vycvik na cvicaku

Sem píšte vaše rady a nápady.

vycvik na cvicaku

Poslaťod lusy » Str 23.01.2008 19:38

Vcera som bola 1-krat s mojim na cvicaku. Chodila som s nim uz na slovensku, ale to mal 3-4 mesiace a bolo to o inom. teraz ma 10 mesiacov a bohuzial nema ziadny kontakt so psami a ani s ludmi. i ked pes ked je so mnou sam vie chodit krasne pri nohe aj bez voditka, tak na cvicaku sa choval ako streleny. ani raz mi nechcel bez pomoci sadnut. viem, ze to bolo tym, ze je vzruseny zo psov a chcel by sa s nimi hrat. vycvikar mi zakazal akekolvek pamlsky ci lopticku i ked videl, ze sa aspon trochu pes potom sustredi na mna. ked videl, ze pes mi stale vybieha a nechce chodit pri nohe, zobral ho on a priskrcoval ho. vsetci musia pouzivat iba stahovaky. ziadali odo mna, aby som zmenila povely, akoby som s nim zacinala od zaciatku, ale teraz uplne dosledne. chcela by som vediet, co na tento sposob hovoria tunajsi vycvikari???
a este ci pri vycviku inych psov za pritomnosti majitela pouzivate hodenie retiazky, ak pes nepocuvne na privolanie. ak ano ako zvycajne psy reaguju?
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Hegrid » Str 23.01.2008 22:28

Ja osobne by som odporúčal zmeniť cvičák. Je nemyslitelné, aby 10 mesačné zviera fungovalo pri takých vzruchoch bez dobrej stimulácie pamlskom, alebo loptičkou. Ja chodím s pamlskami vo vrecku stále a používam ich aj pri výcviku so starým psom, ktorý sa sústredí aj bez toho. Je celkom logické že keď ty budeš vykonávať prácu za ktorú nedostaneš mzdu, tak ju robiť nebudeš. Presne to isté platí aj o výcviku. Keď nebudeš odmeňovať psa za poslušnosť, tak ho to proste prestane baviť. Síce aj týmto typom výcviku ktorý zvolil ten výcvikár ku ktorému chodíš docieliš poslušnosť, ale je velký rozdiel či sa pes na výcvik teší, alebo vykonáva poveli pod tlakom v strese. To si myslím nie je dobrý typ výcviku.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Ulfheiðr » Str 23.01.2008 22:45

K tomu hádzaniu, ak máš normálneho, rozumej zdravo sebavedomého nedeprivovaného psa, a dobre to spravíš (načasovanie a miesto kam triafaš-za psa, nie medzi vás) tak to vraj má účinok. U môjho, bázlivého deprivanta, to docielilo opak. Skoro sa mi s toho zosypal. Po troch pokusoch sme to nechali tak.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod lusy » Str 23.01.2008 23:21

Hegrid píše:Ja osobne by som odporúčal zmeniť cvičák. Je nemyslitelné, aby 10 mesačné zviera fungovalo pri takých vzruchoch bez dobrej stimulácie pamlskom, alebo loptičkou. Ja chodím s pamlskami vo vrecku stále a používam ich aj pri výcviku so starým psom, ktorý sa sústredí aj bez toho. Je celkom logické že keď ty budeš vykonávať prácu za ktorú nedostaneš mzdu, tak ju robiť nebudeš. Presne to isté platí aj o výcviku. Keď nebudeš odmeňovať psa za poslušnosť, tak ho to proste prestane baviť. Síce aj týmto typom výcviku ktorý zvolil ten výcvikár ku ktorému chodíš docieliš poslušnosť, ale je velký rozdiel či sa pes na výcvik teší, alebo vykonáva poveli pod tlakom v strese. To si myslím nie je dobrý typ výcviku.


ja by som ten cvicak rada zmenila, ale bohuzial nemam tu na blizku iny. :ua: a vidim ako ten pes ten kontakt s tymi psami potrebuje. a ja inak ako chodit tam nedocielim, aby sa mi z druhych psov nezblaznil. inak pamlsky mam a davam mu tajne. :lol:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod lusy » Str 23.01.2008 23:23

Ulfheiðr píše:K tomu hádzaniu, ak máš normálneho, rozumej zdravo sebavedomého nedeprivovaného psa, a dobre to spravíš (načasovanie a miesto kam triafaš-za psa, nie medzi vás) tak to vraj má účinok. U môjho, bázlivého deprivanta, to docielilo opak. Skoro sa mi s toho zosypal. Po troch pokusoch sme to nechali tak.


no ja som sa na to pytala, lebo u mojho to nema ziadny efekt. on mu tu retiazku vzdy slohne. :lol: a potom si mysli, ze je to hra a ani nepocuva na privolanie, ale behal za vycvikarom a cakal kedy mu zasa tu retiazku hodi a bude sa s nim nahanat. :pac:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod rea » Str 23.01.2008 23:34

Lusy aj ti to nejak vysvetlili, prečo nemáš používať odmeny? Dúfam, že preto, že pes musí počúvať, ak má rešpekt, nie? Ako tam motivujú? Pozri na psov, ktorí tam sú, ako pracujú? No a potom už si asi odpovieš aj sama...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod lusy » Str 23.01.2008 23:43

rea píše:Lusy aj ti to nejak vysvetlili, prečo nemáš používať odmeny? Dúfam, že preto, že pes musí počúvať, ak má rešpekt, nie? Ako tam motivujú? Pozri na psov, ktorí tam sú, ako pracujú? No a potom už si asi odpovieš aj sama...


presne tak. lebo pes ma pocuvat aj bez nicoho. ze co ked sa stane, ze nic nebudem mat, tak ako neposluchne??? a inych psov som si prave kvoli tomu vsimala. su vsetci v pohode. neda sa povedat, ze by nejak trpeli a nechceli pracovat. a uz som sa tam bola pozriet aj predtym, takze neposudzujem len psov s ktorymi som vcera cvicila. je to agility cvicak a pozerala som aj na psov ktory behaju a behaju s radostou.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Silwuska » Štv 24.01.2008 7:53

Lusy...ono moze byt rozdiel aj v tom ze ked tie psy behaju agi, tak ich to proste bavi...doslova...ale uprimne, ktoreho psa naozaj bavi vycvik bez toho aby sme ho nejako motivovali?? :nwm:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 24.01.2008 9:33

lusy píše:
Ulfheiðr píše:K tomu hádzaniu, ak máš normálneho, rozumej zdravo sebavedomého nedeprivovaného psa, a dobre to spravíš (načasovanie a miesto kam triafaš-za psa, nie medzi vás) tak to vraj má účinok. U môjho, bázlivého deprivanta, to docielilo opak. Skoro sa mi s toho zosypal. Po troch pokusoch sme to nechali tak.


no ja som sa na to pytala, lebo u mojho to nema ziadny efekt. on mu tu retiazku vzdy slohne. :lol: a potom si mysli, ze je to hra a ani nepocuva na privolanie, ale behal za vycvikarom a cakal kedy mu zasa tu retiazku hodi a bude sa s nim nahanat. :pac:


On si myslí, že to je asi aport, alebo čo :smile:

Ak tomu dobre rozumiem, tak tá odmena by mala slúžiť ako prvotná motivácia, aby pochopil o čom cvik je a keď to perfektne zvláda s odmenou, tak, by sa mala začať pomali vysadzovať. Vraj potom to, že nevie, či dostane alebo nie ho ešte viac motivuje, lebo čo keď náhodou. No a keď ten cvik už robí úplne automaticky, tak domena sa vysadí úplne, s tým, že sa dáva len občas, ako spestrenie. Toto ja som zatiaľ vyrozumela o odmenách. Mne sa to vidí celkom rozumné. Potom je to skôr o odhade toho, kedy odmeny vysadiť. Odhadnúť, kedy robí scvik pre odmenu a kedy už len ako rutinu-reflex.
je možné, že tie psy čo si tam videla prešli nejakou šteňacou prípravou, kde sa motiváci ana cvičenie už riešila. Ale začať úplne bez odmien ani podľa mňa,a to som len laik, nieje celkom ono.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Hegrid » Štv 24.01.2008 10:30

[color=#BFBF40]presne tak. lebo pes ma pocuvat aj bez nicoho. ze co ked sa stane, ze nic nebudem mat, tak ako neposluchne??? a inych psov som si prave kvoli tomu vsimala. su vsetci v pohode. neda sa povedat, ze by nejak trpeli a nechceli pracovat. a uz som sa tam bola pozriet aj predtym, takze neposudzujem len psov s ktorymi som vcera cvicila. je to agility cvicak a pozerala som aj na psov ktory behaju a behaju s radostou [/color]

Jasné že poslúchne aj keď odmenu nebudeš mať, ale to v prvom rade musí mať nejakú spojitosť. Napríklad pri privolaní. Psa oslovíš menom a privolávaš povelom ku mne s tým, že v pravej ruke máš už pripravený pamlsok, ktorý držíš v natiahnutej ruke pred sebou. Na začiatku pes nereaguje na povel, ale preto, že vie, že sa v tej ruke skrýva niečo chutné. Niekolkými opakovaniami si vytvorí spojitosť. Povel KU MNE = pamlsok. A na základe toho pes spolahlivo reaguje na povel. Postupne sa pamlsky odburávajú a takto je to s každým cvikom poslušnosti. Sú jedinci, ktorým stačí len pochvala a pohladenie, ale tých nie je vela, ovela viac je tých ktorých je treba motivovať pamlskom. Ten výcvikár môže mať jednu univerzálnu techniku pre výcvik, ale tá neplatí na každé zviera. Mal som vo výcviku RTW. Mal reakciu na psov asi takú ako ten tvoj, iba s tým rozdielom, že sa chcel biť. Odbúraval som to tak, že som ho motivoval pamlskom. Jasné že som ho občas musel aj vycukať na retiazke, ale nakoniec sa to podarilo. Chcel by som vidieť ako ten výcvikár kam chodíš pracoval s týmto RTW, pretože som si 100% istý, že keby nepoužil pamlsok, ale namiesto toho, by psa začal šklbať na retiazke, prípadne mu uberal kyslík, tak teto pes by ho celkom určite napadol. Podla môjho názoru výcvik psa nie je o fyzickej sile, ale o nachádzaní metód ako docieliť poslušnosť tak, aby to pes robil rád. Treba dať psovi priestor, aby mohol riešiť situácie a prichádzal na veci sám. Tým sa zvišuje jeho inteligencia. Ty ako psovod by si ho mala iba usmerniť, napraviť a podporiť v tom, čo robí dobre. Psi sú velmi inteligentné zvieratá a velmi dobre vedia ako a čo treba urobiť, aby získali niečo pre seba. V tomto prípade pochvalu a pamlsok, prípadne loptičku. Keď to však nebude dostávať, akú má motiváciu k tomu aby sa namáhal prísť na to ako získať odmenu?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod raky » Štv 24.01.2008 10:54

Hedrig :jop:
Lusy - je to dajaký divný cvičák, cvičiť štena bez motivácie a nátlakom... :plac:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod rea » Štv 24.01.2008 11:56

Ulfheiðr píše:K tomu hádzaniu, ak máš normálneho, rozumej zdravo sebavedomého nedeprivovaného psa, a dobre to spravíš (načasovanie a miesto kam triafaš-za psa, nie medzi vás) tak to vraj má účinok. U môjho, bázlivého deprivanta, to docielilo opak. Skoro sa mi s toho zosypal. Po troch pokusoch sme to nechali tak.


Tu záleží nie len na technike, teda načasovanie, cieľ a sila toho, ako a kam letí retiazka, ale aj na tom (až by som napísala, že hlavne na tom), ako potom reaguješ ty.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod lusy » Štv 24.01.2008 15:13

Silwuska píše:Lusy...ono moze byt rozdiel aj v tom ze ked tie psy behaju agi, tak ich to proste bavi...doslova...ale uprimne, ktoreho psa naozaj bavi vycvik bez toho aby sme ho nejako motivovali?? :nwm:


vsetky psy co uz behaju museli prejst naprv tymto.

Ulf oni so stenatami nepracuju. skor psa ako 6 mesacneho na kurz neprijmu.

a vsetko co je tu napisane, tak plne s vami suhlasim. idem tam este dnes a skusim sa s tym vycvikarom porozpravat. ak nebude suhlasit a bude chciet, aby som pracovala podla nich, tak koncim.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 24.01.2008 15:51

rea píše:
Ulfheiðr píše:K tomu hádzaniu, ak máš normálneho, rozumej zdravo sebavedomého nedeprivovaného psa, a dobre to spravíš (načasovanie a miesto kam triafaš-za psa, nie medzi vás) tak to vraj má účinok. U môjho, bázlivého deprivanta, to docielilo opak. Skoro sa mi s toho zosypal. Po troch pokusoch sme to nechali tak.


Tu záleží nie len na technike, teda načasovanie, cieľ a sila toho, ako a kam letí retiazka, ale aj na tom (až by som napísala, že hlavne na tom), ako potom reaguješ ty.


Cieľ toho čo som robila bool prerušiť nežiaducú činnosť: snahu vopchať sa popod plot za mačkou, s tým, že preruším činnosť (slovné upozornenie nie, to u nás nieje trest, nemá to význam ako u mnohých fuj), upútam jeho pozornosť a následne si ho privolám.
Všetko sa udialo, privolaný bol s úsmevom, pochválený, po minúte prepustený,.. len som si všimla, že sa časom príliš okolo seba začal obzerať. No a nechcela som docialiť to, aby mu stále v hlave zapínalo, či náhodou niečo niekde nepoletí. Dá sa to aj inak, ja to už používať nebudem, lebo on je aj bez toho citlivý na tresknutie, a nečakané pohyby.. Ale nepopieram, že u iných ľudí to bude fungovať. Pre každého je vhodné niečo iné. Jaj a nehádzala som retiazku,a le kamienok.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: vycvik na cvicaku

Poslaťod rea » Štv 24.01.2008 16:23

Ulfheiðr píše:Cieľ toho čo som robila bool prerušiť nežiaducú činnosť: snahu vopchať sa popod plot za mačkou, s tým, že preruším činnosť (slovné upozornenie nie, to u nás nieje trest, nemá to význam ako u mnohých fuj), upútam jeho pozornosť a následne si ho privolám.
Všetko sa udialo, privolaný bol s úsmevom, pochválený, po minúte prepustený,.. len som si všimla, že sa časom príliš okolo seba začal obzerať. No a nechcela som docialiť to, aby mu stále v hlave zapínalo, či náhodou niečo niekde nepoletí. Dá sa to aj inak, ja to už používať nebudem, lebo on je aj bez toho citlivý na tresknutie, a nečakané pohyby.. Ale nepopieram, že u iných ľudí to bude fungovať. Pre každého je vhodné niečo iné. Jaj a nehádzala som retiazku,a le kamienok.


Prerušenie nežaidúceho správania, či už v podobe "nie", alebo "fuj"nie je trestom. Viem,že si to tak nemyslela, nemusíš to vysvetľovať, len pre istotu :no:
Keby si v túto metódu chcela používať, musíš znížiť citlivosť na rôzne UFO, ktorých by sa bál "pre istotu", ale ak by si pracovala čisto, vedel by, že žiadne UFO lietať nebude, ak nebude nežiadúce správanie. Preto túto metódu neodporúčam príliš verejne, lebo výsledkom nesprávneho použitia je reakcia psa na náprah, alebo (pri použití retiazky, kľúčov a podobne) reakcia na zvuk (to je už vlastne zdvojený trest, zvuk=vyhrážanie sa, dopad predmetu=trest) a ani to nie je správne.
Inak u mnohých psov v začiatkoch nasleduje reakcia, ktorá majiteľa zastaví, ale lepšie je, ak už sa na toto riešenie dáš, psa v tejto metóde "oťukať", chvíľu trvá, než pochopí, ako to má byť.
To, že sa obzeral, si mohol spojiť s tým, že si ho sledovala, tam je nesprávna spojitosť, preto je vhodné psa nesledovať priamym pohľadom, ale periférne, vyhneš sa tým tomu, že sa bude báť aj si prdnúť, aby niečo náhodou neletelo. On by sa v tom pravdepodobne utriasol, len by si si musela odsledovať tie drobnosti.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik