Motivácia pamlskami a množstvo žrádla počas výcviku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Cathie » Sob 17.04.2010 13:30

wer píše:hmm, ale ani na preteku NESMIES mat ani pamlsky, ani lopticku. nieto v ruke, ale ani len vo vrecku. :pac:

Wer akosi mi uchadza suvislost s tym celym, o com tu pisem ja.. :nwm: Ako to suvisi s mojim tvrdenim o tom, ze je pre mna najidealnejsie, ked mi slape pes tak, ze na prejave nepoznat, ci nejaku "externu" motivaciu mam pri sebe alebo nie?
Robim to, co psa bavi - blbneme spolu, dogdancingujeme, hrame sa, rekreacne a viacmenej "prirodne" agilitujeme, prakticku poslusnost mame myslim dost dobru; mam spolocnicku, ktora je 24 hodin denne pripravena robit cokolvek, co si vymyslim a mozem s pokojnym svedomim povedat, ze jej je uplne ukradnute ci tam odmena vo forme pamlsku/hracky je alebo nie, nerozlisuje to ako mensiu/vacsiu pochvalu.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod wer » Sob 17.04.2010 14:20

ja len, ze ty sama tvrdis, ze necvicis so ziadnymi odmenami... a vzapeti povies, ze vlastne minimalne si tak ucila novy povel.. takze je to ciste zavadzanie.
a moja veta s tym suvisi asi tak, ze ti IPO3-kovi psi tiez vedia "slapat tak, ze na prejave nepoznat, ci nejaku "externu" motivaciu mam pri sebe alebo nie" - az na to, ze tam uz nikto nepopiera, ze trenovali s aportom/pamlskom/...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12740
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod lusy » Sob 17.04.2010 14:39

Cathie píše:
Lusy ja ale nikde nepisem, ze v zivote pri nejakom cviceni nemam v ruke hracku :smile: Len ze to nie je ucelovo, ze pes pracuje za lopticku.. konkretne toto sme prisli do mesta, cesta MHD + ruch = stres. Pisala som uz kdesi o tom, do akeho stavu sa mi dostava/dostavala fena v meste. Najlepsi sposob, ako ju uvolnit je co najviac ju vtiahnut do aktivity. Na to nestaci samotny aport ani samotne cvicenie (teda mozno by stacilo, keby som vladala tolko behat ako ona, ale.. :heh: ), takze vtedy cvicim, kedykolvek pomedzi to hodim aport, ona s nim dobehne, dostane par rychlych povelov (otocky, obiehanie, preskoky, slalom) a uz zase bezi za aportom = nonstop v pohybe.. A nie, skutocne pomedzi to tu loptu nebudem schovavat a zase vytahovat, aby nahodou niekto nepovedal, ze ju pouzivam ako motivaciu.

cathie prosim ta a co to teda je ak nie motivacia??? :pac: aj mne pes ked s nim robim agility tak mu nedrzim loptu pred nosom, aby mi behal. robi to preto lebo ho to bavi. ale na konci mu tu lopticku predsalen hodim. a keby som mu ju nehodila, tak to neznamena, ze mi preto prestane behat. niekedy ked robim poslusnost mam loptu v ruke a schvalne tak, aby videl, ze ju mam, ale ruku mam pri tele a pes mi aj tak bude cumiet do oci. a predsa to budem volat motivacia a nezahovarat to hocicim.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Cathie » Sob 17.04.2010 15:05

Ach jaj. Ja vravim o tom, ze zvycajne nepracujem cielene s hrackami ani pamlskami ako s motivaciou.
Pamlsky pouzivam v momente, kedy potrebujem psa presne naviest a neviem to spravit inak (pre priklad - ucenie panackovania, nevedela som jej to inak vysvetlit a toto bolo nenasilnejsie ako rucne zdvihanie zo zeme), pamlskami sa da presne oznacit kam, ako..
Hracka je pre mna forma hry. Tazko to vysvetlit niekomu, kto nas nepozna a nepozna styl nasich prechadzok a vobec, fungovania. Aj vonku aj doma ma fena 90% casu pozoruje a caka, kedy nieco vymyslim, vyzyva ma k aktivite, ja menim smery, tempo, navadzam ju posunkami, nechavam ju otacat sa, obiehat, zaradujem do bezneho presunu na prechadzke prvky dogdancingu. To je deformacia, my tancujeme vsade a vzdy :lol: Takze akosi je nemozne oddelit toto a hranie sa s hrackou, takze ano, v konecnom dosledku sa da povedat, ze su chvile, kedy s hrackou cvicim, pretoze hru a cviky neoddelujem. Slo mi o to, ze tu hracku nevytiahnem za ucelom cvicit na nu a pouzit ju ako motivaciu (koniec koncov, zvycajne ani nemam aku vytiahnut, pretoze ju bezne nenosim).

wer píše:ja len, ze ty sama tvrdis, ze necvicis so ziadnymi odmenami... a vzapeti povies, ze vlastne minimalne si tak ucila novy povel..


Myslis tuto napriklad?
Cathie píše:Aj ked osobne nemam ziadne zasady, ze 100% nie. Ak to tym psovi ulahcim, kludne na vysvetlenie a navadzanie pamlsok/hracku pouzijem, no problem with that.. cim lahsie sa pochopime, tym som radsej :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod lusy » Sob 17.04.2010 16:36

ja ti neviem, ale medzi tymto:
Cathie píše:Pracovala som aj na pamlsky, aj na hracky a nechcem silu motivacie nimi podcenovat, ale zacala som pracovat bez nich a som rada. Fena este 2x tolko sleduje rec tela, najmensie posunky, reaguje pozornejsie, rychlejsie a 100% pozornosti venuje mne, pretoze neriesi ani to, kedy jej uz hodim hracku ani to, kedy konecne dostane pamlsok. Odmenou je jej samotna praca, moja radost, to, ze robime cosi spolu.

a tymto vidim rozdiely

Lusy ja ale nikde nepisem, ze v zivote pri nejakom cviceni nemam v ruke hracku Len ze to nie je ucelovo, ze pes pracuje za lopticku.. konkretne toto sme prisli do mesta, cesta MHD + ruch = stres. Pisala som uz kdesi o tom, do akeho stavu sa mi dostava/dostavala fena v meste. Najlepsi sposob, ako ju uvolnit je co najviac ju vtiahnut do aktivity. Na to nestaci samotny aport ani samotne cvicenie (teda mozno by stacilo, keby som vladala tolko behat ako ona, ale.. ), takze vtedy cvicim, kedykolvek pomedzi to hodim aport, ona s nim dobehne, dostane par rychlych povelov (otocky, obiehanie, preskoky, slalom) a uz zase bezi za aportom = nonstop v pohybe.. A nie, skutocne pomedzi to tu loptu nebudem schovavat a zase vytahovat, aby nahodou niekto nepovedal, ze ju pouzivam ako motivaciu.


ale je to asi zbytocne rozoberat, lebo aj tak budes oponovat tym, ze ved ty si ale nepisala, ze pamlsky ci loptu nepouzivas, len ich pouzivas inak. :ach: i ked v podstate tak isto ako aj ostatny, ale ty to proste nevolas motivacia. :heh:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod usagi » Sob 17.04.2010 16:47

my sme na zaciatku robili agility,tak ze som ho navadzala loptickou.cvicitelka mi vzdy strkala do ruky pamlsky,ze nech to vyskusam s nimi,co som odmietla,kedze on je velky aportmann a lopta nam stacila.Ale vlastne este v zaciatkoch som ju vypustila uplne,presne z dovodu sledovania lopticky a nie prekazky.A slo to bez problemov aj bez nej.Nove prekazky presiel na navadzanie rukou a kedze ho to bavi,inu formu odmeny ani neocakava :nwm: loptu pouzivam uz len ked mame "pauzu",tak sa snim natahujem a aportujeme.
Ale pamlsky pouzivam pri uceni noveho cviku (kedze je sama kost,nezapocitavam do dennej davky),stym ze su schovane vo vacku.psa navadzam rukou,po spravnom predvedeni odmenim...nemam pocit,ze odmenovanie ci uz vo forme hry,alebo pamlsku,by znizovalo uroven nasej interakcie pri praci.Napr. naucit ho daku prkotinu z DD by mi bez odmeny trvalo aj cely den,pricom takto staci 2-3 krat po 5 min. a pes presne vie co chcem,pekne cvik predvedie,dostane odmenu a sme spokojni vsetci :heh: Neda sa to zovseobecnovat,kazdemu hafanovi sa paci nieco ine.A napr. u nas si mlady pan vyberie,co ho bavi,co spravi "len tak" a za co sa dobre naladuje :jazyk: Takze staci jeden prefikany pes,a uz sa to neda generalizovat na vsetky cinnosti,ani len pri nom :no:

Ak sa pes naje okolo 8:00 - 9:00 a o 15:00 ideme na cvicak,je to dostatocny rozdiel,ked rano dostava plnu davku 200g.?
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Sob 17.04.2010 20:19

Usagi zalezi na tom co medzi tym robi a ci sa aspon vyvenci a ta cela davka prejde komplet traviacim traktom aby skoro nic neostalo v zaludku.Ak len lezi medzi tym a nic nerobi je to riskantnejsie ale tazko povedat kedze bohvie ako mu to travi.Ale casovy rozostup je dobry.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod usagi » Sob 17.04.2010 21:39

tak to on nelezi takmer nikdy,stalo ma to vela namahy aby aspon pochopil,ze bezprostredne po jedle sa nebeha,kedze on je taka turbo raketa.medzi tym sa aj venci,a na cvicak ideme vzdy pesi cca 4km,aby sa aspon trosku unavil,kedze len tak ma 100% vnima a nebeha si parkur podla seba :angel:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Ned 18.04.2010 8:29

Kazdy majitel musi poznat svojho psa aby vedel co na neho plati a dokazal vyuzit jeho potencial alebo stlmit jeho neziaduce spravanie v danu chvilu.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Silvuch » Ned 18.04.2010 22:29

Offtopic: nedááá mi. Cathie, odkial máš tú loptičku zemegulľu?? ja som si taku istu doniesla z daleka z múzea vodného sveta a tot, na slovenskom dogfore sa objavi len tak :heh: a toto je čo za šialenú fotku :lol: http://lh4.ggpht.com/_upUmu_c1_-8/S7-QP ... 20copy.JPG

Pre moju borderku je motivácia aj otvor v tuneli, tam naozaj loptičku netreba. .... Ale nezaujímavé cviky ako chôdza pri nohe, povel ku mne, by asi vyzerali inak, menej radostne, kebyze tu loptičku nepoužívam.
To borderkovské hypnotizovanie je síce ich typická vlastnosť, ale to že nehypnotizuje mna ale loptu je dôsledok výchovy.
keď čaká kedy sa lopta pohne, bude pozerať na loptu, ale ak sa naučí, ze pri očnom kontakte nasleduje odmena, môže sledovať človeka.. Ja s hypnotizovaním problém nemám, kedže dostal odmenu vždy, keď sa mi pozrel do očí a nie keď čumel na ruku, kde mám loptu, príp do zeme na palicu. Začínali sme na pamlskoch, ktoré dostal vždy za správny cvik, za pribehnutie atd. Teraz je prenho lopticka viac ako mlska.

pred domom mám placík, kde cvičievam poslušnosť každý deň 10 min a na konci odmena loptička. Dnes som šla po dlhej prechádzke s vybehaným psom domov, šiel kľudným krokom a keď som už bola pri bráne, rozbehol sa ako strela na placík a pozeral po mne, kedy za ním prídem. Už je zautomatizovaný :smile:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Jedlo ako odmena

Poslaťod Bad » Str 09.06.2010 10:43

No nevím, jak to tak čtu, tak se mi zdá, že každý mluvíte o něčem jiném :
Hanka ve svém příspěvku kritizuje výměnu výcviku za potravu ve smyslu naplnění základní podmínky přežití. Zcela konkrétní příklad - pes má dva dny hladovku, třetí den se nažere JENOM pokud si to žrádlo vystopuje - tady souhlasím s Hankou, pes stopuje protože musí a ne protože chce, to je přeci zásadní rozdíl. Takový způsob výcviku taky neuznávám. Oproti tomu pamlsky beru jako jednu z formy odměny (nikoliv základní potřebu), kterým psa potěším, protože on potěšil mě(kromě toho hezky fungují při navádění psa do správné polohy).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Začal vrčat pri jedení.!!Prosím o radu!!!

Poslaťod Silwuska » Str 09.06.2010 14:55

Hanka 1 píše: - zhoršit psovi krmnou dávku, aby se dal ovládat přes šunčičku - co je na té motivaci pozitivního a čeho tím dosáhnu? Že pes má rád šunku? Nic jiného.


Co som tym ziskala ja??...hmmm... rozmyyslam...ze by to ze moj pes nemusi byt permanentne kdekolvek uviazany o stopku alebo voditko?? :nwm: ...ano to bude ono :yes: ...myslis ze je to pre psa pozitivne?? ja si myslim ze velmi, a nikto ma nepresvedci o tom ze nie, ked vidim ten jeho vyrehotany ksicht potom ako si mohol slobodne obehnut luku a pri pisknuti na pistalku sa vrati (aj ked zo zavahanim lebo je to zmrdik) a este zato aj dostane sunku...tu pozitivu v jeho tvari by si si mohla krajat a davat do saklov :heh:

Vsetko naco psa navediem dobrovolne, a je mi jedno ze donho pritom narvem pol kila sunky, je pre mna vyhra...napriklad segra Montyho uci triky cisto na mlsky...pes nasleduje mlsku a ak spravi to co chce, dostane ju...casom sa mlska odbura, lebo pes uz vie co ma robit, a mlsu dostane az nakoniec cvicenia...nemame borderku ktora robi co cloveku na ociach vidi...ale to ty pravdepodobne neuznas, lebo kazdy pes by mal podla teba robit vsetko koli respektu...tak mi ten respekt asi u psov nemame...ale kedze s nimi fungujem celkom dobre tak ma to az tak netankuje :lol:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Kŕmenie z hľadiska výchovy a výcviku, zranie na povel

Poslaťod Mackie » Sob 12.06.2010 22:08

mam otazku k teme
u nas psy dostanu po veceri "kolacik", cize napr. oco si so psami "zacvici" a dostavaju za to mlsky (teraz granule, kedysi napr. jablko, hocico)
dopracovali sme to tak daleko, ze psy po veceri vyslovene cakaju, ze este nieco dostanu (pes len opakuje po fene, takze hlavne fena je takto naucena), sadnu k cloveku a cumia a su schopni aj hodinu vyslovene vyzobravat, ze halo, na nieco ste zabudli
okrem toho, ze po veceri su psy nepokojne a stale cakaju, ze este nieco dostanu pod zub, iny problem asi nemame
mam to riesit? mam ich to zacat oducat? alebo im dat po veceri tych par cvikov, par granuli, a neriesit?
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10435
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Kŕmenie z hľadiska výchovy a výcviku, zranie na povel

Poslaťod Leila Tobrok » Sob 12.06.2010 22:12

a keď pocvičíš a mlsku nedostanú :lol: budú sa jej dožadovať že si zabudla? :au: :heh:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Kŕmenie z hľadiska výchovy a výcviku, zranie na povel

Poslaťod zuzka:) » Sob 12.06.2010 22:12

podľa mňa, ak vám to nijak extra nevadí, tak by som to nechala tak a cvičila...
Denčo VŽDY po jedle musí niečo robiť. najprv začne chodiť po byte a hľadať, čo by ukradol, aby sme mu to vzali. ale stačí mu dať pár povelov, 5 minút sa s ním pohrať a je kľudný.
mne to v podstate vadí, ale ja keby že sa mu nevenujem, tak začne zlostiť, aby si ho niekto všímal. podľa mňa sa to on nedá odučiť, on to takto robil vždy. len mne neskoro došlo, že sa mu stačí venovať a nie dávať pozor, že čo ide robiť :pac:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky