vycvik na cvicaku

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Hanka 1 » Str 02.09.2009 19:55

Stopku doporučuju jako jištění psa, který nemá přivolání a jako navigační prostředek, jak ho to naučit.

To, čemu se dnes říká sportovní kynologie, mi vůbec, ale vůbec nic neříká. Přesto moji dva psi jsou na tom ve spolehlivé ovladatelnosti tak, že právě tu výchovu a ovladatelnost za každých okolností chodíme předvádět na ty cvičáky a na výcvikové tábory. Určitě bez stopovačky, protože jí na svoje psy nepotřebuju. Používala jsem jí na psa tak od 4 do 7 měsíců jeho věku, na čubu vůbec. Mám dost často u sebe i psy, kteří potřebují pomoct s výchovou nebo socializací a někdy je beru s sebou a ukazuju právě na nich, jak postupuju.
Co se týká cvičákovského výcviku, neshledávám na něm nic světoborného ani použitelného v praxi. Proto jsem, dokud jsme se neodstěhovali na 200 km vzdálenost, chodila právě s Tchořem a Sali na společné tréninky, vyhledávání, poslušnost v terénu atd. Teď zrovna se chystáme na nějaké zkoušky, ale ne v oboru sportovní kynologie, snad se mi podaří urvat v práci volno ve správném termínu, protože s tím to stojí a padá. O tom, jak mám nebo nemám ovladatelné psy, ti můžou podat reference ti, kteří je znají, zrovna Tchoř, MisheliQ, Rea, Kača a pár dalších.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod keyvan » Str 02.09.2009 20:09

tchor zakladem vychovy je naucit se rozumet psovi a tomu psovi se prizpusobit


V ostatním s tebou v celku souhlasím,co se cvičáků týká,ale v přizpůsobování se psovi tomu nějak nerozumím.Zřejmě to není myšleno do krajnosti tak,abych se přizpůsobil režimu psa :pac: Podle mě je výchova psa o tom,že si vzájemně nastavíme mantinely,které budeme respektovat.Pes je v podstatě doživotním dítětem svým projevem a výcvik je pro něj hrou i zaměstnáním.A je v celku jedno,kterou kategorii výcviku vybereš,hlavně když to psa baví.
Nemusím za každou cenu rozumět svému psu,ale chci,aby pes rozuměl tomu,co po něm chci.
keyvan
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod meridia » Str 02.09.2009 20:22

Co se týká cvičákovského výcviku, neshledávám na něm nic světoborného ani použitelného v praxi

No a to znamená,že všichni to musí mít taky tak? Nevím,zda jsi si vědoma,že existují i tzv. pracovní plemena,at už jejich práce spočívá v jakékoli aktivitě.Ti psi jsou po staletí šlechtěni ke spolupráci s člověkem,cíleně jsou podporovány žádané vlastnosti,pro dobrého pracovního psa je ta práce celým jeho životem,baví ho,chce jí a potřebuje jí,žije jen pro ní.Nejspíš jsi v životě takového psa neměla,jinak bys nepsala to co soustavně tady píšeš.Takový pes se nemůže jen tak povalovat a nedělat nic.Tedy...může,a bohužel to tak občas i bývá,což já osobně považuju za týrání zvířat.Takový pes ,jemuž je upírána jeho základní potřeba dle mého nemůže být štastný,naopak,je spíš frustrovaný z nedostatku činnosti a aktivit,jež jsou mu vlastní a pro něž byl stvořen.Takový pes celkem logicky bývá "problémový" a majitelé si obvykle stěžují a hledají pomoc po všech čertech a přitom by stačilo dát mu to co potřebuje každý pes...tj. práci.Jakoukoli,on neví,že to je třeba jen sport,že to není doopravdy a potřebné pro společnost,to asi není schopen pochopit.To,že ty máš psa co nedělá nic a ještě jsi na to pyšná,neznamená,že na nicnedělání je zvědavý každý pes.Pokud si někdo pořídí NO z pracovního chovu či fouska z též pracovního chovu či borderku,měl by si uvědomit co to pro něj znamená.Pokud máš čivavu,je to asi jedno ..
Takže bud tak hodná a nech si despekt k lidem,kteří chtějí umožnit svému psu poněkud bohatší život než je nicnedělání.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Hanka 1 » Str 02.09.2009 20:42

Jenže ona existuje i jiná práce, než cvičák. Buď tedy tak laskavá - abych dodržela tón psaní, který ti evidentně vyhovuje - a uznej, že lidé, kteří tato plemena mají, jim mohou najít i jiný způsob práce, než je sportovní kynologie. Například pomoc při socializaci jiných psů, pasení, záchranařina, canisterapie. Není to méně než tvoje sportovní kynologie a můžu ti zaručit, že je to pro psa možná náročnější než závody na cvičáku, protože to vyžaduje používání hlavy, vlastní rozhodování a názory, schopnost komunikace a schopnost vyhodnotit situaci a zasáhnout správně- A hlavně - má to smysl a použití v praxi.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod meridia » Str 02.09.2009 20:54

Jenže ona existuje i jiná práce, než cvičák

fakt jo? :lol: zkus si přečíst co píšu výše ,nejspíš zjistíš,že jsem tě předběhla :jazyk:
Není to méně než tvoje sportovní kynologie

tak to jsi trochu ustřelila,já pro sportovku nijak nehoruju,ani jí nijak zvlášt nedělám.
a můžu ti zaručit, že je to pro psa možná náročnější než závody na cvičáku

to nemusíš :lol: ,jelikož něco podobného dělám,představ si :jazyk:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Tchor » Str 02.09.2009 22:55

keyvan píše:
tchor zakladem vychovy je naucit se rozumet psovi a tomu psovi se prizpusobit


V ostatním s tebou v celku souhlasím,co se cvičáků týká,ale v přizpůsobování se psovi tomu nějak nerozumím.Zřejmě to není myšleno do krajnosti tak,abych se přizpůsobil režimu psa :pac: Podle mě je výchova psa o tom,že si vzájemně nastavíme mantinely,které budeme respektovat.Pes je v podstatě doživotním dítětem svým projevem a výcvik je pro něj hrou i zaměstnáním.A je v celku jedno,kterou kategorii výcviku vybereš,hlavně když to psa baví.

Cemu nerozumis? Pokud chci se psem zit a pokud chci od psa nejakou praci pri ktere ten pes musi samostatne myslet (at uz je to zachranarina, sluzebni vycvik (neplect s IPO to nema se sluzebnim vycvikem nic spolecnyho a tam je samostatne mysleni psa nezadouci) ale treba i to paseni. tak ho musim naucit samostatne myslet a to ho naucim tak ze mu dam tolik volnosti pri praci aby to mysleni mohl pouzit ja se musim v tu chvili prizpusobit tomu co mi pes rika a jednat podle toho. To samy plati pri vychove kdy musim v realnem case regovat na prozby a napady psa a prizpusobit se jim. Ona to Hanka nazvala dobre ona je to totiz opravdu vyssi skola dokazat si uvedomit ze nejen pes, ale hlavne psovod se musi prizpusobovat. Ja nekdy u pateho psa prisel na to ze je lepsi se zeptat psa jak to chce on nez vymejslet jak to chci ja.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod keyvan » Štv 03.09.2009 6:54

Tchor

Ale to,co popisuješ není žádné převratné přizpůsobování se psovi- to snad je normální poznat svýho psa,poznat jeho vlohy a podle toho s ním vést i výcvik.Bez toho se nedá se psem pořádně makat.Takže bych tady o nějaké "vyšší škole" ani nemluvil.Tady šlo o to,že hanka1 zatracuje výcvik spojený se cvičákem a dobře víš,že bez toho cvičáku si uděláš maximálně průměrnou ovladatelnost a stopy.Možná by měla dotyčná strávit pár dní s profiteamem záchranářů,aby to pochopila,jak je důležitý výcvik než pustí psa do akce.
Nemusím za každou cenu rozumět svému psu,ale chci,aby pes rozuměl tomu,co po něm chci.
keyvan
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod meridia » Štv 03.09.2009 7:53

Cathie píše:
Meridia pisala si o cvicakoch a zaroven o tom, ze pracovne psy musia pracovat.. mne z toho vyslo, ze cvicak = praca a ak clovek nechodi na cvicak a odmieta sportovu kynologiu, tak automaticky so svojim psom nic nerobi.
.

nene,tak to myšleno není.Přece jsou psi s různým pracovním zaměřením,služební,lovečtí,pastevci atd.Pokud jsou skutečně z pracovního spojení,práci prostě potřebují.Nemá skutečně smysl chodit s pracovním ohařem na cvičák a dělat s ním IPO,je stvořen pro něco jiného.Cvičáky jsem tu zminovala proto,že hanka1 se do nich navážela a taky proto,že já sama mám plemeno,které patří na cvičák a ne na pole nebo k ovcím :ahoj:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Tchor » Štv 03.09.2009 8:20

keyvan píše:Tchor

Ale to,co popisuješ není žádné převratné přizpůsobování se psovi- to snad je normální poznat svýho psa,poznat jeho vlohy a podle toho s ním vést i výcvik.Bez toho se nedá se psem pořádně makat.Takže bych tady o nějaké "vyšší škole" ani nemluvil.


Tak se nekdy rozhledni kolem sebe na cvicaku, pokud se umis koukat, uvidis jak se vetsina psu snazi s psovodem domluvit a jak psovod na to vubec nereaguje v horsim pripade to vubec nevidi. Opravdu neni uplne bezny ze psovod se psem pri "vycviku" komunikuje obousmerne tak aby to pes pochopil. Pokud se znas osobne s Reou tak ji pri cviceni dobre sleduj uvidis ze povely tak jeak je z beznech cvicaku znas moc nepouziva (ne ze by je nepouzivala nikdy) a vetsina komunikace se psem je v mimice a tonu hlasu.

keyvan píše:Tady šlo o to,že hanka1 zatracuje výcvik spojený se cvičákem a dobře víš,že bez toho cvičáku si uděláš maximálně průměrnou ovladatelnost a stopy.Možná by měla dotyčná strávit pár dní s profiteamem záchranářů,aby to pochopila,jak je důležitý výcvik než pustí psa do akce.

Tady je kamen urazu vaseho nedorozumeni. Hanka nezatracuje vycvik jako takovy, Zatracuje vycvik bez predesle vychovy a bez znalosti psi komunikace. Znam docela dost i vrcholove vycvicenych psu (na urovni IPO3) kteri o vychove v zivote neslyseli a v neznamem prostredi jsou z nich uzlici nervu co napadaji vse okolo sebe. Znam dost "vycvikaru" kteri v zivote neslyseli pojem reflexni oblouk a nedokazi s nim pracovat, kteri sejmou psa za kazdy zdanlivy provineni aniz by se namahali pochopit proc to ten pes udelal. Vem si treba jen to pitomi neustale omylany vrceni - patri do bezne komunikace a v naproste vetsiny ma vyznam "vubec ti nerozumim, nevim co chces a tlacis uz moc - nech mne prosim uz byt" presto nejbeznejsi rada je sejmi ho tohle si pes nesmi dovolit. A takovych pripadu je ohromna spousta tenhle je akorat casto probiranej.

Ja osobne bych pro rady k vychove rozhodne na 99% cvicaku nesel. Protoze z tech par lidi kteri na tech cvicacich jsou natolik kompetentni aby byli schopni s vychovou poradit jen nepatrny zlomek to umi jeste lidem rict tak aby to ty lidi pochopili dostatecne na to aby se situace jeste nezhorsila. To je totiz to nejtezsi protoze clovek sam spoustu veci povazuje za samozrejmost ale u zacatecniku to samozrejmost neni.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Predchádzajúci

Späť na Výchova a výcvik