Re: Trestanie

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Trestanie

Poslaťod Tchor » Uto 28.12.2010 1:44

Kdyz jsem s prvni cubou NO byl pred cca 15 rokama trikrat na MR TARTU a mel jsem s ni nazkladanej kompletni narodak taky jsem si myslel ze umim cvicit psy. Od te doby mi proslo rukama nekolik desitek vlastnich i cizich psu a pochopil jsem jedno tam kde to je "za dochazku" se toho clovek moc nenauci. Clovek se nauci az u psu kde vsechno musi dopredu promejslet tak aby to sestavil tak aby psa nesrazil ale posunul dopredu, zvlaste u slabsich nebo clovekem zrazenych psu je to obcas hodne velkej hlavolam. Druhou vec kterou jsem pochopil ze slozeny zkousky o kvalite psa ani psovoda toho moc nevypovidaj.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trestanie

Poslaťod raky » Uto 28.12.2010 10:56

Tchor píše: Druhou vec kterou jsem pochopil ze slozeny zkousky o kvalite psa ani psovoda toho moc nevypovidaj.

Keď som pred 20 rokmi... toto vynechám... Keď vidím na skúškach radostného šikovného psa tak si vravím asi sú šikovní - keď to tak pekne spravili a nebudeš mi veriť - ten pes nie je na stopovačke... :jupi: :ahoj:
Že Ťa to baví... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Trestanie

Poslaťod Gerda » Uto 28.12.2010 11:10

Tchor píše:taky jsem si myslel ze umim cvicit psy..

Jak taky? Kdo si to taky ještě myslí?

Tchor píše:Druhou vec kterou jsem pochopil ze slozeny zkousky o kvalite psa ani psovoda toho moc nevypovidaj.

Pokud o těch zkouškách jen čteš a neznáš psovoda a psa, jejich vzájemný vztah, pochybovat se dá, to koneckonců o všem. Pokud má někdo psa natolik všestranného, že s ním dokáže provozovat většinu aktivit od kanisky po mistráky, přitom procházet městem bez jakékoli kolize, v lese bez obavy z lovení, neváhá psa vzít s sebou naprosto kamkoli bez pocitu jakékoli obavy, psa na sobě neustále nalepeného s výrazem - bezva, co eště budeme dělat? - pak to o kvalitě psovoda, psa, výchovy a vztahu hovoří skutečně mnoho. A pokud takového člověka najdeš a je ochoten se pokusit předat alespoň část znalostí tobě a tvému psu, strávit s tebou nějakou chvíli po těch parcích a lesech a cvičištích, jsi na nejlepší cestě alespoň okoukat přístup k tomu zvířeti. Že ty se psy umíš, máš je rád, věnuješ se jim, zachoval sis určitou pokoru, je hezké, každý, kdo si na pomoc najde tebe, najde určitě to, co hledá.
Gerda
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176

Re: Trestanie

Poslaťod meridia » Uto 28.12.2010 11:36

Tchor píše:Kdyz jsem s prvni cubou NO byl pred cca 15 rokama trikrat na MR TARTU a mel jsem s ni nazkladanej kompletni narodak taky jsem si myslel ze umim cvicit psy..

Nikdy jsem si o sobě osobně nemyslela,že umim cvičit psy..ve výcviku mám velmi velké nedostatky,mírně řečeno,možná i proto,že já nikdy neupřednostnovala výcvik před výchovou..ta je pro mne stěžejní.Co se výchovy a socializace svých psů týče,tak tam úplně skromná nejsem :no: ,řekla bych,že se nemám zač stydět a nemám problém to kdykoli ukázat i v tom reálu :smile:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Trestanie

Poslaťod Ijsbéérka » Uto 28.12.2010 12:01

raky píše:
Tchor píše: Druhou vec kterou jsem pochopil ze slozeny zkousky o kvalite psa ani psovoda toho moc nevypovidaj.

Keď som pred 20 rokmi... toto vynechám... Keď vidím na skúškach radostného šikovného psa tak si vravím asi sú šikovní - keď to tak pekne spravili a nebudeš mi veriť - ten pes nie je na stopovačke... :jupi: :ahoj:
Že Ťa to baví... :joint:

Suhlas s Rakym :smile:

Je radost vidět, když pes pěkně spolupracuje s majitelem. A je jedno jaký má zkoušky, i když zkouška právě prověřuje to co umíte a jak :no: :smile: . Tady můžu vypisovat co chci atd......a myslet si, že bych udělala každou zkoušku, že ten pes vše u mí a já taky a, že zkouška je na houby .................. Holt tam se ukáže.Jak je pes psychicky silný a hlavně majitel :no: :smile: a co ho majitel naučil a jak k tomu výsledku došel.
Důležitá je důslednost, socializace, protože jinak pes nemůže cvičit nedokázal by se soustředit na to co má. V tom se shodneme doufám :smile: a výchova a jak psa usměrňovat nebo-li trestat a vlastně jak mu říct co dělá správně a co špatně.
Teď tu hodně lidí napíše, že zkouška nic neznamená, ale znamená možná ne u NO nebo BOM tam ty předpoklady i průměrný pes má. Ale u jiných plemen např. HW tady musí člověk hodně přemýšlet a mít hodně odvahy :lol: a trpělivosti :no: :smile: , aby všestrannou zkoušku splnil. Takže já když vidím u HW všestranný zkoušky tak klobouk dolů. U HW musí být vztah majitel -pes hodně silný, aby vše udělali.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Trestanie

Poslaťod raky » Uto 28.12.2010 12:17

Ijsbéérka píše:
Teď tu hodně lidí napíše, že zkouška nic neznamená

jééj :jupi: to je taká móda či čo..., ale že sa človek naozaj snaží a že musí sa aj naučiť sám to nikto nevidí... :hi: :ahoj:
od výchovy cez hru až po poslušnosť je dajaký čas... kto dáva ľudom právo hádzať do koša dakoho výsledok a usilovnosť? a lpri tom sa ktomu niekomu ani zďaleka nepriblíži.... :plac:
Inak moja Kačenka lieta doma na vrtuľníku... veríte mi??? :haha: :ahoj:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Trestanie

Poslaťod Tchor » Uto 28.12.2010 15:19

Gerda píše:Jak taky? Kdo si to taky ještě myslí?

Spousta lidi si to mysli, pokud si to jen mysli nic moc se nedeje, pokud ale pri takhle malo zkusenostech tvrdi ze muzou ucit jiny bejva to docela problem. momentalne nemluvim o zadny konkretni osobe, ale myslim ze se staci rozhlidnout kolem aby si clovek par takovych nasel.

Gerda píše:Pokud o těch zkouškách jen čteš a neznáš psovoda a psa, jejich vzájemný vztah, pochybovat se dá, to koneckonců o všem. Pokud má někdo psa natolik všestranného, že s ním dokáže provozovat většinu aktivit od kanisky po mistráky, přitom procházet městem bez jakékoli kolize, v lese bez obavy z lovení, neváhá psa vzít s sebou naprosto kamkoli bez pocitu jakékoli obavy, psa na sobě neustále nalepeného s výrazem - bezva, co eště budeme dělat? - pak to o kvalitě psovoda, psa, výchovy a vztahu hovoří skutečně mnoho. A pokud takového člověka najdeš a je ochoten se pokusit předat alespoň část znalostí tobě a tvému psu, strávit s tebou nějakou chvíli po těch parcích a lesech a cvičištích, jsi na nejlepší cestě alespoň okoukat přístup k tomu zvířeti. Že ty se psy umíš, máš je rád, věnuješ se jim, zachoval sis určitou pokoru, je hezké, každý, kdo si na pomoc najde tebe, najde určitě to, co hledá.


Ale to je to o cem mluvim znam lidi ktery nemaj jedinnou zkousku presto umi pracovat se psama a klidne bych jim sveril sveho psa do docasny pece, na druhou stranu znam lidi co maj slozenejch x trojkovejch zkousek a a muj nazor na ne je ze by nemeli nikdy mit v ruce psa. Mezi temahle polama mas celou radu lidi kteri jsou proste mezi. Taky se rad podivam na peknou souhru mezi psem a psovodem ale mnohem dulezitejsi nez zkousky je pro mne moznost je sledovat pri treninku.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trestanie

Poslaťod Tchor » Uto 28.12.2010 15:22

raky píše:Keď som pred 20 rokmi... toto vynechám... Keď vidím na skúškach radostného šikovného psa tak si vravím asi sú šikovní - keď to tak pekne spravili a nebudeš mi veriť - ten pes nie je na stopovačke... :jupi: :ahoj:
Že Ťa to baví... :joint:

Proc do toho pletes stopovacku? Jde o souhru psa a psovoda, ale ne na zkouskach - v zivote.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trestanie

Poslaťod Ijsbéérka » Uto 28.12.2010 17:48

Tchori, ale to je přece vše o lidech a je jedno jestli zkoušku mají se psem nebo ne.
Jenom , když u nás na vesnici se rozhlídnu kolem sebe, tak vidím lidi zodpovědný, ale hromadu jich nezodpovědných. Lidi co ani psovi nedají to základní. Např. přístřešek, kde se pes může schovat . Nebo psi co nikdy neopustili zahradu.Bohužel i psy přivázaný na řetězu a to ti řeknu rovnou tihle psi žádný zkoušky stopro nemají. Takže tady nepleť psy se zkouškou a bez zkoušky. Je to o lidech jací jsme.
Znám lidi co mají zkoušky a jezdí po výběrových soutěžích a umí pracovat se všemi plemeny a těm bych svého Aríse opravdu dala pohlídat, když bych musela.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Trestanie

Poslaťod Bad » Uto 28.12.2010 18:55

Souhlas s Tchořem, že víc než zkoušky ti o vztahu psa s psovodem řekne trénink. ALE až bych tak řekla, že to platí hlavně u NO - občas mám možnost vidět, jak se ke svým psům chovají "soutěžníci" :hmm: a můžu říct jedno : takhle se chovat k hovíkovi, tak s ním nesložíš ani ZOPku!!! a to nemluvím o trojkových zkouškách!
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Trestanie

Poslaťod Tchor » Uto 28.12.2010 19:33

Ijsbéérka píše:
Tchori, ale to je přece vše o lidech a je jedno jestli zkoušku mají se psem nebo ne.


Presne tohle se tady snazim celou dobu napsat, akorat jsem vyrazne vetsi pesimista ohledne procent lidi ktteri si z clanku o kterem je rec udelaj jen osnovu a prizpusobi jeho text svemu psovi. Jsem presvedcenej ze velky procento lidi povede podobny clanek k "pritvrzeni" vychovy - coz u nejcastejsich problemu s nevychovanejma psama je presne kontraproduktivni. vychova v takovem pripade neni o pritvrzeni, ale o stabilizaci, jednoznacnosti a pochopitelnosti pro psa.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trestanie

Poslaťod Tchor » Str 29.12.2010 16:16

Dajo, jeste neco. vycvik neni jen ipo, nebo obecne "vsestranej" vycvik podle zkusebniho radu, ale jakakoli prace nebo sport delany se psem. Pzadavky na psa jsou znacne rozdilny v jednom se ale zblizujou v pozadavku na vyrovnanou a stabilni schopnost pracovat.

Osobne delam uz jenom rekreacne TART kombinovanej se zachranarinou - Chuze u nohy podle dnesnich pozadavku IPO me opravdu neuchvati, co mne zajima jestli pes bude schopnej pracovat kdekoli a po nekolika denni hodiny trvajici praci. vic nez libiva (az cirkusova) presnost dnesnich mezinarodnich radu mne zajima jestli pes je schopen najit osobu v uplne tme tri metry nad sebou a pod. nezajima mne super presna prace na hodinovy stope, ale schopnost psa projit pet hodin starou stopu cestou necestou. a u obrany nemam zajem o libivy skoky z peti metru na stale stejne se chovajiciho figuranta, ale chci aby pes po zemi dokazal chytit a kontrolovat osobu ktera se mu v tom bude snazit vsema prostredkama zabranit.,

Atd.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trestanie

Poslaťod raky » Str 29.12.2010 16:56

Tchor píše:Dajo preju ti aby jsi mela jen ty zkusenosti s lidma ktery popisujes. Ja bohuzel mam casto zcela opacny.

Prečo ľudia, čo aspoň trošku cvičia majú skúsenosti ako Dája? :hi:
Tchor píše: cvicak v tomhle pripade neni resenim protoze v lepsim pripade tu jednoznacnost zvladaji instruktori ke svym psum, ale ta je podvedoma a pokud se nezameri hlavne na tu jednoznacnost budou lidi navadet tak jak to dela ten clanek tedy k pritvrzeni. Jednoznacnost muze paradoxne byt i vyrazne mirnejsi nez predchozi pristup.

Toto mi celkom vadí, pretože ak si človek niečo aj prečíta - tak naozaj si to môže skonzultovať na cvičáku, alebo aj s niekým skúsenejším, tekže za mňa cvičák a ľudí na ňom môžem len doporučiť, samozrejme si treba vybrať, ale vedieť a naučiť sa ako niečo psíka naučiť je 100krát lepšie ako sám experimentovať...
A napr z vlastnej skúsenosti a s účasti na výcvikovom tábore, bolo jasne vidieť ktorý psík s páničkom aj pracuje a ktorý nie... :ahoj: :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Trestanie

Poslaťod Tchor » Str 29.12.2010 17:14

Raky uvedom si ze ti lide kteri cvici a nevenujou se tem o kterych ja mluvim se s nima bliz vubec nesetkaj. Tech kteri "trochu cvici" je spicka ledovce. vetsinou maji plemena staleti slechtena na spolupraci s clovekem to co si muzes bez problemu dovolit s ovcackym psem si v zadnem pripade nemuzes dovoli treba s pastevcem.

Cela tahle diskuse je o nedostatku nadhledu - ja netvrdim ze nemate pravdu, ja jen tvrdim ze ta pravda plati pouze u urcite, ne prilis rozsahle, podmnoziny lidi se psem. Jenze zrovna tahle podmnozina podobne clanky nepotrebuje.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Trestanie

Poslaťod dája » Str 29.12.2010 18:07

Tchoř - nevím o tom, že by jste mě znal a věděl co a jak cvičím natož s jakými psy a dle jakých zkušebních řádů :oo: Nevím o tom, že bych někde napsala, že výcvik= IPo, zkušebáků máme tolik, že si dnes může vybrat naprosto každý. Já třeba také preferuji TART, nebo NZŘ, ovšem nezavrhuji a cvičím (s některými psy) i IPO. Mimo jiné se věnujeme i lovecké kynologií, ale, a to především, tomu, abychom měli psy vychované a plně socializované, včetně těch skutečně dominantních (ne tak jak se často uvádí, ale opravdu dominantní).
Naví kromě ovčáků máme i jiná plemena, která jsou běžně považována za primárně dominantní a hůře zvladatelná (s tím osobně nesouhlasím) a věřte nebo ne i tito psi skládají zkoušky dle různých zkušebních řádů.
Ovšem to co se dříve popisovalo jako chůze u nohy, byl dost často projev ušlápnutého psa, který se ploužil kdesi za psovodem, nejsem zastáncem ani přehnané IPO chůze, ale ani toho, aby se pes plazil znechuceně metr za mnou.
Moje zkušenosti jsou viz. výše uvedený příspěvek a u psů, kde již je nějaký problém se mi (a lidem, které znám a uznávám) dařilo je zvládnout a řekněmě "napravit" mimo jiné i výcvikem, min. poslušnosti.
Nevím proč se stalo moderním od lidí, kteří de facto necvičí, bagatelizovat výcvik jako takový, to je minimálně zvláštní, ne :oo: :haha:
Z výcviku by měl mít radost nejen psovod, ale především pes, ten má svého psovoda přece neustále "nutit" do dalšího a dalšího cvičení a aktivit. Pokud tomu tak není a psa výcvik nudí, zřejmě bude někde problém a tak v 99,9% případů na straně psovoda, o tom se snad netřeba dohadovat, že :joint:
dája
Nováčik
 
Príspevky: 45

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik