Zmena poslušnosti a správania

Sem píšte vaše rady a nápady.

Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Noelle » Ned 13.03.2011 17:58

Zdravím, pred nedávnom nastal u nás problém, ale musím začať pre vysvetlenie od začiatku, aby ste mi vedeli poradiť. Máme krátkosrstú kóliu vo veku 1 rok aj 8 mesiacov. Je s nami vnútri v rodinnom dome. 5x denne chodíme von, dokopy cca na 3-5 hodín. Má veľmi dobrú socializáciu a nie je s ňou žiaden problém (teda až doteraz). Von som s ňou chodila viac ja, priateľ menej, mňa poslúchala super, jeho o niečo menej. Žrať jej dávam iba ja. Na prechádzky chodíme do lesa. Nelly sa nejako samoučením naučila, že zver sa nenaháňa (je u nás veeeľmi veľa danielov, muflónov, diviakov, líšiek ....). Keďže pri každej prechádzke natrafíme minimálne na 3-4 stáda niečoho, vždy sme ju pri zbadaní zvery privolali (ona nie je nikdy ďalej ako 10-15 metrov) a pripli na vodítko. Po čase sa sama naučila, keď zbadala zver prísť a postaviť sa k ľavej nohe, už ju netrebalo dávať na vodítko, pekne zostala pri nohe, až kým zver nezmizla (hoci daniele sa nás už ani moc nebáli a pásli sa ďalej, tak sme vždy išli iným smerom, aby sme ich nerušili). A teraz k problému. Bola som niekoľko týždňov chorá a nemohla som s ňou chodiť ja von, chodil iba priateľ. Jeho začala poslúchať viac ako ho poslúchala pred tým, ale teraz keď som s ňou znovu začala chodiť von, je akási zmenená. Okrem toho, že keď vidí zver, tak nepríde ku mne, ale vystrelí k zveri, a ja kým sa spamätám, tak ona ubehne nejakým možno ďalších 10 metrov k zveri, ale keď na ňu zavolám, tak urobí otočku a beží ku mne. Ale proste beží za zverou, čo teda rozhodne nesmie ! Lenže ja neviem, ako ju to mám naučiť znovu, keď ono to prvé naučenie prebehlo tak nejako samo, že sme ju to ani neučili, ale sama to tak pochopila. A okrem toho mám pocit akokeby sa zmenilo aj jej správanie ku mne v tom zmysle, že ma (možno sa mýlim), neberie už ako "šéfa". Neposlúchne hneď na slovo ako predtým (a to som predtým skoro ešte ani nevyslovila príkaz a už ho vykonala), a napr. začala robiť to, že keď vyjdeme z domu, okamžite zježí srsť nad lopatkami a nad chvostom, stavia sa na zadné a šteká proste len tak, na nič konkrétne, ale aj niekedy na všetko naokolo (a to sme ju prvých pár mesiacov ani raz nepočuli šteknúť, v podstate neštekala vôbec). Ale rozhodne to nevyzerá ako agresívne chovanie (ona nie je vôbec agresívna, ani len trochu). Od malička je veľmi hravá a temperamentná a každého zbožňuje. Nerozumiem tomu jej zježenému a štekavému "postoju". Ale priateľovi to nerobí, pri ňom naďalej poslúcha ako predtým, ani zver nenaháňa ani nešteká, proste zmena nastala iba pri mne. Všeobecne ma menej počúva, keď jej poviem na niečo fuj (danielie hovienka sú pochúťka), tak si robí svoje a kašle na mňa až po chvíli akože zareaguje. Proste je divné, že pri priateľovi je to stará dobrá Nelly a pri mne niekto iný. Už jej doma hovoríme Dr. Jekyll a Mr. Hyde. A ozaj, doma poslúcha aj mňa rovnako. Tento problém je len vonku. Neviem si to jej chovanie vysvetliť a tým neviem, ako to mám napraviť. Prosím o možné riešenia a názory na jej chovanie. Ďakujem.
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Lindchen » Ned 13.03.2011 18:02

Ako dlho tento stav trvá?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Noelle » Ned 13.03.2011 18:15

Asi mesiac
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Noelle » Ned 13.03.2011 18:20

Teraz mi ešte napadlo, to jej štekanie nie je také klasické haf, haf :lol: ale niečo ako wauuu, také predĺžené na konci. Klasicky keď si niečo štekne, tak je to iné štekanie ako toto. Stále nemôžem prísť nato, čo to znamená, už som si prešla všetky možné knihy o správaní psov, čo mám doma, ale nikde sa toto nepopisuje v spojení s naježenou srsťou a vyskakovaním na zadné.
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Lindchen » Ned 13.03.2011 18:28

Hm, ja by som povedala, že by to chcelo vidieť. Je možné, že nejaké gesto si nezaregistrovala. Nezdá sa mi to ako vážny problém (v tom zmysle, že nejde agresivitu a pod.), ale skús prísť na venč, kamoška má dve kraťandy, tak niekam vybehneme a pokecáme o tom. Zatiaľ som si to zaradila do priečinku "asi zmena vekom + asi dočasná zmena kvôli zmene v prístupe".
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Noelle » Ned 13.03.2011 18:49

Ja to nepovažujem za vážny problém, len ju chcem pochopiť. Zatiaľ je v lese celkovo "udržateľná", predsa len neuteká za zverou nejako ďaleko, len ten štekot ruší susedove bábo (teda my sa snažíme čo najrýchlejšie dostať do lesa, kde stíchne).
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Ijsbéérka » Ned 13.03.2011 18:53

Já si myslím že prostě dospívá. A myslím si, že každý období dopsívání může vést ke změně chování. Začíná být sebevědomější. Ale to co popisuješ mně připadne normální. Pokud vyběhne za zvěří a je odvolatelná, tak prostě super. A zvláš´t pokud jsi jí to moc neučila. V určitých dospívajících období psi rádi "zapomenou" některé věci a zkouší to :smile:

A pokud vše budeš řešit s rozvahou, ale důsledností, že se to za chvíli srovná. Ona dle mě to zkouší a jak si ujasní co je správný , tak to bude ok :smile:
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Ijsbéérka » Ned 13.03.2011 18:55

A ještě si pamatuji, že ten štěkot nevím jak vypadá u vás, ale zdědili jsme fenku NO úžasný pes a ta byla , tak šťastná, když jsme jí vzali ven, že štěkala celou dobu než jsme zašli za domy. všichni věděli, že jde ven jako by to hlásila.Všichni se podívejte já jdu. :smile:
A můj pes mně to dlá občas taky jak je natěšený a já třeba pomalá :no: :smile:
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Noelle » Ned 13.03.2011 19:03

Mne je len zvlástne, že pri priateľovi sa správa úplne inak. Ale snáď sa to "utrasie", veď to zase nie je nič hrozné, len stále nad tým rozmýšľam až ma to nakoplo sem napísať.
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Lindchen » Ned 13.03.2011 19:09

To štekanie mi príde ako radosť, ale aj vynucovanie si pozornosti, aktivity. Možno priateľ je dôslednejší a neplatí to naňho.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Noelle » Ned 13.03.2011 19:31

Mne to štekanie a celkový jej výzor v tej chvíli prv pripadalo ako také oznamovacie "už som tu, tak bacha", len ako to stále analyzujem, zamotávam sa :nwm:. Asi by som to už nemala rozpytvávať. Inak je to najpes na svete a stále si to myslím.
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod raky » Ned 13.03.2011 19:35

Nerieš každý den - skús porovnať po týždni - tiež mi to príde ako dospievanie, samozrejme treba dať na to pozor, ale základy má podľa všetkého dobré... :yes:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod wer » Ned 13.03.2011 19:39

ved kazdy ste iny, preto je uplne normalne, ze sa k vam nechova rovnako. a to nejde len o rovnake povely, ale o komplex vsetkych ostatnych veci. a sama si pisala, ze priatel s nou az teraz zacal chodit viac von, tak aj v tom to bude. predtym bola zvyknuta prevazne na tvoj styl prechadzok, teraz "spoznala" viac aj jeho, tak preto ta pomyselna zmena.
a ten stekot tiez tipujem najskor na radost. s tebou to mozno viac preziva, tak sa nevie udrzat... :nwm: a moj pes sa tiez bezne jezi pri hre
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Noelle » Ned 13.03.2011 20:03

hmm... asi to bude to dospievanie v spojitosti s tým, čo hovorí wer. Je to môj prvý pes, tak sa nečudujte, že to tak analyzujem :hi: .
Nelly - Mighty's Spring Meadow Follow Fantasy (2.7.2009 - 15.12.2023) "Človek žije v čase, v plynutí vecí, avšak čarovné zviera žije vo večnosti okamžiku" (Jorge Luis Borges)
Noelle
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 271
Bydlisko: okr. Malacky

Re: Zmena poslušnosti a správania

Poslaťod Dennis » Ned 13.03.2011 20:19

Ahoj. Môžem ti v tomto tak trochu poradiť... Mám dva psy na dvore, jeden väčší a druhý krížený jazvečík. Ten väčší síce takto nebreše, ale stavanie na zadné je bežná emócia radosti. Vždy keď ma zbadá, už či s jedlom alebo bez jedla v ruke, postaví sa na cca 2-3 sekundy a začne krútiť chvostom, niekedy aj štekne. Menší to nerobí, pretože je ťažký a má krátke nohy, takže takto "akrobovať" nedokáže, ale pre zmenu celý čas breše, až kým ho nepohladkám alebo mu nehodím žrádlo. A podľa mňa tvoj pes sa takto správa z dôvodu, že si tak trošku zvykol na "nového" človeka - majiteľa. Určite sa neboj, častými prechádzkami ako doteraz sa správanie určite vráti do pôvodu.

P.S. Na tie skupinky diviakov si dávaj pozor, sám som poľovník a nejaké "útoky" som už zažil, našťastie sa mi nič nestalo, a ani diviakom som nemusel ublížiť. Hlavne keď má diviačica malé, to vám stretnúť neprajem..
Dennis
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Vých. Slovensko

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik