Výcvikové metódy 2 - diskusia o videu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Pon 28.06.2010 10:51

ja mám dotaz. Ku koľkým videam sa vyjadrujete? Len k tomu jednému, alebo ešte k nejakému inému, lebo je ich tam viac.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod raky » Pon 28.06.2010 20:36

Offtopic:
Tchor píše:Lucifere me je uplne jedno kdo je na tom videu a jaky ma v realu vysledky, nehodnotim cloveka, ale to co predvadi na tom videu. A to je zkutecne odstrasujici priklad toho jak se se psem pracovat nema. Vypis zakladnich chyb opakovat nebudu. Ta struna a to ze to ma byt "ukazka" ty chyby jen podtrhujou a delaj je nebezpecnejsi.

Jimak k te tretine zkuenosti, puvodne jsem to tu psat nechtel, ale kdyz uz jsme u toho nejakeho psa mam uz 86 roku vetsinu casu z toho tri a vice clenou smecku, kromme mejch dvanacti psu mi proslo primo rukama nekolik desitek jinych. Mam slozenej kompletni narodak nekolikanasobnou ucast na MR TART. Poslednich nekolik let se venuju tomu jak dat dohromady psy ktery nekdo jinej totalne rozesral - casto presne tim zpusobem ktery je zachycenej na tom videu. A i kuli tomu me to video zvedlo ze zidle.

MR TART - bola kedy naposledy účasť? :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Pon 28.06.2010 21:34

Offtopic: Raky uz je to delsi dobu mam pocit ze deset let z5 ale muze to byt i trochu dyl. Mam sice doma zvire ktery by asi melo na to zavodit (loni byla cuba s partnerkou na poharu Kristyny a nedopadly spatne na to ze tam jeli na blint bez predeslyho cilenyho treninku), ale nejak uz neni cas trenovat vic nez rekreacne.

Hegride tady probiram jen tohle video, sice jsem vdel i par videii z vycviku dalsich lidi pod tvym vedenim (kdyz jsem se na ne koukal netusil jsem ze jsi to ty) ale ze zidle me zvedlo z tech co jsem videl jen tohle.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Uto 29.06.2010 6:53

Hanka 1 píše:Někdo to okopíroval na Ifaunu a je tam odpověď, se kterou naprosto souhlasím. Nikdy jsem Hegrida nechtěla hodnotit jako člověka, neznám ho. Z toho videa ale vyplývá pár konkrétních otázek (vlastně stejných, jako jsou ty na Ifauně)
- proč ho vůbec napadlo používat takovouhle pomůcku, když je zkušený výcvikář, který by si měl umět poradit lepším způsobem
- proč to použil na psa ochotného ke spolupráci, až se na ní třásl
- proč jí použil na psa s nedotaženým povelem - to nepochopím
- proč její použití načasoval tak, že psa zmátl ještě víc
- proč toho psa znervoznŃuje a mate spoustou povelů.

Bez jakékoli urážky - pro mě je to opravdu ukázka, proč takovouhle pomůcku nepoužívat a psa nedávat nikdy nikomu do ruky.

Nikdy si ma nechcela hodnotiť ako človeka? A oto je podla teba hodnotenie čoho? alebo koho??
Hanka 1 píše:Promiň, ale struna a takové věci by měly být striktně zakázané a nepatří do ruky vůbec nikomu. Je to prasečina.

Pokud vím,není to tak dávno, co jste raději odešli ze cvičiště, než abyste se na podobného debila dívali. Nevidím se vám, jen já bych mu tu strunu omotala .... .

- proč to použil na psa ochotného ke spolupráci, až se na ní třásl .... Práve preto že sa sa tak triasol. Pretože bez takej pomôcky mi skákal do ksichtu a hrýzol ma.
- proč jí použil na psa s nedotaženým povelem - to nepochopím.... Noooo, neviem, ale myslím že žiaden pes nemá na začiatku výcviku dotiahnutý žiaden povel. A použil som ju preto, lebo pri jeho temperamentne som ho na širokom koženom obojku pri zemi jednoducho neudržal.
- proč její použití načasoval tak, že psa zmátl ještě víc.... Neviem, nepríde mi že by bol zmetený. Kde konkrétne sa vám zdá zmetený? Pri odpovedi myslite na to, že ten pes má za sebou nie vaiac ako 10 výcvikou
- proč toho psa znervoznŃuje a mate spoustou povelů.... Ako je na tom videu vidieť, väčšinou mu dávam iba jeden povel, ale keď neposlúchne alebo to urobí zle, tak ho napravím, prípadne ho dám do východzej polohy a cvik opakujem už aj s pomocou. A samozrejme pri tom použijem povel. Či zle? Ako to robíte vi?
Naposledy upravil Hegrid dňa Uto 29.06.2010 15:28, celkovo upravené 1
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod usagi » Uto 29.06.2010 18:50

Offtopic: laicka otazka do plena - ak si chce pes lahnut zle - tak ho manualne napravim,je to chyba?mne sa zda ze to pekne chape a sam sa potom steluje do pozadovanej polohy :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod wer » Uto 29.06.2010 19:05

spravne. ale ked si napriklad laha pomaly a ty potrebujes rychlo? tzn. ze uz cele pomale lihanie je zle... dalsou vecou je, ze ti moze hrozit, ze sa nejaky cvik nauci - zafixuje na dve fazy, coz je, samozrejme, tiez zle. napriklad priradenie k nohe - nepriradi sa celkom na jeden sup, ale na dvakrat.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Uto 29.06.2010 19:47

wer píše:ja len rypkaciu otazku, silwuska :lol: , ako by si "dotiahla povel do konca", ak by si ti pes napriklad lahol/chcel lahnut zle - krivo, pomaly a pod? ale samozrejme, tu uz musi byt predpoklad, ze pes vie, co ten povel znamena...


Blbě se to popisuje, ale dá se pes položit v rámci pochvaly tak, že se ti natáhle za pamlskem a lehne a ty mu druhou rukou v rámci pohlazení přidržíš zadek ve správné poloze, nebo pokud nepoužíváš pamlsek, zatáhneš trošku vodítkem směrem pod psa, nikdy ne dopředu nebo jen dolů, lehce v rámci pohlazení přitlačíš na určité místo na lopatkách, pak hladíš po hřbetě dál a přidřžíš zase ten zadek. Nedá se to moc popsat, ale funguje to výborně. Odkoukala jsem to os Sali, Tchořovy partnerky. Směr tahu vodítka jsem odkoukala jinde,Sali použila hračku nebo pamlsek.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Uto 29.06.2010 20:53

Hanka 1 píše:
wer píše:ja len rypkaciu otazku, silwuska :lol: , ako by si "dotiahla povel do konca", ak by si ti pes napriklad lahol/chcel lahnut zle - krivo, pomaly a pod? ale samozrejme, tu uz musi byt predpoklad, ze pes vie, co ten povel znamena...


Blbě se to popisuje, ale dá se pes položit v rámci pochvaly tak, že se ti natáhle za pamlskem a lehne a ty mu druhou rukou v rámci pohlazení přidržíš zadek ve správné poloze, nebo pokud nepoužíváš pamlsek, zatáhneš trošku vodítkem směrem pod psa, nikdy ne dopředu nebo jen dolů, lehce v rámci pohlazení přitlačíš na určité místo na lopatkách, pak hladíš po hřbetě dál a přidřžíš zase ten zadek. Nedá se to moc popsat, ale funguje to výborně. Odkoukala jsem to os Sali, Tchořovy partnerky. Směr tahu vodítka jsem odkoukala jinde,Sali použila hračku nebo pamlsek.

No dobre, toto je štýl výcviku ktorý by sa dal aplikovať na šteňa. Takže predstavme si, že ten pes už ako tak poveli ovláda a teraz by si už mala pomali odbúravať podnety, tlak rukou na chrbát a zohýbanie sa s pamlskom k zemi a t.ď. V podstate si potrebuješ skontrolovať či ten pes robí to čo od neho chceš správne aj bez pomôcky. Ako by si postupovala?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Uto 29.06.2010 21:23

Hegrid píše:No dobre, toto je štýl výcviku ktorý by sa dal aplikovať na šteňa


Pletes se vetsinou to delam s dopelym zkazenym psem. Nerikam ze nikdy nepouziju fyzickou silu a cuknuti voditkem, ale vzdy se snazim aby to bylo pro psa jednoznacne pochopitelny. kdyz uz nekdy pouziju "posilovac" (v podstate akorat vyjimecne u Bobule (malina z malidajacky krve) jste vyjimecnejc u Ferdo psa (docela narostlejdobrman)) tak vzdy pouze u veci co uz ti psi ovladaj.Ono se da "podobrym" a na volno pes. odnaucit napadat v makete i udelat poustecky, jen to chce premejslet a vyjit z toho jak mysli ten pes.

Delal jsem psa kteryho vic jak rok bez uzpechu odnaucovali na ostnaci napadat v makete. (4letej NO a docela ranar) tak jsem sel na plac neoblecenej a udela si snim parkrat "zachranarsky" vystekani ve prostred placu postupne jsem to preved do makety kde jsem postupne pridaval rukav a behem tejdne ten pes mel dynamicky bezkontaktni vystekani odmenovany balonem. Taky vsichni okolo tvrdili ze me ten pes sejme a ze jak uvidi rukav tak stejne napadne - nenapadal.

PS: Tu odpoved na ifaune jsem nepsal ja ale klidne bych se pod ni podepsal ten clovek tam napsal v podstate to same co bych ti psal ja.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod raky » Uto 29.06.2010 21:32

Hanka 1 píše:Blbě se to popisuje, ale dá se pes položit v rámci pochvaly tak, že se ti natáhle za pamlskem a lehne a ty mu druhou rukou v rámci pohlazení přidržíš zadek ve správné poloze, nebo pokud nepoužíváš pamlsek, zatáhneš trošku vodítkem směrem pod psa, nikdy ne dopředu nebo jen dolů, lehce v rámci pohlazení přitlačíš na určité místo na lopatkách, pak hladíš po hřbetě dál a přidřžíš zase ten zadek. Nedá se to moc popsat, ale funguje to výborně. Odkoukala jsem to os Sali, Tchořovy partnerky. Směr tahu vodítka jsem odkoukala jinde,Sali použila hračku nebo pamlsek.

Ak by si poprosila - mohol som Ti to ukázať - keď sme sa stretli :jazyk: - teda to prvé - ten smer vodítka si neopísala - ale snád niekedy inokedy... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Uto 29.06.2010 21:35

Tchor píše:
Hegrid píše:No dobre, toto je štýl výcviku ktorý by sa dal aplikovať na šteňa


Pletes se vetsinou to delam s dopelym zkazenym psem. Nerikam ze nikdy nepouziju fyzickou silu a cuknuti voditkem, ale vzdy se snazim aby to bylo pro psa jednoznacne pochopitelny. kdyz uz nekdy pouziju "posilovac" (v podstate akorat vyjimecne u Bobule (malina z malidajacky krve) jste vyjimecnejc u Ferdo psa (docela narostlejdobrman)) tak vzdy pouze u veci co uz ti psi ovladaj.Ono se da "podobrym" a na volno pes. odnaucit napadat v makete i udelat poustecky, jen to chce premejslet a vyjit z toho jak mysli ten pes.

Delal jsem psa kteryho vic jak rok bez uzpechu odnaucovali na ostnaci napadat v makete. (4letej NO a docela ranar) tak jsem sel na plac neoblecenej a udela si snim parkrat "zachranarsky" vystekani ve prostred placu postupne jsem to preved do makety kde jsem postupne pridaval rukav a behem tejdne ten pes mel dynamicky bezkontaktni vystekani odmenovany balonem. Taky vsichni okolo tvrdili ze me ten pes sejme a ze jak uvidi rukav tak stejne napadne - nenapadal
No ale ty tu pletieš obranu s poslušnosťou. A musíš uznať, že s tým psom nenarábam brutálne. V podstate mi môžeš odpovedať na otázku, ktorú som poslal Hanke 1, Lebo od nej by som sa odpovede asi nedočkal.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod johny5 » Uto 29.06.2010 21:41

Raky ten smer voditka je ked si predstavis stojaceho psa tak priamku od kohutika k pazurom zadnej labky.Cize psa sklopis ako stolicku.A tak aj postavis.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod raky » Uto 29.06.2010 21:45

johny5 píše:Raky ten smer voditka je ked si predstavis stojaceho psa tak priamku od kohutika k pazurom zadnej labky.Cize psa sklopis ako stolicku.A tak aj postavis.

Johny ja to viem a dokonca od jedného človeka - Hanka to zbiera a tak som chcel vedieť kde a ako na porovnanie :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Uto 29.06.2010 21:56

Hegrid píše:
Tchor píše:
Hegrid píše:No dobre, toto je štýl výcviku ktorý by sa dal aplikovať na šteňa


Pletes se vetsinou to delam s dopelym zkazenym psem. Nerikam ze nikdy nepouziju fyzickou silu a cuknuti voditkem, ale vzdy se snazim aby to bylo pro psa jednoznacne pochopitelny. kdyz uz nekdy pouziju "posilovac" (v podstate akorat vyjimecne u Bobule (malina z malidajacky krve) jste vyjimecnejc u Ferdo psa (docela narostlejdobrman)) tak vzdy pouze u veci co uz ti psi ovladaj.Ono se da "podobrym" a na volno pes. odnaucit napadat v makete i udelat poustecky, jen to chce premejslet a vyjit z toho jak mysli ten pes.

Delal jsem psa kteryho vic jak rok bez uzpechu odnaucovali na ostnaci napadat v makete. (4letej NO a docela ranar) tak jsem sel na plac neoblecenej a udela si snim parkrat "zachranarsky" vystekani ve prostred placu postupne jsem to preved do makety kde jsem postupne pridaval rukav a behem tejdne ten pes mel dynamicky bezkontaktni vystekani odmenovany balonem. Taky vsichni okolo tvrdili ze me ten pes sejme a ze jak uvidi rukav tak stejne napadne - nenapadal
No ale ty tu pletieš obranu s poslušnosťou. A musíš uznať, že s tým psom nenarábam brutálne. V podstate mi môžeš odpovedať na otázku, ktorú som poslal Hanke 1, Lebo od nej by som sa odpovede asi nedočkal.



Nedelas tam nic brutalniho, co mi tam vadi to nerovnomerny a casto nesmyslny casovani, mnoho podnetu a nereagovani na dotazy psa "co ma delat". To co tam predvadis je problem spousty lidi me na tom nastvalo nejvic ze:
1) jsi sahnul k "posilovaci" anz by jsi mnel udelanej zaklad a tedy mohlo dojit pri tech chybach snadno k znacnemu problemu a jeste k tomu u spolupracovaciho psa ktery se snazi vyhovet
2) ze to mela byt ukazka a bylo to vystaveny na netu kde se toho muze kdokoli chytnout a delat to se stejnejma chybama mnohem brutalnejc lidi jsou velice chytlavy.

Jinak udelat u drajvovyho jiz zkazenyho psa ovladatelnost na obrane mi prijde o dost slozitejsi nez udelat ovladatelnost u psa v klidu, ale mozna se pletu. Ten priklad jsem daval ze vetsina "neresitelnejch" problemu jde vyrest alternativni cestou, jen to chce se nebat to delat jinak nez " to delaj vsichni". kdyz jsem si sundal rukav i ochrany kalhoty vzal balon a rek psovodovi at toho psa pusti na vystekani taky na mne vsichni koukali jak na blazna.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Uto 29.06.2010 22:16

Nedelas tam nic brutalniho, co mi tam vadi to nerovnomerny a casto nesmyslny casovani, mnoho podnetu a nereagovani na dotazy psa "co ma delat". To co tam predvadis je problem spousty lidi me na tom nastvalo nejvic ze:
1) jsi sahnul k "posilovaci" anz by jsi mnel udelanej zaklad a tedy mohlo dojit pri tech chybach snadno k znacnemu problemu a jeste k tomu u spolupracovaciho psa ktery se snazi vyhovet
2) ze to mela byt ukazka a bylo to vystaveny na netu kde se toho muze kdokoli chytnout a delat to se stejnejma chybama mnohem brutalnejc lidi jsou velice chytlavy.Jinak udelat u drajvovyho jiz zkazenyho psa ovladatelnost na obrane mi prijde o dost slozitejsi nez udelat ovladatelnost u psa v klidu, ale mozna se pletu. Ten priklad jsem daval ze vetsina "neresitelnejch" problemu jde vyrest alternativni cestou, jen to chce se nebat to delat jinak nez " to delaj vsichni". kdyz jsem si sundal rukav i ochrany kalhoty vzal balon a rek psovodovi at toho psa pusti na vystekani taky na mne vsichni koukali jak na blazna.



To že sa dá robiť v plente vyštekanie aj na loptičku to vieme uuž dávno. Samozrejme je to zase závislé od psa. A tiež je skazený a skazený. No ale ja som stále nedostal odpoveď, že ako by som to teda mal urobiť. Teda ma zaujíma, že či som urobil chybu, keď si chcel pes ľahnúť inak ako som chcel a ja som ho zastavil povelom nie a vtedy si sadol k nohe, tak dostal povel vstaň, pretože to bola východzia poloha a odtial sme opakovali celý cvik znovu. To je zlý postup?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky