Motivácia pamlskami a množstvo žrádla počas výcviku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

závislosť na navádzaní pamlskom

Poslaťod kinsi » Str 26.12.2012 10:42

Naša fenka má cca 15 mesiacom, je to pravdepodobne kríženka retrivera, je veľmi živá, hravá, až vtieravá. Celkom dosť sa jej venujeme, chodíme na agility, cvičíme trochu s klikerom, chodili sme na obedience. Práve tam to asi začalo - malá sa cvičila od začiatku tak, že sa vodila na pamlsku - polohy, chodza pri nohe...No problém je, že ona je totálne fixovaná na pamplsok, nie som schopná ju naučiť na nijaký slovný povel, ona skutočne sleduje len pamlsok, dodnes nevie snáď ani pár bazálnych povelov. Pri cvičení ma fascinovane sleduje (ruku), na slovné povely absolútne nereaguje (len odloženie). Nie je to neochotou poslúchnuť, ona je plne sústredená, ale čaká na navádzanie rukou (pamlskom), sedí, labka polozdvihnutá a nespustí zo mňa oči, až sa skoro trasie...Chcela som ju preorientovať na hračku, ale to je to isté, sleduje potom tú hračku...ak ju schovám do vrecka, díva sa na vrecko, kde sa hračka schovala...pri klikeri núka tisíc roznych chovaní, sadá, líha, poskakuje, podáva labku...ale nič ju nedokážem naučiť ďalej, že by sa to spojilo so slovným povelom, ona je akoby hluchá (nie je ale hluchá :)). Čo s tým?
kinsi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 14

Re: závislosť na navádzaní pamlskom

Poslaťod Cathie » Str 26.12.2012 11:58

Kinsi podla mna je to iba o vasej praci s pamlskami a o trpezlivosti.. Ja mam viacero sposobov, ako odburat navadzanie pamlskami, ale vsetko si vyzaduje trpezlivost a to, aby ste psa neustale ubezpecovali, ze sa nema bat skusat a ze sa moze pomylit, ze to nie je nic zle. Ak robite s klikerom, nemalo by to byt take narocne.

- zacat jednoduchymi povelmi (sadni, lahni, labku) a odmenovat psa nie z ruky, ale napr z vrecka a postupne pamlsky davat napr na stol, gauc a brat ich odtial
- zacat velmi vyrazne pouzivat slovne povely a zmensovat posunky, ale postupne
- prechadzat na slovne povely tak, ze clovek povie povel napr "otocka" a da psovi sekundu-dve, ci povel nesplni. Ak nie, pomoze mu navadzanim, odmeni a skusi to iste znovu - najprv slovny povel, pockat, pomoct, odmenit. Dobre je spravit ten isty cvik po sebe aj 4-5x (NIE opakovat povel tolkokrat, ale spravit tolkokrat samotny cvik), pre psa tak bude pri kazdom dalsom opakovani jednoduchsie predpokladat, aky cvik sa od neho caka a aby zrychlil cvicenie, zareaguje uz na slovny povel
- predlzovat vzdialenost medzi psom a pamlskom, tiez postupne! Napr pri chodzi pri nohe treba prechadzat od pamlsku priamo pred nosom, trochu dalej od nosa, s rukou hore, za chrbtom, pamlsku v druhej ruke, pamlsku vo vrecku..

Zo zaciatku by asi potrebovala aj fyzicky pomoct so splnenim povelov - mne pride, ze je z tej radosti na pamlsok ci hracku az "v tranze", ze absolutne nedava pozor na to, co jej rozpravate. Takze ak znesie fyzicku manipulaciu, proste by som pamlsok/hracku schovala, vydala povel sadni, potlacila jej zadok dole a ohromne ju pochvalila a odmenila, akonahle si sadne - cim menej znasa fyzicku manipulaciu, cim vacsi stres je to pre nu = tym VACSIA musi byt odmena a pochvala.
Tam ide o pochopenie toho, ze povel VZDY musi splnit, ked ho poviete, bez ohladu na pamlsok/hracku. A bud to spravi sama alebo jej pomozete. A cim rychlejsie to spravi, tym rychlejsie tu odmenu dostane. Takze by sa casom mala naucit reagovat uz na slovny povel prave preto, aby co najrychlejsie dostala odmenu.

Ako funguje v beznom zivote? Take veci ako sadnut si pred cestou, pockat na misku so zradlom a podobne..? Zaradujete povely aj do bezneho zivota? Ako funguje na privolanie (privolavate na pamlsok, hracku) ?
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: závislosť na navádzaní pamlskom

Poslaťod kinsi » Str 26.12.2012 12:11

ďakujem za odpoveď. S tým tranzom je to úplne presné, ona je veľmi živá , pohyblivá, taká až nezdržanlivá. Ale ako vidí, že ideme cvičiť (miluje ako pamlsky, tak i preťahovacie hračky), strnie a zaujíma sa iba o ne. Povely proste "nepočuje" , najprv sedí s polozdvihnutou labkou a ak ju nenavádzam, tak sama začne núkať rozne veci - sadne , ľahne, vyskočí, šťuchá labkou, krúti sa...Na povel vie v podstate len "ku mne" - to je ozaj 100%-tné, ona priletí ku mne na privolanie kľudne i z hry z iným psom a to sa hrá ozaj strašne rada. Ale tam zase to isté - sadne pred mňa len ak mám pamlsok, resp. aspoň ruku niekde na bruchu, inak sadne pod ruku vpravo (viem , chyba, nemala som ju odmeňovať vačšinou z pravej ruky, mala som striedať aspoň). Ešte trochu vie sadni, to jej dávam pred bráničkou, pred žraním...to už akoby chápe, ale tiež nemám pocit, že to robí na ten povel, ale na to , že vie, že pred jedlom a bráničkou (teší sa na vypustenie von) chcem, aby sadla...Lebo keby teraz ku nej prídem a poviem sadni, tak vyskočí a bude sa na mňa kukať a špekulovať, kde sú tie pamlsky, hračka asi. Už sa cítim ako blbec ja, mali sme pred tým psíkov, všetkých sme ich taký základ naučili klasicky, chodili sme na klasický cvičák, učili sa tak inak, že sa skor donucovali k povelom, ale fakt je ten, že sa to aspoň naučili. Malú teraz cvičíme ozaj len pozitívnymi metódami, ale akosi nám to nejde.
kinsi
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 14

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod martin222 » Ned 10.02.2013 10:47

Ja mam problém s tým že moj JRT (11 týžd.) už ovláda povel sadni a ku mne ale vždy ked mam naky pamlsok a este mu ani nepoviem sadni a už si sadne sam bez povelu. Ako ho to mám odnaučit aby si sadal len na povel?? a tiež bez odmeny si nesadne vobec
martin222
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod Liana » Ned 10.02.2013 11:49

Martin myslim si ze tvoj pes je este velmi mlady na nejaky serioznejsi vycvik. Dovod toho sadania moze byt ten ze je to jediny povel ktory pozna a mysli si ze dostane odmenu. druhy dovod moze byt jednoducho ten ze je to maly pes a ked sedi, vidi na teba lepsie :lol:
odmenuj len ked mu das povel sadni, nie ked si sadne sam od seba. casom sa to nauci
Liana
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1331
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod martin222 » Ned 10.02.2013 12:08

ok ďakujem a ešte mam jednu otázku. Kedy ho mam učiť dalši povel a aky to má byt?( napr. lahni alebo miesto) sadni ho učim približne 2 týždne.
martin222
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod jurm » Pon 11.02.2013 10:53

miesto ho mozes ucit priebezne, ako som ti pisal v inej teme. Aj lahni ho mozes uz ucit, v podstate ho mozes ucit, cokolvek co chces ale nesmies to prehanat, len dve tri opakovania a hrat sa za odmenu. Stena musis ucit formou hry ... stena to musi bavit, nemozes ho nutit opakovat povel dookola, prestane ho to bavit (stena sa nevie dlho sustredit), alebo mu to znechutis uplne ... proste popri hre dat raz za cas povel, ukazat mu ako ho ma spravit, nasmerovat ho a ked splni, pochvalit a hra, alebo odmena ... je to mlady psik, velmi pozvolna ...
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod Bad » Pon 11.02.2013 11:43

Řekla bych, že tohle :
martin222 píše: už ovláda povel sadni a ku mne ale vždy ked mam naky pamlsok a este mu ani nepoviem sadni a už si sadne sam bez povelu.


je mimo jiné důsledkem tohoto:
martin222 píše:Kedy ho mam učiť dalši povel a aky to má byt?( napr. lahni alebo miesto) sadni ho učim približne 2 týždne


Vytvořil jsi mu stereotyp a to není dobře. Takže jak píše Jurm....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod martin222 » Str 27.02.2013 18:30

ahojte tak už som ho učit novy povel lahni. Naučil som ho to ale teraz si myli sadni s lahni.Ako ho mam nauciť aby na sadni sadol a na lahni lahol??
martin222
Okoloidúci
 
Príspevky: 16

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod harexkal » Str 27.02.2013 22:00

opakovat to a opravovcat ho a pomahat moj si to tiez este myli ale je to stena jedno usate :} musis trenovat on uz vie teraz co co znamena ja ti neviem inak poradit mozno je tu niekto kto ti da presny tip ale ja som to len cvicil a omielal obcas 4 cviky naraz v jeden den niekedy 2 cviky na den niekedy len jeden {myslim priamy trening inak poveli trenujeme "non stop"} Drzim palce aj ja sa mam este co ucit aj moj havo :D
Staff/pitt krizenec Tyson 4,5 mesciaca sikula je to :}
harexkal
Snoopy
 
Príspevky: 103
Bydlisko: Nitra-DOlne Obdokovce

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod merri » Str 27.02.2013 22:09

U nas pomohlo zmenit povel, sadni a lahni su dost podobne slova. Moja si pri povele "sadni" na "sad" sadla a na "ni" lahla :heh: tak som len skratila povel na "sad" a odmenovala skor, ako si zacala lihat.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod raky » Str 27.02.2013 22:59

ako ak to je intonácia ok - len ma teraz napadlo - či je to ok s povelovou technikou... ak nie nemali by sme tak učiť nik - ktovie koho potom napadne trojková skúška... :ua:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Splnenie povelu len za pamlsok

Poslaťod Bad » Štv 28.02.2013 8:56

Přesně tak, neříkám "sedni" ale "sed" vyšším tónem, "lehni" dávám důraz na "le" nižším tónem.
Na zkouškách bez problému, to "..ni" můžeš potichu doříct :lol:
Pokus se to psu plete, tak chvilku trénuj vždy jenom jeden z těchto povelů. A až si to pes upevní, tak můžeš oba.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Predchádzajúci

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky