Trestanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Trestanie

Poslaťod Barbira » Uto 28.06.2011 23:40

jasne, ja nehovorim ani o vycviku, ani o trestoch, ani o tom ako cvicim a komunukujem ja.. len som reagovala na nieco a moj popis bol rezultat z diskusie, nie navod na vycvik...
Barbira
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Trestanie

Poslaťod Hanka 1 » Str 29.06.2011 5:33

Barbira píše:Tak duskusia ide zas mimo... ja nehovorim o tom, ako psa trestat, alebo ci vobec psa trestat.. ide len o to, ze TREST je pre mna TO, co nastupuje po zle vykonanom cviku, alebo kusani, apod, nebudem tu rozspisovat. to co je pred je PODNET, nie trest. pes na podnet reaguje vykonanim cviku(SADNI! pes si sadne, prip. nepodmieneny podnet, po povele SADNI, zatlacenie na zadok, zdvihnutie lopticky, pamlsku, alebo ako to kto robi). toto su podnety, ktore nutia psa, aby si vytvoril reflex na povel SADNI! potom ako ho 100% ovlada, dam mu povel sadni(podnet) on si nesadne- skaredy pohlad, cuknutie, krik atd (trest)... a v tom je ten zasadny rozdiel. Cuknutie je raz podnet, raz trest... a to treba pri vycviku vnimat a rozlisovat, bez toho to ide dost tazko...


Cuknutí je podnět? K čemu? Za kousání a nesplněný povel škubání a křik? K čemu je to dobré, co se tím pes naučí?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Trestanie

Poslaťod raky » Str 29.06.2011 7:43

Hanka a ty psa necukneš??? :jazyk:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Trestanie

Poslaťod hruska » Str 29.06.2011 8:08

Raky, nejde o to, ze nik necuka, skor o to, ze necuka, ked si pes nesadne po povele. Vtedy ju proste v klude mechanicky posadim a je to. Ci zasa zle citam? :ach:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Trestanie

Poslaťod raky » Str 29.06.2011 13:59

hruska píše:Raky, nejde o to, ze nik necuka, skor o to, ze necuka, ked si pes nesadne po povele. Vtedy ju proste v klude mechanicky posadim a je to. Ci zasa zle citam? :ach:

Hruška - o cukaní viem svoje a aj o Hankinom... :no:
Wer - máš pravdu - ale odpovede sa asi nedočkám... :ua:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Trestanie

Poslaťod Hanka 1 » Str 29.06.2011 14:24

hruska píše:Raky, nejde o to, ze nik necuka, skor o to, ze necuka, ked si pes nesadne po povele. Vtedy ju proste v klude mechanicky posadim a je to. Ci zasa zle citam? :ach:


Jde o to, že cukání použité jako podnět bych určitě nepoužila. Vyškubání psa jako trest za to, že neudělal cvik - co ho tím naučím? Většinou to, podle toho, co vídám, chodí tak, že pes nesplní povel, psovod ho vyškube na obojku a povel zopakuje a ten povel doprovodí ještě dalším škubnutím. Za lepší postup považuju povel neopakovat, neškubat a jak píšeš, mechanicky si povel vynutit. Výsledek je splnění povelu, bez toho, abych musela se psem škubat. A celé to trvá kratší dobu než škubací postup s opakováním povelu.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod veronika.02 » Ned 01.07.2012 13:08

Dobrý deň. Mám 12 týždňové šteniatko cavaliera a chcem sa spýtať na Vaše názory pre trest vodnou pištoľou spojenou s "fuj". Na obyčajné "fuj" vôbec nereaguje, zvlášť keď je rozbláznená a jej pozornosť upúta iba ostrý zvuk, alebo zásah z vodnej pištole. Chceli by sme aby si povel "fuj" spojila s niečim nepríjemným a následne vodu vynechať.
Vopred ďakujem za Vaše názory. :smile:
veronika.02
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod meggie26 » Ned 01.07.2012 13:45

Nerozumiem prečo jej chceš znepríjemniť vodu? Čo spravíš potom v nadmerných teplách keď ju budeš potrebovať osviežiť? :nwm:
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod wer » Ned 01.07.2012 13:51

stena sa netresta. stena sa uci.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 01.07.2012 14:04

Trestať 12 týždňové šteňa to je už cez moje chápanie. Keby ste sa mu patrične venovali, hrali sa s ním, vychovávali ho, tak ho nikdy nemusíte trestať.

Offtopic: Mňa včera totálne dostalo, keď šla oproti nám pani so štendom staforda a div si krk nevykrútil len, aby sa oňuchal s našimi psami a pani namiesto, aby mu to dovololila, tak ho ťahala od nás s opakovaním slova fuj. Ak je už toto fuj, tak potom neviem.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod veronika.02 » Ned 01.07.2012 15:11

Ja jej nechcem nič znepríjemniť a preto sa pýtam, či to mám robiť alebo nie. Tak radšej sa opýtam skúsených či to mám vykonávať alebo nie, tak ĎAKUJEM za odpovede, že to robiť nemám, už to robiť nebudem..každý deň už asi mesiac čítam niečo o psoch, toto forum mam prelistované dosť a o tomto som nič nenašla a na internete sa o tomto treste píše, že je účinný a neškodný, tak sa pýtam aj tu či to tak naozaj je. Každý píše o rôznych trestoch niečo iné a chcem si to uceliť. A venujem sa jej celý deň, mám prázdniny a každý deň ju trénujem, učím ju nové veci, odpútavam jej pozornosť, socializujem ju na iných psov a aj zvieratá ( kvôli psovi sme kúpili trpasličieho králika, aby sa naučil žiť aj s iným druhom ). Vodnú pištol sme použili zatial len pri situácii, keď králik spal mimo klietky a ona sa po nom rozbehla a králik utekal preč, tak vtedy sme strekli a povedali fuj a radšej sa pýtam na to, či je to vhodné. Ale veď asi je zlé, keď sa chcem dozvedieť dobrú vec pre svojho psa.
Keď mi poviete, že je to blbosť, tak OK prestanem, nechcem svojmu šteniatko nijako ublížiť.
veronika.02
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod CraObs » Ned 01.07.2012 15:15

ono to blbosť je hlavne v súvislosti s 12 týždňovým šteňaťom..
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod meggie26 » Ned 01.07.2012 15:23

ono je to celkovo blbosť s ako koľvek starým psov by som povedala
Každý úspech, ktorý dosiahneme, nám vytvorí nepriateľov.
Ak chceme byť obľúbení, musíme byť priemerní. (Eddie Murphy)
meggie26
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2362
Bydlisko: Nitra

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod Cathie » Ned 01.07.2012 15:35

Veronika neber tie odpovede v zlom, tresty su bezne spominane v knizkach o vychove a vycviku psov a bohuzial aj bezne praktizovane ludmi. Ze ale nieco robi 1000 blaznov, z toho este nerobi dobru vec a kto sa o informacie zacne zaujimat a skusat ine postupy - tak zisti, ze tresty su nanic, specialne u steniatka.

Najlahsie je sa na to pozriet asi cez ludske babatka - ak zakricis na 2 mesacne dieta, bude z toho mat neprijemny zazitok, ale vobec nepochopi, co sa deje a preco sa to deje. Rovnake je to u steniatka - nerozumie, co sa deje, iba si zapamata neprijemnu skusenost a pokusi sa jej nabuduce vyhnut (casto ale nie takym sposobom, aky by sa ti pacil :lol: napriklad neprestane cikat doma - iba sa bude snazit to robit mimo ludi, trebars pod postelou, aby na nu nikto nemohol zakricat).
V akych pripadoch potrebujes pouzivat slovicko "fuj"? Zvycajne je ovela ucinnejsie a jednoduchsie pouzit u starsieho psa iny povel, aby clovek predisiel neziaducemu spravaniu (napriklad "ku mne") alebo u steniatka presmerovat jeho pozornost inam :smile: Povedz, s cim mas problem u steniatka, co robi take, ze sa ti to nepaci.. a ovela lahsie ti budeme vediet poradit, co s tym :no:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod Monika & Parsonky » Ned 01.07.2012 15:39

CraObs píše:ono to blbosť je hlavne v súvislosti s 12 týždňovým šteňaťom..


tak, tak, plne súhlasím :jop:

celkovo si vyhoď z hlavy, že štendo sa tresná, že sa trestá aj dospelý pes. mne aj keď sa stalo, že som nejako (už len capnutím po zadku) chcela usmerniť môjho psa, vždy som si potom uvedomila, že jemu to aj tak nič nepovie (nerozumejú tomu) a bolo to len preto, lebo som už nevedela kudy-kam. ja tresty beriem ako ľudské zlyhanie. pri staršej fenke som toho navystrájala a aj tak to nakoniec končilo mojim plačom, lebo tomu nerozumela a ja som mala výčitky. pri mladšej som sa tomu úplne vyhla, veľa som ju odmeňovala, hrala sa s ňou, venovala som sa jej. dokonca aj pubertu sme prežili bez jedinej jej chyby, tým mojim som sa však nevyhla. teraz stačí, aby som trochu zvýšila hlas a to stačí.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky