Motivácia pamlskami a množstvo žrádla počas výcviku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 14.04.2010 23:29

Ja osobne na všetko používam pamlsky. Ak trénujem nový cvik, tak som obzvlášť štedrá. Vôbec mi to nevadí a rozhodne nemám najmenší dôvod to meniť. Ja sa držím jedného hesla: Ja tiež nepôjdem do práce a nebudem tam makať len pretože sa na mňa šéf/šéfka pekne usmieva.
My sme moc aportéri neni, doma celkom na hračku ide, ale vonku to musí byť len nejaká cudzia a aj to vydrží len chvíľu.
Ak ideme na tréning agi, tak ráno nekŕmim, dávam až večer. Ale ako som písala som dosť štedrá, hl. keď prevedie cvik, tak ako ja chcem. Pamlsky veľmi často mením, šunka, mäsko, syr, parenica, párok, teraz frčia piškóty, ktoré som nedala ani nepamätám.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Mackie » Str 14.04.2010 23:52

tak ja mozem porovnat
jeden pes sa na pamlsky uci dobre, aj cvici dobre, ale ked ide "do tuheho", posle ma s pamlskom niekam
druhy pes sa nevie ucit s pamlskom, cumi len na neho, a prakticky akoby nevedel, ze od neho nieco chcem.. bez pamlsku sa sustredi na mna a skor pochopi, co od neho chcem
snad som to dobre vysvetlila.. problem (?) je v tom, ze za pamlskom by si aj nohy polamal (privolanie sa realizuje lahko), len ja to neviem dobre vyuzit.. na druhej strane, namotany je aj na mna, a nejako ani to neviem vyuzit
no a k povodnej teme - psom pribudli do jedalnicka tie pamlsky, granule cca 50g denne, zatial som z normalnej vecere neubrala, lebo hladne su stale, ale sledujem, kedy sa zacnu zagulatievat
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod wer » Štv 15.04.2010 12:10

no cathie, ale ako ho prinutis, aby fakt ryyyychlo utekal 25 metrov? to uz nie je "kontaktny povel" a o to je to tazsie... a aj preto, aby sa niecoho dotkol, musi mat nejaku motivaciu. a s tym, ze by k tomu "prisiel", by si na preteku tazko uspela...
pes musi mat vzdy motivaciu - ci uz pamlsok, hracku, u tvojho pohyb - dogdancing samotny, u mojho obrana napriklad - preto som to spominala - ako ekvivalent k tomu, ze pri DD nepouzivas odmeny
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod raky » Štv 15.04.2010 12:35

calwen píše:Ktovie preco ma tato ista otazka hned napadla tiez :angel:

asi rozmýšlame podobne :ha: Wer to teraz celkom vystihla... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Cathie » Štv 15.04.2010 17:40

wer píše:no cathie, ale ako ho prinutis, aby fakt ryyyychlo utekal 25 metrov? to uz nie je "kontaktny povel" a o to je to tazsie... a aj preto, aby sa niecoho dotkol, musi mat nejaku motivaciu. a s tym, ze by k tomu "prisiel", by si na preteku tazko uspela...

By si sa divila, ale zrovna ten povel "dotkni sa" vyzera tak, ze sa fena priruti k predmetu, skoci nan a je cela natesena ze "haaaaa ono to odletelo" :haha: Obiehanie veci velmi podobne. Ale to je vedlajsie. Ja totiz nikde nevravim, ze pamlsky a hracky nie, kdeze. Ked to funguje a pomoze to, nech sa paci. Ja len vravim, ze pre mna to ma zvlastnu cenu, pracovat bez toho (ale tiez vravim - nijak zasadovo sa nedrzim toho ze "nikdy") :smile:
Keby som ale ucila vysielanie na skusky, je pokojne mozne, ze by som vyuzila nadsenie pre aport. Nepotrebujem psa trapit inou zdlhavejsou alebo na chapanie tazsou metodou len aby som si dokazala, ze to zvladnem bez toho :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Pia 16.04.2010 20:09

Tak tomu ver ze by si musela zacat s pamlskami a chutou na aportiky.Tak ako pise Wer a Raky.Tieto veci co robis su fajn ale nie na urcitu vzdialenost a dalsie zdlhavejsie cviky.Je to trosku o inom ...
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod lusy » Pia 16.04.2010 20:41

Cathie píše:
No popravde ci to viem celkom opisat, tym si ista nie som :heh: nebola k tomu ziadna cielena cesta. Vadilo mi, kolko pozornosti venuje pamlskom - presla som na hracky a vysvetlila jej, ze to je tiez odmena. Vadilo mi, ze stale caka na hracku - zacala som pracovat ovela viac s pochvalou, dotykom, vlastnou radostou, "prirodzenymi" hrami (nahananie, "bitky", blbnutie..) a najprv som to kombinovala. Neskor som pamlsky a hracky vypustila, lebo sa mi zdalo, ze odvadzaju pozornost (sibnuta bordera, cumi to zhypnotizovane na hracku a nevidi polku toho, co jej ukazujem :aaa: ).

Na druhej strane, 90% nasej prace je dogdancing, kvazi prvky agility (skakanie cez vsetko mozne, obiehanie, navadzanie posunkami), do coho je ona cela zhava. Pamlsky aj hracky u nas maju svoje miesto, ale nie ako motivacia. Ked jem ja, kde-tu cosi dostane, ak to moze a s hrackami sa hrame vela, ale nie je to forma motivacie, len zabavy.


nedalo mi to :joint:

Obrázok
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Pia 16.04.2010 21:13

Lusy ty si sa asi zmylila. To je fotka kde je lopta pouzita len na formu hry nie ako motivacia :jazyk:
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod lusy » Pia 16.04.2010 21:27

tiez som uvazovala, ze by sa mi mohlo dostat takejto odpovede. potom tam je este jedna fotka s loptou v ruke a podavanim packy. to uz by ako hra nepreslo. :heh:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Pia 16.04.2010 23:51

Lusy.Ved ty ani nevies o aku hru ide.Vola sa to pytanie si lopticky.Pes ti poda labu sam od seba a ty mu za to das loptu ktoru on vlastne ani nechce.Tak mu ju musis dat na silu.Ziadna motivacia v podobe hraciek a nejakeho uplacania nehrozi! Tu ide hlavne o vztah a ocny kontakt medzi nukajucim a neprijmajucim.Uz to konecne chapes? Ved je to uplne jednoduche.Vlastne Ty to nemozes Lusy nikdy pochopit lebo urcite psa uplacas pamlskami a pouzivas neprimerane motivacne prostriedky.Ja chapem obidve strany aj teba aj Cathie.Ale nepriklanam sa ani k jednej z vas...
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Hanka 1 » Sob 17.04.2010 7:06

Pes musí mít motivaci - o tom žádná. Ale nemusí to být hračka nebo pamlsek. Měla jsem možnost sledovat při výcviku a později i při práci dvojici panička a NO. Nevšimla jsem si, že by panička měla cokoli z toho u sebe. Jen cvičila psa tak, že miloval tu práci právě pro tu práci samotnou, protože ho to bavilo. Naučil se samostatně uvažovat, vyhodnocovat situace, spolupracovat s paničkou na pohled, maličký posunek, pohyb hlavy. Nebyl to zkouškový pes, ale pes policejní, měl za sebou spoustu ostrých akcí, zadržení, vyhledávání. Bohužel už nežije, odešel přede dvěma lety stářím, ale vidět je při práci a při tréninku byl pro mě úžasný zážitek a velký vzor. Ten pes byl dominátor na slovo vzatý, který se s nikým a ničím neštval. Uměl vést a ovládat smečku psů, uměl si zjednat respekt u lidí a děti mu mohli házet balonky. Tohle bych chtěla někdy s nějakým psem dosáhnout.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Cathie » Sob 17.04.2010 7:35

lusy píše:nedalo mi to :joint:

cakala som, kedy sa tu tato fotka objavi :haha:

Lusy ja ale nikde nepisem, ze v zivote pri nejakom cviceni nemam v ruke hracku :smile: Len ze to nie je ucelovo, ze pes pracuje za lopticku.. konkretne toto sme prisli do mesta, cesta MHD + ruch = stres. Pisala som uz kdesi o tom, do akeho stavu sa mi dostava/dostavala fena v meste. Najlepsi sposob, ako ju uvolnit je co najviac ju vtiahnut do aktivity. Na to nestaci samotny aport ani samotne cvicenie (teda mozno by stacilo, keby som vladala tolko behat ako ona, ale.. :heh: ), takze vtedy cvicim, kedykolvek pomedzi to hodim aport, ona s nim dobehne, dostane par rychlych povelov (otocky, obiehanie, preskoky, slalom) a uz zase bezi za aportom = nonstop v pohybe.. A nie, skutocne pomedzi to tu loptu nebudem schovavat a zase vytahovat, aby nahodou niekto nepovedal, ze ju pouzivam ako motivaciu. Nech. Mam vtedy co robit s dychom, nie este s tymto :lol:

A dovolim si pripomenut, ze cela tato debata z mojej strany zacala vetou "naj je podla mna aj tak to ked dlhodobo (nie na par minut) nevidis rozdiel medzi tym, kedy pamlsky/hracky pouzivas a kedy nie" .. :smile:

A len tak pre zaujimavost aj par fotiek, kde boli lopticky asi odstranene photoshopom :no:
http://lh5.ggpht.com/_upUmu_c1_-8/S7-QG ... 20copy.jpg
http://lh4.ggpht.com/_upUmu_c1_-8/S7-QM ... 20copy.jpg
http://lh4.ggpht.com/_upUmu_c1_-8/S7-QP ... 20copy.JPG
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod wer » Sob 17.04.2010 11:03

hmm, ale ani na preteku NESMIES mat ani pamlsky, ani lopticku. nieto v ruke, ale ani len vo vrecku. :pac:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Nyssa » Sob 17.04.2010 11:04

ehm, wer, upresni to, NEMALA BY SI MAŤ. poznám ľudí, ktorí ich tam majú aj tak :ach:
"Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme"
Cesar Millan
Nyssa
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5077

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod wer » Sob 17.04.2010 11:12

mas pravdu, ale to je uz o inom... ale aspon si ju nemozes dovolit vylovit uprostred poslusnosti..
a ja som sa uz stretla aj s tym, ze rozhodca kontroloval vrecka.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky