vycvik na cvicaku

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Nyssa » Pon 09.03.2009 14:09

tak to áno, len nie každý pes ti reaguje na podrep. ja som vykročenie nerobila vôbec, na jednej strane je to fajn, na druhej si pes na to môže "zvyknúť" alebo druhá ešte blbšia možnosť, že sa naučí pri povele vstaň tiež vykročiť a to vlastne nemá :ua: a to sa odbúrava trošku ťažšie. od začiatku som robila podrep a pesa som jemne dvíhala za bruško
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod calwen » Pon 09.03.2009 14:15

Ja som sa o tom podrepe dozvedela az teraz :pac:
Cely cas som ho ucila len podchytenim brucha a miernym potiahnutim bez vykrocenia a teraz ako som pozerala cesku ZOP, na ktoru sa asi vydame, som sa docitala ze je to mozne ako posunok :pac: A mardi na to krasne funguje :lol: :pac:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Nyssa » Pon 09.03.2009 14:22

Offtopic: jo a ešte by som chcela doplniť Johnyho. vstaň a stoj sú dva rôzne povely. čo sa týka športu, vstaň sa učí tak, ako popisoval. stoj - robí sa za pochodu odloženie v stoji. učí sa tak, že ako ideš so psom pri nohe, dáš mu stoj a ruku mu dáš pred nos, aby sa zastavil. zo začiatku sa mu môže dopomôcť, že sa trošku "pribrzdi" alebo sa môžeš zastaviť s ním, neskôr už len tá ruka a nakoniec nič :lol: my na výstave tiež používame "stoj"
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Sisulilinka » Pon 09.03.2009 14:23

[Offtopic: quote="Ulfheiðr"]Sisulinka:
K tej obrane a molosom bolo pár zaujímavých slov od Puka tuná, myslím, že sa v tom nájdeš:
http://dogforum.sk/viewtopic.php?f=41&t ... a&start=30

:yes: ďakujem, áno to je moja šelma, tam som ju našla,ďakujem, tú tému som ani nemrkala :yes: ďakujem za info :ahoj:
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod calwen » Pon 09.03.2009 14:24

Ja som stoj ucila mladeho v roznych situaciach - napr este ked pre nas bol aktualny postoj tak ten bol na povel stoj (=nehyb sa a nechaj si sahat na nohy :no: ), potom normalne v ramci vychadzky na voditku, pak na stopovacke a nakoniec to zvladame aj bez, no a tiez to vie aplikovat do odlozenia za pochodu :yes:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Nyssa » Pon 09.03.2009 14:28

calwen :jop: ja zase vždy musím vymýšľať nejaké pakárne, takže napr. pri ceste ešte máme "čakaj" ale používam aj stoj. najhoršie je ísť s oboma. tomu malému zasranovi už fakt že kríčím stoj, ten ma má totál na saláme, nakoniec zastaví, prídem si pre neho, dám na vodítko a po 200m si uvedomím, že nemám Megan a tá tupaňa stojí 200m od nás, lebo však som dala povel stoj :pac: :pac: no na zabitie
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod calwen » Pon 09.03.2009 14:32

:haha: :haha:
Ja mam tiez milion povelov na milion situacii...mame uz spominane stoj (co som zabudla ze primarne som ucila kvoli agilitom-zony na prekazkach), potom cakaj (ma nespocetne vyznamov, no primarne pouzivam ked sme vonku a smradoch je moc daleko, tak musi pockat kym pridem k nemu - pripadne sa moze pohybovat smeroom ku mne- a bez povelu sa ide dalej) a nakoniec aj ta cesta :lol:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Sisulilinka » Pon 09.03.2009 14:32

Aj my sme tak učili stoj ako písal johny5, len bez pamlsku, ten ťahom vodítka a rukou som ju pošvehlila na brušku.A pri zostaň jej dám dlaňou jemne po ňufáku, teda tak ju akokeby dlaňou zastavím a umocním príkaz a tiež mi to funguje.Teda každý príkaz umocnený akokeby jemným pritlačením dlane o ňufák alebo papulu bere dôraznejšie a používam to len vtedy ak jej potrebujem ukázať, že je to veľmi dôležité a neni možnosť "diskutovať" o povele.Že sa s ňou jednoducho teraz nehrám, ale snažím sa tomu vyhýbať, mám to len ako zálohu na umocnenie povelu.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Hanka 1 » Pon 09.03.2009 15:08

Já zase tak, že jsem vodítkem nikam netahala, protože to považuju za zmatení pejska. Dala jsem povel a na tom místě, kde seděl nebo ležel, jsem ho jemně zvedla do sedu a pochválila.
K tomu přitlačení čumáku - to je jedno z umravňovacích a káracích gest mezi psy a nevím, jestli je vhodné při učení povelu, protože rovnou káráš při výuce - to bych asi nedělala. S tím ostatním - nemůsíš vůbec do psa ťukat a už vůbec ne do čumáku. Schválně vyzkoušejte mezidruhovou řeč těla, jak se píše v jedné chytré knížce: ruka obrácená dlaní dolů je považována většinou za možný útok a zvíře podle své povahy a vedení buď uhne, couvne nebo po ruce vystartuje. ruka obrácená dlaní nahoru něco nabízí nebo se chce dotknout - pes na ní většinou nereaguje uhýbáním nebo strachem. Proto bázlivého pejska je lepší hladit rukou s dlaní nahoru a ruku k němu přibližovat suverénně, ale tak, aby na ní viděl. Ruka obrácená dlaní ke zvířeti zvíře zastaví, ruka otočená vnější hranou ke zvířeti říká, že má zvíře jít za ní. Roli v tom hraje i postoj těla, ale ten se musí předvést. Tuhle knížku jsem četla před mnoha lety, vyzkoušela jsem to na psech, koních a kočkách a fungovalo to.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Nyssa » Pon 09.03.2009 15:10

Hanka, neviem, či si reagovala na mňa alebo koho,myslím, že ešte sisulinka tu písala o tej ruke. ja som to myslela tak, že psa naučíš ten povel stoj presne tak, že psa sa vlastne nedotkneš, len dáš pred jeho nos tú ruku otočenú dlaňou k nemu. tak si to aj ty popísala, že to psíka zastaví :ahoj:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Amaguk » Pon 09.03.2009 15:13

Hanka, a aka mudra knizka to bola? :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Sisulilinka » Pon 09.03.2009 15:27

Ako môže byť, ja nie som kynológ, bolo mi to poradené a funguje to.Z VLASTNEJ skúsenosti, nebere to ako pokarhanie, alebo možno áno, a ja si to neuvedomujem :nwm: , ale nemyslím si. Tá istá ruka ju aj kŕmi a tá istá ruka ju nikdy nebije, teda ja ju vôbec nebijem, nedokážem zbiť psa.Ani švacnúť vodítkom, ako mi radili alebo novinami.Viem, že nos je najcitlivejšie miesto, ale ako mám umocniť príkaz ak nechcem napr. kričať po nej.Praskli mi nervy raz, priznám, ale keď som zvýšila hlas dívala sa na mňa ako na hysterku, že vykrič sa moja ak ti to urobí dobre. Vtedy nám potvory ohrýzli masívne drevené schody doma a botník.Som myslela, že budem vraždiť, ešte sa tešili ako besné, že sme už doma a nechcela počuť "na miesto" a ak hej, tak tam nechcela zostať, tak napr. Vtedy použijem také pac rukou zbolu papule včetne nosa.Nie švác, také pac.A už zostane a skrotne. Ale dám si poradiť, ako inak na ňu ak puberta je niekedy silnejšia ako moja autorita?Je vo veku, kto z koho... teda len niekedy, je celkom pohodová ak nekričím a idem na ňu s radosťou. a priateova metóda dohovárania je jej "na háku".A biť ju nechcem, ani používať násilie.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Hanka 1 » Pon 09.03.2009 15:32

Ne, reagovala jsem na Johnyho a tahání vodítkem dopředu.

Já taky nejsem kynolog, rozhodně ne přes výcvik. Jen se snažím chovat se tak, abych pro ně byla čitelná a pejskové chápali, co chci.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Sisulilinka » Pon 09.03.2009 15:42

Ako jasné, v pohode, ja túto sučku tiež tak berem a snažím sa jej pochopiť, lebo sama vidím, že na ňu neplatí to isté ako keď som cvičila ridgebacka, ale ako mám umocniť príkaz, alebo dať jej najavo, že to myslím už fakt vážne, a že stačilo vymýšlania, nech počúva čo jej vravím.Nepoužívam palmsky, lebo ich nechce ani nikdy nechcela, žrádlo neni pre ňu odmena a aj keď mám v jej svete piedestál toho koho najviac a najrýchlejšie počúvne, musí pochopiť, že to treba vždy, nie len keď zrovna ju to baví a má náladičku na výcvik.A v jej pubertálnom veku sa tie nálady dosť menia, inak som presvedčená, že z toho vyrastie.

Inak myslím si, že ona ma chápe, len niekedy sa má svoju hlavu a skúša kde sú hranice.Ako každý mladý pes, teda si myslím, že každý mladý pes to skúša.
Sisulilinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 360
Bydlisko: Pezinok

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 09.03.2009 16:32

Tá dlaň smerom na psa je zaujímavé gesto.
Príklad je u nás prechod cez dvere, ktoré oddelujú dve záhrady. V tej druhej často býva mačka. Môj pes to samozrjme vie a vždy len čaká kedy sa tie dvere otvoria. A akonáhle otváram, tak rozrazí dvere a už aj beží prehladávať záhradu. Ale ak mu dám sadni, potom poviem veľmi pokojne zostaň a zároveň mäkkým pohybom ukážem dlaňou na neho, tak tam zostane sedieť ako päť peňazí a môžem cez dvere prejsť bez toho, aby sa odtial vôbec pohol, pokial ich zase nezavriem. To vstane a čaká tam. To isté platí, keď sa vraciam späť. Lebo niekedy ho tam proste pustiť nechcem a toto funguje fantasticky.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchova a výcvik