Ostnáč

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Ostnáč

Poslaťod BinLadin » Str 14.05.2008 6:34

Unicorm
pises ako keby to bol moj napad. ako keby som toho psa ja o stenu hadzal. dotklo sa ma to, tak isto to, co o mne napisala rea. neprecitali ste si poriadne prispevky a odsudzujete ma. rea chcela pocut priklad zdeformovaneho psa, a ja som ho uviedol. ja viem ze ten pes za to nemoze. a keby pri nom ostal pan, tak by slapal ako hodinky bezproblemov dalej. inak ten pripad sa stal este za sociku, a vtedy nebol problem nahradit nejakeho cloveka inym, ak bol nepohodlny a preto sa stalo, ze ten pes ostal bez pana.

To jak pes reagoval a proc knemu mohl jen ten jeden clovek prave vysledek neprimereneho tlaku ktery ten pes nezvladl -to jak vse resily po jeho odchodu uz jen dovrsilo úredchozi chyby.Tady selhal clovek ne pes.Tem pes jednal ze strachu nic vic,nic min.
Aby byl bezproblemovi musel bi bit k nemu jiny pristup a ne psa dohnat do obrane reakce.Pokud uz takovito priklad vzpominas bez patricneho komentare vse vyzni jako bys jej schvaloval..
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Ostnáč

Poslaťod unicorn » Str 14.05.2008 8:25

BinLadin píše:To jak pes reagoval a proc knemu mohl jen ten jeden clovek prave vysledek neprimereneho tlaku ktery ten pes nezvladl -to jak vse resily po jeho odchodu uz jen dovrsilo úredchozi chyby.Tady selhal clovek ne pes.Tem pes jednal ze strachu nic vic,nic min.

no ved podla mna vzdy to je o tom ze zlyha clovek, aspon som este nepocul o takom psovi, ktory by odplatil dobre zlym...
BinLadin píše:Aby byl bezproblemovi musel bi bit k nemu jiny pristup a ne psa dohnat do obrane reakce.Pokud uz takovito priklad vzpominas bez patricneho komentare vse vyzni jako bys jej schvaloval..

myslim, ze dodatocne sme si to vysvetlili, ze to neschvalujem, takze toto uz rozvadzat nebudem..
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Ostnáč

Poslaťod dog academy » Str 14.05.2008 13:44

V našej výcvikovej škole sa ostnáč nahradzuje jednoradovou sťahovaciou retiazkov ale mala som psov a aj mám kde by ich majiteľ / laik /inák nezvládol. Ak si niekto myslí , že je to zbytočné tak sa mýli. Takisto ako my ľudia sme rozlysní tak aj psi. Na niektorého stačí keď len človek zvýši hlas a na niektorého nestačí ani keby sme si obrazne hlasivky vykričali. Preto neháčme všetky plemená a všetkych psov do jedneho vreca / veď ani ľudia niesu rovnaký.
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Re: Ostnáč

Poslaťod BinLadin » Str 14.05.2008 13:51

dog academy píše:V našej výcvikovej škole sa ostnáč nahradzuje jednoradovou sťahovaciou retiazkov ale mala som psov a aj mám kde by ich majiteľ / laik /inák nezvládol. Ak si niekto myslí , že je to zbytočné tak sa mýli. Takisto ako my ľudia sme rozlysní tak aj psi. Na niektorého stačí keď len človek zvýši hlas a na niektorého nestačí ani keby sme si obrazne hlasivky vykričali. Preto neháčme všetky plemená a všetkych psov do jedneho vreca / veď ani ľudia niesu rovnaký.

Souhlasim,akorat je vekmi osidne tyto metodyky plosne zverejnovat-tyto pomucky nepatri do rukou laika a vzdy je moznost jak problem resit.Tohle je az posledni moznost a dokaze hodne pokazit nehledic ze pri nevhodne aplikaci ninimalne muze zpusobyt i zdravotni problemy...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Ostnáč

Poslaťod dog academy » Str 14.05.2008 13:56

Ale to som už pśala , že laikovi by som to nedoporučovala nakoľko by mohol ublížiť psovy a to predsa nikdo z nás nechce
dog academy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36

Re: Ostnáč

Poslaťod Amaguk » Str 14.05.2008 14:06

nemyslim, ze sa vsetci ti, ktori su proti ostnacu, mylia. skor som toho nazoru, ze na mylnych stanoviskach spocivaju ti, ktori jeho pouzivanie obhajuju, co i len v tzv. vynimocnych pripadoch (premna dost vagny pojem, a tiez by som rada niekedy dostala blizsiu specifikaciu toho tvojho vagneho popisu, ze majitel by ich inak nezvladol)
Naopak, som rada, ze sa uz aj u nas zacinaju presadzovat ine metody, postup a hlavne POHLADY na psov a ich vycvik, kde ostnac nema svoje miesto.
u nas na cvicaku ludi, ktori pridu s ostnacom zenu prec svinskym krokom a ja osobne by som na cvicak, kde je povoleny ostnac nesla nikdy. lebo to naznacuje vela o pristupe a vztahu ku zvieratam a k ponimaniu vycviku. neverim a nikto ma zatial nepresvedcil, ze ostnac je uzitocna vycvikova pomocka ci hoci len na tzv. problemovych psov. moja skusenost mi vravi, ze problemovi su v takom pripade ich majitelia a to nijaky ostnac nenahradi.

prepac, ale uz aj toto
Na niektorého stačí keď len človek zvýši hlas a na niektorého nestačí ani keby sme si obrazne hlasivky vykričali.
sa mi zda dost zvlastne. Hadam su aj ine metody, nez nasadzovat na psa so selektivnou hluchotou ostnac :otaznik:
ja sama mam doma takehoto ignoranta a mozem ti povedat, ze by mi to v zlom sne nenapadlo nasadit mu preto ostnac, tak isto ako by mi nenapadlo si na neho vykriciavat hlasivky.
Ten pes predsa nie hluchy - a uz vobec nie je blby :no: :no: :no:
Naposledy upravil Amaguk dňa Str 14.05.2008 14:14, celkovo upravené 1
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Ostnáč

Poslaťod Amaguk » Str 14.05.2008 14:12

dog academy píše:Ale to som už pśala , že laikovi by som to nedoporučovala nakoľko by mohol ublížiť psovy a to predsa nikdo z nás nechce


co myslis, v ramci citatelov tohoto fora, aky je pomer profesionalov (ktori to s ostnacom vedia) voci laikom???
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Str 14.05.2008 14:41

dog academy píše:V našej výcvikovej škole sa ostnáč nahradzuje jednoradovou sťahovaciou retiazkov ale mala som psov a aj mám kde by ich majiteľ / laik /inák nezvládol. Ak si niekto myslí , že je to zbytočné tak sa mýli. Takisto ako my ľudia sme rozlysní tak aj psi. Na niektorého stačí keď len človek zvýši hlas a na niektorého nestačí ani keby sme si obrazne hlasivky vykričali. Preto neháčme všetky plemená a všetkych psov do jedneho vreca / veď ani ľudia niesu rovnaký.


Určitě je každý pes jiný. Rozdíl v našich názorech vidím v tom, že ty obhajuješ názor, že je na psa nutné řvát a když to nefunguje, použít jiný donucovací nebo trestací prostředek. Já naopak tvrdím, že pokud psovi rozumím a chci ho motivovat k tomu, aby se mnou spolupracovat chtěl a ne musel, tyto prostředky volit nebudu, protože je při motivaci psa a práci s ním považuju za kontraproduktivní. Vymyslím prostě metodu, abych je nepotřebovala. Nebudu se i v případné konfrontaci se psem prosazovat pomůckami tohoto typu. Připadalo by mi to jako naprostá degradace mojí osoby jako psovoda.
Za tu dobu, co chodím pomáhat do mikroazylu, jsem viděla několik opravdu problémových psů od devadesátikilového skutečně dominantního kavkazáka po vzteklého rozmazleného šibáka přes smečku totálních deprivantů. Ani na jednoho z nich nebylo nikdy nutné nasazovat ani stahovák. O ostnáči nemluvě.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod Ulfheiðr » Str 14.05.2008 16:39

Myslím, že to tu zase skĺzne do tej roviny, že sa rozdelia dva tábory, ako kedysi tu prezentovala Lucia (mimochodom návštevníčka cvičáku Dog academy) a zase to dôjde do tej roviny, že s ostnáčom, elektrikou atď to ide všetko rýchlejšie a keby niekto nepoužíval ostnáč, kto má vrcholový zámysel, tak sa nedostane ani na pol skúšky bez toho.
Mám ten dojem,že táto téma je na rovnakom princípe ako kupírovanie.
Inak zdielam s Hankou.
A taktiež som mala psa, čo ma nie ťahal, ale vláčil po ulici a napádal všetky psi, čo mu prišli pod nos. Mávala som rozbyté kolená, lebo keď potiahol, letela som na zem a všetci sa nám vyhýbali, lebo sa nás báli. Dalo sa to zvládnuť aj bez ostnáča a to som laik.
Ešte by ma zaujímalo, či nasadzujete ostnáč aj na psa, ktorého majiteľ nezvláda preto, lebo pes jedná v strachu a panike. Či sa na cvičákoch zaoberá aj týmta, či sa tam rozlišuje, prečo pes likviduje. To ne ako rýpanie, len ma to zaujíma. Ako laika, ktorý by doniesol na cvičák nezvládnutého psa s tým, že neviem, prečo tak jedná, či sa tam diagnostikuje a napráva aj toto.

...no jo, dúfam, že mi bolo aspoň trošku rozumieť. :no:
Naposledy upravil Ulfheiðr dňa Str 14.05.2008 17:21, celkovo upravené 2
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ostnáč

Poslaťod rea » Str 14.05.2008 21:01

Ak majú ľudia informácie a aj tak sú rozdelení na dva tábory, býva to väčšinou už len otázka priorít, toho, čo chcú so psom dosiahnuť a toho, čo sú ochotní tomu obetovať, nakoľko sú schopní a ochotní pracovať sami na sebe atď atď. Bohužiaľ, za posledné dni som sa znovu presvedčila, že niektoré metódy a omyly sú zakorenené tak hlboko a považujú sa za tak samozrejmé, že tie tábory budú existovať stále. Ako vidím, vyrastajú totiž nové generácie s tými zakorenenými názormi, ktoré už by mali byť považované za odborníkov, lebo na to budú mať pečiatku, je mi to úprimne ľúto. Podľa mojich priorít radšej ostanem divná a bez tej pečiatky.


Unicorn požiadala som ťa o príklad zničeného psa, to máš pravdu, ale o príklad psa, na ktorého ten ostnáč teda podľa teba schvaľuješ: toto sú tvoje slová ...ak si niekto zdeformuje psa, tak potom uz niekedy niet inej pomoci, ale ako vravis vo vseobecnosti by to malo fungovat bez toho..(dávam to ako celú vetu, aby to nebola manipulácia a vytrhávanie z kontextu). Odpovedala som tak, ako som odpovedala, na základe toho, že práve v tomto prípade podľa mňa nie je na mieste ten ostnáč použiť, takže tento príklad neberiem. Ak ty áno, mám smolu, nepochopil si to o čo tu pár ľuďom išlo.Nechcela som ťa uraziť, nemám o to záujem u ľudí, u ktorých vidím, že si robia názor. To znamená, že rozmýšľajú a to treba.

Podobný trend je aj okolo koní, v školách sa učí niečo iné, ako je prirodzená komunikácia, sú v tom prvky skôr hromadného účelového chovu pre výkon a aj tam vznikajú dva tábory. Tí klasickí a tí divní... Z verejnosti a laikov si každý môže vybrať,ktorým smerom pôjde. Jedni z druhých si robia srandu a ohovárajú sa, sú zo seba navzájom znechutení a je tam večný boj. Koníčkari poznajú... Ja si myslím, že názory sa dajú vymeniť aj bez urážania. Poznám ľudí, ktorí od klasiky prešli k tej prirodzenej komunikácii, aj po rokoch, ale nepoznám ľudí, ktorí prešli naopak. Mne je jasné prečo, v klasike som kedysi začínala. Aj keď bohužiaľ, oba tábory majú aj zástancov, ktorí tomu, za čo bojujú, robia skôr hanbu. No, skráta je si z čoho vybrať...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Ostnáč

Poslaťod Ulfheiðr » Str 14.05.2008 21:19

No, ja len doplním, že sa mi zaseklo fórum, keď som opravovala a doplňovala svoj príspevok.
Chcela som povedať zhruba to čo Rea, teda že tie tábory tu proste sú a chcela som povedať aj to, že by som bola nešťastná, keby sa to zvrhlo zase na to ohováranie a hádku. Je tu dosť relevantných info pre niekoho, kto hľadá názor ( s môjho pohľadu je tu lepšie vysvetlený prístup tých "divných", lebo klasici tu zatiaľ nemajú iný argument ako preto, lebo,.. lebo to sa tak robí a učí už dlhé roky..).

A čo som ešte chcela. Môj vlastný pes pred rokom ma vláčil po ulici tak, že keď sa rozhodol tak som letela na zem a napádal bez rozmyslu každého psa. Momentálne chodí takmer stále na voľno, so psami si to vie väčšinou vydebatovať, odkomunikovať (problém sú skôr majitelia psov, ako samotný psi, máme tu len 4 psov s ktorými je a-priori problém a neviem ho s nimi dať do pohody. Ale možno čas ukáže. To som naprostý laik a ostnatý remeň som na to naozaj nepotrebovala.
Takže touto cestou by ma zaujímalo, v akých prípadoch nasadzujete v DA tento obojok a či a nakoľko sa venujete "diagnostike" problémového správania, či sa rozlišuje likvidátor so strachu, alebo rozmaznaný pes, ktorý skáče človeku po hlave, atď. Ďakujem.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ostnáč

Poslaťod unicorn » Str 14.05.2008 22:07

Rea ty o jednom ja o druhom. ty o prevychove psa ja o fungovani s nim.
ked som pisal, ze v takom pripade ak je pes zdeformovany niet inej pomoci, nemal som namysli pomoc tomu psovi (ze mu to pomoze zmenit sa), ak by to tak bolo sam by som si protirecil vo vsetkych dalsich prispevkoch. mozno som neodpovedal na tvoju otazku, tym padom je to moja chyba a ospravedlnujem sa ti.

v poriadku, mozno som dal zly priklad, co sa tyka prevychovy, ale na to v tvojom pripade neexistuje ziadny priklad, ale taktiez keby si pozorne citala, zistila by si, ze ja som sa na vec nepozeral z hladiska prevychovy, ale z hladiska fungovania zo psom, ktory je agresivny a utoci na vsetko co sa k nemu priblizi. z hladiska prevychovy tuto metodu nezastavam. uz sa opakujem niekolkykrat.

poviem to takto polopatisticky. predstavme si, ze byvam na dedine. moj chory sused spravil zo svojho psa hovado, ktore je agresivne a utoci na vsetko co sa pohne. ja mam male deti a som velmi rad, ze ma toho psa na ostnaci, lebo sa citim bezpecnejsie. pochopila si aspon trosku o co mi celu dobu ide? viem, ze sused je zly, ze to co spravil zo psa je zle, ze to ze nic nerobi pre jeho napravu je zle. ale pokladam za dobre, ze mu dal ostnac,aby chranil okolie. chapes uz? asi nie. zasa mi zacnes rozpravat, ze sa to da riesit inac, ze ten ostnac mozno ani nepomoze k tomu, aby sa nic nestalo a uz vobec nezmeni psa k lepsiemu. ja viem da sa. ale skus sa vmestit do koze toho laika suseda, co ma male deti. on nerozmysla ako vycvikar... mne je jasne ze tomu susedovi, ani nepatri do ruk zive zviera atd. to mi tu nemusite vykladat. to sa stazujte u tych ludi, co to tak robia.
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Ostnáč

Poslaťod Hanka 1 » Str 14.05.2008 22:26

Unicorn,
tohle je ale jen o tom tvém pocitu, který nemá rozumný základ. Je to opravdu jen iluze. Protože ten pes, když by chtěl vyletět, tak to udělá. A tím ostnáčem se to zesílí, protože ten pes ještě přijme tu bolest a tu agresivitu toho ostnáče.
Před dvěma lety jsem se velmi pobavila. Na jedné psí akci byl chlap, který měl na svém psovi ostnáč a vykládal lidem, že se nemusí bát ho použít, že pes má jinde práh bolesti než člověk... . Našel i pár posluchačů, než byl pořadatelem akce zastaven a skoro vyhozen. Po nějaké době jeho pes vyletěl po jiném psovi, ostnáč neostnáč a došlo ke rvačce. Tenhle chlap se pokoušel svého psa odtáhnout. Při tom si probodl dlaň o jeden osten. Málem se tam složil, žádal si ošetření, musel si sednout..... a hodně mu vadilo, když jsme se mu vysmáli a divili se, že nemá jinde práh bolesti, že aspoň poznal, co svému ČSV dělá denně.

Každému, kdo tvrdí, že ostáč je jistící prostředek nebo výcviková pomůcka, bez které nemůže na zkoušky, bych to nasadila na ruku nebo nohu. Zkušenost nade vše.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ostnáč

Poslaťod rea » Str 14.05.2008 22:40

Unicorn áno, predstav si, konečne som pochopila... Chápala som aj predtým, ako to myslíš, jednoducho nájsť jednoduché a okamžité riešenie z dôvodu obyčajného rodiča detí, o ktoré sa bojí kvôli susedovmu psovi. Takéto a podobné debaty mám totiž na dennom poriadku a tie argumenty, aké používaš, alebo podobné, používajú ľudia hojne. A znova ma označ za nechápavú, poviem ti, že ostnáč nie je správne riešenie ani v tomto prípade. Ak ide o bezpečnosť, ešte by som pochopila náhubok, pevný obojok a vodítko, ak by si sa ty cítil bezpečnejšie, keby bol pes na ostnáči, tak ver tomu, že je to len klamlivý psychologický efekt. Stav psa sa bude zhoršovať a ak nie je sused schopný ho viesť, bála by som sa ďalšej možnej nehody a bojovala by som za to, aby sused situáciu so psom vyriešil, ak by mi išlo o bezpečnosť mojich detí.
Myslím, že nejde o dobré riešenie, aj keď nejde o otázku prevýchovy. Takže znova, aj keď s ohľadom na pochopenie problematiky suseda s agresívnym psom, opakujem, že mňa si nepresvedčil, ale o to tu nejde. Ja poznám jeden jediný dôvod, kedy ostnáč so zaťatými zubami uznám a muselo by byť splnených veľmi veľa podmienok, aby som sa vyjadrila, že ok a aj tak by som si myslela, že sa to dá inak, len jednoducho sa nechce. Ten dôvod sem nenapíšem, lebo sa čím ďalej tým viac presviedčam, že sem nepatrí. Nejde mi o boj s tebou, ide mi o to, aby ľudia začali rozmýšľať a nerobili automaticky niečo len preto, lebo sa to robí, alebo im to niekto poradil.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Ostnáč

Poslaťod raky » Štv 15.05.2008 0:27

Nedá mi nenapísať názor...
Poznám človeka, ktorý vycvičil x psov na skúšky a aj na profesionálnu prácu... Jeho a aj môj názor je, ostnáč v žiadnom prípade, vždy existuje kopu iných možností... Rea, súhlasím s Tebou a som rád, že som sa nemýlil v Tvojich názoroch. V prípade, ak by som nezvládol psa - skúsim 100 dalších možností a rád, ale verím, že by som nemusel použiť tento vynález, už len pre to, že mám psov rád... Ostnáč je len jednoducjšie riešenie, ktoré bolí, ktoré ničí prirodzený vzťah a kto ré ani nie je riešenie, ale len donútenie - bez najdôležitejšej vlastnosti nás aj našich psov a to chcieť!!! :ahoj:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky