Výcvikové metódy 2 - diskusia o videu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Darcia » Pia 25.06.2010 22:54

Hegrid píše:Prosím ťa a ty si si čítala túto kauzu od začiatku celú? Predpokladám že toto bolo smerované mne, takže budem reagovať. Súhlasím s tebou, že dobrý výcvikár by mal človeku skôr pomôcť ak má problém a nie ho urážať aký je neschopný a že nezmyselne cloumá psom a chudáka psa týra. Že takému človeku určite nepatrí do rúk pes a už vôbec nie také výcvikové pomôcky ako používa ten tyran ktorý sa nezmôže na nič iné, len škrtiť psa na strune a spôsobovať mu bolesť a tak docieliť aby ho poslúchal. Že je to odstrašujúci príklad ako sa to nemá robiť, pretože ten výcvikár nemá ani šajnu o dobrom načasování korekcie a povelu. A tohto výcvikára treba rýchlo zavesiť na každé fórum a poohovárať ho, lebo on vedie aj výcvikovú školu, kde mu nechodí zrovna málo ludí. Videla si na tom videu niečo také??? Ja tu nemlátim okolo seba pretože by som nevedel prijať kritiku, ale preto, že ma tu nekompromisne napadlo niekoľko ľudí! Na tom videu nie je ani najmenší náznak toho, že by mal ten pes zo mna strach, alebo že by som mu fyzicky ubližoval. Veď toto všetko je iba nechutné ohováranie, ktoré sa navyše nezakladá na pravde! Prepáč, ale ja tu zo seba nenechám robiť rohožku do ktorej si môže hocikto utrieť boty! Vieš ide o to že nikto nie je neomylný a páni a dámi supervýcvikári by si mali uvedomiť, že keď sú taký dobrý a ostatných tu majú za hovná, tak keď do niektorého začnú rýpať, môže začať smrdieť. A môžem ta ubezpečiť, že ja mám takú trpezlivosť ak o málokto.


Prosit ma nemusis :no: a ano, citala som celu kauzu. A podla toho som si utvorila svoj nazor, ktory tvoja reakcia na mna nezmenila, pretoze to jednanie ostalo rovnake a jednoducho na mna neposobi dobre a ani pokojne, aj branit sa da argumentacnym a pokojnym sposobom, alebo agresivnym a neprijemnym. Toto spravanie by malo vyjadrovat uroven cloveka ktory sa vyjadruje, nie uroven ostatnych. Cize ak sa znizis k tomu co 'robia ostatni' v mojich ociach budes zaradeny do rovnako nizkej skupiny ako ti ostatni. Nechavat sa takto strhnut jednoducho u mna o vyrovnanom cloveku nesvedci.
Wherever you go, there you are.
Darcia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1105

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Pia 25.06.2010 23:04

Mackie píše:
Hegrid píše:Tem pes má problém ľahnúť si zo stoja tak ako by som si to predstavoval. Čiže rovno. V tom smere v ktorom stojí psovod. Vždy keď dostane povel, uhne zadkom do ľava a tým pádom ma kríži. Snažil som sa ho zastaviť skôr ako by to urobil zle. Pes si sadol a keďže potrebujem natrénovať ľahnutie zo stoja, tak dostal povel vstaň. Má niekto nápad ako inak by som to mal robiť?

ty si vycvikar, ty povedz, ako by sa to malo robit..
tak, ze korigujes psa za krk na kratuckej snurke? preco mu nekorigujes priamo zadok? :nwm:

ja by som ho naucila lahnut zo stoja najprv "rovno" bez ohladu na to, kde stoji psovod, teda by tam bol priestor na manipulaciu a fixaciu toho zadku.. a keby sa naucil lahat z fleku, potom sa k nemu "priradit"
pises, ze to bol surovy rocny pes, ktory bol u teba 2 mesiace
na kieho frasa je nutne takehoto psa ucit povel lahnut zo stoja? :nwm:

a ako, naucil sa to?


Naučil sa to. Videla si to video? A urobil som chybu že som ho to učil tak že bol vedľa mňa? Veď podľa mňa je úplne jedno či si z fleku ľahne predo mnou, alebo vedľa mna. To zafixovanie tela psa tam musí prísť tak či tak. A pre mňa je jednoduchšie, keď je pes vedľa mňa, lebo z vonkajšej strany ho zafixujem rukou na zadku a z vnútornej mám nohu. Vtedy si ľahne presne tak ako chcem aby si ľahol. A krk je treba tiež fixovať, pretože ak neuhne zadkom, tak uhne predkom. V skratke: Pravá ruka ovláda prednú časť tela psa a ľavá zadnú časť. Dobre?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Sob 26.06.2010 7:05

Hegride rovny lehani se nejsnaz uci pred psovodem a na volno. po te co si ho to dobre naucis pred sebou ho to naucis v kteremkoli miste a az po te (pokud to bude jeste potreba vetsinou uz neni) budu psa zrychlovat. Vetsinou je pri vycviku lepsi pouzit hlavu nez silu.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod raky » Sob 26.06.2010 9:47

Tchor píše:Hegride rovny lehani se nejsnaz uci pred psovodem a na volno.

Tchor - vidíš a ja som tiež učil pri nohe, aby som mal dosah na psa... Taktiež tak cvičí veľa iných ľudí, metodiky výcvikárov sa môžu líšiť... :no:
Darcia - len v dobrom - ak by sa to týkalo priamo teba a Tvojho psa - tiež by Ti to asi zdvihlo tlak... :no: , mne asi určite priznám sa...
Nechcel som sa vyjadrovať, ale kedže je to tu také, aké je a súhlasím s Johnym, že sa to zbytočne vyostruje napíšem svoj poznatok a nebudem hodnotiť video. Hegrid ma nepozná - ja jeho áno, videl som jeho ukážky na jednej akcii, kde bolo viacero psov, ktoré mu prešli rukami... Ukážky boli fakt super a klobúk dole napr. pred krížencom argentíny /tuším/. Mal som možnosť len sledovať jeho prácu a bolo tam veľa radosti a aj ľudia čo boli s ním - vyzerali na skvelú partiu... Nemal by som problém kedykoľvek aby mi pre Catty odfiguroval... Pokiaľ viem pozná ho viac ľudí aj tu s fóra a majú tiež dobré skúsenosti... :joint:
Naposledy upravil raky dňa Sob 26.06.2010 10:06, celkovo upravené 1
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Natalia a Biff » Sob 26.06.2010 9:52

Hegrid píše:No áno, lenže ten pes s tou rýchlosťou nemá problém. Problém je v tom, že vtedy ešte nemal tie poveli tak zafixované a robil chyby. Aj ešte dnes sa mu podarí urobiť chyba. Ja som už dávno pochopil že musím zvolniť z tempa a bude to v pohode. Ale aby si si nemyslela že som to pochopil až teraz pri tejto kauze. K tomuto som sa dostal celkom náhodou. Nechodievam sem veľmi často. A aj preto, lebo sú tu ľudia ktorý raňajkujú časopis PES přítel človeka, obedujú knihy od Desenského a na večeru si dajú PSÍ SPORTY.

práve o to ide, že pes nemal zafixované povely a ty si mu tam k tomu ešte aj plietol množstvo ďalších, pričom pes na povel ľahni ešte nereagoval dostatočne. Proste je to presne ako u detí, ktoré si kdesi skôr spomínal. Predpokladám, že ich máš a keď si im niečo vysvetľoval, alebo si ich chcel niečomu novému naučiť tak si nezačal hneď dookola opakovať nejaké slová či vety, ale najskôr si im danú vec ukázal a potom pomenoval, aby si to spojili názorne a potom slovne. Presne tak isto to funguje aj u psov, čo určite ako výcvikár vieš. Tak keďže pes nemal zafixovaný povel ľahni mal si od začiatku pomáhať napr. pamlskom pred nosom, rukou na zadku a korigovať, za každým, kým si to nezafixuje a nie trikrát opakovať povel kým si pes ľahne a aj to nepresne.
Life is better with a Border Collie
Natalia a Biff
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1200
Bydlisko: Levoča

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Sob 26.06.2010 11:00

Raky kdyz ucis u nohy ma pes automaticky tendenci se predtacet pred psovoda a musis tedy hodne urovnavat, kdyz ucis pred sebou natahuje se rovne k tobe. U vetsiny psu na ne v tu chvili vubec sahat nemusim, jen je do spravne polohy natahnu za balonkem (mimo jiny si v tu chvili delam zaklad posunku). Ono to jde stejnym zpusobem i u nohy, ale je to tezsi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Nyssa » Sob 26.06.2010 14:19

ja som tiež učila najprv pri nohe, človek má dosah na psa a okamžite si ho napraví - mne to príde jednoduchšie. až potom som začala predo mnou a neskôr na diaľku na posunky :smile:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Ned 27.06.2010 7:00

Každé má svoje metody a teď je spousta nových a myslím si, že určitě dobrých metod jak dosáhnou svého cíle. A začíná to už u odměňování z jaké ruky odměňovat atd... např. vstaň se u štěníků učí taky před psovodem na volno atd...

Ale učit psa na struně a ještě to dát na internet se mně zdá opravdu silý kafe. Neznám Hegrida , takže píši jenom k tomu videu co jsem viděla. Prostě UČIT psa na struně se mně nelíbí a musím říct, že u nás jsme se s tím nesetkala a mimochodem Hegride občas psí sporty čtu :smile:
Jednou jsem se s tím setkala asi před 2 roky při obraně a musím říct, že blbý.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Lucifer » Ned 27.06.2010 14:28

No pekne...Tato tema sa mi zda ako zly 1. aprilovy zart :pac: Akurat trosku zle nacasovany s 2 mesacnym sklzom...Laca (Hegrida) a Gera poznam osobne, a to velmi dobre na rozdiel od mnohych vychytralcov a najvacsich odbornikov na psov tu, ktori ho v zivote nazivo nevideli, nepoznaju ani Gera, jeho temperament a povahu :jop: WoW!!! Chcela by som byt taky uzasny odbornik a vediet citat inych ludi a ich psov len na zaklade 1 niekolkominutoveho videa :poklona: To by ludia nemuseli nikam chodit, stacilo by aj lekarovi poslat len kratke video, aby vedel posudit Vasu diagnozu na dialku a naordinovat Vam tu spravnu liecbu...K Hegridovi chodime na cvicak uz skoro 5 rokov a musim povedat, ze nikdy v zivote som ani na chvilku nezapochybovala o tom, ze je to to spravne rozhodnutie...Svojich psov mam nadovsetko rada a akonahle by som videla len maly naznak toho, ze sa na tom cvicaku zaobchadza so psami co i len najmenej nehumannym sposobom, velmi rychlo by som sa odtial pratala...Moji sucasni psy, nie su mojimi prvymi, aj predtym som mala psa, s ktorym som vykonavala aktivnu kynologiu, takze snad mam zdravy usudok a uz tolko skusenosti na to, aby som vedela usudit spravnost mojich rozhodnuti. Takisto je na tom aj to mnozstvo inych psickarov, ktori k Hegridovi chodia na cvicak s velkou radostou a su spokojni s jeho pristupom a cennymi radami... :no: Kiezby tu z Vas, aspon 90% prispievatelov do tejto temy ("najvacsich" odbornikov na psov) a zaroven kydacov na Hegrida malo aspon 1/3 tych skusenosti, ktore ma so psami Hegrid...Sklonila by som sa pred Vami :poklona: Co sa tyka tej Vami tak zatracovanej vycvikovej pomocky...Je to "tocene" HOROLEZECKE lanko obtiahnute teflonovym materialom (ziadna ocel bez obalu) a ziadna struna :pac: ...asi budem tyran psov aj ja, lebo niekedy na jedneho zo svojich psov pri vycviku pouzivam obdobne horolezecke lanko s priemerom 0,5 cm (lepsie povedane snuru REEP) aj ja a este nikdy mu z toho hlava neodpadla, ani sa nedusil, ani som mu nedolamala krcne stavce, ani mu ten obojok nemuseli vyberat z krku chirurgicky :pac: ...a dokonca sa moj pes pri tom vycviku tesi takisto ako za inych okolnosti...Dovolte mi, aby som toto mohla tvrdit so smelostou, kedze ho poznam :no: Co sa tyka Hegridovho Gera...Vy, co ste ho nevideli nazivo, ho nemozete ani poznat a tym padom ani usudzovat, ci vrtel na tom videu z toho, ci oneho dovodu a ci patri Hegridovi do ruky alebo nie (na tejto druhej hlaske som sa naozaj zo srdca zasmiala :joint: - dakujem :poklona: ) ...Dovolim si tvrdit, ze Gero so svojou povahou a temperamentom by bol v rukach vacsiny z Vas najmudrejsich len zivou zbranou a neriadenym elementom...To, co s nim dokazal Hegrid, je naozaj uctihodne... :jop: Ja toho psa vidim na cvicaku, poznam jeho povahu a uzasny temperament a vidim aj to, ako su uzasne zohrana dvojka s Hegridom, ako na nom lipne (a to s velkou radostou) a nie je to vysledok ziadneho brutalneho a umelo, strachom vyvolavaneho sposobu vycviku... :no: Tak, ako na kazdeho cloveka, tak aj na roznych psov treba rozny meter a pristup podla ich temperamentu, povahy, zazitych predoslych skusenosti atd., ale o tomto tu snad naozaj nemusim pisat... :no:
Pozdravujem Ta Hanka s tym Tvojim usmevnym prispevkom, ze si to „neskutocne tyranie“ chudacika Gera ohlasila na Veterinarnu spravu... :haha: :pac: Skoda, ze sa asi nedozviem resume Tvojho nesmierne slachetneho "cinu", alebo ako mam tento nezmysel nazvat :nwm: Kiezby si svoju nesmiernu energiu a snahu o to, aby na svete neexistoval ani jeden tyrany pes orientovala skor na ciny skutocneho ublizovania tymto uzasnym tvorom, na osude ktorych zalezi asi vsetkym nam nielen na tomto fore, ale aj ostatnym, ktori maju aspon trochu ludskosti v sebe :yes: :ahoj:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silvuch » Ned 27.06.2010 15:42

lucifer :jop: , normalne sa mi vydychlo... Bodaj by bolo takych ludi viac a nielen tých, co analyzuju problemy, ktore nikdy nazazili a neudrzia si vlastneho psa..... Kopec ich tu pod nasimi oknami beha. :hmm:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Ned 27.06.2010 15:43

Když jsi dal takový video na internet můžeš očekávat reakci. Chlubit se tím, že cvičíš na struně ( pro Lucifera tomu se tak říká a není to tenké ocelové lanko) a vlastně na videu nebylo vůbec vidět, že by to pomohlo. Spíš naopak, pes chtěl něco dělat, ale nevěděl co po něm majitel chce a protože to měl na krku a on to moc dobře ví, tak chtěl něco dělat.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Ned 27.06.2010 16:35

Někdo to okopíroval na Ifaunu a je tam odpověď, se kterou naprosto souhlasím. Nikdy jsem Hegrida nechtěla hodnotit jako člověka, neznám ho. Z toho videa ale vyplývá pár konkrétních otázek (vlastně stejných, jako jsou ty na Ifauně)
- proč ho vůbec napadlo používat takovouhle pomůcku, když je zkušený výcvikář, který by si měl umět poradit lepším způsobem
- proč to použil na psa ochotného ke spolupráci, až se na ní třásl
- proč jí použil na psa s nedotaženým povelem - to nepochopím
- proč její použití načasoval tak, že psa zmátl ještě víc
- proč toho psa znervoznŃuje a mate spoustou povelů.

Bez jakékoli urážky - pro mě je to opravdu ukázka, proč takovouhle pomůcku nepoužívat a psa nedávat nikdy nikomu do ruky.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod lusy » Ned 27.06.2010 18:31

Ijsbéérka píše:např. vstaň se u štěníků učí taky před psovodem na volno atd...



ja len, ze ja som lahni aj vstan ucila pri nohe. podla mna kazdemu ako vyhovuje. :smile:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Ned 27.06.2010 19:17

Lucifere me je uplne jedno kdo je na tom videu a jaky ma v realu vysledky, nehodnotim cloveka, ale to co predvadi na tom videu. A to je zkutecne odstrasujici priklad toho jak se se psem pracovat nema. Vypis zakladnich chyb opakovat nebudu. Ta struna a to ze to ma byt "ukazka" ty chyby jen podtrhujou a delaj je nebezpecnejsi.

Jimak k te tretine zkuenosti, puvodne jsem to tu psat nechtel, ale kdyz uz jsme u toho nejakeho psa mam uz od 1986 roku vetsinu casu z toho tri a vice clenou smecku, kromme mejch dvanacti psu mi proslo primo rukama nekolik desitek jinych. Mam slozenej kompletni narodak nekolikanasobnou ucast na MR TART. Poslednich nekolik let se venuju tomu jak dat dohromady psy ktery nekdo jinej totalne rozesral - casto presne tim zpusobem ktery je zachycenej na tom videu. A i kuli tomu me to video zvedlo ze zidle.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Pon 28.06.2010 9:35

Já si pamatuji, že struna u nás v vyběhla asi před 2 roky a jak rychle přišla , tak odešla. A nikdy jsem na ní neviděla nikoho cvičit jenom jednou na obraně.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky