vysokofrekvenčná píšťalka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod Bad » Pon 09.01.2012 9:22

Retuska píše:Dako mozno to pes pocuje ale co ja viem sak ja ked zapiskam nepocujem

Pes slyší zvuk o vyšší frekvenci než člověk (pro nás je to už moc "vysoko", takže to co pes slyší výborně ty slyšíš špatně nebo vůbec).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod matt » Pon 20.02.2012 18:40

Ahojte,

otázku smerujem viac-menej na ľudí, ktorí majú skúsenosti s výcvikom na píšťalku. Možno je to hlúpa otázka :smile: ale chcem sa opýtať, keď potrebujem psa odvolať z veľkej vzdialenosti, nie je vhodnejšie dlhé písknutie ako signál , namiesto dvoch krátkych? Bude to dosť výrazné a počuteľné? Nemám poľovníka, ale niekedy, keď sme na poli tak v rámci hry zašprintuje ďaleko a nechce sa mi revať cez vietor. Zatiaľ som všade našiel "píp-píp" ako signál na privolávačku, má v tejto forme na privolanie nejaký špeciálny význam? Ide mi hlavne o privolanie na dlhú vzdialenosť, "ľahni" na písknutie nie je prvoradé, ale chcel by som ho to naučiť...chcel by som si to ujasniť predtým, než s tým začnem. Ďakujem. :smile:
matt
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod lucik » Pon 20.02.2012 19:08

ako ti je pohodlnejšie, tak si psíka nauč, vôbec sa nemusíš držať niečoho zaužívaného.. my napríklad teda nemáme vysokofrekvenčnú píšťalku, ale plastovú anglickej značky Acme, na privolanie používam pi-pi pi-pi alebo naliehavejšie viackrát, na stopnutie mám dlhé pííííííp, ale pes nemá zaľahnúť, ale zastať, najlepšie aj sadnúť si a pozerať na mňa.. to len tak ako tip :smile:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5961
Bydlisko: Piešťany

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod fiore » Uto 21.02.2012 9:45

Tiež máme plastovú Acme píšťalku. Je svetová.
A my sme si napr naučilipsa na píííp na pribehnutie, zatiaľ čo krátke pip je ostaň.
Proste ak nejdeš riešiť nejaké súťaže, kde sú predpísané povely, je naozaj iba na tebe, ako si psa naučíš.
Let’s agree to disagree.
fiore
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Ba, Dúbravka

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod matt » Štv 23.02.2012 11:18

Ahojte, vďaka za rady. Mám objednanú Acme plastovú :smile: , vidím že to bola asi dobrá voľba. Súťaže nebudeme riešiť, nám ide o to, aby sme si s fešákom rozumeli aj na diaľku, to je všetko. Takže už len cvičiť :smile:
matt
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod mirocl » Štv 23.02.2012 20:05

Pozeral som tie píšťalky (ACME) a je ich tam viac druhov. Aký je medzi nimi rozdiel pri použití?
...sme nekonečným oceánom uväzneným v akváriu vlastnej mysle...
mirocl
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 168

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod lucik » Štv 23.02.2012 21:10

v použití nijaký, píska keď fúkaš :smile: okrem ovčiarskej, tam je to nejak špeciálne..
ale ak myslíš použitie zvukov, tak napríklad trylkový zvuk používajú na iný povel ako jednoduchý tón..
a ak myslíš frekvencie, rozdiely takmer žiadne, záleží na čo psa zvykneš.. my používame 211 1/2, má pekný čistý zvuk, počuť ju fajn aj na 200m, ak je však vietor, už je to na vzdialenosť horšie, potom je vraj lepšia 212, ale či je v tom nejaký väčší rozdiel, netuším..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5961
Bydlisko: Piešťany

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod fiore » Pia 24.02.2012 6:34

My máme 212 field trial.
Podľa mňa je rozdiel možno vo zvuku. Ale pravda je, že sa nám ešte nestalo, že by ju krpatý nepočul (dosah netuším, keďže nemyslím že by som mala psa odbehnutého nejako ďalej). Zvuk je jasný a ostrý (veľmi nepríjemné keď pískneš v skupinke ľudí. Všetci nadskočia :lol: )
Fakt je ale ten, že nemusím riešiť vietor / búrku / hluk v okolí, pes tú píšťalku počuje.
Let’s agree to disagree.
fiore
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Ba, Dúbravka

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod kenny » Sob 31.03.2012 17:20

lucik píše:v použití nijaký, píska keď fúkaš :smile: okrem ovčiarskej, tam je to nejak špeciálne..
ale ak myslíš použitie zvukov, tak napríklad trylkový zvuk používajú na iný povel ako jednoduchý tón..
a ak myslíš frekvencie, rozdiely takmer žiadne, záleží na čo psa zvykneš.. my používame 211 1/2, má pekný čistý zvuk, počuť ju fajn aj na 200m, ak je však vietor, už je to na vzdialenosť horšie, potom je vraj lepšia 212, ale či je v tom nejaký väčší rozdiel, netuším..


my máme tú istú píšťalku a je super:-)
kenny
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 265
Bydlisko: Moravské Lieskové

Píštalka

Poslaťod tornadoo » Pon 25.03.2013 22:26

prepačte ak tu je už taka tema ale nenašiel som.

mam 3mesačneho R.Ridbegcka a chcel by som ho naučit na pištalku, stačilo by ho naučit ho privolat na vačšiu vzdialenost napr. ak by sa v prirode vzdialil. čo by ste mi odporučili a hlavne ako ho naučit a je to vobec spolahlive? overene? dakujem
Obrázok
tornadoo
Okoloidúci
 
Príspevky: 22

Re: Píštalka

Poslaťod Cathie » Pon 25.03.2013 23:58

1) takato tema tu uz urcite je, skus hladat lepsie :no:
2) "overene" nie je nic, iba to, ze ta pistalka piska.. privolanie na pistalku bude spolahlive iba natolko, nakolko ho naucis, je to povel ako hocijaky iny. Ak ta pes nepocuva bez pistalky, pistalka na tom nic nezmeni.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Píštalka

Poslaťod kives » Uto 26.03.2013 6:16

vidím praktické využitie u poľovníkov, kde potrebujú ovládanie na veľkú vzdialenosť, ale inak neviem, prečo by sa peso mal vyskytovať ďalej od psovoda. Ako píše Cathie, musíš najprv naučiť privolávačku, píšťalka bude povel ako každý iný.

edit: berime späť to praktické nevyužitie. Teraz mi napadlo, že keď chcem isté privolanie na dlhú vzdialenosť, pískam na prstoch :pac: :smile: .
Naposledy upravil kives dňa Uto 26.03.2013 9:20, celkovo upravené 1
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2888
Bydlisko: Košice

Re: Píštalka

Poslaťod janajka » Uto 26.03.2013 6:29

najprv privolavat z kratskej vzdialenosti, hlavne vtedy ked je istota, ze pride - cize nie odvolavat ho od hry napr. Popritom pisknut a samozrejme odmenit (najlepsie pamlskom). Opakovat a opakovat - nie vsak tak casto, aby sa to psovi zneprijemnilo. Pisk = pamlsok.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Píštalka

Poslaťod Legantiss » Uto 26.03.2013 6:47

Ja mám 2x dlhý pisk : hľadaj
2x krátky pisk : privolanie
1 pisk : stopku
Pes sa na to rýchlo naučí a na väčšiu vzdialenosť je to na nezaplatenie. :no: pokiaľ má pes privolanie najskôr ide písknutie až potom povel. Spojí si to , že po písknuti príde povel. A 3 mesačne šteňa by som zobrala na lúku a robila privolanie len keď bude utekať smerom ku mne , ukážem mu čo od neho chcem a nedám mu šancu aby som ho buzerovala ak sa náhodou zanuchá. A sám si spojí, keď utekam ku paničkovi znamená to ku mne a nie nucham si , paniček má 3x volá a ja aj tak neprídem.
Legantiss
Snoopy
 
Príspevky: 181

Re: vysokofrekvenčná píšťalka

Poslaťod coolean » Uto 16.04.2013 17:07

Zdravim. Mozno blba otazka, ale mam vysokofrekv. pistalku nastavovaciu, vraj do 500m. Ale ako zistim, ze moj pes na nu pocuje ? Nevidel som ziadnu reakciu, ani len pohnutie uchom nic. Da sa to nejak zistit, resp. treba ju nastavovat, alebo je to taka prkotina zbitocna a je to jedno ?
coolean
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky