Halti ohlávka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Pia 16.05.2008 12:05

Unicorn neviem ci si to napisal tak ako si chcel, ale psika krasne upevnujes v tom aby tahal a dusil sa na obojoku, pretoze vzdy ked to zacne robit tak ho pustis...a vo to mu go :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod unicorn » Pia 16.05.2008 14:27

mas pravdu tak som sa na to nepozeral, ze ked taha a ho pustim tak si mysli ze tahanim dosiahne pustenie a bude tahat viac. ale zas na druhej strane nemozem ho nechat sa zadusit predsa. on to nerobi tak brutalne ked ideme bezne na voditku. tiez taha, ale vecsinou sa da usmernit tym, ze ked to zacne robit tak zastanem a chvilu cakam. potom zas vyrazime a ked taha, zas zastane. neviem co viac mozem robit, prosim o rady.
ale proste z casu na cas dostane taky amok. v vecsine pripadov co som si vsimol, to je ked mu treba srat. takze vtedy ho pustim a on si hned uteka najst miesto a sa vyserie. ale stane sa, ze dostane ten amok a taha z nicoho nic a vtedy nepomoze ani ked mu dam usadnut. lebo kym sedime tak je kludny, ale ked sa pohneme, tak zasa zacne brutalne tahat.
poradili mi aj retiazku, ze ta ho priskrti viac a vtedy si uvedomi, ze nema. ale u nas to vobec nefunguje.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Pia 16.05.2008 15:04

Toto robi maly tiez...ale ja s nim chodim vecsinou na stopke, a on sa rozbehne, aj ked vie ze je pripaty a na konci voditka slaaaach, niekedy spravi az kotrmelec hlupacik :pac: zacala som robit to, ze ked vidim ze sa rozbieha jak blazon, tak si zacnem pristupovat stopovacku, cize ho spomalovat, a ked pride nakoniec tak ho zavolam, cuknem a on pribieha /sice sa 5 krat zastavi, ale nakoniec pride/...ty asi hovoris o kratkom voditku...ja by som na tvojom mieste zmenila smer vzdy ked zacne jancit...pocitam ze sa sklbe za niecim...za nejakym pachom, alebo stromkom ktory zvykne ocuchavyt...ono to v reale vypada dost sprosto ked sa clovek vrti na ploche 20x20 metrov ale zacalo to zaberat...uz teraz vie ze proste ked sa netaha tak ideme pekne spolu, vsetko si pochodime ocikame atd...ale toto aplikujem iba pri cikpauzach...ak sme na vychajde, tak ked je na kratkom voditku tak ideme zasadne pri nohe...maco tak je nauceny tiez, ze ak je voditko tak sa ide pri nohe...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod lucik » Sob 17.05.2008 8:01

sme sice OT, ale vynadrim sa aj ja. pokial nechces trenovat pri nohe prave, ale staci ti, aby netahal, tak skus ho zacat ucit povel POMALY - povies, cuknes ho tak, aby sa mu uvolnilo vodidlo a ked znova potiahne, budes cukat dovtedy, pokial nezisti, ze je pre neho lepsie, ked je vodidlo volne.. VZDY musi byt vodidlo volne, akonahle ho napne, cuknes a okamzite znova uvolnis.. nie potiahnut, nie tahat a pretahovat sa s nim, to ani chvilku nedovol.. trhnes, uvolnis.. budes mat vytahanu ruku po zem mozno dva tyzdne, ale ked ho nechas tahat, budes ju mat vytahanu stale.. a nebudes moct nechat nikoho ineho psa viest, pretoze ho povlaci :smile:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: HALTI??

Poslaťod unicorn » Uto 20.05.2008 9:11

jj, o tom cukani som vedel, len mi to pripadalo take krute pre steniatko :ua: doteraz som ho cvicil len sam, ale uz druhy tyzden chodime aj na cvicak. a tam mi tiez povedali, ze s nim mam cuknut a dat povel. takze som zacal s tym povelom pomaly a cuknutim. velmi rychlo to pochopil, takze s nim uz nemusim tak cukat. teraz staci ked sa napne voditko a ja ani nestihnem cuknut a on uz vie, ze co by nasledovalo, takze zastane a pocka. alebo len poviem pomaly a on spomali...
ale mali ste vidiet tie pohlady co na mna hadzal, ked som s nim prvykrat zacal to cukanie. to bol pohlad hodny holywoodu, ked nechapal, ze co mu to robim. -"to akoze co robis??!!" - "no, ale hele, na konci tej snuri som ja a mne sa to nepaci"

chcem aby vedel a aj ho ucim k nohe. k nohe je zaklad co musi vediet, ale zas nemusi vzdy ked je na voditku pekne cupkat pri nohe, takze vtedy mi staci ak nebude tahat.
inak na povel k nohe mi uz prejde niekolko desiatok metrov. samozrejme na pamlsok, alebo ked mam nejaku jeho hracku oblubenu. ucime sa a stale zlepsujeme.. :lol:
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: HALTI??

Poslaťod Iwka » Sob 07.06.2008 10:47

unicorn píše:tiez poznam ludi co to zacali pouzivat a tiez si to chvalia.
moj oskar ked je na voditku a vyslovene netrenujeme k nohe, tak nebude chodit pri nohe ani za mak. a tiez poriadne taha. dakedy taky amok chyti, ze normalne az chrcat zacne, sa bojim ze sa mi pridusi. tak ho vecsinou potom pustam. ale niekedy sa neda, ked ideme po ceste, alebo tak podobne. dufam, ze sa nam casom podari naucit chodit normalne. lebo aj ked je to dobra pomocka, ja si nerad zlahcujem veci takymito vynalezmi.



ja by som skusila tzv. ,,núdzový postroj" a spodnu cast voditka nechas spuestenu cez predne laby. pozam jednu babu, co to takto robi s GR a netaha ;)
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Re:

Poslaťod LadyTrixiKe » Sob 07.06.2008 16:02

Ulfheiðr píše:myslím, že pes sa dá vycvičiť aj s obyčajným obojkom. ja by som to nepoužívala. ja som komzervatívna.

ale čo keď sa ti do rúk dostane už "pokazený" dospelí pes? ... k nám sa v takom stave dostal dasty ktorý ma extra silu pri ťahaní a kedže bývame v byte nebolo myslitelné aby som ho ja zvladla keď sa rozbehol za mačkou alebo autom ... nosil to len asi 3 týždne aj to len kým sme boli na ulici medzi ľudmi a keď sa už skludnil a pochopil našu dominanciu pokračovali sme len na obojku ...
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Pon 09.06.2008 9:32

LadyTrixiKe myslim ze Ulfica je posledna ktorej mozes nieco rozpravat o dospelom problemovom psovi :no: Zobrala si dospeleho problemoveho psa z utulku :no:

Inak zaujala ma tvoja veta ze pes pochopil tvoju dominanciu...ako to prebiehalo???
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Re:

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 09.06.2008 10:25

LadyTrixiKe píše:
Ulfheiðr píše:myslím, že pes sa dá vycvičiť aj s obyčajným obojkom. ja by som to nepoužívala. ja som komzervatívna.

ale čo keď sa ti do rúk dostane už "pokazený" dospelí pes? ... k nám sa v takom stave dostal dasty ktorý ma extra silu pri ťahaní a kedže bývame v byte nebolo myslitelné aby som ho ja zvladla keď sa rozbehol za mačkou alebo autom ... nosil to len asi 3 týždne aj to len kým sme boli na ulici medzi ľudmi a keď sa už skludnil a pochopil našu dominanciu pokračovali sme len na obojku ...


Môj pes utiahne cca 200 kilo bez mihnutia oka (dospelí človek + motorka), zapriaham ho pravidelne (nie za motorku), a myslí si, že všetko čo sa pohne je pre neho na jedenie.
Ak je pes skutočne namotivovaný, tak jedna halti aj tak nieje prekážkou a aj tak ti vykĺbi ruku ak chce..
Dá sa to aj bez halti, len si treba trošku nafúknuť bicepsy a mať postreh.. Lovenie nie je o tom, že mu fyzicky niečo zabrániš urobiť. Je to o jeho motivácií a treba pracovať s ňou. Ale, niekedy je tá motiváci natoľko silná, že mu je prednejšia ako čokoľvek iné.
Je to presne taký prípad ako Bojka od Kaci (pozri sa na jej stránku)
Ale ak chce niekto skúšať halti ja mu v tom nebránim. Kaca ju tiez na Bojku používa.

Ďalšia vec, ktorá ma podpichla je toto:
Bez haltiny chodi v klude pri nohe na voditku az po 2 hodinovom raketovom lietani po poliach....

ludia uvedomme si, že každé pelmeno má nejaké potreby. Ten weimarer ale toto skutočne potrebuje. Niečo za niečo. Ako môžeme chcieť po psovy, aby bol v pohode, keď mu neposkytneme to čo potrebuje? (toto je myslené tak všeobecne. Ludia si nakúpia módne plemená, teraz sú to bohužiaľ staváče a duriče, a potom ich ovešiavajú kade čím, od halti, až po ostnaté obojky, lebo pes je proste nevybúrený a myslia si že nejaké naháňanie aportíkov je dostačujúce a chcú mať z neho niečo čo nieje)
Ďalšia vec, ako písala Rea, metodika práce s ohlávkou.
Netrúfla by som si to na psa dať, pretože mi je jasné, že nestačí len nasadiť a potom ťahať za stopovačku. Kedy ťahať, ako ťahať, aké povely pri tom používať a prečo. A som si istá, kebyže toto nasadím na môjho psa, tak si pri štarte za srnou zlomí väz. Je to môj pes a poznám ho, tak viem prečo to píšem.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: HALTI??

Poslaťod Ivanka.P » Pon 09.06.2008 11:47

Hallti sa v žiadnom prípade nemá používať na stopovačke. Presne pre to, že by sa rozbehol a seklo by ho v lufte. Ja som používala Hlti asi mesiac len na nácvik chôdze pri nohe, aby si uvedomovala aj náznak poťahania - nesmie sa ani cukať. A ešte pri sadni, lani /ale len okrajovo/ lebo som si jemne vynútila očný kontakt a dobre sa dávajú pamlsky.
Haltina naozaj nieje niečo ako postroj, na čo by sa malo navyknúť a používať to na furt. Ale mne velmi pomohla :yes:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: HALTI??

Poslaťod Tasha » Str 11.06.2008 12:09

Ja sa tiež chystám kúpiť halti na grace. Jej je ťažko vysvetliť, že sa neťahá a že musí ísť pri nohe. a toto sa mi zdá celkom dobrý prostriedok na dosiahnutie cieľa. sťahovák nepomáha a mať ju na ňom stále zavesennú je tiež hlúpsoť
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Ohlávka

Poslaťod Rauke » Pia 05.09.2008 9:03

ona normalne netaha... len niekedy ked jej prepne, fakt neviem od coho to zavisi, pre istotu najma na dlhsie prechadzky nosim ohlavku so sebou... celkom fajn vec... ked to ma na hlave tak sa hned ukludni. a rovnako ukludnujuco u nas posobi aj nahubok...
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: HALTI??

Poslaťod lusy » Pia 05.09.2008 12:13

ine, z mojho pohladu, by bolo ak by si mala psa tahajuceho sa za haravkami

podla mna ak by bol pes dobre nauceny netahat na voditku, tak netaha ani za haravkami. :no:
a podla mna halti na naucenie netahania nie je vobec dobra. je to fajn pomocka pri velkom psovi, ktory je takto lahsie udrzatelny.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: HALTI??

Poslaťod Rauke » Pia 05.09.2008 12:18

presne tak aj podla mna je to najma na "udrzanie " psa, ked ma moja hava ohlavku, mam pocit ze mam na voditku 2-kilovu civavku :lol: ale moze to pomoct aj pri nacvicovani chodze pri nohe...

na "naucenie " netahania to mozno nie je dobre, ale ked ma hafo na sebe tu ohlavku tak jednoducho netaha... uz je ina vec ked ho potom pripnes zas na normalny obojok... no neviem...

ja ked viem ze hrozi nebezpecenstvo tahania tak beriem so sebou vzdy bud ohlavku al. nahubok...

btw: was ist das?? halti??? z coho vzniklo to slovo???
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: HALTI??

Poslaťod lusy » Pia 05.09.2008 12:29

ale ked ma hafo na sebe tu ohlavku tak jednoducho netaha

:heh: ten moj by si radsej krk dolamal, ale taha aj na ohlavke.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky