Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Sem píšte vaše rady a nápady.

Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Michael 4x4 » Pia 23.09.2011 15:36

Zdravím vospolok,
Potreboval by som sa poradiť ohľadom psa, ktorý sa nejaký čas túlal, potom skončil v asanačke odkiaľ som si ho predvčerom vzal. Jeho vzťah k ľudom je úplne parádny, fakt super, k ostatným psom taktiež fajn. Problém je však s ostatnými zvieratami, konrétne keď zavetrí mačku alebo sliepky tak je ako zmyslov zbavený. Oddeliť ich nemá zmysel, ak nebude pes mať možnosť pohybu po celom dvore = nestráži. Hydinu tiež nemám veľmi kam nejak rozumne zavrieť (ohradiť). Skrátka najideálnejšie by bolo ak by si ich nevšímal. Ako som spomínal, je to pre mňa nový pes, čiže nemáme nacvičené ani žiadne povely zatiaľ.
No a ide o cca ročného psa kríženého vlčiaka.
Otázke znie, čo tu robiť? Je možné v tomto prípade výcvikom tento jeho lovecký pud skorigovať, resp. potlačiť? Dosť nerád by som ho nechával na reťazi, resp. zavretého niekde vo výbehu.

fakt diki za každý názor
Michael 4x4
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Michalovce

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Mackie » Pia 23.09.2011 16:07

popozeraj v temach, uz sa to tu riesilo
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 23.09.2011 17:50

Za1, mas ho len par dni, tak co cakas. Uvidis o rok dva ako je na tom.
Za 2, teraz dam asi kybel studenej vody - zmier sa aj s moznostou, ze sa to nezmeni.

Treba s tym narabat opatrne, nevies co ma pes za sebou, ako sa zivil doteraz. Ak mu lov prinasal obzivu a nikdy v tom nebol korigovany, vela sanci na napravu ti nedavam. Mozno casom a s velmi velkou trpezlivostou a citlivostou pochopi ze co je doma sa pocita. Ale necakaj zazrak za tyzden, skor to vidim v horizonte mesiacov rokov - ak vobec, aby si ho mohol mat medzi slepkami spolahlivo na volno.
Hold, adoptoval si si posramotenu dusu, bola by skoda keby skoncil na retaziu len skrs toto.

Postupne s kosikom na hube a na voditku ho vod medzi slepky, zoznamuj ho. Mozno to budu spociatku len sekundy, neskor pretiahnes na minuty... maj ho tam len dovtedy kym nezacne hystercit. V zasade spajaj hydinu s niecim pozitivnym - napriklad ho pri hydine krm pamlskami. Ale skor ako si na neho nevybudujes nejaky osobny kontakt tak sa nepohnete.
Postupne a pomaly.

}sory ze pisem be zdiakritiky, ale nieco sa mi tu pokaslalo :joint: |
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Michael 4x4 » Pia 23.09.2011 19:29

Samozrejme že nečakám zázrak z večera do rána, som zmierený s tým, že to môže trvať dlho.

Dnes bol pustený navoľno na prednom dvore, akonáhle však jedna kura preletela cez plot....daváááj za ňou. No peria z nej našklbal hodne, ale podarilo sa mi ich oddeliť. Samozrejme že som po ňom vrieskal nesmieš, fuj, nechaj...a pod. Neskôr som ho dal na vôdzku že sa trocha prejdeme, chcel som ho vziať na miesto kde bolo to perie, no nechcel tam ísť ani za svet. Proste si ľahol a tým smerom nešiel ani krok. Všade inde šiel v pohode.

Zasa podvečer reagoval na prechádzajúcu mačku za plotom. Ako som to vyčítal tuto voľakde na fóre, postavil som sa medzi neho a mačku (a mačka bola ešte za plotom) a snažil som sa mu dôrazne opakovať nesmieš. Tak sa udržal,(potom nasledovala pochvala, trocha pobavenia a nejaká piškotka) ale bolo vidno že pudy sú v ňom silné. Opäť o čosi neskôr, mačka preliezla plot, (akurát som bol otočený chrbtom, nevidel som to) tak po nej vyštatoval. Mačka utekala okolo mňa, pes tesne za ňou, opäť som mu dôrazne hlasne vkuse opakoval nesmieš. Tak keď mačka prebehla popri mne, tak už jej dal pokoj. Jasné že neostal stáť ako socha, ale registroval povel a vlastne sa na mačku vykašľal. Ale aj tak radšej zdrhla za plot.
Teda myslím že možno chápe, alebo začína chápať že to nemá robiť, ale ak mu to nikto nehučí do hlavy, tak poslúchne pudy (a to sa mu ani nečudujem) Tak snáď to chcel len čas. Čo myslíte?

K tomu pôvodu psa. Na jednej strane je vidieť, že žil s ľuďmi, preto nemyslím žeby sa živil lovom. Ale pred tým, ako sa dostal do asanačky, sa túlal po sidlisku a tam ktovie, čo robil aby prežil. Ale asi skôr vyberal koše a dojedal zvyšky ako lovil. Napr. ráno a večer ma snahu stiahnuť svoju vôdzku z vešiaka a chce aby s ním niekto išiel vyvenčiť ho. Zdá sa že ho učili aj povely,(sadni, reaguje na "cmurknutie", zatlieskanie) ale treba ich ešte zdokonaliť. No ale bojí sa palíc, motýk, či rýla - tiež v tom vidí palicu. Podľa toho teda mohol byť bitý....no ktovie. On za to nemôže.
Michael 4x4
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Michalovce

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Ivanka.P » Pia 23.09.2011 20:23

Michael 4x4 píše: Jeho vzťah k ľudom je úplne parádny, fakt super, k ostatným psom taktiež fajn. Problém je však s ostatnými zvieratami, konrétne keď zavetrí mačku alebo sliepky tak je ako zmyslov zbavený.


Ja nemám psa z asanačky ale tieto zvery nerozdýcha.... Kúpili sme sliepky a sú pod zámkom ak "zakotkodákajú" pes je v péčku a jedine ju okrikneme a spoliehame sa, že sa k sliepkam nedostane. :lol: ak sa dostane..... varím polievku :pac:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod hriva » Sob 24.09.2011 9:45

my mame fenku ktora je tiež velky lovec, ale dokazali sme ju naučiť tak že našej mačke nič neurobí. našu mačku si nevšíma, onucha, odide. susedove by všetky povraždila, takisto vonku ked sa len niečo pohne. my sme jej stale dookola vysvetlovali že to je NAša mačka a patri k NAM a ked sa ju snažila prehnať hned nasledoval trest. trvalo to dlhšie, ale pochopila. aj druhu pitbulku sme tak naučili, ale ju s mačkou radšej nenechavam, mačku zavrem dnu a pes beha po zahrade. ked som tam ja jej neurobi nič ale neverim jej čo by spravila s mačkou kebyže su sami, raz mi zdrhol kralik, ostatní psy si ho nevšimali a tato ho chudaka zabila :plac: niektorí psy to pochopia rychlo, niektori pomaly a nikdy to nie je 100 percentne /tak ako u mojej pitbulky a niektore psy to nemusia pochopiť nikdy.. Mame ešte weimara z utulku, polovne plemeno, a ten zas trpí extremnym odporom k inym zvieratam, až strachom. Na poli ked vidi zajaca, srnu, radšej sa otočí. takisto to platí o mačkach. byvali majitelia ho museli zrejme velmi sekať aby zver nenahanal. zrejme bol aj bitý. čiže ak zlomili polovny pud u polovneho plemena, zrejme sa to da s každym, otazka je za aku cenu. naš weimar totiž zo strachu aj napadal ludí, dokonca členov rodiny, psychicky bol na tom dosť zle, a odpor k zvieratam ma doteraz.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Michael 4x4 » Pia 25.11.2011 21:16

takže....psíka mám u seba niečo vyše dvoch mesiacov. Všimol som si že reaguje na všetko čo lieta - loptička, handra, raz som ho videl ako sa snažil chytať listy padajúce zo stromov :ha: Za ten čas padla za obeť jedna kura, musela preletieť plot, čiže stal sa z nej lietajúci objekt...a chňap.
Ale okrem toho, myslím že sa to zlepšilo. Po mačke bol úplne divý, ak som ju mal na rukách skákal na mna, snažil sa ku nej dostať za každú cenu. Teraz síce je v pohotovosti, ale už neskáče, nebojuje tak aby sa k nej dostal, dá sa vedľa neho v pohode posedieť s mačkou na rukách. Ale ak je mačka samostatne na dohľad, samozrejme po nej vyštartuje, ale už ani to nie je také agresívne a razantné ako na začiatku. S kurami je to podobné.

a chcel by som ešte poopraviť informáciu z prvého príspevku, nie je to krížený vlčiak ale s väčšou pravdepodobnosťou to bude Belgický ovčiak malinois. Podľa foto na nete sa na neho viac podobá, a povahovo sedí na 100%
Naposledy upravil Michael 4x4 dňa Sob 26.11.2011 11:48, celkovo upravené 1
Michael 4x4
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Michalovce

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Margita » Pia 25.11.2011 21:46

tak to je super ze robi take pokroky :smile: hod foto psa :yes:
napr, ja mam psa od stenata a je to polovny pes :lol: ale s mackami v pohode,so susedovymi tiez na pozore sa ma len pred tymi ktorych sa nase boja :lol: a tie odozenie a nase chrani ale ked sme mali sliepky,to bolo teda :heh: hotove jatky,on sa na ne vrhal s celou dusou,unho si ani neviem predstavit nejaku napravu,a na jar mama planuje sliepky chovat ,to bude :heh: aspon budu ohradene
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod vavrena » Pia 25.11.2011 23:58

Michael 4x4 píše:Po mačke bol úplne diví, ak som ju mal na rukách skákal na mna, snažil sa ku nej dostať za každú cenu. Teraz síce je v pohotovosti, ale už neskáče, nebojuje tak aby sa k nej dostal, dá sa vedľa neho v pohode posedieť s mačkou na rukách.

Toto je o rešpekte k páničkovi, zrejme ho nadobudol :smile: . A s tým prenasledovaním, skúšal si psa zaľahnúť a pustiť pred neho zviera? Zrejme by som postupovala rovnako ako pri učení nehybnosti v povele - čiže pes sadne, hodím aport, pochválim psa, že sedí, dostane odmenu - tak v tomto prípade pes sadne, pustím sliepku, pochválim, že pes sedí (ale postupne samozrejme, nie naraz, že pes sadne a sliepka mu vyletí pred nosom, ale úplne pomaličky pritvrdzovať nároky). A išla by som cvičiť medzi sliepky, pochválila by som najprv každý pohľad, ktorý mi venuje, a pokračovala by som v poslušnosti psa medzi sliepkami.
Len teraz neviem - po dvoch mesiacoch psík tie sliepky naháňa bežne alebo sú oddelení, alebo fungujú spolu?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Hanka 1 » Sob 26.11.2011 6:17

Michael 4x4 píše:takže....psíka mám u seba niečo vyše dvoch mesiacov. Všimol som si že reaguje na všetko čo lieta - loptička, handra, raz som ho videl ako sa snažil chytať listy padajúce zo stromov :ha: Za ten čas padla za obeť jedna kura, musela preletieť plot, čiže stal sa z nej lietajúci objekt...a chňap.
Ale okrem toho, myslím že sa to zlepšilo. Po mačke bol úplne diví, ak som ju mal na rukách skákal na mna, snažil sa ku nej dostať za každú cenu. Teraz síce je v pohotovosti, ale už neskáče, nebojuje tak aby sa k nej dostal, dá sa vedľa neho v pohode posedieť s mačkou na rukách. Ale ak je mačka samostatne na dohľad, samozrejme po nej vyštartuje, ale už ani to nie je také agresívne a razantné ako na začiatku. S kurami je to podobné.

a chcel by som ešte poopraviť informáciu z prvého príspevku, nie je to krížený vlčiak ale s väčšou pravdepodobnosťou to bude Belgický ovčiak malinois. Podľa foto na nete sa na neho viac podobá, a povahovo sedí na 100%


Nenech ho vystartovat, dej mu povel na přivolání ve chvíli, kdy on se rozhodne vyletět. To načasování je důležité. Případně si povel můžeš vynutit stopovačkou. Když se mu nepovede za nimi vyletět, postupně to lovení odbouráte.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Michael 4x4 » Sob 26.11.2011 12:57

Margita: nejaké fotky sú tuto http://michael4x4.rajce.idnes.cz/Black/ Pardon za kvalitu, fotené len mobilom.

vavrena: To zaľahnutie som neskúšal. Pes je oddelený od sliepok, pes na prednom, sliepky na zadnom dvore. Ale nie je to také kritické, že keď sa vopchá na zadný dvor tak automaticky lieta perie, to nie. Niekoľko krát som ho mal dokonca na zadnom dvore zámerne so sebou, na voľno kým som tam niečo robil. Spočiatku sa venoval povedal by som prieskumu terénu, potom ho to zrejme omrzelo tak sa motal okolo mňa, a potom keď videl že sa mu nevenujem (mal som prácu) tak začal sledovať sliepky, ktoré sa zhrkli k sebe a on okolo nich akoby krúžil, avšak stále robil menšie a menšie okruhy. Postoj tela pri tom by som popísal ako keby vetril, pozorný, nastražený a pripravený v pohotovosti. Tak som ho už radšej odviedol späť na predný dvor, čo sa mu príliš nepáčilo, ale dal si povedať. A celý zvyšok dňa sa potom snažil utiecť na zadný dvor, ak niekto prechádzal vrátkami. Čiže žiadny zbesilý útok nebol. Avšak neviem ako by to dopadlo keby že ho tam nechám bez dozoru.

Hanka 1: To by najprv chcelo nacvičiť poslušnosť na povel "Ku mne"...na tom pracujeme :) aj keď zatiaľ sa viac nedarí ako darí.
Michael 4x4
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Michalovce

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Margita » Sob 26.11.2011 13:05

pekny pekny :yes: ale z malinoisa nema nic ,klasicky dedinsky vlciak :smile:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod wer » Sob 26.11.2011 13:09

z tvojho popisu to bude naozaj aktivny pes. no a taky pes sa potrebuje nutne niekde vyburit, lebo ked mu to nedas ty, bude si to hladat niekde inde - napriklad pri sliepkach.

kludne chod s nim medzi tie sliepky, ale venuj sa mu, presmeruj mu pozornost na seba nejakou hrou, niecim ho zamestnaj. aj zabudne, ze tam nejake su.

no a na fotkach malinaka nevidim tiez.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Michael 4x4 » Sob 26.11.2011 13:27

z malinoisa nema nic

môže byť, nehádam sa, na malinoisa mi to skôr sadlo podľa popisu povahy, hlavne tá hlava mi tam veľmi nesedí, ale nie som odborník...

aj tak je mi to vlastne fuk :no:
Michael 4x4
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8
Bydlisko: Michalovce

Re: Pes z asanačnej stanice vs. ostatné zvieratá na dvore.

Poslaťod Margita » Sob 26.11.2011 13:30

ci je to malinak alebo nejaky "vlciak" je jedno spravil si uzasnu vec ,tym ze si ho zachranil pred istou smrtou a daroval domov :smile: a drzim palec nech z neho vychovas toho spravneho psa :smile:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik