Halti ohlávka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod QuintipaNO » Sob 14.05.2011 18:00

Hanka 1 píše:Ano, trocha zamyšlení. Nebo ty psa poveluješ neustále aby netahal, aby věděl, co má dělat? Nebo máš stále v ruce balonek nebo co? Jestli ano, nepomáháš mu, protože on na tebe s...e a má zájem nikoli o tebe, ale o to co máš v ruce, ne? A když vyhodnotí cokoli jiného jako zajímavější než to, co máš v ruce, co pak?

Ako stále povelujem psa? jeden povel je stále? a áno radšej dám povel pri zmene smeru nech vie aj pes že ,,zabáčame" ako ho mám len tak bez slov zatiahnuť ako kozu(dobre vieš že poveli sa stále nehovoria)
loptička v ruke to tak cvičia v čehách aj to tak vypadá na vyradovačkach :ua: sorry
lopta hej ale ani nie v ruke ani nie aby ju pes vydeľ, načo mu ju mám ako ukazovať? on nieje retardovaný on vie že ju mám, že ju dostane keď poslúcha a nemusím mu s ňou mávať pred nosom aby som ho zaujal, tým že mu ju ukazujem ho akurát tak pretáčam a docielim nepozornosť pri cvikoch. To by si sa divila aký záujem má o mňa, lebo jeho samotná lopta nezaujíma ona ho zaujíma iba v spojení so mnou "samotná lopta sa s ným nehrá len tak leží na zemi a je nudná ale v spojený z psovodom zrazu z nudnej lopty je zábavná lopta"
Kľudne si halti používaj, ja ti to nezakazujem len to neraď ako najlepšiu možnosť ako psa odučiť ťahať, a hneď argumentuješ osnáčom alebo sťahováko, presne tak ako ty odsudzuješ osnáč, elektriku.. tak ja odsudzujem aj halti
Aaaa k ostatným veciam súhlasím z väčšinou :joint: teda že to môže byť tým prílišným chcením, a v postate je pes možno úplne v pohode
QuintipaNO
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1440

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Hanka 1 » Sob 14.05.2011 18:51

Mluvíš o voze a já o koze, jak se říká u nás. Odnaučení tahání má spoustu různých postupů, a halti je jeden z nich, správě použitá halti to psovi vysvětlí slušně a s minimálním nátlakem. Ne každý pes se ti bude zajímat o balonek nebo pamlsek. Povelování při změně směru nedělám vůbec, protože chci naučit psa, aby mě sledovyl (ne aby na mě zíral, ale aby šel tam, kam ho vedu). Nevím, kolik máš informací o tom, jak se cvičí v Čechách, to ti tady určitě popíšou jiní, o metodikách cvičení na Slovensku dost informací mám, ale to nebudeme rozvádět. Už proto, že já necvičím v cvičákovém a zkouškovém slova smyslu.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Hanka 1 » Sob 14.05.2011 18:53

Cathie podle mého názoru nic nepíše o tom, že netahání na vodítku je pro jejího psa stres a podle toho, co a jak popisuje, od svého psa chce správně vychovat.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Cathie » Sob 14.05.2011 19:17

Ulf co sa tyka toho netahania na voditku - bolo to riesene urcitym psychickym tlakom, ale tam slo o postavenie celeho vztahu, nielen o tuto jednu vec. Konkretne v tomto proti sebe stali jej aktivita a chut ist dopredu a netahanie na voditku - mojimi dovtedajsimi korekciami som dosiahla tak 80% uspech, ale stale to bolo o psovi, ci jej to prave stoji za to netahat alebo tu korekciu prezije.
Suhlasim, ze voditko na obojku je pre nu stres - ALE len v konkretnych situaciach = v tych, v ktorych sa nevie natolko "zmestit do koze", aby hodila chill-out a sla si v pohode na voditku. Inak na sidlisku ci aj niekde inde, tam je to ok. Cize primarne podla mna jej stres nevytvara samotne voditko, ale to, ze mi chce vyhoviet a nezvlada to v tej konkr situacii. :smile:

wer píše:za prve - postupovat od tazsieho k zlozitejsiemu. a nerobit 2 veci naraz. ok, mas naucene netahanie. ale nemas naucene "nestresovanie" a uz to spajas.

Problem so stresom v tejto konkretnej situacii mam od jej cca 2 mesiacov. Napriek tomu, ze som to vcelku aktivne riesila, vysledky boli vidiet iba v tom "treningu". Dlhodobe zjavne nie su.. A nevidim moznost, ako toto cvicit kazdodenne.

wer píše:sama pises - ze sa nedokaze sustredit, tak ty ju k tomu proste nutis a vysledok je este vacsi stres.

Preto, aby som jej tento stres nevytvarala - nepouzivam vedenie iba na obojku.

wer píše:chod do ruchu, kazdy den. ale necvic, nepoveluj, nehraj sa s nou, nechaj ju, nech len pozera okolo. nech sa s tym sama vysporiadava. nevsimaj si jej stres, nepodporuj ho. sama zisti, ze nic zvlastne sa nedeje. zober ntb, sadni si na namestie do wifi zony, psa zaviaz o lavicku a strav tam denne 4 hodiny...

Na namesti sa mi zlozi k noham a bude si tam v pohode lezat. Chodi so mnou do nakupnych centier, do kaviarni, na sportove podujatia, vselijake akcie na nabrezi atd.. V meste chodi navolno, beha si, cucha, je v pohode ci cvicime alebo nie. Bravala som ju na prechadzky vyslovene popri cestach, cvicila aj som len tak sedela na travnikoch blizko rusnych ciest a zastavok. Ja neviem ako to ona rozlisuje, akonahle je to "prechadzka pri ceste" a nie "cesta niekam", nema tie stresove prejavy.

V kazdom pripade myslienka toho (ktora tu bola vyslovena aj Hankou, aj Wer) - teda neviazat to prekonavanie stresu iba na cvicenie, ale skor ju v tom viac "vychodit", je na zamyslenie, urcite skusim a uvidime :jop:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 14.05.2011 21:17

Lindchen píše:Offtopic: K tomu ťahaniu, u Cathie riešila ťahanie Rea, to len tak na okraj, pre kompletnú informáciu..


ja len k tomu, že no a? Inak o tom viem s kým bolo to neťahanie riešené (pri všetkej úcte k jej vedomostiam a praxi) Nikto nieje neomylný. To, že sa niečo riši s takým a makovým človekom ešte nedáva záruku 100% tnosti. :no:

Môj názor na celú túto vec je taký, že fena je v strese aby vyhovela príliš vysoko nastavenej latke (od šteňaťa, téma k tomu tu bola).
Osobne by som zaradila reset a zmenila prístup k jednoduchoému a prehľadnému životu a požiadavkám, ktoré by som zaradila k nutnému minimu. Tým by som sa vyhla prepracovaniu a "vyhoretiu" psa. Zvyšok by som brala ako čistý relax. Žiadne športové požiadavky, žiadny tanec, žiadna práca - to znamená, nenakladať na psa zodpovednosť za výsledok, čím sa vyhnem stresu so splnenia požiadavky. Proste by som sa s ním hrala. Ak by som videla, že sa pes kľudní, tak začať postupne opäť zaťažovať, ale vyhnúť sa chybám z predošlého obdobia.
Už som to tu pár krát spomenula, práca s prašteným psom nespočíva v tom, že mu naložím čo znesie - a ešte polovicu naviac, ale že mu treba vyčistiť hlavu. Pes, ktorý ani nevie, čo to je relax je na tom časom veľmi zle - a že si ľudia často pletú čo to je relax pre psa. A áno, znamená to aj nútený kľud. Len pes s čistou hlavou sa vie sám seba kontrolovať a tým pádom aj spolupracovať s človekom na normálnej úrovni. Do akej miery človek namieša prácu a relax je na ňom a na jeho znalosti psa a odhade reakcií psa na záťaž.
Hneď po hlade a smäde je najväčší stresový faktor pre psa prepracovanie.

poznámka prerejpalov: mám oba psy pracovne vyťažené, oba majú aktivitu príslušnú vlohám.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod usagi » Sob 14.05.2011 21:48

Ulf :yes:
Presne toto si radila pred rokom aj nam - a pomohlo :yes: Sice nase zaciatky vo vyprazdneni hlavy boli tazke (vyslovene som musela odchadzat z domu,aj ked som nemala co ist riesit,lebo akonahle ma pes zbadal stal v pozore a cakal co sa bude robit)ale stalo to zato - ok,nesli sme na skusky - ale nas spolocny zivot je ovela lepsi.Aj teraz je to taka mala,hyper blcha,behame,cvicime aktivit ma dost - akurat ich uz ma vyvazene s cistymi prechadzkami,bez cvicenia a permanentnej psych. aktivity :jop:
A fakt som si sama neuvedomila kde je problem,nevedela som uz co psovi nalozit,neexistovalo ho unavit,stale akoby ziadal viac aktivit a pritom problem bol paradoxne uplne inde...
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Cathie » Sob 14.05.2011 22:14

Ulf akokolvek by som chcela, neviem logicky a rozumne odpovedat na to, co si napisala. Rozumiem tomu, co pises, chapem, ze je to postavene na objektivnejsom nazore ako je moj. Lenze vztah a zivot so psom nie je len o objektivite, faktoch a premennych.
Vies co je to "flow"? To je to, co zazivame ja so Story, ked tancujeme. To je ten neuveritelny pocit, ze nepotrebujeme povely, posunky, ani len gesta, ze si rozumieme bez slov a vieme citat jedna druhu. Vzajomna komunikacia, kedy ona cita moju rec tela a ja citam tu jej. Tanec nie je vycvik, tanec nie je poziadavka, to nie je sport. Tanec je to najpozitivnejsie, co spolu zazivame kazdy den.
Jednoducho.. tazko sa to vystihuje. Borderka zije pre pracu. Nevravim, ze bez nej zit nemoze. Ale preco jej brat to, co je pre nu najvacsou radostou v zivote?
Ale neznamena to, ze pracuje stale. Kde.. ona je pravy domaci hladkaci milacik, vylehovaci gaucak, kludne sa miesto cvicenia prejde a ked staci, tak proste staci a je oddych.

Z mojej strany tato debata konci. Nie preto, ze by ma nezaujimala/nechcela som pocut ine nazory ako je moj/dosli mi argumenty atd. Ale z toho dovodu, ze napriek tomu, ze som v mnohych prispevkoch nasla mnoho inspiracie (specialne od Hanky, Wer a Ulf) - a mienim si z nich nieco zobrat a "zapracovat" to (vysoka latka, zataz, relax a vela ineho). Nikto mna a Story nepozna lepsie, nez my same. A my si s tym poradime, pretoze sme na to dve :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Hanka 1 » Ned 15.05.2011 7:08

Hneď po hlade a smäde je najväčší stresový faktor pre psa prepracovanie.

Tuhle větu si dej patentovat. Kdyby se podle ní řídily různé psí školy, školky, abecedy výcviku a řídili někteří výcvikáři, na světě by ubylo nešťastných psů.
I když bych jí doplnila ještě o dostatek pohybu a sociálních kontaktů.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Tchor » Ned 15.05.2011 8:02

No u vetsiny psu co znam je mnohem vetsi stresovy faktor nedostatek prace. A dostat ty psy do stavu kdy uz budou praci nasyceni je otazka 4-8h (podle typu prace).
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod lila.claire » Pon 16.05.2011 3:29

no tak som si to tu precitala, ten link o BAT si kuknem zajtra, uz som unavena.. podla reakcii, je to cca to, co aj robim/robila som v podstate instinktivne, s mojou bojazlivou suckou..
a konkrentne v tomto, by mi mohla haltina pomoct..
a hovorte si co chcete, kazdy pes je iny, quintipa, ty mas NO a ja ho sice nepoznam ale ak je to "normalny" pes tj so standardnou povahou NO, tak pre teba halti ani nic ine "vycvikove" pri beznom provoze ani nebude potrebne.. tak sa tu prosim nevyjadruj s despektom na pouzivanie haltiny u psov ktorych nepoznas.
pretoze kazdy moze byt mudry a napisat ze jemu "take veci" netreba lebo on to zvladol lepsie, take reci nech si kazdy niekam strci pretoze vacsinou nepozna situaciu tych, na ktorych reaguje.
konkretne moja sucka ked sa hodi do paniky tak ju z nej nevytiahne nic, na nejake capnutie po zadku alebo granulku :pac: sa mi vysere, ta suka by pred casom na verejnosti nezozrala absolutne nic, teraz sme v stadiu, ze prijme mnamku aj od cudzieho cloveka.. niekedy, podla toho, ako sa prave citi.. a prave u nej, zvazujem pouzitie haltiny (doteraz mi to nenapadlo, je to 4.5 kg čchp) pretoze pri stresovej situacii tam MUSI byt nejaky fyzicky zasah aby som obratila jej pozornost na mna a rozhodne ju nemienim capat po zadku lebo to ju este viac vydesi, a ani ju nemienim vyvesit na obojku..
podla mojich skusenosti s haltinou, sposobi maximalne tak to, ze si pes kusne do jazyka, podotykam je to cca 60 kilove NO s ktorym nikto v zivote nepracoval a ked sa dostane na verejnost je cely hrr a ked ho nechcem udusit tak ho inak fyzicky nezvladnem, a staci ze voditko s haltinou NAPNEM, resp. napne ho on sam svojou aktivitou NETRHNEM NIM ANI NIC INE a pes upriami pozornost na mna, dostane odmenu a mozeme ist dalej... ziadne tahanie pysku k zemi sa nekona.. ziadna bolest.. a snad to viem najlepsie posudit sama, kedze som pritomna pri tomto vychovnom zakroku z mojej strany. a urcite mi pes nechodi so sklonenou hlavou ale normalne sa zaujima o okolie, akurat ze uz nema snahu potahat ma po zemi pretoze kdesi citi zaujimave pachy.
halti je dobra prave na to, aby upriamila pozornost psa na psovoda a ked je pes uplne vysraty z niecoho, jedine co by ho odputalo je kopanec do riti alebo nejaky razny fyzicky zasah a toto skusat nemienim. JEMNE potiahnutie halti= sukina hlava na mna, ocny kontakt, easy- easy, ideme dalej... vyskusam, uvidim.. ale rozhodne sa tu nebudem vyjadrovat ako ded vseved k ludom ktorych psoblemy so psom nepoznam :ach:
to sadnutie si v parku na lavicku nie je zly napad- ale pre psa, ktory by podliezol co najhlbsie pod tu lavicku, aby odtial robil vypady na vsetko co sa priblizi na dva metre, to nie je riesenie.. my musime proste chodit, pohybovat sa medzi "hrozostrasnymi" podnetmi a nedovolit sa skryvat.. kukas tam kde nemas? kuk na mna, easy, good girl, jedeme dal.. lenze inak ako fyzickou manipulaciou to nedosiahnem, ked su tie externe podnety prilis pocetne, pripadne pes sa v noci "zle vyspal"... nie je pes ako pes preto si odpustite poniektori bezobsazne kritiky typu "ja to robim inak a urcite lepsie ako vy", hlavne ak nemate psa ktory ma skutocny problem :hmm:

EDIT kohutik, mas super avatar :lol:
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1256
Bydlisko: Košice

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 16.05.2011 8:31

Cathie píše:Ulf .....
Z mojej strany tato debata konci. Nie preto, ze by ma nezaujimala/nechcela som pocut ine nazory ako je moj/dosli mi argumenty atd. Ale z toho dovodu, ze napriek tomu, ze som v mnohych prispevkoch nasla mnoho inspiracie (specialne od Hanky, Wer a Ulf) - a mienim si z nich nieco zobrat a "zapracovat" to (vysoka latka, zataz, relax a vela ineho). Nikto mna a Story nepozna lepsie, nez my same. A my si s tym poradime, pretoze sme na to dve :smile:

Presne o to išlo. :no: :jop:

U nás to bolo tak, že sme makali 3x týždenne 10 km. Medzi tým samozrejme x hodín vonku a na dlhých prechádzkach v lese. Pes sa na záťaž tešil, ale bol zlý ako čert, neskutočne nervózny, všetko mu vadilo... nervozitu si vybíjal v oblasti života, kde si nebol istý - teda na druhých psoch. Potom, už ani neviem teraz prečo, som túto záťaž prerušila, veľmi dlho sme poriadne nerobili v zime. Potom prišiel Barin, čiže sa nedalo stíhať tak veľa a túto zimu som bola veľa chorá, čiže tiež nie veľa. Záťaž máme teraz s minimálnym odstupom 7 dní, najviac mu však vyhovuje 10 dňový odstup. Medzi tým je tiež les, i keď nie už tak dlhé vzdialenosti. Strašne veľa času prespí. Výkon je úžasný, pes je kľudný a má čistú hlavu.
Tchor, aj môj pes by bol bez práce nervózny, ale ak si prečítaš tieto riadky, tak cítiš ten rozdiel dúfam. :no:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod wer » Pon 16.05.2011 8:34

lila.claire, toto je to "ja o voze, ty o koze"...
a co sa tyka KONKRETNE tvojho problemu, mam skor pocit, ze sa ho snazis prehliadat a nie riesit. a aj ta lavicka uprostred mesta by ti pomohla. dovtedy by som tam chodievala, kym by pes prestal zaliezat. no a tak dalej, ale vsak ty najlepsie vies. :smile:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12739
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: BAT-Behavior Adjustment Training

Poslaťod lila.claire » Pon 16.05.2011 13:28

wer pocit mat mozes, ja ti ho neberiem, je tvoj. urcite z jedneho mojho prispevku "najlepsie vies" co so svojim psom robim. :pac: mas pravdu, prehliadam jej strach, ale skor by som to povedala tak, ze jej nanho kaslem a ideme tam, kam ja uznam za vhodne a ona s tym nic neurobi... a predstav si, ze aj na tu lavicku v meste chodievam.. dokonca aj inde kde je vela ludi (a psov).
haltinu pouzit pri nej mi este nenapadlo a preto to vyskusam, mozno to pomoze, mozno nie. ale urcite to skusim..

quintipa ja som si to citala, citat viem, len mozno ty nechces vidiet. konkretne s despektom si sa vyjadroval ku cathie a jej pouzivaniu halitny u bordery, potom tusim usagi ci komu si pisal ze svojmu psovi nebudes hlavu otacat.. svoj prispevok som pisala vcera a teraz mam fakt ine veci na praci ako citat si este raz vsetky strany tejto diskusie.
ak niekto moj prispevok nepochopil tak je to vas problem, nie moj, nemusite nan reagovat, alebo aj mozete, je to verejne forum.
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1256
Bydlisko: Košice

Re: HALTI??

Poslaťod kellee » Štv 26.05.2011 18:47

ja by som chcela pomoct s jednou vecou, mame halti tak pol roka, nenosime ju permamentne len niekedy, hlavne v cudzom prostredi, ale mam problem s tym ze pes sa s nou jednoducho odmieta "zmierit" ked mu ju nasadim zamprie sa a zacne si ju prednymi labami davat dole, co v tomto pripade? ked akoze zrychlim a idem dalej aby pohol prejde par metrov a znovu a takto sa to opakuje stale dookola, alebo nebodaj zastanem pri kraji cesty ze chcem prejst cez prechod znova, co s takychto pripadoch?
a dokonca prisiel na vec, co by ma nenapadlo, ze ma halti a ked taha tak trhnem a on uz vie, ze ked vytoci hlavu na opacnu stranu a zaprie sa tak nepohnem s nim neotocim mu ju.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Halti ohlávky a iné pomôcky proti ťahaniu

Poslaťod hruska » Pon 04.07.2011 14:31

Uvazujem nad haltinou, len vobec netusim, aku velkost vybrat. V atose pisu, ze velkost 1 je na krk 25-40cm, u barona 1ka 23-37cm a 2ka 35-46cm. Psica ma po vyplznuti krk tych 35cm, v zime o par centi viac, preto by som "baronovu" jednotku nevzala, skor dvojku, ale "atosacka" jednotka by sedela. Ako to je, su to rozdielne vyrobky?

Nechcete niekto predat jeden ks? :angel:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky