Halti ohlávka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Halti ohlávka

Poslaťod luciiik » Ned 29.09.2013 14:43

Skusal niekto pouzivat halti na odvedenie pozornosti od ineho psa? Nie na problem tahania alebo chodenia pri nohe? Skusenost?
Pre priklad, pes sa na voditku zurivo taha za inym psom, ktory mu nie je po voli. Je mozne aby to vdaka nej pochopil? Alebo si na nej vykruti krk a dodriape papulu?
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Cathie » Ned 29.09.2013 15:22

luciiik píše:Pre priklad, pes sa na voditku zurivo taha za inym psom, ktory mu nie je po voli. Je mozne aby to vdaka nej pochopil? Alebo si na nej vykruti krk a dodriape papulu?

Skusit mozes, ale je dost mozne, ze jedine, co sa nauci, je to, ako zatat svaly na krku tak, aby hlavu nemusel otocit ani na tej halti ohlavke.. mozno ak ju pouzijes spravne aj s momentom prekvapenia, ked mu to otoci hlavu, tak to nejaky uspech mat bude.
Ale problem je skor vo vnimani ako takom a v ovladatelnosti a nie v tom, ci mas psa na postroji, obojku alebo haltine.. pracovala by som urcite na uplne inych veciach, nez na rozmyslani nad tym, aku pomocku je najlepsie pouzit :nwm: Jedine, v com je tu halti vyuzitelna je v tom, ak mas velky problem psa fyzicky udrzat - potom moze pomoct tvojim fyzickym silam pri vysvetlovani toho, co ano a co nie, ale rozhodne nevyriesi problem ako taky.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Halti ohlávka

Poslaťod luciiik » Ned 29.09.2013 15:33

Cathie, moj pes ma 3 a pol roka a s tymto sa trapime od jeho roka. Je mi jasne ze nieco robim zle, ale akonahle je niekde v blizkosti nervozny pes - nevadia mu psy navolno, nevadia mu psy v pohode, ale akonahle vidi nervozneho psa alebo panicka, znervoznie aj on a ide za nim hlava nehlava. Nenapada, len vrci. Ale to cloveku, ktory nas nepozna nevysvetlim a tiez by sa mi to nepacilo. Velakrat som ustala, udrzala, odcukala. Stalo sa mi vsak ze ma pred par dnami pes zatiahol k susedovi az do dvora za jeho kokrom a proste som nemala sancu. Za co sa strasne hanbim a je mi to strasne luto, ale uz ma naozaj nebavi robit so seba blbca, ked stokrat prejde okolo psa a sto prvy spravi toto a ja sa idem prepadnut pod zem. Ja uz potrebujem ist fakt na istotu. A proste pracovali sme, pracovali, odmenovali, karhali, ale v tomto sa mu verit neda. A bez prechadzok ho nechat nemozem. :hmm: Pripomeniem, ja mam 45 kil, on 60.
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Wejka » Ned 29.09.2013 21:37

Offtopic: luciiik aj môj pes takisto neznesie nevyrovnaných psov.. a takých istých ľudí, príp ľudí, ktorí sa boja, sú nesvoji. cíti to a vrčí :ach: je mi to nepríjemné... začala som to riešiť jednoducho - k takýmto psom jednoducho nejdem.... a nerobím canisterapeutické stretká pre ľudí, ktorí sa boja psov... keď sa k ňám rúti nejaký fufino drhnúci sa na vodítku, má smolu, k môjmu sa nedostane.. tiež je v pohode so psami pohoďákmi, na volno a s pohodovými ľudmi.. snažím sa mu dopriať čo najviac pozitívnych stretnutí s pohodovými psami a ľudmi a čo najmej s tými ostatnými.. hádam je môj recept správny :lol:
Home is where the dog is
Wejka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 418

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Elis » Pon 30.09.2013 7:36

luciiik píše: Pripomeniem, ja mam 45 kil, on 60.


Luciiik - vim, ze uz v jinem tematu wer nabizi pomoc - vyuzij ji -co nejdrive.
tohle 1. neni legrace pro tve okoli a 2. dela to peklo ze zivota i tobe.
neexistuje, ze te pes nekam povlece. oblibene prislovi meho syna je " je to jen v hlave" - tve i psi:-)
vahovym nepomerem neargumentuj, ze to je potiz - vzdyt kone se taky vodi - a ta vahova disproporce je mnohem
vetsi:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Halti ohlávka

Poslaťod kellee » Pon 30.09.2013 8:56

presne toto sa stalo u nas, pes sa naucil zaseknut krk tak ze som nemala sancu zvrtnut ho od psa. iny priklad este: chodila som pred par rokmi vencit znamym NO bol to pes ktory bol z pracovnej linie a oni ho mali ako domaceho maznaka a na psovi sa to odrazilo, chodila som ho vencit na halti inak bol prilis silny aby som ho vladala a par krat sa mi stalo ze sme stretli psa a ja som ho na radu jednej "super cvicitelky" presne takto od psov otacala no ucinok to malo asi taky ze pes tu agresivitu otacal na mna nie ze by na mna niekedy skocil vzdy som ho niecim rozptylila ale kazdopadne na neho to malo negativne ucinky

Cathie píše:
luciiik píše:Pre priklad, pes sa na voditku zurivo taha za inym psom, ktory mu nie je po voli. Je mozne aby to vdaka nej pochopil? Alebo si na nej vykruti krk a dodriape papulu?

Skusit mozes, ale je dost mozne, ze jedine, co sa nauci, je to, ako zatat svaly na krku tak, aby hlavu nemusel otocit ani na tej halti ohlavke.. mozno ak ju pouzijes spravne aj s momentom prekvapenia, ked mu to otoci hlavu, tak to nejaky uspech mat bude.
Ale problem je skor vo vnimani ako takom a v ovladatelnosti a nie v tom, ci mas psa na postroji, obojku alebo haltine.. pracovala by som urcite na uplne inych veciach, nez na rozmyslani nad tym, aku pomocku je najlepsie pouzit :nwm: Jedine, v com je tu halti vyuzitelna je v tom, ak mas velky problem psa fyzicky udrzat - potom moze pomoct tvojim fyzickym silam pri vysvetlovani toho, co ano a co nie, ale rozhodne nevyriesi problem ako taky.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Halti ohlávka

Poslaťod luciiik » Pon 30.09.2013 12:34

Elis píše:
luciiik píše: Pripomeniem, ja mam 45 kil, on 60.


Luciiik - vim, ze uz v jinem tematu wer nabizi pomoc - vyuzij ji -co nejdrive.
tohle 1. neni legrace pro tve okoli a 2. dela to peklo ze zivota i tobe.
neexistuje, ze te pes nekam povlece. oblibene prislovi meho syna je " je to jen v hlave" - tve i psi:-)
vahovym nepomerem neargumentuj, ze to je potiz - vzdyt kone se taky vodi - a ta vahova disproporce je mnohem
vetsi:-)


Chystam sa. :yes:

Offtopic: luciiik aj môj pes takisto neznesie nevyrovnaných psov.. a takých istých ľudí, príp ľudí, ktorí sa boja, sú nesvoji. cíti to a vrčí :ach: je mi to nepríjemné... začala som to riešiť jednoducho - k takýmto psom jednoducho nejdem.... a nerobím canisterapeutické stretká pre ľudí, ktorí sa boja psov... keď sa k ňám rúti nejaký fufino drhnúci sa na vodítku, má smolu, k môjmu sa nedostane.. tiež je v pohode so psami pohoďákmi, na volno a s pohodovými ľudmi.. snažím sa mu dopriať čo najviac pozitívnych stretnutí s pohodovými psami a ľudmi a čo najmej s tými ostatnými.. hádam je môj recept správny :lol:


moj praveze s ludmi nastastie problem nema, tych uplne ignoruje, kym sa mu neprihovoria, vtedy sa zacne vlnit, vrtiet a tesit z ich spolocnosti, ale ked mu nedovolim a dam ho sadnut, zvacsa pokojne sedi. ono jasne, tiez psov obchadzam. len proste su situacie, kedy sa obist nedaju. a presne v tych nad nim chcem mat plnu kontrolu. tesim sa uz k wer, sice mam toho teraz dost vela, ale ako sa skonci tento tyzden, skusim to naplanovat. :smile:
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Sunny » Str 02.10.2013 11:04

Tak môj Manny má len 26kg, ale bez haltiny sa von ani nehnem, ani nie tak z výchovných, ako fyzických dôvodov - na obojku ho neudržím, odvlečie ma (aj keď u nás sa to našťastie týka len ježkov v tráve a mačiek pod autom, nie psov). Ale ani halti nie je zázrak, ak je odomňa na celú dĺžku vodítka, tak sa vie zaprieť tak, že letím meter vzduchom. Naučil sa to hodne rýchlo. Ale v čom pomáha halti zaručene, že mu viem cuknutím otočiť hlavu smerom ku mne, alebo ak ho mám pri nohe, tak mu ňou viem zabrániť dať hlavu dole a zaprieť sa do ťahu, čiže nemá šancu ma niekam vliecť.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Halti ohlávka

Poslaťod luciiik » Pon 07.10.2013 16:42

Dnes skusenost halti - iny pes.
Najprv to bol pes za plotom, Nemecka doga, krasna, videla som ju tam prvykrat, moj pes detto, zaknucal ale stacilo naznak tlaku na halti a siel dalej. Na konci ulice vyletel za nami strasne nabruseny jazvecik, otocena hlava, pokracujeme, chvalime. :jop: (jazvecik mi potom skoro atakoval civaviaka, priatel ho musel chmatnut na ruky :ach: ) Takze hodnotim pozitivne a aj ked psa uplne neodignoroval, halti mi prerusila jeho "tranz" skor, ako sa do neho dostal.
Za Wer sa ale aj tak chystame. :yes:
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Alsatian » Ned 19.01.2014 16:37

suhlasim. hlavne s tym ze vsetko je v hlave. tiez som mala problem s tahanim mojho NO. problem sme neriesili halti, ale len pred par dnami som kupila kontrolne stahovacie vodo a skusila som radikalne zmenit postoj. som hlavne pokojna, snazim sa dostat do akejsi hladiny alfa :poklona: . pri tahani psa upozornujem a vycukam. voditko umiestnujem tesne za usi psa - na najslabsie miesto. pokial vidim ze pes je v akom si tranze a jeho pozornost je zamerana an nejaky objekt, pouzivam dotyk - tuknutie kolenom do jeho boku. To ho spolahlivo vyvedie z miery, plus pridam povel. dalej pokracujem v ceste ako keby tam to nieco na co sa zameral vobec nebolo a pokial je opat prilis zaujaty, postup opakujem. samozrejme som stale velmi pokojna a pri jeho ukludneni ho pochvalim pohladim, zbytocne "nepistim" atd a nepodnecujem v psovi vzrusivu naladu. :aaa: chvalim ho pokojne, zbytocne negestikulujem a intonujem hlbsie. jasne ze je dolezite robit veci stale rovnako, nech tam je kto je. dolezity je pes a jeho naprava a vyrovnanost, nie myslienky nejakych ...hocikoho. Pokial pes zo sedu opat vystartuje tahom - tuknutie, ktore ho nachvilu vytrhne a povel. zbytocne do psa "nehukam", nekricim, vsetko je pokojne, povel vyslovujem len raz a viac menej ide spolu s mechanickym usadenim, ktore je tiez pokojne ale razne. zatial je to ta najlepsia metoda aku som kedy skusila.
Elis píše:
luciiik píše: Pripomeniem, ja mam 45 kil, on 60.


Luciiik - vim, ze uz v jinem tematu wer nabizi pomoc - vyuzij ji -co nejdrive.
tohle 1. neni legrace pro tve okoli a 2. dela to peklo ze zivota i tobe.
neexistuje, ze te pes nekam povlece. oblibene prislovi meho syna je " je to jen v hlave" - tve i psi:-)
vahovym nepomerem neargumentuj, ze to je potiz - vzdyt kone se taky vodi - a ta vahova disproporce je mnohem
vetsi:-)
Alsatian
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8

Re: Halti ohlávka

Poslaťod mirec2308 » Str 26.03.2014 14:06

My máme 11-mesačnú labradorku. Tiež bola von neovládateľná, hlavne manželka s ňou mala problém, keď má momentálne 34 kg. Pred tromi dňami sme kúpili halti ohlávku a je to tá najlepšia vec, akú sme jej doteraz kúpili. Zrazu sa stala ovládateľnou v každej situácii a mám dojem, že skôr to pôsobí na jej psychiku, ako jej to niečo spôsobuje fyzicky. Je úplne krotká a ovládateľná.
mirec2308
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 20
Bydlisko: Levice

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Sunny » Str 26.03.2014 14:14

Len pozor, ak ju pomocou tej haltiny nebudete učiť neťahať, tak tento stav po chvílke prejde a naučí sa ťahať aj na haltine (z vlastnej skúsenosti) :no: Stále sa bude dať ľahšie udržať než na obojku, ale môj hajzlík ak chce niekam potiahnuť, tak presne vie ako sa zaprieť a potiahne aj s ňou (jeho som nechcela naučiť neťahať, ide mi pri ňom len čisto o fyzické udržanie).
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Halti ohlávka

Poslaťod hriva » Str 26.03.2014 19:51

Ja mam halti na pita. Taha aj na nej ako kôň ale menej ako na obojku (na obojku by som ho asi v krízovej situácii neudržala preto nosí aj halti).
Neťahať ho neucim. Ked nechcem aby ťahal ma povel k nohe. Ale zas, celu prechádzku pri nohe chodiť nebude. A ked taha aspoň trenuje :joint:
A ked mu dam postroj lietam ako šarkan :heh:
(Nebojte sa, neohrozujem cudzie psy ani ludi, poslušnosť ma peknú, bojím sa ze ked ho začnem buzerovat za ťahanie stratí drive na súťaže)
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Sunny » Štv 27.03.2014 8:47

Presne rovnaký dôvod u mňa :heh: A aj rovnaký spôsob - ak treba, dostane povel "pri mne" (naučený pomocou tej haltiny) a to pekne šlape vedľa mňa bez ťahania. Na postroji ak vyrazí, prvý plot/stĺp/strom je môj :heh: (jak minule, dva psy na postroji pripnuté o mňa, bežíme a spod auta pred nami vystrelila mačka :aaa: Som si zalietala :heh: )
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Halti ohlávka

Poslaťod Silvuch » Štv 27.03.2014 8:58

tiez patrim sem. Neucim netahanie ked to inde vyuzivam. Halti pouzivam, ked mam dvoch psov, je to super vec. A teraz pouzivam kocar. Nejak sa naucili ze kocar sa nepredbehuje, lebo idu za nim a tak su prechadzky prijemnejsie.

co sa tyka agresivity cudzich psov, trochu im potiahnem dolu hlavu (ako konovi), a vtedy tak skrotnu. V situaciach, ze niekde stojim, nie ked idem normalne po ulici.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky