Halti ohlávka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Pia 05.09.2008 12:31

mne sa netahanie s halti uci celkom dobre zatim...je to o reflexe, a tak nejak aj o lahsej manipulacii kedze su dvaja :ach:

Nemyslim si ze to je na udrzanie hava...ako pises...nato by mali stacit tvoje fyzicke sily, halti je pomocka ako docielit nieco, k comu uz pak netreba pouzivat pomocku...rovnako ako stopka, pomocou nej vytvoris nejaky reflex na nejaky povel...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod Rauke » Pia 05.09.2008 12:35

lusy píše:
ale ked ma hafo na sebe tu ohlavku tak jednoducho netaha

:heh: ten moj by si radsej krk dolamal, ale taha aj na ohlavke.

to vazne?? no to moja nie, neviem preco, ale ked ma nieco na hlave: bud ohlavku al. nahubok, tak je kludna a jednoducho netaha... :nwm:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: HALTI??

Poslaťod Rauke » Pia 05.09.2008 14:14

silvus ona tu ohlavku ma vtedy ked ideme po takych uliciach, kde viem ze tie psiska su... a potom uz len voditko prepinam - z obojka na ohlavku, al. ju mam v kuse na ohlavke a je kludna...
a nechapem to s tou tabulkou dovery... :nwm:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Pia 05.09.2008 14:23

Ak ju ty raz budes nasilu pridrzovat haltinou, a spoza chrbta ju napadne pes, v podstate to ty dovolis tym ze budes mat zbytocne vela prace s nou, tak ta dovera v teba klesne...hlboko...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod ess » Pia 05.09.2008 23:13

my ohlavku doma mame, ucili sme sa na nej NETAHAT a u nas to krasne zabralo....
s haravkami...aj ked je pes cviceny a poslucha na 99% i tak sa mi zacmucha alebo zatiahne ked zaciti alebo uvidi haravku....jednoducho pud
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

Re: HALTI??

Poslaťod Mackie » Pon 27.10.2008 17:05

pripojim svoje prve dojmy z halty (pisala som aj v inej teme, ale tu to rozviniem)
najprv sa mi to zdalo zmiesne - aj teraz sa mi doma smeju, ci si idem zase zapriahnut konika - ale kedze metoda salt a kotrmelcov na obojku sa mi nedarila, tak som to skusila (a aj permanentna svalovka bola nad moje sily)
pouzivam ju par dni a tak ako mala trucuje pri nahubku, tak zacala aj pri tomto, ale po nejakych 5 prechadzkach ked jej doma nasadzujem obojok aj halti, tak si to spaja s prechadzkou, takze uz neuhyba hlavou
prve kroky a "potiahnutia" boli pre nu sok a velmi rychlo pochopila, ze netreba tahat - samozrejme, len ked ma halti, akonahle bola na obojku, adiooos
takze ak clovek nechce zapriahat konika do konca zivota, musi pouzivat halti ako pomocku a cvicit, posilnovat netahanie (pochvaly atd), pracovat so psom, nie len s ohlavkou a voditkom
k comu sa snazim dopracovat :no: ale napr. ak budem chciet, aby s nou isiel vonku aj niekto iny, tak minimalne zo zaciatku to bude vyslovene na ulahcenie prechadzky (napr. ix krat vravim sestre - ide pes, stiahni si ju k sebe, skace do nich.. nie, voditko na 2 metre, dalsi meter kym ju ubrzdila a uz bola skoro v psovi.. dala som jej ju na halti, nech si vyskusa - isiel bojazlivy pes, vravim stiahni si ju.. nestihacka.. mala vyskocila dopredu a len jej tak cuklo s hlavou a stoji - ved samozrejme to je ten efekt.. a sestra prekvapena, ze sa zlakla ale ze necakala, ze ani nepociti, ze sa jej cukla)
a k chodzi pri nohe - to iste, lebo akonahle pes trocha predbehne ci vybehne, staci troska potiahnut a uz spomaluje.. uz len to vsugerovat a naucit, ze to ma platit vzdy

a chcem sa spytat na tu cast "nezakazovat" resp. nedavat povel nesmies, ale iny, normalny - staci, ked jej dam raz sadnut, inokedy lahnut, k nohe a podobne? cize nahradit to hocicim? lebo ja zatial reagujem skor popisne - pribrzdim ju a potom sa jej pytam, ze kam sa ponahla.. ale tomu asi velmi nerozumie :hi:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Pon 27.10.2008 17:18

Urci si povel...jeden povel...a najprv povel az pak potiahnutie :yes:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod Mackie » Pon 27.10.2008 17:58

mne ide o to co potom, ked zastane a pozrie na mna, co mam od nej chciet
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: HALTI??

Poslaťod Ivanka.P » Pon 27.10.2008 21:46

Mackie píše:.......a chcem sa spytat na tu cast "nezakazovat" resp. nedavat povel nesmies, ale iny, normalny - staci, ked jej dam raz sadnut, inokedy lahnut, k nohe a podobne? cize nahradit to hocicim? lebo ja zatial reagujem skor popisne - pribrzdim ju a potom sa jej pytam, ze kam sa ponahla.. ale tomu asi velmi nerozumie :hi:


Sama vieš, že toto pochopitelné nieje :no:
No ja neviem či som správne pochopila ja ale pýtaš sa vlastne na to aký povel dať ak ťa predbieha? No predsa znovu "k nohe" potiahnuť jemne halti a ako spomalí tak úsmev pochvala + pamlsok. Ja nepoužívam vela povelov mám ich pár ale trvám na nich ..... Haltina je na to, že keď dávaš povely, tak sa jej dívaj do očí a ona uvidí na tvojej tvári kedy je dobre a kedy zle. Uvidíš, že si zvykne. Ideš na to dobre :yes:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Uto 28.10.2008 7:33

Ja by som tu pochvalu, pamlsok dala az chvilu potom co sa zaradi k nohe a ide pekne pri nej :yes: takze nie hned ako ju stiahnes dozadu...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod Mackie » Uto 28.10.2008 13:24

jasne, ak ide pri nohe a predbehne, tak ok
a ked nejde pri nohe, ale len tak kade tade a "zabudne sa" a zacne tahat, resp. chce ist rychejsie ako ja?

myslim to v suvislosti s prispevkami od Rey:
...začni pracovať na tom, že každé oslovenie znamená, že chceš jeho pozornosť...
..."Nesmieš" je zbytočné, vedie nikam, daj tam to, čo chceš, teda príkaz, nie zákaz. Je jedno, čo budeš chcieť, dôležitá je tá pozornosť psa. Musíš prísť k tomu, že pes to bude robiť samostatne, lebo bude vedieť, čo sa od neho žiada. Teda čakáš na reakciu, ak neprichádza, tak korekcia...
...Nezvyšuješ hlas, len mu ukážeš, že fakt platí to, čo žiadaš....


cize CO mam od neho chciet, aby to potom robil samostatne.. sadnut lahnut je asi blbost, cize ostat pri tom spomalovacom povele? ten sa ale dava pred potiahnutim.. alebo nevraviet nic, len zastavit, a ked na mna pozrie, tak pochvalit? pochopi to?
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Uto 28.10.2008 13:48

Poviem ti ako to mam ja, neodvazim sa ti radit konkretne...takze ideme, pes sa zacucha a zacne predbiehat...mne staci silnejsie suchnut nohou, tym uputam jeho pozornost, pretoze som robila tak ze ked silnejsie suchnem o zem a nespomali tak ho potiahnem a napravim k nohe...takze teraz automaticky ked suchnem tak sa zaraduje k nohe...teda pokial ti ide o chodzu pri nohe... :nwm: alebo navolno ale bez tahania??
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod Ivanka.P » Uto 28.10.2008 14:14

pokial ti ide o chodzu pri nohe... alebo navolno ale bez tahania??

Vidíš? To ma nenapadlo, leba mne pes ide buď pri nohe, alebo navolno. Ja vodítko celkovo moc nepoužívam :nwm:

Hmm ty teda halti používaš aj na bežné venčenie? A teda nemusí ísť pri nohe ale aby neťahala?
Ja by som to teda nechala na ňu, nech si ťahá a bude mať hlavu doboku :lol:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: HALTI??

Poslaťod Silwuska » Uto 28.10.2008 14:29

No ja s malym musim po ulici chodit na voditku ci pri nohe ci na volno, takze tak...
Halti by som nechavala aj tak, a dat si iny povel...mi mame netahaj...netahaj, cuk, netahaj cuk...trvalo to ale pochopil :smile:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: HALTI??

Poslaťod ess » Uto 28.10.2008 15:17

my sme halti pouzivali asi takto - mladsi arin mi neskutocne tahal na voditku a take ze cuknut alebo nieco podobne, efekt par sekund...skusila som haltinu s tym, ze ked potiahol, tak som mu dala povel POMALY! a stiahla ho s5 - ja som povel k nohe nedavala, pretoze som chcela docielit to, aby mi netahal ked je na voditku, nielen pri nohe....teraz chodi bez halti, staci ako u silvusky suchnut nohou o zem a pri tom povedat pomaly a pes spomali a ide pekne na nenapnutom voditku
Nudný, smutný či beznádejný deň - toto všetko sa zrazu zmení, keď sa na teba vrhne chlpaté klbko, ktoré ti vyšteká , ako sa teší, že si konečne doma. (Pam Brown)
***************************************************************
Obrázok
ess
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 481
Bydlisko: Košice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky