Halti ohlávka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Halti ohlávka

Poslaťod Silwuska » Uto 11.12.2007 14:41

Co hovorite na tuto pomocku??

VÝCHOVNÉ ohlávky HALTI:
• HALTI má spojovací bod mezi páníčkem a pejskem přesunut na principu koňské uzdy z krku dopředu na čumáček
• Pro každého. HALTI je osvědčený výchovný a výcvikový pomocník pro pejsky každé velikosti a každého věku.
• Moderní pomůcka. HALTI je účinná, moderní a humánní náhrada nástrojů zastaralých výchovných metod
(stahováky, ostnáče). Pejskům nepůsobí bolest a neničí jejich srst.
• Vítaná pomoc pro maminky (tatínky) s kočárkem, děti, slabší a nebo starší páníčky.
• Zabrzdí a umravní každého rozdivočelého, neposlušného nebo tahavého pejska.
• Ideální pomůcka pro základní výcvik rodinného psa (chůze, sedni, lehni, zůstaň).
• Nahrazuje funkci košíku a zabrání pokousání veterináře vystrašeným pejskem.
• Osvědčená pomůcka při agresivitě vůči lidem nebo pejskům, skákání na lidi apod.

[img=http://img411.imageshack.us/img411/5445/haltido4.th.jpg]
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Lili » Uto 11.12.2007 15:40

No,
ak si pozerala v nedulu o osmej Spektrum, tak presne toto použili na jednu Nemeckú dogu, ktorá stráááášne ťahala, jasne že jej to hneď nesedelo a treba vytrvať keď to xceš dávať.
Je to vlastne pre psov, ktorý dosť ťahajú, takže keď xceš aby tvoj psík neťahal, tak to určite stojí za vyskúšanie, aj keď začiatky budú určite ťažké dokiaľ si zvykne :no: ale treba byť len vytrvalý a stáť si za svojím :no: :smile: netreba sa vzdávať po prvej prechádzke, xi :smile:
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Poslaťod ivana1 » Uto 11.12.2007 16:24

Ano, Lili ma pravdu, no a predtym to tam zase pouzila na dvoch retriverov. Bolo to tam super. Nuti to toho psa pri tahani otocit hlavu k tebe - a tak vlastne prestat tahat...
Este jeden link
http://www.baron.cz/pes/obojky/ohlavky-a-ksiry/i-0
Uz su na vyber aj farby, aj pre citlivejsich psov vystlane...
ivana1
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2176
Bydlisko: Bratislava - Dlhé Diely

Poslaťod Silwuska » Str 12.12.2007 7:42

ja som to nechcela koli tomu tahaniu... s tym problemy nemam, ale mame problemy s mackami...a tych mame na dedine hodnu nosu...zda sa mi to ucinne v tom, ze to v sekunde odvrati pozornost psa od objektu a nebude mi na tom voditku poskakovat jak jojo...samozrejme ze by sa to nestalo kazdodennou sucastou (teda ze by to nemal permanentne na sebe...ale len na kritickych usekoch) ....ide o to ze sa mi to zda dokonca lepsie pre psa ako voditko...lebo to psa sekne, ci priskrti, tento "nahubok" ho netresta nijak fyzicky, iba odvrati pozornost a prinuti ho pozerat na pana :ach:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod rea » Str 12.12.2007 10:44

Keď budete chcieť kupovať Halti, dajte pozor na to, aby to bol origiál, alebo si aspoň originál pozrite a ohmatajte, napodobeniny často neplnia tú funkciu, ako by mali, lebo bývajú z iného materiálu a majú iný strih. Ja osobne ju občas použijem a ak už sa tak rozhodnem, ešte sa nestalo, že by som nedosiahla žiadaný efekt. Je pravda že treba vedieť, ako s ňou pracovať, inak sa to zdá zbytočne komplikované, ale väčšinou je to chyba psovoda, alebo nesprávne zvolenej veľkosti,prípadne napodobeniny Halti. Ak je použitá správne metodika, naučené funguje aj bez Halti. Nejde tam totiž o výcvik poslušnosti, ale skôr o zmenu názoru psa na správanie v určitých situáciách a iný mechanizmus práce, ktorý to uľahčuje majiteľovi. Nepracuje sa totiž s krkom, ale s hlavou psa, v tom je ten rozdiel oproti obojku.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Silwuska » Str 12.12.2007 11:21

Ak som spravne pochopila tak to je vlastne na okamzite odvratenie pozornosti pesa od objektu jeho tuzob :smile: ...u nas je to pach harajucich suk, alebo priamo suky...tak ako sa s tym da zle zaobchadzat (ked teda by som mala uz original halti, nie napodobeninu??) budem rada ak mi to objasnis, je to nieco nove a tak nechcem spravit nejaku chybu...ja si to predstavujem asi tak, ze idem idem, pes zachyti pach suky a uz je jak pruzina, potiahnem ho za halti dam povel nesmies, dam si ho k nohe, poviem k nohe, a po metri, ked prejdeme to miesto, a budem ho mat stale nasmerovaneho na seba, tak mu dam pamlsok a pochvalim...dobre?? chybne??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod rea » Str 12.12.2007 11:54

Silwuska píše:Ak som spravne pochopila tak to je vlastne na okamzite odvratenie pozornosti pesa od objektu jeho tuzob :smile: ...u nas je to pach harajucich suk, alebo priamo suky...tak ako sa s tym da zle zaobchadzat (ked teda by som mala uz original halti, nie napodobeninu??) budem rada ak mi to objasnis, je to nieco nove a tak nechcem spravit nejaku chybu...ja si to predstavujem asi tak, ze idem idem, pes zachyti pach suky a uz je jak pruzina, potiahnem ho za halti dam povel nesmies, dam si ho k nohe, poviem k nohe, a po metri, ked prejdeme to miesto, a budem ho mat stale nasmerovaneho na seba, tak mu dam pamlsok a pochvalim...dobre?? chybne??


Začni pracovať na tom, že každé oslovenie znamená, že chceš jeho pozornosť (tu sa predpokladá, že psa neoslovuješ zbytočne, ale vždy potom nasleduje niečo, čo osloveniu dáva význam). To rob ešte mimo rušivých podnetov, potom ich pridáš a len potvdíš, že to platí aj tam. Na toto je Halti dobrá, keď cukneš so psom na obojku, nemáš ešte jeho pozornosť, ale Haltinou ho nasmeruješ. Oslovenie neznamená pohľad na teba a zas si idem za svojim, ale pohľad a čakám, čo bude.

Toto: ...idem idem, pes zachyti pach suky a uz je jak pruzina, potiahnem ho za halti dam povel nesmies...
nie je správne, prehadzuješ postupnosť, najprv musí ísť povel, po prebehnutí reflexného oblúka korekcia. "Nesmieš" je zbytočné, vedie nikam, daj tam to, čo chcš, teda príkaz, nie zákaz. Je jedno, čo budeš chcieť, dôležitá je tá pozornosť psa. Musíš prísť k tomu, že pes to bude robiť samostatne, lebo bude vedieť, čo sa od neho žiada. Teda čakáš na reakciu, ak neprichádza, tak korekcia. Pre príklad predstav si, čo pes urobí,keď cukneš na obojku. Mykne ho, ale ide ďalej po svojom. Ak mu otočíš s Halti hlavu a čakáš na reakciu, teda povolíš a ak bude chcieť ísť po svojom, znovu napravíš, tak ťažko pôjde po svojom. Nezvyšuješ hlas, len mu ukážeš, že fakt platí to, čo žiadaš. Pokiaľ to budeš robiť mechanicky a nebudeš vnímať, čo sa psovi v tej gebuli robí, tak ostanete otrokmi Halti. Ak to bude na základe akcia-reakcia, tak to bude fungovať aj bez nej, len nesmieš ukázať psovi rozdiel, teda robiť raz tak a druhý krát inak.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Silwuska » Str 12.12.2007 12:38

:ach: Ty si bomba...diky za poucenie...ono mne je jasne ze najprv povel a az po nesplneni korekcia...ale bohuzial v jeho "obdobi" byvam natolko nepozorna s toho neustaleho davania pozor, ze hlupost spravim...
vies som strasne jednoduchy majitel psa...nikdy som nejak extra knihy o vycviku nestudovala...riadim sa (viacmenej) na zaklade instinktu a toho ze psa pozorujem...co ano a co nie...vela veci sme zacali riesit az v jeho dospelosti,ale ziadne zasadne problemy nemame...dokonca sme boli velmi pochvaleny na poslednej vychadzke, ze moj haf je velky klidas a poslucha naozaj obstojne :hi: ...ja ked si to tak prehodnotim, tak u nas su naozaj velky problem len tie suky a to obdobie harania...
:ach:

A este som chcela k tom ze kazde oslovenie psa ma znamenat ze od neho nieco pozadujem...plati to aj v beznych situaciach?? napriklad lezim v obyvacke, pes ide od niekial blizi sa k obyvacke a tak mu poviem Macika moja co sa flakas po dome?? proste mu to len tak poviem...mazlivym tonom a on zavrti ocaskom a dojde za liskat...je to naozaj potrebne striktne dodrziavat?? ze za oslovenim ma prist prikaz??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod rea » Str 12.12.2007 14:28

Silwuska píše::ach: Ty si bomba...diky za poucenie...ono mne je jasne ze najprv povel a az po nesplneni korekcia...ale bohuzial v jeho "obdobi" byvam natolko nepozorna s toho neustaleho davania pozor, ze hlupost spravim...
vies som strasne jednoduchy majitel psa...nikdy som nejak extra knihy o vycviku nestudovala...riadim sa (viacmenej) na zaklade instinktu a toho ze psa pozorujem...co ano a co nie...vela veci sme zacali riesit az v jeho dospelosti,ale ziadne zasadne problemy nemame...dokonca sme boli velmi pochvaleny na poslednej vychadzke, ze moj haf je velky klidas a poslucha naozaj obstojne :hi: ...ja ked si to tak prehodnotim, tak u nas su naozaj velky problem len tie suky a to obdobie harania...
:ach:

A este som chcela k tom ze kazde oslovenie psa ma znamenat ze od neho nieco pozadujem...plati to aj v beznych situaciach?? napriklad lezim v obyvacke, pes ide od niekial blizi sa k obyvacke a tak mu poviem Macika moja co sa flakas po dome?? proste mu to len tak poviem...mazlivym tonom a on zavrti ocaskom a dojde za liskat...je to naozaj potrebne striktne dodrziavat?? ze za oslovenim ma prist prikaz??


Nevysvetľuj si to tak, že buď budeš ticho, alebo budeš veliť. Môžeš niečo kľudne prehodiť, tak, ako píšeš, také udržiavanie fajn atmosféry neuškodí, len udrž reakciu na oslovenie určitým tónom.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Silwuska » Str 12.12.2007 15:01

:no: okis to bola len okrajova otazka...lebo ja mu casto hrkutam aj vonku, len tak pre ukludnenie...okej...rozhodla som sa pre halti...vyskusame uvidime...rea budem postupovat podla tvojich rad, nebudem experimentovat...nesmies pockam, potiahnem... :ach: snad to zvladneme...neocakavam vsak od toho zazraky..ako povedala rea v tomto obdobi je pes jak napraskovany, ale tento az prehnany osial unho chcem prekonat...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Amaguk » Str 12.12.2007 15:04

na to "len tak" oslovenie, ked si so psom len tak doma vypravas, mozes pouzivat aj nejaku prezyvku - ja napr. nasho volam dezko, dezik, alebo ksichtos :)
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Silwuska » Str 12.12.2007 15:15

:heh: tych prezyvok mi mame...ale on mi na vsetky reaguje co sa zacinaju na Ma... :lol: a vlastne on uz rozozna aj ton hlasu ze to hovorim na neho...lebo taky na nikoho ineho doma nepouzivam...aj ked napriklad stojim v kuchyni a on na man nevidi, ale zacnem takym maznavym tonom nanho volaco v zmysle:dal by si tu volakto kusok suroveho masicka?? tak je v sekunde primne... :heh:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod rea » Str 12.12.2007 15:18

Silwuska píše::no: okis to bola len okrajova otazka...lebo ja mu casto hrkutam aj vonku, len tak pre ukludnenie...okej...rozhodla som sa pre halti...vyskusame uvidime...rea budem postupovat podla tvojich rad, nebudem experimentovat...nesmies pockam, potiahnem... :ach: snad to zvladneme...neocakavam vsak od toho zazraky..ako povedala rea v tomto obdobi je pes jak napraskovany, ale tento az prehnany osial unho chcem prekonat...


Ešte ti zopakujem čo ti uniklo (fakt asi dlhé príspevky) :ha:

"Nesmieš" psa môže stopnúť, on prestane, ale čože ho to hneď po tom napadne? No zas čuchať, alebo sa ťahať... Takže: treba tam dať niečo, čo robiť namiesto toho, čo chce on. Ja "nesmieš" veľmi z tohoto dôvodu v takýchto situáciách nepoužívam. Ide hneď povel, čo má robiť. Je to dosť krátke? :angel:
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Silwuska » Štv 13.12.2007 7:16

:hmm: :plac: Proc ze mne delas blbecka?? :lol:

Ja som to chopopila...len tu nebudem pisat kazdy moj myslienkovy pochod :no: vis jak...ja aj zato nemam rada dlhe prispevky, lebo zaprve nad nimi nestiham rozmyslat (ale kapacitu na to mam!!! :heh: ) a za druhe sa mi tu sefo spaciruje celu dobu za chrbtom... namiesto zakazu radsej prikaz...jasne jak facka :no: zas mu tu nakrka cez pleco :hmm:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod rea » Štv 13.12.2007 12:10

Silwuska píše: Proc ze mne delas blbecka??


Silwus pre toto:



Silwuska píše::no: okis to bola len okrajova otazka...lebo ja mu casto hrkutam aj vonku, len tak pre ukludnenie...okej...rozhodla som sa pre halti...vyskusame uvidime...rea budem postupovat podla tvojich rad, nebudem experimentovat...nesmies pockam, potiahnem... :ach: snad to zvladneme...neocakavam vsak od toho zazraky..ako povedala rea v tomto obdobi je pes jak napraskovany, ale tento az prehnany osial unho chcem prekonat...



... a nie blbecka, ale som si myslela, že si nepostrehla, lebo si to napísala po mojom príspevku, kde som ti o tom písala... :no:
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky