vycvik na cvicaku

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Cathie » Pon 09.03.2009 15:46

Tak gesto s dlanou k psovi pouzivam a ani o tom neviem. Vecer si totiz Story beriem do izby a spi u mna. Vacsinou ju vezmem k sebe a este mozno hodinku som pri pocitaci. Potom chcem odist iba do kupelne a nechcem, aby sla za mnou, ale potrebujem nechat otvorene dvere, aby mi odtial slo aspon trochu svetla a nemusela som zasvecovat v obyvacke, cez ktoru prechadzam, pretoze by to budilo mamu a sestru, ktora vacsinou uz spia.
Nechcem pouzivat povel "cakaj", pretoze ho nemam zatial natrenovany na dlhsiu dobu a hlavne ak ho nemozem "udrziavat", dlho v nom nevydrzi.
Ak odchadzam, ukazem jej dlan a odidem - ked sa vratim, lezi na tom istom mieste. Ked to nespravim, ide so mnou.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Hanka 1 » Pon 09.03.2009 15:52

V té knížce psali, že to je mezidruhová gestikulace. Bylo tam ještě o odhánění a přivolávání a spousta dalších gest, bylo to tam nafocené. Uvědomila jsem si tehdy, že toho nejmíň polovinu používáme v komunikaci sami mezi sebou a naprosto to spolehlivě funguje, jen to nevím proč nepoužíváme v komunikaci se zvířaty, tam máme vžité nějaké složité "povelování" a dokonce při tom stojíme jako tvrdé y a gesta nepoužijeme. A dokonce ve zkušebních řádech je, že ho nesmíš dát, nebo body dolů...., připadá mi to fakt naprosto proti logice. Proč to vlastně vůči psům nepoužíváme? Funguje to skvěle. Jen mě mrzí, že ta knížka nikdy nevyšla česky (je z USA a četla jsem jí tak před nějakými 25 lety).
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Amaguk » Pon 09.03.2009 15:56

Hanka, nepamatas si nazov? Mozno by sa dala pozhanat :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Hanka 1 » Pon 09.03.2009 16:08

Je to strašně dlouho, půjčila jsem si jí tehdy od domácích, abych se nenudila, nebylo vůbec co dělat ani kam jít, byla jsem se svým tátou na jeho služebce. To nemůže být 20 let, ale skoro 30, byla jsem tam v roce 1979. Snažila jsem se jí sehnat už několikrát, ale zatím bez výsledku. Jmenovala se nějak ve stylu " Mají savci vlastní jazyk?" nebo tak nějak.

Hodně z těch gest na odehnání a přivolání zvířete popisuje Pat Parelli ve svých koňských knížkách, také Monty Roberts. V Parelliho knihách je to dobře nafocené. Funguje to s některými obměnami i na psy. Dá se říct, že otočení obličejem a celým tělem a přímý pohled do očí je gesto vyháněcí (bacha, při špatném použití proti narostlému psovi je to i výzva k boji), narovnání těla a zvednutí hlavy je gesto dominantní, nakročení proti zvířeti je vysloveně vyháněcí, stejně jako natažení rukou směrem ke zvířeti. Odvrácení pohledu a snížení hlavy a lehké pootočení ramenem je gesto volaní - pojď sem, já ti nechci nic udělat.... . Toto gesto s jiným úhlem hlavy, pohled a jeho uhnutí a olíznutí huby spolu s otočením těla lehce do oblouku, takové jako uhnutí ramenem, je u psů gesto, jak se vyhnout konfliktu, boji, případně projít ve stylu - nic ti nechci. Je to hodně podobné s koňmi. Kůň když přežvykuje a klopí hlavu, když jde k tobě, se ti podřizuje. Pes, když sklopí pohled a olízne si čumák, se ti omlouvá a podřizuje. Proto mě může klepnout, když vidím, jak někdo řve na psa povel, ten mu nerozumí, olizuje se a dělá všechno proto, aby pán pochopil, že on by strašně rád, ale neví co... a pak ho vyškubou ne obojku nebo zkopou..... . Zkuste vyzkoušet tohle otočení hlavy, přímý pohled a zvednutí hlavy i mezi lidmi, fakt to funguje. Co jsem zkoušela, na psy, koně i kočky to funguje s určitými obměnami taky.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Cathie » Pon 09.03.2009 16:16

Myslim, ze clovek ak pozoruje a vnima, vela sa nauci aj sam.. napr. ja v praxi pouzivam viac gest aj na povely, ako slov, pretoze mam pocit, ze su pre fenku proste zrozumitelnejsie, pre priklad - rozozna tri sposoby ukazania na zem: na lahni, uklon a prichod na konkretne miesto a ja pri dvoch z nich vobec neviem popisat rozdiel.. ale ona ho spozna.
A v praxi som si vsimla, ze ak na prechadzke zastanem celom k nej alebo iba sikmo celom/bokom, caka na mna. Ak sa postavim rovnako sikmo, ale odvratim hlavu a natocim nohu pripadne aj rameno (tie blizsie k nej), akoby som chcela zmenit smer, okamzite sa rozbehne ku mne.

Ja som si inak vzdy myslela, ze gesta nebudem pouzivat alebo ich budem musiet velmi drilovat, aby na ne posluchala atd.. a zistujem, ze vlastne kazdy cvik vie NAJPRV na gesto, az potom na povel.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Hanka 1 » Pon 09.03.2009 16:21

Jo, my to máme hodně podobné.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Amaguk » Pon 09.03.2009 16:26

no, ono tak nejako vseobecne plati, ze psy (a zrejme aj ine zvierata) ovela skor pochopia neverbalnu nez verbalnu komunikaciu - z pochopitelnych dovodov :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod johny5 » Pon 09.03.2009 18:39

Hanka to tahanie nebolo myslene ako naozaj tahanie...Niektore psi maju problem s dotykom v oblasti bruska kym si na to zvyknu.Kazdy cvik robim najprv vzdy na voditku lebo mam tak psika pod kontrolou...Vies dobre Hanka ze ja necvicim len vlastnych psikov ktori mi veria a o ktorych viem vsetko...Co sa tyka tej dlane otocenej dohora nenapisala si ze nesmie byt na psa vedena z hora lebo sa moze stat to co pri obratenej dlanou dolu cize start...Ruka musi byt vedena nizsie nie z vrchu.Nie kazdy psik totiz chape tuto rec.Hlavne nie sklamany pes...
ZEBO:Co sa tyka toho podrepu a vykrocenia mas pravdu ale na zaciatku sa mi osvecilo skor jemne vykrocenie kym si psik nezvykol na pohyb nohy (kolena)Potom ostalo uz len pokrcenie kolien a nakoniec len zvukovy povel.Ako som napisal moznosti je viacej ako naucit tento cvik ale treba podat tu najjednoduchsiu alternativu pre zaciatocnikov...
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Spokojnosť s cvicákom

Poslaťod poela » Pia 28.08.2009 20:16

Aj ja vrelo odporúčam p. Rajcsányiho - www.dogservice.sk - som uplne nadšená, teším sa na každý další tréning. Pomohol mi odstrániť zlozvyky mojej feny v relatívne krátkom čase, iní mi nevedeli poradiť.. a to sme mali fakt problémy, už som bola zrelá na psychiatriu...naučil ma ako sa mám k psovi správať a ako jej mám vysvetliť čo chcem...Naozaj kvalita na vysokej úrovni, Maroš to berie všetko od základov..
poela
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Hanka 1 » Str 02.09.2009 13:26

Nyssa píše:Hanka, ale z tvojich príspevkov je skôr tá rovnica: zlý cvičák = na nič (ale na tom sa zhodneme všetci), dobrý cvičák = neexistuje (a tu je kameň úrazu) :smile:


Myslíš, že neexistuje? A co cvičák například v Humenném, v Nových Zámcích u Vás, Nové Strašecí, Havbo, Končuláci u nás? O těch můžu říct, že jsou podle mého názoru dobří.

Tebe nikdy nezaráží, když někdo popisuje, že má se psem výchovné problémy, že začíná tím - on povely umí..., on umí sedni/lehni/vstaň? Že to ten tazatel chápe tak, že když psa naučí poslouchat povely, že ho má vychovaného? O to mi totiž jde, o to, že lidi zaměňují výchovu s výcvikem a bohužel, když se jim pes bojí jiných psů, vrčí u misky, bojí se bouřky, dostávají běžně rady - jdi na cvičák. Co by tam s takovýmhle problémem dělali? Přece se pes neodnaučí vrčet u misky tím, že se bude učit poslouchat povely, to se snad shodneme, ne,
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Nyssa » Str 02.09.2009 13:32

no vidím, že s tebou dnes nie je normálna reč :pac: podľa mňa existuje veľa dobrých cvičákov. môj predošlý príspevok bol z tvojho pohľadu, z tvojich výrokov
Přece se pes neodnaučí vrčet u misky tím, že se bude učit poslouchat povely, to se snad shodneme, ne,
áno, na tom sa síce zhodneme, ale nezhodneme sa na tom, že na cvičáku sa učí len to povelovanie a dril :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Hanka 1 » Str 02.09.2009 13:40

oprava - tvůj předchozí příspěvek byl na základě tvého podsunutí významu.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Spokojnosť s cvicákom

Poslaťod Roman Kollar » Str 02.09.2009 14:49

Ja zase vrelo odporucam Kynologicky Klub Ekoiuventa v Bratislave.
Robia tam skupinove cvicenia ale aj individualne. Robievaju sa tam aj canisterapeuticke kurzy a tusim aj kurzy.
Pani ktora to vedie sa naozaj vyzna a pomoze vam s kazdym problemom
Roman Kollar
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: BA

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod keyvan » Str 02.09.2009 17:59

od Hanka 1 » Str 02.09.2009 18:36

Jistě, máš pravdu. Na názory chodím mezi psy, mezi lidi, kteří s nimi různým způsobem pracují. Naprosto souhlasím, štěně umí všechno, jen to spojit šikovn s povelem. A o té šikovnosti celou tu dobu mluvím. Štěně také umí revíry, stopy, má oční kontakt, předsedá při přivolání, při lehnutí se nerozvalí

Tak proč ten výcvik spojený s cvičákem tak zatracuješ? Bez pomoci lidí na cvičáku psa nevycvičíš tak,abys nedělala chyby,protože je sama na sobě nevidíš.Ti,které obdivuješ ( Tchoř,Sali,...)také jezdí na cvičák.Tak bys to měla taky zkusit,ať víš jak na to a neustrnout na stopovačce,kterou všude propaguješ,ne?
Nemusím za každou cenu rozumět svému psu,ale chci,aby pes rozuměl tomu,co po něm chci.
keyvan
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143

Re: Je to tvrdohlavost?

Poslaťod Tchor » Str 02.09.2009 18:26

keyvan píše:Ti,které obdivuješ ( Tchoř,Sali,...)také jezdí na cvičák.


Ono je to trochu slozitejsi. Ano jezdime na cvicak, dokonce mame jeden kde jsme clenove, ale tam jsme byli (Ja a Sali) od zacatku roku trikrat, jinak trenujem kde se da a na cvicaku jsou ty treninky v podstatny mensine. Sposta lidi opravdu dela rovnitko vychova=vycvik spravne by melo byt vycvik je nadstavbou vychovy. Na vychovu oprabdu cvicak neni potreba zato je potreba umet se domluvit se psem a "provest" toho psa pro nej nepochopitelnym svetem lidi.

Co mam zkusenosti s cvicakama tak jsou ohromny rozdily v kvalite, ohromnej rozdil je mezi hodinama pro "verejnost" a vice ci mene uzavrenejma hodinama kdy cvici ti co jinak tu "verejnost" neco uci. Ohromnej rozdil je v tom jestli je na cvicaku na tri figuranty pet psu nebo na jednoho figuranta 50 psu atd.

Vychova opravdu neni o tom jetli pes umi povely, ale o tom jak je pes prirozene zvlada "nenauceny situace", mnoho z chovani psa je vrozeny, ale pri spravnem postupu se da mnoho veci modifikovat a o te modifikaci prirozeneho psiho chovani je vychova.

Kazdej z vas tu ma jiny zazemi a jiny zkusenosti, je pravda ze hanka ma nektery veci zkresleny tim co sama se psama dela a jaky psi ji prochazej rukama, ale s jednim s ni zcela souhlasim zakladem vychovy je naucit se rozumet psovi a tomu psovi se prizpusobit a bohuzel jsem jeste nenasel cvicak kde by lidi byli natolik erudovany (nebo ochotny) aby byli schopni lidi ucit se domluvit se psem. Ono se to vubec hodne spatne uci ikdyz ma clovek ucitele (a Ruda urcite v tomhle spatnej ucitel neni) ono to totiz chce zkusenosti s prirozene zijici smeckou nekolika psu a nez se clovek nauci zaklady trva to nekolik let. Proti Rudovi neumim z psi komunikace skoro nic a se psama ziji od 86 roku a smecku mam vic jak 14 let.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik