Výcvikové metódy 2 - diskusia o videu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Str 30.06.2010 12:44

Hanka 1

No a keď by som psa nechal dokončiť ten cvik aj keď to urobí zle a potom by som pokračoval v cvikoch a aj druhý krát by si ľahal kryvo, tak čo by som mal urobiť? Tiež ho nechať nech ten cvik dokončí?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Mackie » Str 30.06.2010 14:16

skusim otazku trochu k teme trochu mimo
ak mam hyperaktivneho vyskakovacieho psa (ako som pochopila, tak tento taky je), ako inac sa este da s nim cvicit okrem toho ukludnovania a pridrziavania (ci uz na obojku alebo hocicom inom)? :nwm:
teda ci je nutne pouzit prave takyto sposob, alebo sa to da aj inac a menej "pre neznalych" na pohlad drasticky
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10417
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silvuch » Str 30.06.2010 14:49

mackie, velmi siroky pojem.. Zalezi, co od psa chces, do akej miery vyzadujes presnost. Ci aktivitu podporujes, ale naopak krotis..

teda, ci je nutne pouzit prave takyto sposob, alebo sa to da aj inac a menej "pre neznalych" na pohlad drasticky


nie je nutne, ved pre "neznalych" sa rozhodne neodporuca ju pouzivat. osobne ju nepouzivam, avsak ak to niekto vie, nie je na skodu veci.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Mackie » Str 30.06.2010 14:59

pytam sa preto, lebo Hegrid sa odvolava(s) na to, ze je to rocny surovy pes, u neho (teba) 2 mesiace
ci je nutne v takejto chvili pouzivat takuto metodu a ci je hlavne ziaduce od psa v takejto situacii pozadovat to utlmenie a tu presnost
Offtopic: zaroven sa pytam preto, lebo mam podobneho psa, ktory nevie chvilu postat na mieste, a ak tu chvilu aj ziskam, uz je nervozny, ale keby som na neho isla takymto sposobom pri vycviku, tak si lahne a uz sa nepohne
takze ako to robit s pohyblivym nepresnym psom zle znasajucim takyto sposob korekcie

a ci to nebolo mozne realizovat aj u tohto psa :no:
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10417
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Str 30.06.2010 16:15

Mackie píše:pytam sa preto, lebo Hegrid sa odvolava(s) na to, ze je to rocny surovy pes, u neho (teba) 2 mesiace
ci je nutne v takejto chvili pouzivat takuto metodu a ci je hlavne ziaduce od psa v takejto situacii pozadovat to utlmenie a tu presnost
Offtopic: zaroven sa pytam preto, lebo mam podobneho psa, ktory nevie chvilu postat na mieste, a ak tu chvilu aj ziskam, uz je nervozny, ale keby som na neho isla takymto sposobom pri vycviku, tak si lahne a uz sa nepohne
takze ako to robit s pohyblivym nepresnym psom zle znasajucim takyto sposob korekcie

a ci to nebolo mozne realizovat aj u tohto psa :no:


Tým že je to vysadený pes na aport, tak ako odmenu používam loptičku, ktorú mám pod bradou, alebo vo vypúšťacom vrecku na veste, tak sa pomerne častým vyskakovaním snažil k nej dostať. Pri tom ma zopár krát štípol do bradavky, do brucha a aj do ksichtu. Ďalej pri chôdzi vyrážal rýchlo do predu a predbiehal ma. Na šnúrke reagoval opatrnejšie a neopieral sa do nej takou silou ako do obojku. Takto mi stačilo mu dať iba jemný podnet. Keby som ho mal na tom širokom obojku, ktorý má na krku a zavesil by som sem video aký podnet by musel dostať aby sa zmestil do kože, tak potom by ma mohli právom odsúdiť ako tyrana. A či je to žiaducé? U môjho psa áno, pretože keď som ho trochu nestlmil, tak nebol schopný sa sústrediť na to čo od neho chcem, ale len do mňa drgal, hrýzol a kňučal a poskakoval ako jojo. Samozrejme že je, možné s ním pracovať aj s pamlskami. Vtedy je celkom kľudný, ale nebaví ho to moc. Vtedy je zase málo motivovaný. No a nakoniec... nie na každého psa sa dá použiť rovnaká metóda a pomôcka. V mojom prípade to malo efekt a ani som tú šnúrku nepoužíval dlho. Podľa toho čo píšeš, tak na tvojho psa budeš musieť použiť zrejme niečo iné.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silvuch » Str 30.06.2010 16:16

mackie odpovedala som ti mimo k teme (lebo si sa mimo k teme aj pytala :no: )

o videu sa uz vyjadrilo dost ludi, netreba to dalej rozmazavat..
ak mam byt konkretna k teme, medzi Hegridovym a Mackienim psom je rozdiel minimalne ten, ze Mackie pravdepodobne v buducnosti nebude vyzadovat presnost a rychlost od svojho psa, iba to skludnenie.

Offtopic: zaroven sa pytam preto, lebo mam podobneho psa, ktory nevie chvilu postat na mieste, a ak tu chvilu aj ziskam, uz je nervozny, ale keby som na neho isla takymto sposobom pri vycviku, tak si lahne a uz sa nepohne


Toto vedia niekedy ludia dosiahnut aj na obycajnom obojku, cize nie nastroj ale clovek je smerodajný.

mackie, oblukovo kdesi smerujes :lol: ale unika tu podstata, ze kazdy chcete dosiahnut asi nieco ine.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Str 30.06.2010 16:35

a čo sa tej rýchlosti, tak pamlsky môjho psa spomalovali a čo sa presnosti týka, tak zastávam názor, že ako to psa naučíš, tak to bude robiť. A keď ho to naučíš robiť tak, že bude ležať, sedieť, stáť tak, že sa bude pri tom držať v okruhu jedného metra od teba a je ti jedno na ktorej strane je, tak to bude robiť tak. Pre teba je dôležité, že povel vykoná. Pre mňa je dôležité že ho vykoná a tiež ako ho vykoná. Každý z nás požaduje od psa niečo iné.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Mackie » Str 30.06.2010 18:14

SIlvuch presne si to vystihla, hlavne je u mna skludnenie a ako bonus sa moze naucit napr. chodzu pri nohe :heh:

Hegrid dik za odpoved, chapem, aj ked mi nesedi to, ze psa premotivujes aportom, a potom ho musis brzdit
tou "pomalsou" metodou by sa nedalo dosiahnut upevnenie a presnost povelu, a aportom by si uz len zrychloval naucene? a mozno by ho nebolo treba tolko brzdit..
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10417
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod wer » Str 30.06.2010 18:28

ja len taku malu vsuvku. u sportovej kynologie ide v podstate o dve veci - presnost a prejav (rychlost/ochota/radost...). no ale problem je, ze tie veci su protichodne, navzajom priam vylucujuce - tzn. makas na jednom, odburavas druhe... takze to cele musi byt v rovnovahe, aby sa dosiahli pozadovane vysledky
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12687
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Str 30.06.2010 19:53

Mackie píše:SIlvuch presne si to vystihla, hlavne je u mna skludnenie a ako bonus sa moze naucit napr. chodzu pri nohe :heh:

Hegrid dik za odpoved, chapem, aj ked mi nesedi to, ze psa premotivujes aportom, a potom ho musis brzdit
tou "pomalsou" metodou by sa nedalo dosiahnut upevnenie a presnost povelu, a aportom by si uz len zrychloval naucene? a mozno by ho nebolo treba tolko brzdit..


No myslím že dalo, ale v konečnom dôsledku aj keby mal ten povel upevnený a robil by to presne pri použití pamlskou, tak keby som vitiahol aport a chcel by som ho zrýchliť, tak by zase skákal ako jojo a musel by som ho naprávať. Ale ja tú šnúrku skoro vôbec nepoužívam, Veď je to aj vidieť na tom videu. Jemu úplne stačilo že ju mal na krku a hneď vydržal si na ten aport počkať.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Pon 05.07.2010 14:27

Jemu úplne stačilo že ju mal na krku a hneď vydržal si na ten aport počkať.


a k tomu

Ale ja tú šnúrku skoro vôbec nepoužívam


Že by ten pes byl tak geniální, že by věděl, k čemu se ta šňůrka používá jen tak sám od sebe?

Nenapsal jsi nic, co by vyvracelo to, že na toho psa vůbec nebylo třeba jí použít a že podle mého názoru s ním pracuješ tak, že ho mateš, což považuju u psa, který má 10 výcviků a nedotažený povel za velmi špatné.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Cathie » Pon 05.07.2010 16:35

Mackie píše:ak mam hyperaktivneho vyskakovacieho psa (ako som pochopila, tak tento taky je), ako inac sa este da s nim cvicit okrem toho ukludnovania a pridrziavania (ci uz na obojku alebo hocicom inom)? :nwm:
teda ci je nutne pouzit prave takyto sposob, alebo sa to da aj inac a menej "pre neznalych" na pohlad drasticky


Mackie ako majitel hyperaktivnej vecne premotivovanej borderky mam myslim celkom dobry zaklad na to, aby som sa vedela vyjadrit :lol:
Vacsinu cviceni mame vo vysokom tempe, vzrusivost samozrejme u borderky je vysoka a kedze mi velmi ide o radost, rychlost aj motivaciu, casto cvicim na hrane toho, kedy je este pes ovladatelny a sustredeny a kedy uz pretoceny.
Konkretne skakanie som riesila velmi jednoducho - kedze bolo z pretocenia a prilisneho chcenia, vzhladom na nizke sebavedomie a to, ze sme robili plno cvikov, kde voditko ani byt nemoze, u nas korekcie voditkom neboli vhodne. Ja som sa jednoducho otocila a schovala hracku v momente, ked vyskocila. Tak zistila, ze akonahle po mne skace, sice ju nijak nepotrestam (napr okriknutim, cuknutim), ale predosla aktivita je prerusena a ja som zaroven bola tym otocenim chranena, lebo mi zasiahla len bok/chrbat.

Vela je to o tom aj zistit, kedy ma clovek ubrat, kedy pridat, v istej miere tam ten priestor na ukludnenie musi byt. U nas su skor problemom take veci ako to, ze z pretocenia prehliadne gesto, steka, stipne ma do nohy ked ide okolo (napr pri obiehani), skoci mi do noh atd.. Problem je hlavne ked robime nieco nove, ak chcem zachovat drive, tak nemozem ucit v klude (a niektore veci sa ani nedaju). Vzdy, ked pride chyba z pretocenia, prerusim cvik, necham jej par sekund priestor na klud a pokracujeme, uberiem ozaj iba kusocek a v momente ked pochopi, zase pridavam. Su aj situacie, kedy je najlepsie ju jednoducho chytit a postavit tam, kde ju chcem mat - u nej je taka korekcia prijimana velmi dobre, pretoze zakladny problem je "strasne a rychlo chcem splnit povel, ale preboha neviem AKO".. Ta rovnovaha sa udrziava velmi tazko.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Predchádzajúci

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky