Ako sa vyrovnat so zmenami?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Cathie » Pia 17.06.2011 14:49

Zakladam novu temu, nakolko som nenasla ziadnu, ktora by vystihovala podstatu toho, co sa deje u nas doma..

Suma sumarum na zaciatok - za posledny rok sa u nas udialo vela zmien, ktore ovplyvnuju mna, celu rodinu a tym padom aj moju fenku. Doteraz som mala pocit, ze je to ok a nerobia jej tieto zmeny problem, ale zacina sa to odrazat na viacerych veciach.
V skratke - cca rok dozadu existoval aspon priblizny rezim mojho dna, raz som bola prec dlhsie, raz kratsie, v kazdom pripade rano som doma vstavala, vecer doma zaspavala a zlozenie nasej domacnosti vyzeralo stale rovnako - ja, mama, sestra, pes. 90% vychadzok a vsetkeho okolo feny som robila ja. Momentalne to funguje tak, ze parkrat do tyzdna spim ja u priatela, parkrat spi on u nas. Cast povinnosti okolo fenky teda prebrala mamina.

Asi najvacsi problem (trva cca 3 tyzdne) je, ze fenka odmieta jest, ked je sama doma alebo ked je s nou iba mama ci sestra. Pocka, kym sa vratim domov ja a vlastne uplne najviac ma chut do jedla, ked sme doma vsetci "dospeli", tzn ja, mama, moj priatel. Ked pridem domov po tom, co som bola mimo domu, privita sa so mnou, nasledne odbehne a doslova sa vrhne na misku s jedlom. Niekedy jej zas nestacim ani ja a pocka si aj na mojho priatela. Dokonca ak sme u nas doma my dvaja a mama ju vezme na prechadzku, po chvili sa snazi zahnut naspat domov (co inak v zivote nerobila).

Moj dojem je taky, ze sme jej proste spravili bordel v tom, s kym vlastne byva a zije, kto "patri do svorky" a ako to ma vlastne vyzerat.. Problem je, ze tento stav urcite este nejaky cas potrva. Vidite nejaku moznost, ako jej tu situaciu ulahcit? Za akekolvek postrehy a napady vopred dakujem :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Bellss » Pia 17.06.2011 20:38

Nie som odborník na správanie psov, ale podľa toho čo si písala by som povedala, že fenka za tebou smúti, keď odmieta žrať kým nie si doma. Ako píšeš asi má z toho dosť veľký zmätok a myslím že nevie teraz kto je jej vodca, keďže do teraz si sa stále o ňu starala ty a teraz začala mamka.

U nás sa dialo niečo podobné, lebo sme sa sťahovali a Steffi z toho bola zmätené a potom sa aj začala správať tak divokejšie, lebo zrazu vypadlo z toho zaužívaného rytmu, ktorý mala a zrazu nevedela, že čo sa deje. Dá sa povedať, že sa upokojila až teraz po pol roku, keď už si ako tak zvykla na nové prostredie aj nového psa a tiež na to, že sme s mamkou doma iba dve. Lebo pre ňu bol hlavný vodca mamkin priateľ, ale ten už s nami nie je a tak Steff chvíľu odmietala nás rešpektovať a smútila za nim. Ale už je to v poriadku, hoci zase sa budeme sťahovať a ešte neviem ako budeme riešiť psov.

Nemôžeš si ju brávať aj k priateľovi, keď k nemu chodíš? Keď hovoríš, že ho považuje už aj za člena vašej svorky? Tým pádom by bola s tebou a asi by jej to viac vyhovovalo ako to, že raz si preč a raz prídeš s priateľom. Hoci by tiež bola raz tu raz tam, ale bola by s tebou. Určite je na teba silne naviazaná, keď odmieta jesť kým nie si pri nej. Možno nejako takto by som to riešila, aby mohla byť pri s tebou.
DOG HAS ONLY ONE GOAL IN HIS LIFE: To give his heart.
Bellss
Big Dog
 
Príspevky: 1446
Bydlisko: Kladzany

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Bee House » Pia 17.06.2011 21:56

K tomu raz tu, raz tam este dodam, ze moja psica nijak negativne (vlastne nijak) nepocituje zmenu prostredia. Je jej jedno kde budeme, nema problem sa hned aklimatizovat, hlavne, ze je tam so mnou. Podla mna je tiez problem, ze psica nebola zvyknuta byt dlhsi cas bez teba a je na teba silne fixovana + sa zrazu na teba lepi nejaky divny novy clovek :fizel: a ona v tom ma zmatok. Urcite nebudes cely svoj osobny zivot podriadovat iba psici, ale napadlo mi, ci by sa zo zaciatku nedalo obmedzit to tvoje spavanie mimo. Mozno mlada chce mat navecer cele svoje "stadocko" v "kosiari" a to, ze chyba najdolezitejsi clen rodiny, jej sposobuje stres.
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod ZdenulkaM » Pia 17.06.2011 22:02

Bee House píše:K tomu raz tu, raz tam este dodam, ze moja psica nijak negativne (vlastne nijak) nepocituje zmenu prostredia. Je jej jedno kde budeme, nema problem sa hned aklimatizovat, hlavne, ze je tam so mnou.
to plati aj pre nas :no: vsade kam ideme min.na noc beriem ho zo sebou.. :no: ale on je moj maly zavislacik :no: to je troska ina kategoria :no:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Bee House » Pia 17.06.2011 22:26

No ja zase moju neberiem vsade zo sebou. Na niektore cesty je to zbytocne. Ona nie je na mna nijak extremne fixovana, odmalicka je zvyknuta, ze travit cas s nasimi bezo mna je pohoda, i ked je pravda, ze so mnou ho travi castejsie :no: Taktiez nema problem ostat doma aj sama.Zo zaciatku to bol pre mna problem, aby som im ju zverila na strazenie, a bolo to velmi stresujuce. Mala som na to nakoniec aj konkretne dovody, ale nakoniec to bolo na nieco dobre, ako vidim. Moja je doma spokojna, priroda, klud, prostredie a ludia ktorych pozna, a ma rada. Takze napr. teraz idem na vylet do Prahy a nechavam ju doma s kludnym svedomim. Nema rada horucavy, zbytocne by som ju so sebou v podstate vlacila. Doma bude mat cely tyzden rovnaky program, ako by mala so mnou, len s niekym inym plus nebude musiet byt zavreta v malom bytiku a palit si labky na mestskych chodnikoch. Ona sa prisposobit prostrediu vie velmi rychlo, ale na miesta, ktore by ju zbytocne zatazovali, a pri nevhodnych podmienak, ju neberiem.

Samozrejme, ked clovek zije sam, moze mat s prilisnou fixovanostou psa na seba problem, ale podla mna treba psa ucit odmalicka, ze sa svet nezruti, ak ostane napr. tyzden doma s niekym inym. Ale treba to ucit postupne, aby sa pes zbytocne nestresoval.
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod ZdenulkaM » Sob 18.06.2011 8:11

no ty zijes v rodinnom dome..v prirode..preto sa ti zda ze by mohla trpiet v mestskom byte ..v horucave :no: ale pre mojho /aj inych bytovych psikov/ je v podstate jedno ci na slovensku/prahe alebo aj pri mori :no:
ja osobne by som mala problem nechat mojho na tyzden s inym :ua: viem ze by to zvladli ale nemal by taky program ako so mnou..lebo to jednoducho s nim tak nevedia ako ja..
z toho dovodu beriem mojho vsade zo sebou/dovolenka-more/tatry/ samozrejme na jeden den ho necham bud s priatelom alebo jeho rodicmi :no:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Cathie » Sob 18.06.2011 9:53

Bohuzial, moznost brat ju so sebou nemam, ale snazim sa to robit tak, ze vacsinou odidem vecer a v priebehu doobedia som naspat - jednoducho sa k nej vzdy vratit, aby to tak aj chapala, ze aj moje miesto je tam a pridem.. Ale asi to nefunguje tak, ako som si myslela.
Ono to nie je nijak narazove, ze by som zrazu zacala odchadzat. Najprv k nam iba chodil priatel, neskor som ja odchadzala tak 1x do tyzdna (niekedy ani to nie) a postupne som zacala chodievat prec castejsie.

Asi najvacsi problem tu sposobuje to, ze napriek tomu, ze byva stale v jednom byte, tak mam dojem, ze aj ona sa uz citi ze patri k nam dvom a nie k nam domov ako na miesto, kde zije.

Jedine, co mi napada, je skusit sebe aj jej spravit pevnejsi rezim, aby z toho nebola tak vykolajena a travit s nou viac casu, ak sa bude dat, mozno aj obmedzit moje odchody z domu. :nwm:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Lindchen » Sob 18.06.2011 10:01

Cathie píše:Asi najvacsi problem tu sposobuje to, ze napriek tomu, ze byva stale v jednom byte, tak mam dojem, ze aj ona sa uz citi ze patri k nam dvom a nie k nam domov ako na miesto, kde zije.

Presne taký pocit mám aj ja. Neviem, či je to riešiteľné, teda nejako určite, ale nemám momentálne žiadny nápad. Neplánujete s priateľom spolu bývať? :hih:

Pevnejší režim môže pomôcť, ale pokiaľ je stav taký, ako je vyššie napísané, tak si nie som istá, či to významnejšie pomôže. Napr. môj Aris znáša dobre odlúčenie v čase, keď som v práci, keď odídem inokedy, tak v pohode, spí, ale vtedy ma dokonca príde aj privítať, akože "kde si bolaaaa" (inak ma po príchode z práce nevíta). V noci ostať bezomňa nemôže. Takže keď sa len trochu dá, beriem ho so sebou. Ak sa ti nedá, tak je to blbé, možno to znie tak odvážne alebo divne, ale fakt by som uvažovalanad spoločnou domácnosťou s priateľom. Vyzerá, že ste si blízky a dobre si rozumiete :yes: . Ak sa na to cítiš, myslím, že aj pre Story by to bolo asi najlepšie.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Bee House » Sob 18.06.2011 11:17

Offtopic: Zdenulka: my byvame v byte :lol: ale mame k dispozici aj dvor. Ale v nasom byte je permanentne 18 stupnov, kdezto v takej Prahe maju v byte pomaly 30. Takze mi je nad slnko jasnejsie, ze by jej tam nebolo 2krat prijemne, nie je zvyknuta na taketo mega teploty. Ak sa natrvalo prestahujem do mesta, urcite si zvykne, ale vytvorit jej narazovo takuto zataz, to urcite nebudem riskovat. Druha vec je, ze si ju len tak nemozem strcit do kabelky, ked sa tam bude topit aj beton na chodnikoch :no:

Urcite by najviac pomohla ta spolocna domacnost, kedze mi pride, akoby fena nebola ani tak naviazana na mamku, ako na teba s priatelom. Lenze toto riesenie je docela luxusne, a sice sa nevyznam, ale mlady par si ho asi hned tak nemoze dovolit. Skor mozno vecer predtym, ako pojdes spat k priatelovi, psicu vylietat, psychicky unavit, dat jej papat, kym si doma, a potom odist.
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Cathie » Sob 18.06.2011 11:49

Planovat planujeme, ale chce to este nejaky cas najma kvoli tym financnym zalezitostiam. Riesenie by to bolo idealne, viem, ze tak by sa citila, ze je fakt "doma" a medzi svojimi, pochybujem, ze by jej chybal "povodny domov". Snazim sa len najst nejaky docasny sposob ako jej to ulahcit, kym je to takto. :smile:

Zatial to vidim na snahu o pevnejsi rezim, skusim sa jej venovat o nieco viac a hlavne sa vratime k treningu, mozno jej okrem ineho chyba aj praca (a mozno ani nie tak kvoli nejakemu pracovnemu vyzitiu, ale skor z toho dovodu, ze na to bola tiez zvyknuta). A ked budem odchadzat z domu, navarim jej miesto granul, maso je maso, ci je panicka doma alebo nie :heh:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Bellss » Sob 18.06.2011 11:57

Vyzerá to tak, že ona chápe tvojho priateľa ako tvoju súčasť a chce tam byť aj ona.

Mi keď sme sa sťahovali tak bieluška z toho bola na nervy, ale keď videla, že sme doma, že s ňou máme podobný režim ako mala, tak sa upokojila a zvykla si aj na nové prostredie. A je na nás dosť naviazaná, čo dáva aj najavo. Mamka ma tiež teraz priateľa a dá sa povedať že to je podobné u nás ako u vás, že raz prespáva pri ňom a raz doma. Len priateľ u nás ešte nebol. A vždy keď mamka príde domov tak Steff ju poriadne celú "skontroluje" pozisťuje kde s kým bola a potom na ňu tak vyčítavo pozerá "Zase si bola s ním, ale bezo mňa"

Určite bude pre ňu najlepšie aby mohla byť s tebou a ak je prispôsobivá tak jej zmeny prostredia nebudú vadiť. Ak by ste mali takú možnosť. A možno ju zobrať aj so sebou na nejaký výlet ak by sa dalo. Veď teraz v lete sa dá ísť dobre pod stan a tam by bola ja s vami a aj by mala nový zážitok :)

A môže jej mamka dať podobný režim ako mala s tebou? Aspoň niečo rovnaké? Aby sa necítila až tak neisto, že vypadla z toho rytmu čo mala s tebou. To by mohlo trošku pomôcť.
DOG HAS ONLY ONE GOAL IN HIS LIFE: To give his heart.
Bellss
Big Dog
 
Príspevky: 1446
Bydlisko: Kladzany

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Cathie » Sob 18.06.2011 12:32

No u nas to bolo tak, ze zo zaciatku ziarlila na priatela, ze je on so mnou.. a teraz je to skor naopak, ziarli na mna, ze som s nim, lebo sa do neho zamilovala, tesi sa mu viac ako mne :heh: (a to do takych extremov, ze ked sme doma a zavola mi - ona uz pozna to zvonenie - tak leti k dveram a knuci tam, lebo on urcite prisieeeeel :aaa: .. strasne sa na nej bavim niekedy :angel: ).

Spolocne aktivity su, aj spolocny vylet planujeme. Co sa tyka rezimu, mama je ochotna jej dat najest, doma sa s nou maznat, hladkat a zobrat ju prejst sa vecer. Ale nejake cvicenie a velke aktivity do uvahy velmi neprichadzaju, max jej tak vonku aporty pohadze. Nepovedala by som, ze sa doma citi neisto, len nas tam postrada no :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod hriva » Ned 19.06.2011 12:05

ja som mala s mojou fenkou presne tennto isty problem..ked som nebola doma, nechcela jest absolutne, k priatelovi som ju bravat nemohla, lebo este nebol hotovy plot a on psa vnutri neznesie. Trvalo to asi rok. na zabitie. Ona je na mna strašne fixovana. Dala som jej jest vždy ked som odchadzala, počkala som kym sa v klude naje. A povel počkaj pre nu znamenal že ja sa vratim. Trvalo rok kym si zvykla a už jej to nerobi žiadny problem. teraz byvam striedavo u mami a u frajera, k mame chodim spavat po nočnych aby som nemusela budit priatela. Kym som na nocnej, psica je u priatela, dam jej predtym najest, povel počkaj, spokojne lahne k brane a spi. Po nočnej sa zastavim po nu a kym sa vyspim je so mnou u mami. ona si už na takyto kočovny život zvykla, aj ked zo začiatku to bolo velmi tažke, ked ostala bezo mna, absolutne s nikym nekomunikovala, nechcela jest, nič. bola urazena potom aj na mna. Absolutne najhoršie bolo lutovat ju a vnucovat sa jej. nechceš jest? misku do 10 minut beriem..predtym ked frajer videl že je smutna a urazena sa jej liškal a pchal do zadku..nepomohlo to vobec, ovela lepšia bola ignoracia, potom za nim prišla aj sama. dokonca už aj von s nim ide na koniec ulice, čo je absolutny pokrok, predtym radšej v sebe všetko držala cely den a až ked som ju ja vzala von išla na sa vyčurat a vykadit, chuda tolko to držala že naraz cikala aj kakala.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Bellss » Ned 19.06.2011 15:50

Cathie: presne :lol: aj to sme mali. tiež sa naša zamilovala do mamkinho priateľa, a až tak, že on bol u nás alfa a všetko, pri ňom poslúchala úplne na slovo, lenže on s nami býval, čiže to bolo v pohode, ale zase mamka s ňou nemohla pohnúť vtedy, Steff nechcela s ňou chodiť a ani ju poslúchať iba s jej priateľom a keď išla pri ňom tak si mohla aj oči vygúliť ako naňho zbožne pozerala :pac: :lol: :lol:

Ale teraz si už zvykla, že nie a ak mám povedať som rada že to nejako takto na nej neprejavuje, že neje a tak. Občas si poplače, keď teraz mamka príde a tak, ale berie to športovo. Mamka ide preč na noc tak spíme na manželskej posteli obe :heh: Vie že to čo nemôže, keď sme obe doma tak aspoň keď je mamka preč jej dovolím. Ale nie všetko. Len aby spala tam kde mamku cíti. Občas spí aj na sestrinej posteli, keďže tá je teraz už dlho pri babke. :smile:

Ale držím palce, aby sa psica upokojila :)
DOG HAS ONLY ONE GOAL IN HIS LIFE: To give his heart.
Bellss
Big Dog
 
Príspevky: 1446
Bydlisko: Kladzany

Re: Ako sa vyrovnat so zmenami?

Poslaťod Silvuch » Štv 23.06.2011 11:06

Cathie.. TOTO je presne to, o com sme sa nedavno bavili, preco moj pes nespaval ako mlady v mojej izbe.. :no:

ja som zivotne poucena skusenostami a Baryho som vychovala tak, aby zvladal zit so mnou 15 rokov, a kazdu zmenu bral ako sucast zivota.. Preto za mlada caste zmeny a ziadne priputanie, ze ja som jediny clovek na svete.. :no:

o.i. predtym sme mali fenu, co tiez bola cecok a ked sme ju prvykrat nechali rodicom, tak im vonku zdrhla a utekala po petrzalke, hladala nas.. Doma len sedela pri dverach a smutne nas vyzerala a sla sa zblaznit, ked sme dosli.. Kamoskyn pes, po jej náhlom odchode do zahranicia dokonca zosedivel... Takze jedine co tu poviem, ak pes nie je zvyknuty na zmenu, treba postupovat pomaly, postupne, casom prestane riesit (čas caste podnety otupuje).. Nech sa s nou mama hra tak ako ty ( ak je to mozne), viac sa jej venuje.. A ty to ber ako normalnu vec, pomaly sa jej ani netes, ked prides.. Proste tvoj odchod a pridchod z domu je uplne normalna vec..
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik