak ak to bude ovládať, dáte povel ticho potom...no :nwm:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Štekaj !

Poslaťod raky » Uto 19.02.2008 15:37

Ja som dostal radu od známeho výcvikára.
Keď mala Catty asi 3.mesiace som jej večeru dal len onuchať a položil som ju na okno. Kým nezaštekala nedostala jesť, asi po troch dňoch fungovalo, teraz si musí vypýtať aj aport atď. Funguje na 100%, zaštekať musí min 3x...
Neviem či je to najlepší postup, ale určite účinný a použijem aj v budúcnosti. :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Štekaj !

Poslaťod Kača » Uto 19.02.2008 15:46

Ja som to moju beaglicu naučila za 10 minút:D
Uviazala som ju o jeden plot na ulici (mojej babky, aby z toho nebol problém) a odišla som za roh, tak že ma nevidela.-samozrejme som jej predtým povedala "šteka"j. A vždy keď kdesi odídem, tak začne štekať a zavýjať ako divá.
Nuž, keď som šla za roh, a ona začala štekať, HNEĎ som pribehla a pochválila som ju... potom som jej zas povedala štekaj a odišla som-postupne som vzdialenosť zmenšovala, až mi na povel zaštekala predo mno :aaa:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Štekaj !

Poslaťod lusy » Uto 19.02.2008 15:52

A vždy keď kdesi odídem, tak začne štekať a zavýjať ako divá

a to je prave dovod preco by som takyto sposob ja neodporucala.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Štekaj !

Poslaťod Kača » Uto 19.02.2008 15:53

Prečo? Práve preto ju to učím len na povel, samozrejme + "ticho!"
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Štekaj !

Poslaťod Ivanka.P » Uto 19.02.2008 15:54

Skúsim všetko čo ste radili. Hovorím, jedného psa som to naučila za jeden deň a druhý ani za svet štekať. Keby som ju mala od malička, tak si ju vypiplem. Rita je dosť svojrázna čo chce tak spraví, ale v tichosti. Môj muž ju raz zobral v lete so sebou na pivo a keď išiel na WC-ko ju priviazal. Keď z neho vyšiel stála pred ním celá vytešená s odkusnutým koženým vodítkom. A jeho kamoši sa ju báli chytiť :pac: lebo sme ju vtedy mali len krátko a všetci sa jej báli. :lol:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Štekaj !

Poslaťod Ivanka.P » Uto 19.02.2008 15:58

lusy píše:
A vždy keď kdesi odídem, tak začne štekať a zavýjať ako divá

a to je prave dovod preco by som takyto sposob ja neodporucala.


Ak nešteká pri každom odložení tak prečo nie. Ja by som aj na toto pristúpila. Ja chcem len aby štekala a následovala pochvala. Ale zrovna tento spôsob u nás nezaberie. Ona sa buď odkusne alebo ak to nejde, tak lahne a leží. :nwm:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Štekaj !

Poslaťod Kača » Uto 19.02.2008 16:07

No, ešte moment, možno ste ma zle pochopili, ona nešteká "vždy" keď odídem, ale napr. keď ju kdesi na ulici priviažem a nevidí ma :yes:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Štekaj !

Poslaťod BinLadin » Str 20.02.2008 9:57

Ivanka.P píše:Povel "Štěkej" se musí začít cvičit již u štěňátek, vždycky, když začne z jakéhokoliv důvodu štěkat, zdvihneme prst, nakloníme se nad pejska a pobízíme ho povelem: "Štěkej", dokud štěká. Zjistěte, na co nejčastěji štěká, to mu ukazujte a opět se zdviženým prstem velte, aby štěkal.
Pokud se nacvičuje tento povel se skupinou psů, kde to někteří již mají zafixované, stane se, že se rozštěkají druzí a ten, co se to učí, se přidá. Cvičí se v řadě vedle sebe, kdy opět štěkají všichni psi.
Je také důležité, aby malé štěňátko nikdo nehuboval, když začne štěkat a nechtěl, aby honem zmlklo. Naučit štěkat na povel dospělého psa bývá někdy velmi nesnadné


Snažím sa naučiť moju 2,5 ročnú RTW štekať na povel /+zdvihnutý ukazovák/ Môjho bývalého NO som to na aportík krásne naučila tak, že som mu v predsadnutí prišlapla vodítko /proti výskoku/ a za vyšteknutie dostal svoju loptičku. Ale Rita sa mi iba šklbe a šteknúť ani za svet. Tak som to nechala tak. Ak na hociečo v okolí domu zašteká tak chválim "dobrá štekaj" no niesom si istá, či to zatial pochopila. Nikto zatial nemá v okolí psa, ktorý by jej to predviedol. Ak máte nejaké osvedčené rady sem s nimi. Aby som to mohla znovu vyskúšať.

Jdxeto ucit bud pri hre napr.uz zminovanem balonku,textilnich uzlech....psa trosku rozdovadim a pak mu ukazu micek,povel stekej a v okamziku kdy pes jakolivek zavrci,stekne pochvala,odmenit a jako bonus dostane kyzeny balonek.Tohůle jde delat i ve spolupraci s nekym s rodiny,kamaradem ktery pejska tesne u Tebe podrzi a psovod psa se snazi roztekat.
Tohle je spis o citu pro psa,co vim ze ma rad a je schopny se proto prerazit,zaroven jej dostatecne motivuje....
Ze zacatku odmenuji i drpbne zavrceni,jde oto aby pes pochopil souvislosti..
Je jeste moznost psa ucit stekat pri obranach:pri prubehu obran kdy ostatni kousou ....tad po domluve s figurantem a vycvikarem stojim se psem bokem,v okamziku kdy pes zasteka na figuranta povel stekej a okamzite velika pocjvala a odmena,a znovu jakmmile pes zasteka -nejlepe tak ze stihnu dat jeste povel nez stekne tak povel stekej,pochvalit,odmenit a psa odvest.
Tahle metoda je o spravnem nacasovani,postrehu a dobrem odhadu situcace.....
Ivanka.P
Neni dobre ucit stekat psa pri hlidani pozemku,je zde mounost nezadoucich spojeni kdy pes bude pak stekat porad a zbytecne.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa