Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod extazy » Ned 20.02.2011 15:20

Takže môj pes si primňa sadne, a začne štekať aby upútal moju pozornosť. Keď ho idem pohladkať tak naznačuje že chce ísť na ruky (na ruku mi položí labku a začne sa dvíhať). Ak ho zoberiem na ruky je spokojny, pooblizuje ma a je spokojny, ak sedím na kresle pri PC, tak sa usadí na mojich kolenách a je spokojný. Neviem či sa toto stalo aj niekomu inému, no mne nepríde najlepšie ho stále brať na ruky, poprípade na kolená keďže už nieje najľahší, a neviem ak by som s tým naďalej pokračoval či to nevedie k rozmaznávaniu psa, alebo tým že vyhoviem jeho požiadavke či to nevedie k tomu že má dojem že je "vodca svorky".
Ďakujem za názory
extazy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Dubnica n/V - okolie Trenčína

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod Lindchen » Ned 20.02.2011 15:23

Nedvíhala by som psa na ruky, keď sa mu zachce. Ignorovať takéto požiadavky.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod extazy » Ned 20.02.2011 15:40

veď to aj ja, len každému v byte vadí že pes šteká. Ja to beriem tak že pár krát takto štekať bude, no tak po týždni asi zistí že neuspeje so svojou požiadavkou tak s tým prestane. Ostatný u nás doma to robia tak aby hlavne neštekal takže vždy vyhovejú jeho požiadavkám aj keď im poviem aby to nerobili, pre nich je jednoducho rozhodujúce to aby tu bolo ticho.
extazy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Dubnica n/V - okolie Trenčína

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.02.2011 15:46

Ja som mala problem so psom - bol prilis uknucany.. zacala som mu davat nejaku odmenu medzi packy ked kludne lezal (nie ked cakal odmenu) a pokojne chovanie zacal ponukat castejsie. Teraz s tym problem nema. Nie je na tom nic tazke. Zakladom je stekanie neposilnovat. So psom viac cvic nech je zamestnany, popripade mu daj nejaku hracku s jedlom.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod extazy » Ned 20.02.2011 15:49

ok, a aké sú najlepšie pamosky? nakrájané párky, granule alebo čo? na cvičisku mi poradili niečo aromatické čiže tam som používal nakrájané párky
extazy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Dubnica n/V - okolie Trenčína

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.02.2011 15:55

Kazdopadne sa neriad tym co ti povedia tam, ale sam vyskusaj co tvojmu psovi chuti najviac..ved ako aj ludia - kazdy mame ine chute.. moj pes je na jedlo zatazeny takze mu stacili aj granule, skus odmeny striedat, pes bude v ocakavani a aj pri vycviku sa bude snazit viac. nezabudni ale ze pes nesmie na granuly cakat ale ma to byt pre neho prekvapenie!!(samozrejme pri nacviku pokoja)
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod extazy » Ned 20.02.2011 16:05

aha, takže keď mu budem dávať večeru netreba ho volať, ale napr. zahrkať miskou keď v nej budú granule?
extazy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Dubnica n/V - okolie Trenčína

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.02.2011 16:09

Nie to je nieco uplne ineee!!! ja hovorim o tom pokojnom spravanii.. pretoze keby si ho odmenoval a on by sa na teba pozeral kedy vytiahnes granulu, chcel by odmenu furt a nevydrzal by dlho oddychovat., vlastne by ani nebol kludny ale nazhaveny na to kedy dostane dalsie zradlo.. ked mu davas zrat kludne si ho zavolaj.. a skus mu dat misku az ked je kludny, neskace na teba alebo nesteka, tym pokojovu reakciu este upevniis- jednoducho pockaj kym sadne-lahne a skus dat misku na zem - ked sa pes pohne narovnaj sa a misku nepoloz as takto opakuj kym pekne necaka az potom mu dovol zrat..nevrav mu fuj ani nic podobne - je to zbytocne, treba len trpezlivost!!
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod extazy » Ned 20.02.2011 16:25

ok, skúsim to len zase naši niesú natolko trpezlivý aby vydržali tú chvílku jeho štekania
extazy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Dubnica n/V - okolie Trenčína

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod ZdenulkaM » Ned 20.02.2011 16:27

ja beriem na ruky ked sa pyta ale len led my to vyhovuje :no: ked nie tak ho nezoberiem a nevynucuje si to :no:
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod kohutik77 » Ned 20.02.2011 16:29

ked na to pojdes dobre, tak to bude pes vediet zachvilu. a hlavne si premysli ake reakcie u psa posilnujes a ake nie - to je zaklad vychovy a vycviku
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod MisheliQ » Ned 20.02.2011 16:34

Niečo podobne som si so svojou fenou zažila aj ja. Zvykla som ju občas brať k sebe na stoličku, keď som niečo robila za svojim stolom. A ona si zvykla dožadovať sa toho. Najprv to robila tak, že do mňa štuchala papuľkou. Keď som si ju všimla, tak bola celá natešená, krútila chvostom a bola spokojná, že upútala moju pozornosť. Keď som ju nezdvihla k sebe, tak to zopakovala. Keď som si ju nevšímala, tak skúsila niečo iné a najlepšie zabralo, keď začala nosom štuchať do veci (hlavne to robila do sošky na poličke, na ktorú dočiahla). Ten buchot ma znervózňoval, hlavne pri učením, a tak sa jej podarilo vždy moju pozornosť upútať. Dosť ma to šokovalo aká vie byť vynaliezavá a niekedy (respektíve väčšinou) som sa z nej smiala, ale to až vtedy, keď som sa na ňu pozrela a ona akonáhle počula, že niečo na stoličke robím, tak prestala a pozerala sa na mňa celá vysmiatá a chvostom vrtela zo strany na stranu ako s torpédom. Po čase to začalo byť ale neúnosné, pretože si začala pozornosť dožadovať vždy presne týmto spôsobom. A keď som jej pozornosť venovala, tak som ju v tom iba podporila. A tak som skúsila si ju najprv nevšímať. Určite by to malo svoj efekt, ale trvalo by to dlhšie, pretože má celkom obstojnú trpezlivosť. Lenže ja som až takú nemala. A tak som robila jedine to, že som ju zahriakla (ani som sa na ňu neotočila, pretože to by znamenalo, že jej venujem svoju pozornosť. Takto som jej ju tiež venovala, ale nie tak ako by si želala). Keď s tým prestala, tak som ju pochválila. A už to nerobí

V tvojom prípade je ale veľmi dôležité, aby aj zvyšok tvojej rodiny dodržiavalo pokyny, ktoré im dáš. Pes si takýmto spôsobom vynucuje pozornosť a tým, že ste mu ju venovali, tak ste ho v tom len podporili. Nakoľko však ide o pre vás nežiadúce správanie, tak je len na vás, aby ste toto správanie odbúrali (previedli na niečo iné) - ale musíte to dodržiavať všetci bez výnimky.
A čo sa týka pochvaly, nemusí ísť ani len o maškrty, ale kľudne môžeš použiť aj obľubenú hračku. Dôležité je, aby sa na pochvalu/odmenu pes tešil nech je to čokoľvek
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod Cathie » Ned 20.02.2011 19:40

Extazy kedy tvoj pes toto spravanie pouziva najviac? Cesta k tomu, ako odstranit to vynucovanie si niecoho - je nenechat ho vynutit si pozornost ani pohladkanie, branie na ruky, atd.. Ty vsak okrem toho, ze potrebujes odstranit to vynucovanie samotne, potrebujes aj odstranit jeho dovod, pretoze kym neodstranis dovod, budete si musiet vytrpiet to stekanie. Preco sa vobec pyta na ruky? Preco si vyzaduje vasu pozornost - nudi sa, ma vela energie, tesi sa, ze ste doma? Skus sa zamysliet nad JEHO dovodmi k tomuto spravaniu, mozno ta aj to privedie k rieseniu. :no:

Prejavuje sa podobne aj inokedy? Toto by som riesila na vsetkych frontoch - pri cviceni, venceni, pri hrach.. proste vsade, kde si so psom v kontakte. Ked pes steka alebo si hocijako inak vynucuje pozornost - zamysli sa nad tym, co chce dosiahnut. A sprav uplny opak. Napr ak pes steka, aby som mu hodila aport, ktory drzim v ruke, naopak ho radsej schovam a vytiahnem ho az v momente, ked sa pes ukludni.

Ja v beznom kontakte so psom iste "prvky" vynucovania mam. Napr na skrabnutie packou o dvere pridem a fene otvorim dvere, aby mohla vojst/vyjst. Ale kedze som u nej akekolvek vynucovanie ignorovala odmalicka, tak to vobec nevyuziva a fakt sa pyta dnu/von len vtedy, ked je to potrebne a nerobi si z toho zabavu ala "no pod panicka, sprav mi vratnika 10x po sebe" :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod Lindchen » Ned 20.02.2011 19:46

extazy píše:ok, skúsim to len zase naši niesú natolko trpezlivý aby vydržali tú chvílku jeho štekania

Mám stále silnejší pocit celkovo z tvojich príspevkov, že nehľadáš spôsoby, ako sa niečo dá, ale dôvody, prečo sa to nedá :ua: . To je škoda, takto ďaleko nezájdeš.
Príspevok od Cathie si vezmi k srdcu, múdro píše :yes: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pes sa pýta na ruky, povoliť alebo zakázať?

Poslaťod extazy » Ned 20.02.2011 20:33

ok, skúsim si vziať Cathin príspevok k srdcu, a budem riadiť sa podla neho. Keď si to tam zoberem, tak logicky cca v 1hodinovom +/- odstupe od času prechádzok začne štekať, to som si vedomý že chce ísť na prechádzku, vtedy viem čo chce aj čo je jeho cielom, chce ísť von, a jeho cielom je vykonať potreby+ poočuchávať si prostredie, pobehať si atď. Potom napr. keď som na PC a sadne si vedla mňa a začne štekať je pravdepodobne to že kombinovane má veľa energie a chce sa aj hrať, čiže ak som správne porozumel v tomto prípade jeho požiadavke vyhovieť. A pri večeri, a raňajkách keď mu dávam žrádlo tiež šteká, tým si vynucuje aby som mu dal žrádlo ihneď. Chce sa nažrať, a jeho ciel je to aby ho dostal čo najskôr, čiže to chápem tak že mu žrádlo nedať dokedy sa neukludní. Túto vec so žrádlom, pokial sa neukludní asi nebude rozumné skúšať doma keďže fakt sú rodičia alergický na jeho štekanie, keď som to skúšal tak štekal 5minúť, a už akoby bol kludný 5sekúnd, sadol si a zase začal, no potom ma už rodičia zrušili. Dúfam že sa mi podarí presvedčiť rodičov aby ten štekot trošku tolerovali, keďže ak s tým nespravím teraz nič určite by som sa mu musel v jeho dospelosti podriaďovať stále, a to nechcem.
// A k tomu vybytiu energie keď šteká, nevieš konkrétne Linda poradiť čo môžem s mojím Bíglom robiť aby si vybyl podstatnú časť energie? Momentálne nemám moc času, a ani to štastie aby som sa stretol vonku so psami ktorých Hunter pozná, a s ktorými sa naháňaval ešte na začiatku zimy. Vtedy si naháňačku dokázal vybiť podstatnú časť energie, a po príchode domov takmer vždy zaspal, teraz ňúra kde by čo žral, očucháva doma podlahu, hladá odrobinky, a potom si ide lahnúť, poprípade sa predtým s ním ešte pohrám. Dnes som ho zobral ako si mi radila na prechádzku do hôr na stopovacom vodítku, a velmi sa v tom vižíval keď mohol hocičo očuchávať, behať takmer volne (pustil som ho na max. 5m ako si radila) a po príchode domov takmer ihneď zalahol, no nevypadá tak akoby si vybyl velmi vela energie. Napadlo ma ešte s ním začať behávať, no skúšal som to aj dnes ale momentálne to nepripadá v úvahu keďže som chorý, a pri otrasoch hlavy alebo nárazoch (pri behaní) ma nehorázne bolí hlava, no dúfam že to za nejaký čas prejde a budem s ním môcť začať behávať. Dúfam že si tým behaním vybyje dostatočné množstvo energie, poprípade ak viete nejaký iný spôsob, tak prosím poraďťe. (Rád by som ho aj vonku samého pustil no je problém si ho privolať naspeť keďže odomňa len kade lahšie vždicky zdrhá, doteraz tak 1-2x tomu nebolo tak)
extazy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Dubnica n/V - okolie Trenčína

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik