Výcvikové metódy 2 - diskusia o videu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Pia 25.06.2010 6:50

je to o tom, že lidem můžeš doporučit, ale ne přikázat. :smile:
My jsme většinou na postroji, ale když koušeme na řetízku taky :smile: tak je to většinou jenom na volno nebo první zákus na vodítku.

Hegrid bránit se tím , že kopeš kolem sebe to je zbytečný.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Pia 25.06.2010 8:33

Tchor píše:Ja teda nevim na jaky fotky koukas, ja si ty fotky projel znova a ani na jedne jsem neobjevil uvaz psa na stahovaku, par psu tam ma retizek, ale zapnutej na nestahovani. Jinak k te metodicke chybe, vsimni si ze naprosta vetsina toho kousani je na volno, ja totiz za metodickou chybu povazuju kousani na uvaze, kdyz si ho psovod preje tak ho udelam, pokud ale kousani ridim ja kouse se na volno s "unikajici" koristi. Dost velka cast tech su ma velky problemy se sebeduverou (je t o na tech fotkach videt) tedy cela ta prace je zamerena na to bay ziskali duveru a meli odvahu si kousnout v jinem modu nez strachovy agresi. U takovejch psu je kousani na uvaze ta nejvetsi chyba co jde udelat, protoze tam musi vzdy pes za figuranten nikdy figurant proti psovi.

Ty fotky jsou z bezneho cvicaku nikoli nejake skoly kterou bych vedl. Osobne povazuju na obrany za idealni sirokej nejlepe kozenej obojek, ale dost dobre nemuz lidem "zakazat" pouzit nestahovaci retizek.


Ale čo mi to tu chceš nahovoriť?! Aj na fotkách čo máš na stránke si kde dráždiš psa na jednoradovej retiazke. Sú tam aj psi, ktorých držia psovodi na vodítkach a ty sa s nimi preťahuješ. A čo že nie je tá retiazka zapnutá na sťahovanie, ale na pevno? Nie je to jedno? Ver mi, že tá retiazka nie je o nič hrubšia od tej šnúrky ktorú som použil ja pri poslušnosti! Pri obrane trhne ten pes vodítkom ovela razantnejšie ako ja na tom videu. Kde okrem iného ani vodítkom netrhám. Vtedy sa ti nevybaví príhoda s rozdrcenou chrupavkou? Sú tam aj psi, ktorý nemajú veľký problém so sebadôverou a je ich podstatne viac ako tých čo ten problém majú a tiež sú na retiazke. S takými by si už mal pokročiť trochu dalej ako je hra s kožou na voľno. Takto sa so psom môže pohrať psovod. Obrana nie je o kuse handri, ale o osobe! Nevyhováraj sa na želanie psovoda. Nácvik obrany vedie vždy figurant, nie psovod. To nevieš? V tých albumoch čo máš na stránke predsa nie sú všetci profesionálny psovodi, ktorý by vedeli čo majú so psom robiť. Takže, ty by si mal mať celý priebeh nácviku v rukách! Túto zásadu by mal dobrý figurant ovládať. A nehovor mi že dosť dobre nemôžeš ľudom zakázať používať sťahovák. Máš možnosť odmietnuť robiť obranu, alebo ich vyhodiť z cvičáku ako si písal. Ale to bude o tom rešpekte o ktorom som písal zase ja.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Pia 25.06.2010 10:44

budes mi muset ty fotky asi pripomenout, prosel jsem vsechny alba a nasel tri fotky jedne feny malinaka ktera je na obrane zapnuta na stahovaku, nefiguruju to ale ja a ani to neni muj pes.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Pia 25.06.2010 11:02

Nacvik cehokoli vede vzdy psovod pomocnik ma vzdy jen poradni hlas. Figuranta ktery by mi chtel neco pri praci s mejma psama ridit bych rychle poslal do haje. Jinak ktem psu co jsem figuraoval a byli nekde dal? Rikaj ti neco jmena Ben z Ajbaku, Daf z Trucu, Ura z elbu, Cid z Labskeho privozu? vsechno jsou to zvirata ktery vyhraly mistrak at uz petistovku ci TART (nektery opakovane) a mel jsem tu cest s nima pracovat.
Vetsinou se ale specializuju na psy s problemama na takovy ktery jini figuranti zatrati ze se s nima nema cenu zabejvat (vetsinou bohuzel az po tom co je totalne doku***).
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Bad » Pia 25.06.2010 11:13

Tchor píše:Nacvik cehokoli vede vzdy psovod pomocnik ma vzdy jen poradni hlas.

No jo, a co když za tebou-figurantem- přijde taková baba, která ani v nejmenším netuší, co to obrana je a co má po tobě chtít? Víš, já beru figuranta jako odborníka, kterému sdělím, jakého cíle chci dosáhnout a on vede dlohodobý trénink nejen psa ale i mě jako psovoda tak, abychom toho cíle úspěšně dosáhli.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Nyssa » Pia 25.06.2010 11:16

Figuranta ktery by mi chtel neco pri praci s mejma psama ridit bych rychle poslal do haje.

tchor, ale ty sa ale vyznáš, vieš čo chceš, čo potrebuješ či ty alebo tvoj pes. ja ako laik si dám rada poradiť od figuranta :smile:
tak ma bad predbehla a výstižnejšie to napísala :lol:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod raky » Pia 25.06.2010 11:19

súhlasím s Bad - ak by figurant robil len požiadavky psovoda - to by dakedy dopadlo..., iný guláš... Taktiež dobrý figurant vidí na psovi viac ako psovod, pretože ho má bližšie - vidí oči atď... :ha:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Pia 25.06.2010 11:20

Muzu navrhnout jak bych to delal ja, ale pokud psovod trva na tom jak to chce mam v podstate dve moznosti bud mu to udelam tak jak on rozhodne a nebo to odmitnu delat abych neposkodil psa. Po tom odmitnuti si ale stejne najde nekoho kdo mu to udela.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Natalia a Biff » Pia 25.06.2010 14:30

Hegrid píše: K samotnému videu môžem povedať asi tolko. Pes s ktorým cvčím sa vám zdá zmätený z toho množstva povelov a podľa vás netuší čo od neho chcem. No on to tuší, ale zatial si nie je celkom istý. Niet sa čo čudovať, keď som mal toho psa doma asi druhý mesiac.

ako to má ten pes vlastne pochopiť a ako si má byť istý keď v jednej chvíli dostal povel vstaň, ktorý nesplnil, hneď nato k nohe a sadni. veď predsa ak pes daný povel nezvláda a viem o tom, pomôžem mu a nebudem povel tri krát opakovať a napokon mu dám iný povel. mne na tom celom vlastne vadilo len to niekoľko krát bezvýsledné povelovanie. čo sa týka tej struny, nevšimla som si žeby na konkrétnom videu pomocou nej so psom Hegrid kruto zaobchádzal.
Life is better with a Border Collie
Natalia a Biff
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1200
Bydlisko: Levoča

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Darcia » Pia 25.06.2010 20:20

Ja k otmu poviem svoj nazor ani nie na video, ale na vystupovanie vycvikara na fore. Takito ludia predsa maju pomahat ludom zvladat aj problemov psy ktore reaguju aj skratovo a teda by mali dokazat s prehladom reagovat aj v napatych situaciach s kludom a rozvahou aj ked bezny clovek by uz zacal byt nervozny. Tak si ja predstavujem vycvikara ktoremu by som sa svojho psa nebala zverit, pretoze ak to strati v nevhodnej chvili moze to narobit vela problemov.
Taketo vystupovanie kedy namiesto vysvetleniea clovek zacne mlatit okolo seba je vystupovanim typickym pre cholerickeho cloveka ktory sa nevie zmierit s kritikou a to vo mne teda doveru vobec nevzbudzuje.
Wherever you go, there you are.
Darcia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1105

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Pia 25.06.2010 21:34

Natalia a Biff píše:
Hegrid píše: K samotnému videu môžem povedať asi tolko. Pes s ktorým cvčím sa vám zdá zmätený z toho množstva povelov a podľa vás netuší čo od neho chcem. No on to tuší, ale zatial si nie je celkom istý. Niet sa čo čudovať, keď som mal toho psa doma asi druhý mesiac.

ako to má ten pes vlastne pochopiť a ako si má byť istý keď v jednej chvíli dostal povel vstaň, ktorý nesplnil, hneď nato k nohe a sadni. veď predsa ak pes daný povel nezvláda a viem o tom, pomôžem mu a nebudem povel tri krát opakovať a napokon mu dám iný povel. mne na tom celom vlastne vadilo len to niekoľko krát bezvýsledné povelovanie. čo sa týka tej struny, nevšimla som si žeby na konkrétnom videu pomocou nej so psom Hegrid kruto zaobchádzal.


Tem pes má problém ľahnúť si zo stoja tak ako by som si to predstavoval. Čiže rovno. V tom smere v ktorom stojí psovod. Vždy keď dostane povel, uhne zadkom do ľava a tým pádom ma kríži. Snažil som sa ho zastaviť skôr ako by to urobil zle. Pes si sadol a keďže potrebujem natrénovať ľahnutie zo stoja, tak dostal povel vstaň. Má niekto nápad ako inak by som to mal robiť? Zase až tak veľa povelou tam nie je. Dám mu priestor, aby povel mohol vykonať. Je to rýchli pes a v pohode zvláda aj viššiu frekvenciu. Jediné čo vám vadí na tom videu je to, že tie poveli nevykonáva presne a bez pomôcok. Ale ešte raz sa opakujem. Je to surový pes ktorého som mal doma asi 2 mesiace. Sakra to si vážne nespomínate ako ste začínali cvičiť svojho psa vi? Koĺko krát ste ho naprávali a opakovali mu povel? Alebo vám sa rodia vycvičené psi?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod lusy » Pia 25.06.2010 21:38

hegrid bohuzial nerodia. :plac: :lol: ale kedze mam psa co nevie rychlo reagovat, tak proste zatial tu rychlost nevyzadujem narozdiel od teba.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Pia 25.06.2010 22:36

Darcia píše:Ja k otmu poviem svoj nazor ani nie na video, ale na vystupovanie vycvikara na fore. Takito ludia predsa maju pomahat ludom zvladat aj problemov psy ktore reaguju aj skratovo a teda by mali dokazat s prehladom reagovat aj v napatych situaciach s kludom a rozvahou aj ked bezny clovek by uz zacal byt nervozny. Tak si ja predstavujem vycvikara ktoremu by som sa svojho psa nebala zverit, pretoze ak to strati v nevhodnej chvili moze to narobit vela problemov.
Taketo vystupovanie kedy namiesto vysvetleniea clovek zacne mlatit okolo seba je vystupovanim typickym pre cholerickeho cloveka ktory sa nevie zmierit s kritikou a to vo mne teda doveru vobec nevzbudzuje.


Prosím ťa a ty si si čítala túto kauzu od začiatku celú? Predpokladám že toto bolo smerované mne, takže budem reagovať. Súhlasím s tebou, že dobrý výcvikár by mal človeku skôr pomôcť ak má problém a nie ho urážať aký je neschopný a že nezmyselne cloumá psom a chudáka psa týra. Že takému človeku určite nepatrí do rúk pes a už vôbec nie také výcvikové pomôcky ako používa ten tyran ktorý sa nezmôže na nič iné, len škrtiť psa na strune a spôsobovať mu bolesť a tak docieliť aby ho poslúchal. Že je to odstrašujúci príklad ako sa to nemá robiť, pretože ten výcvikár nemá ani šajnu o dobrom načasování korekcie a povelu. A tohto výcvikára treba rýchlo zavesiť na každé fórum a poohovárať ho, lebo on vedie aj výcvikovú školu, kde mu nechodí zrovna málo ludí. Videla si na tom videu niečo také??? Ja tu nemlátim okolo seba pretože by som nevedel prijať kritiku, ale preto, že ma tu nekompromisne napadlo niekoľko ľudí! Na tom videu nie je ani najmenší náznak toho, že by mal ten pes zo mna strach, alebo že by som mu fyzicky ubližoval. Veď toto všetko je iba nechutné ohováranie, ktoré sa navyše nezakladá na pravde! Prepáč, ale ja tu zo seba nenechám robiť rohožku do ktorej si môže hocikto utrieť boty! Vieš ide o to že nikto nie je neomylný a páni a dámi supervýcvikári by si mali uvedomiť, že keď sú taký dobrý a ostatných tu majú za hovná, tak keď do niektorého začnú rýpať, môže začať smrdieť. A môžem ta ubezpečiť, že ja mám takú trpezlivosť ak o málokto.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Mackie » Pia 25.06.2010 22:46

Hegrid píše:Tem pes má problém ľahnúť si zo stoja tak ako by som si to predstavoval. Čiže rovno. V tom smere v ktorom stojí psovod. Vždy keď dostane povel, uhne zadkom do ľava a tým pádom ma kríži. Snažil som sa ho zastaviť skôr ako by to urobil zle. Pes si sadol a keďže potrebujem natrénovať ľahnutie zo stoja, tak dostal povel vstaň. Má niekto nápad ako inak by som to mal robiť?

ty si vycvikar, ty povedz, ako by sa to malo robit..
tak, ze korigujes psa za krk na kratuckej snurke? preco mu nekorigujes priamo zadok? :nwm:

ja by som ho naucila lahnut zo stoja najprv "rovno" bez ohladu na to, kde stoji psovod, teda by tam bol priestor na manipulaciu a fixaciu toho zadku.. a keby sa naucil lahat z fleku, potom sa k nemu "priradit"
pises, ze to bol surovy rocny pes, ktory bol u teba 2 mesiace
na kieho frasa je nutne takehoto psa ucit povel lahnut zo stoja? :nwm:

a ako, naucil sa to?
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Pia 25.06.2010 22:48

lusy píše:hegrid bohuzial nerodia. :plac: :lol: ale kedze mam psa co nevie rychlo reagovat, tak proste zatial tu rychlost nevyzadujem narozdiel od teba.


No áno, lenže ten pes s tou rýchlosťou nemá problém. Problém je v tom, že vtedy ešte nemal tie poveli tak zafixované a robil chyby. Aj ešte dnes sa mu podarí urobiť chyba. Ja som už dávno pochopil že musím zvolniť z tempa a bude to v pohode. Ale aby si si nemyslela že som to pochopil až teraz pri tejto kauze. K tomuto som sa dostal celkom náhodou. Nechodievam sem veľmi často. A aj preto, lebo sú tu ľudia ktorý raňajkujú časopis PES přítel človeka, obedujú knihy od Desenského a na večeru si dajú PSÍ SPORTY.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky