Trestanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod veronika.02 » Ned 01.07.2012 15:52

No napríklad s tým králikom to je tak, že šteniatko začne králika naháňať a skúšali sme odvádzať pozornosť hračkami ako som tiež čítala, že to je dobré ale to jednoducho nepomáha, ignoruje aj FUJ a uteká stále za ňou. A keď aj zastane na hračku, tak o sekundu zas naháňa králika, to je prvý príklad...Potom je taka situácia, že obedujeme a ona sa stále ťahá za jedlom, dnes som jej povedala 2x fuj a nič, tak som len chytila pištol (nestrekla!) a už to pochopila a išla si lahnúť a keď sme sa najedli my, tak potom dostala aj ona a bola spokojná. Ja jej naozaj nechcem nijako ubližovať a fyzicky trestať rukou alebo novinami alebo niečim iným. Hentá vodná pištol sa mi zdala vhodná preto, lebo jej to nijako neublíži a nachvíľku zaskočí a prestane so zlou činnosťou a potom tú pištoľ už vynecháme, lebo bude vedieť že "FUJ" stačí. Alebo ešte príklad s papučami, stále ich rozvláka a hryze. Máme síce šatník, kde si môžeme odložiť topánky, ale asi by mala vedieť, že to sa nemá - tak ako ju to odnaučiť?
veronika.02
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod wer » Ned 01.07.2012 16:37

taktiez to neber v zlom, ale totalne mi unika zmysel "kupy kralika kvoli psovi". za 1. kavalier nie je zrovna extra lovec, nemyslim, ze by v dospelosti mal problem so zverou. a keby aj mal mat, tak ti ani to zviera doma nepomoze, lebo pes velmi lahko rozlisuje "svoje" zviera a cudzie. za 2. snazite sa spajat dva uplne odlisne zivocisne druhy. pes je lovec, kralik je stvana zver. tzn. pre psa je prirodzene, ze prva hra, ktoru praktizuje, je hra na lov. no a pre kralika je prirodzene, ze uteka... zbytocne ste si to cele stazili.

za dalsie. najskor povies, ze jej slovo "fuj" chces spojit s niecim neprijemnym a potom povies, ze jej nic nechces zneprijemnovat... tebe sa paci, ked ma strach, ked beries pistol do ruk..? ja by som z toho teda radost rozhodne nemala..

chapem, ze ludia maju radi jednoduche rychle riesenia. ja napriklad nesuhlasim s monikou, ze tresty nie. tresty ano (a kludne aj vodnu pistol - v zmysle prekvapenie, vyrusenie v neziaducej cinnosti), ale treba vediet, kedy a ako trestat. ale stena nemas za co trestat v ziadnom pripade, lebo nic nevie. (mozes potrestat seba, ze ju to neucis...) a riesenie? zabran jej v tom mechanicky, proste jej to nedovol. tak, ako vravis - presmerovanim. ked to nefunguje, nechce sa hrat s tebou, tak ich proste oddel. nedovol jej ho nahanat, maj ju na voditku, uc ju spravnemu spravaniu pri kralikovi, hlavne ju netrestaj! rovnako plati aj pri topankach. je tak tazke ich schovat...? je to stena, chce sa hrat a najlepsie s niecim zakazanym, bezne nedostupnym. a tak isto aj zobranie pri stole. chces, aby isla na miesto? nauc ju to!
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod Bad » Ned 01.07.2012 16:50

wer píše:a riesenie? zabran jej v tom mechanicky, proste jej to nedovol. tak, ako vravis - presmerovanim

klidně k tomu mechanickému zabránění ten povel přidej (já mám hezky zvučné a stručné NE) - ve smyslu okamžitého ukončení činnosti (a to jakékoliv) a hned potom jí (mu?) řekni, co má dělat. Ten povel (můj NE) musíš učit tak jako každý ostatní - tedy mechanicky zastavíš, pochválíš, klidně odměníš a převedeš na jinou činnost.
Já sžívala štěně s tlupou koček.

wer píše:ja napriklad nesuhlasim s monikou, ze tresty nie. tresty ano (a kludne aj vodnu pistol - v zmysle prekvapenie, vyrusenie v neziaducej cinnosti), ale treba vediet, kedy a ako trestat

hlasuju pro

Cathie, nemůžeš přirovnávat 12ti týdenní štěně ke 2měs. dítěti, to je blbost. K ročnímu ano a roční dítě už je schopno rozlišit ano x ne.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod veronika.02 » Ned 01.07.2012 16:51

Ja to neberem v zlom, ja som rada keď mi tu všetci radíte. U rodičov, keď som ešte bývala u nich sme mali yorkshíra a je strašne rozmaznany ( samozrejme ze IBA našou vinou, nie jeho ) a preto teraz nechcem absolútne nič pokaziť. Nechcem mať rozmaznaného psa ako je on, že šteká na všetko živé, lebo sme ho neučili socializácie. S kavalierkou sa snažím stále chodiť von a vyhľadávať psov, nech sa s nimi oňucháva, lebo viem, že to je to najdôležitejšie čo sa dá v tomto veku robiť - socializovať. A s tým králikom som si myslela, že to bude lepšie, že proste bude naučená aj na iné zvieratá. Možno sme si to sťažili, neviem, ale prišlo mi to ako dobrý nápad a vychádzajú spolu väčšinou času dobre, jedine to naháňanie je tam niekedy.
A samozrejme že jej nechcem nič znepríjemňovať ale jediné čo mi ako-tak rozumné napadlo bola táto vodná pištolka, ktorá jej dá najavo, že to slovo FUJ aj niečo znamená. Ja to nechcem používať stále a nerobí mi radosť, keď sa zľakne niečoho. Ako som povedala, tú pištolku sme pouzili len pri tom králikovi, pri tom jedle som ju len skúsila chytiť do ruky. Väčšinou poviem jej meno inou intonáciou a ona poslúchne a tak to robím vždy, lenže keď naháňa králika, tak je rozbláznená a vtedy nepomáha ani FUJ ani hovoriť jej meno v "zlej intonácii". A aj to som napr. čítala že by sa nemalo povedať "FUJ + meno ", tak to ani nerobím. A Desenský používa ako prvé upozornenie meno, tak to tak robím a funguje to, ale iba keď nie je rozbláznená a práve na tieto situácie sme chceli použiť vodnú pištolku.
veronika.02
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod CanTry » Ned 08.07.2012 9:31

nedá sa takým situáciám predchádzať? napr. keď viem, že pri tom a tom bude chcieť urobiť toto a toto, proste prídem a dám ju na vodítko na ten čas, aby som bol pripravený jej v tom mechanicky zabrániť.

P.S. Bad ti dala krásny príklad s tým NE - okamžité prerušenie činnosti
Napriek všetkému, čo zviera je, stále nie je viac ako človek
CanTry
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod veronika.02 » Pon 09.07.2012 13:02

No veľmi sa tomu predchádzať nedá, lebo napr. ona sa hrá s loptičkou alebo si obhrýza veci na obhrýzanie ale zrazu keď zbadá zajaca, tak sa po ňom úplne vyrúti a dovtedy sa ani nestačím postaviť z gauča.
veronika.02
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 27

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod CanTry » Pon 09.07.2012 18:44

tak skus alternativne riesenie - prefektne ju naucit "NE!" a to najlepšie ako sa dá
Napriek všetkému, čo zviera je, stále nie je viac ako človek
CanTry
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod Bad » Uto 10.07.2012 5:36

veronika.02 píše:No veľmi sa tomu predchádzať nedá, lebo napr. ona sa hrá s loptičkou alebo si obhrýza veci na obhrýzanie ale zrazu keď zbadá zajaca, tak sa po ňom úplne vyrúti a dovtedy sa ani nestačím postaviť z gauča.

Veronika, tak se na to nemůžeš dívat! Ty musíš předpokládat a předvídat a případně i nějakou tu situaci sama zinscenovat, abys mohla včas zasáhnout. A ne sedět na gauči a čekat až bude pozdě. Musíš být v dosahu, pes má mít couračku, králíka nastražíš. Akci musíš provést dřív, než začne králíka honit. Je to výcvik a ne dovolená :ha:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Trestanie vodnou pištoľou

Poslaťod Veronika.Chuck » Uto 17.07.2012 20:39

Offtopic: Podla mna vobec nebol dobry napad kupit aj kralika len kvoli tomu aby si psik zvykol na ine zvierata. Predsa len je to stena chce sa hrat, ozuvat a kralik predsa nevie ze ide o hru a boji sa. Mali ste pockat kym bude stena aspon trosku starsie
25.6.2012 Navždy ostaneš v mojom srdci Obrázok

Kúpiť psa je jediný spôsob, ako za peniaze získať lásku.

Obrázok
Veronika.Chuck
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 115
Bydlisko: Martin/Záturčie

Re: Trestanie

Poslaťod Cathie » Pon 12.11.2012 1:02

Trosku obnovujem temu. Minule som pri uceni sa na skusku z pedagogickej psychologie konecne nasla krasne zdovodnenie toho, preco nepouzivam tresty v pravom slova zmysle. Aspon na nieco je skola dobra :lol:

Dva pojmy:
- trest
- logicky dosledok = u ludi to znamena, ze rodic zariadi, aby vysledok toho, co dieta robi, malo iba jeden mozny "zaver"

A rozdiely medzi nimi:
Trest = vyjadrenie autority a postoja / Logicky dosledok = realita, zakon akcia-reakcia bez emocii
Trest = nejasny vztah k zlemu spravaniu / Logicky dosledok = cinnost priamo sposobuje dosledok
Trest = viazany na minulost / LD = viazany na pritomnost
Trest = spojeny s hrozbou / LD = zalozeny na dobrej voli ("vysvetlim ti, ako veci funguju a sprav, ako myslis")
Trest = vyzaduje poslusnost / LD = dava moznost volby

Aj ked sa to malo tykat vychovy deti.. mne toto dokonale sedi na vychovu psov :angel:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Trestanie

Poslaťod johny5 » Pon 12.11.2012 10:08

Skus to prepisat do praktickej formy.Napis priklady z vlastnych skusenosti.Nie z pocutia ani hypotezy.PRAX.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Trestanie

Poslaťod Margita » Pon 12.11.2012 10:11

Cathie píše: ("vysvetlim ti, ako veci funguju a sprav, ako myslis")

:aaa: :aaa: toto nie :heh: to poznam
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Trestanie

Poslaťod Cathie » Pon 12.11.2012 11:34

Johny - preco? :nwm: A tym nechcem nahravat na to, ze preco je potrebne veci brat prakticky a nie teoreticky, pretoze ano, praca so psami (alebo aj detmi) je vzdy prax a nie teoria.. Ale nemam za potreby to vysvetlovat, ja to tu neponukam ako navod. Iba vravim, ze som to objavila pri uceni a davam to sem, keby to este aj niekomu dalsiemu sluzilo k tomu, ze sa nad vecami zamysli - ako to sluzilo mne. To je vsetko, nic tym netvrdim, nepresadzujem ani neobhajujem, iba sa mi to zdalo ako pekne teoreticke porovnanie, ktore podla mna funguje aj u psov. Ak s nim nesuhlasis, prave ty daj argumenty co a ako.
Inak nevidim ako potrebne tu nieco rozpisovat prakticky, kym to nikto nepotrebuje. Z mojej strany to bolo iba posunutie teoretickej info, ktoru som nasla :smile:

Margita píše:
Cathie píše: ("vysvetlim ti, ako veci funguju a sprav, ako myslis")

:aaa: :aaa: toto nie :heh: to poznam

Predpokladam, ze z tej terierovskej stranky - ja ti vysvetlim, ako to funguje a co je pre teba lepsie.. a ty spravis aj tak nieco uplne ine :heh:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Trestanie

Poslaťod Margita » Pon 12.11.2012 11:41

katka, z mojej stranky :lol: ked mi mama nieco povedala,mala som sice pocit ze sa mozem rozhodnut ako to spravim ,ale riesenie bolo len jedno :lol: a ked som to spravila po svojom bolo zle :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Trestanie

Poslaťod BinLadin » Pon 12.11.2012 12:07

Cathie píše:Trosku obnovujem temu. Minule som pri uceni sa na skusku z pedagogickej psychologie konecne nasla krasne zdovodnenie toho, preco nepouzivam tresty v pravom slova zmysle. Aspon na nieco je skola dobra :lol:

Dva pojmy:
- trest
- logicky dosledok = u ludi to znamena, ze rodic zariadi, aby vysledok toho, co dieta robi, malo iba jeden mozny "zaver"

A rozdiely medzi nimi:
Trest = vyjadrenie autority a postoja / Logicky dosledok = realita, zakon akcia-reakcia bez emocii
Trest = nejasny vztah k zlemu spravaniu / Logicky dosledok = cinnost priamo sposobuje dosledok
Trest = viazany na minulost / LD = viazany na pritomnost
Trest = spojeny s hrozbou / LD = zalozeny na dobrej voli ("vysvetlim ti, ako veci funguju a sprav, ako myslis")
Trest = vyzaduje poslusnost / LD = dava moznost volby

Aj ked sa to malo tykat vychovy deti.. mne toto dokonale sedi na vychovu psov :angel:

Jiste ze to sedi,jenze ten popis sedi na reakci psa at reagujes spravne nebo v necem ulitlas a pes pak reaguje spatne tj. nez zadouciho chovani na Tvuj podnet ktery mnel bit korekci.Ten popis ti i sedi na prubej kd\yz jsi pro psa necitelna....ono to tady nectou jen lide skuseni ale i zacinajici kteri treba tyhle souvyslosrti neznaji a nejsou si schopni tohle odvioodit..proto ten dotaz a reajce Johhnyho...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky