Re: Dominantný labrador - šteňa?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod naty.sykorova » Ned 15.01.2012 21:19

nechcem zakladať novu tému, ale chcela by som vedieť presný návod, ako si vybudovať rešpekt už od šteňaťa
hladala som to snad vo všetkých témach, no v podobe "toto a toto musíš urobiť" som nič nenašla
Obrázok
naty.sykorova
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1264
Bydlisko: Večná zima

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Tchor » Ned 15.01.2012 22:01

Na psa neexistuje "presny navod" vse co se da poradit jsou principy pristupu, ktery je ale potreba vzdy prizpusobit konkretnimu psovi a konkretni situaci.

Uplne nejzakladnejsi princip je chovat se tak aby pes rozumnel tomu co po nem clovek chce.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod merri » Ned 15.01.2012 22:14

Ved to mas aj v tejto teme, aj hocijakej inej. Vela sa so psom hrat, ukazovat mu nove veci a ucit ho ako zvladat nove situacie, byt mu oporou ked sa niecoho boji, byt vo vsetkom dosledny a stanovit jasne pravidla - no nebuzerovat ci drilovat, netrestat vobec alebo len minimalne - primerane k danej siutacii, vzdy radsej psovi ukazat co a ako ma/moze robit, pozorovat ho a naucit sa mu rozumiet, naucit ho ze spolupraca s tebou je zabava a ze sa mu to oplati, ucit ho hrou a hlavne od malicka pracovat na spolahlivom privolani... Ale toho by mohlo byt este ovela ovela viac. Proste vytvorit si so psom vztah tak, aby bol v nom co najspokojnejsi clovek aj pes. A to uz musi kazdy sam vediet, ako na to.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod marek.janac » Ned 15.01.2012 22:20

byt mu oporou ked sa niecoho boji


Tak toho môjho som ešte nevidel báť sa ničoho :)
Keď mala sestra s priateľom šteňa, bolo trošku u nás. Bernský salašnícky.
Zlatý havo, ale napríklad spláchol sa záchod a zlakla sa toho. Ale ináč je to dodnes hravý havo.

PS: Ako dlho môže trvať naučiť spolahlivo "ku mne" ?
Ja som stopol akékoľvek iné cvičenia. Neučím ho napríklad plaziť, pretočiť sa, cúvať, vstať .... tak ako som plánoval. Ak by som ho učil, už by to vedel. Sadni a lahni pochopil za jeden deň ako nič. So shi tzu som trénoval aj týždeň :) .
Učím ho len ku mne a sadni a ešte aby mi pozrel do očí keď poviem jeho meno. Lenže často krát na povel ku mne vôbec nereaguje.
Zvažujem, že začnem cvičiť aj iné cviky a na povel ku mne začne raz počúvať sám.
marek.janac
Nováčik
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Lindchen » Ned 15.01.2012 22:22

Na povel Ku mne nezačn reagovať nikdy, to by si sa načakal. Treba ho to učiť, postupy sú tu popísané. Je to najdôležitejší povel pre psa, keby aj nič iné nevedel, toto je absolútne top povel.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod marek.janac » Ned 15.01.2012 22:28

No postupmi sa iste riadím. Veď určite nečaká, že to pochopí sám. Ani sadni nepochopil sám, stačilo trośka pomôcť.
Ide mi o to, že ako dlho ho môže trvať to ku mne naučiť, lebo i keď to je TOP povel, tak sa mi zdá ako najzdĺhavejší.
Trénujeme vonku, vnútri. Všade. Ale stále je to 50/50 možno i horšie.
Preto neviem, či ho zaťažovať doma aj niečim iným, alebo čakať až kým nebude vedieť toto, ale takýmto tempom to môže byť aj mesiac.
marek.janac
Nováčik
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Lindchen » Ned 15.01.2012 22:33

Ja som učila privolačku psa vyše roka :lol: . Potom v čase puberty ho "zabudne" a bude ho treba učiť nanovo. Určite si daj privolanie ako prioritu č. 1 a popritom samozrejme môžeš učiť aj iné veci.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Bebis » Ned 15.01.2012 22:36

Neučím ho napríklad plaziť, pretočiť sa, cúvať, vstať

Pri takom malom šteňati :oo:

Ja môjho ku mne učím do dnes (9 mesiacov :ach: ) Ale ide mu to. :lol:
No a ja som najprv naučila sadni ľahni, vstaň, fuj. Potom som začala učiť ku mne, daj labku a ostať (v tomto poradí.) učiť stále dookola jeden povel ho nebude baviť. :ua: Teraz vie už aj môžeš, čakaj, učíme sa slalom pomedzi nohy, panáčika a tak. A nesmiem zabudnúť na k nohe a pusť! takže dosť... ale nie včetky vie na 100% stále ich precvičujeme, ale striedame jeden s druhým. Och, a dolaďujeme chôdzu pri nohe... :hi:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod merri » Ned 15.01.2012 22:42

Marek, tak sup na stopovacku, ziadne 50/50 - ty ho musis naucit, ze kazde jedno privolanie musi byt splnene, ze neexistuju ziadne vynimky, a hlavne, ze vzdy sa mu to oplati a pri tebe je vzdy dobre.
Offtopic: Aj my sme na stopovacke po dlhej dobe zase, uvedomila som si ze som bola nedosledna a teraz na tom pracujeme. Aj ked by som nase privolanie oznacila za velmi dobre, v poslednej dobe vidim, ze stale mame rezervy. Ja mam voci tej stopovacke priam az odpor :lol: je to strasna otrava, ale uz si nachadzam system a nejako to budem musiet zase par tyzdnov pretrpiet.. :pac:
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 15.01.2012 23:23

prečo by mal dávať štendo na stopovačku? veď pokiaľ to bude v rámci hry a ten pes stále bude mať pocit, že je to zábava a aj to tak bude, tak nikdy nebude mať problém ho to naučiť aj bez stopovačky!
marek: uč ho chcieť prísť za tebou samého, bez povelov. otoč sa a choď inam než on, keď sa otočí a bude za tebou páliť vtedy odmeňuj a veľmi chvál. pes sa veľmi rýchlo naučí prísť po každé, aj keď ty ho nevoláš.
ja som začína doma, veľmi rýchlo sme však prešli von. štendo je celkovo od začiatku veľmi zvedavé, treba preto dávať pozor, aby sa mu nič nestalo. my sme chodili bez vodítka, ale vždy som ho mala pri sebe. aj vonku buď pre neho no. 1. ak prídete domov a ty sa s ním hrať nechceš, tak to nerob, hračky z dosahu psa. ty začínaš hru a aj ju končíš. pes sa musí naučiť oddychovať ako to bolo napísané vyššie.
privolačku Adri vedela v 4. mesiacoch, ani počas puberty to nepovolilo (zvláštne, na to že sa jedná o teriéra). teraz už začína viac špekulovať, ale stále je to pes, ktorému môžem veriť, aj keď v pozore treba byť vždy!
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod AlicaGGG » Ned 15.01.2012 23:59

suhlasim s monatko na plnej ciare a nechapem, preco vsetci VZDY radia dat male stena na stopku: ja som tiez chodila celu dobu so stenatom na volno (samozrejme ked sme isli popri ceste bola pripnuta), v pohode sa naucila privolavacku, nikdy sme s nou nemali problem :nwm: celu dobu co sme boli vonku sme sa hrali, nahanali, ucili, a teda nemala potrebu chodit za inymi psami alebo ludmi... a ked aj mala zavolala som na nu, rozbehla sa prec, ohanala som sa hrackou a pekne prisla... po case zistila, ze so mnou je vacsia sranda ako s inymi a prestala uplne odbiehat (a zacala vsetkych od nas odhanat ked sa chcu zoznamit, onuchat, spytat na nieco atd. :ach: :pac: )
myslim ze prave teraz je dobre zacat na volno, kym je stena male, hlavne v cudzom prostredi nema taku potrebu odbiehat a skumat, drzi sa pri majitelovi, odbiehat zacne az po par prechadzkach na novom mieste, cize sa da uzasne zacat ucit privolavacka - vzdialis sa od neho na 5 metrov a uz mozes privolavat s hrackou v ruke :no:
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod marek.janac » Pon 16.01.2012 0:09

Ja aj tak stopovačke nechápem.
Mám objednané teraz 5 metrové vodítko s limitom do 60kg. Stopovačku podľa mňa nahradí.

Práve som si prečítal toto:
pes si totiž veľmi rýchlo spojí privolanie s „nepríjemnosťou“ – teda s odchodom domov (hádam neexistuje pes, ktorý by sa z venčenia domov ponáhľal)

No tak tomu mojemu keď poviem "Poď, ideme domov, utekaj." tak bez srandy sa rozbehne a bežíme k vchodovým vonkajším dverám, tam sadne a dám mu pamlsek :).
Proste si to spojil s tým, že dostane papať.
marek.janac
Nováčik
 
Príspevky: 48
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Bebis » Pon 16.01.2012 0:25

marek, dúfam, že 5m flexi :lol:

aaa, ešte k tomu. Ja keď zavelím domov, tak sa ide domov. Hoks si sadne pred bránu a čaká, kým ho nepustím dnu. U nás je to najúčinejší povel, keď mi nezaberá ku mne alebo ostaň. Poviem domov, on sa zvrtne a hor sa domov... :jop:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod merri » Pon 16.01.2012 0:34

Ved OK, ak to ide bez stopovacky, o to lepsie. No z toho co Marek pise, hlavne z tohto:
marek.janac píše:Ale stále je to 50/50 možno i horšie.

nemam pocit, ze sa to takto pes naozaj spolahlivo nauci. Aj na stopovacke sa da ucenie privolania spravit zaujimavym a zabavnym, no mam tu istotu ze nenastane situacia, kedy by pes predsa len mohol dat prednost niecomu inemu. Lebo ked zisti ze mu to prejde raz, urcite to pri tom jednom raze neostane.
Ako som pisala, ja stopovacku neznasam, vadi mi, pletie sa pod nohy mne aj psovi, je spinava mokra smrdi atd. :lol: Ale ked chcem napr. naucit fenu privolanie, ked mi doslova upadne do tranzu a nevnima, je stopovacka najefektivnejsia. Doteraz som bola spokojna s tym, ze ked sa otocim a odchadzam, fena je zachvilu pri mne. Ale v niektorych situaciach proste potrebujem to privolanie okamzite, nemam cas utekat od psa. A takisto ked chcem fenu odvolat od hrabania mysacich dier - predtym vedela, ze privolanie znamena odchod, takze skusala spekulovat. Teraz si ju dam na stopku, niekolkokrat si ju privolam a zase uvolnim hrabat, a fena sa uz sama otaca a sleduje ma, lebo vie ze nielen ze jej nezatrhnem zabavku, ale este ju aj u mna caka odmena a hra. :no:
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Dominantný labrador - šteňa?

Poslaťod Monika & Parsonky » Pon 16.01.2012 2:20

merri: áno, ale ty už píšem podľa mňa o staršom psovi, nie o šteniatku. ja som tiež stopovačku používala a docela dlho pri staršej fenke, vlastne bez nej sa nedalo ísť nikam. teraz už presne viem kedy a kde má zdrhacie tendencie a teda si to viem pekne proti úteku opatriť. sú miesta, ako napr. les, kde ju pustenú mať nemôžem, ale tam sa my dostaneme zriedka.
keďže ide o šteniatko, tak ja verím, že správnym prístupom a ak sa začne hneď teda ak Marek začne hneď dnes, keď pôjdu von, bude psíka správne motivovať, blázniť sa s ním, tak pes nebude mať tú tendenciu utekať. samozrejme, že zo začiatku treba chodiť tam, kde nebude mať veľa vnemov, aby sa ozaj nestalo to, že ani z privolania a ani z hrania sa spolu nebude nič, lebo bude naokolo veľa psov a pod. :no:
a hlavne vyhľadajte si nejakých nekonfliktných pesanov, s ktorými by ste sa mohli občas, ak nie aj každý deň stretávať. krpec sa potrebuje hneď začať učiť, že psi, či už veľkí alebo malí sú kamaráti. veľký pozor na psov agresorov! tým by sa skutočne mohlo všetko pokaziť. :ua:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik