Výcvikové metódy - Hana Žertová

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Výcvikové metódy - Hana Žertová

Poslaťod Hanka 1 » Štv 28.04.2011 20:28

Něco pro odlehčení. Tohle stálo tazatelku nemalé peníze.
http://www.hanazertova.cz/uchylka-nebo-zarlivost/
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod lusy » Štv 28.04.2011 21:36

Offtopic: nie zertova nie. :aaa: osoba nic nevediaca o vychove psov. ale citala som nejake clanky na tej stranke, ale vyzera to tak, ze to ona urcite nepisala.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod Hanka 1 » Pia 29.04.2011 5:51

Tohle jsem dostala jako link od holky, co sháněla materiál na seminárku. Při čtení jsem se dost pobavila a nejlepší je ten konec.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod Silvuch » Pia 29.04.2011 7:06

Po nasedlání ji přivolejte a dejte jí hned do huby míček nebo jiný aportek (hadr s uzlem, klacík), o který má veliký zájem. Vezměte pár takových také s sebou do kapes. Při nasedání si ji hlídejte – „drž aportek“, popř. ji povelem posaďte. Jakmile vyjedete, snažte se komunikovat s fenkou tak, aby měla zájem držet aport v hubě. Kdyby ho pustila, hned ukažte druhý a hoďte jí ho. Chvalte – „hodná holka, drž aportek, poběž dopředu, to je ono…“ Udělejte pár velice krátkých vyjížděk, tak abyste ji mohla mít pod kontrolou. Na delší jeďte raději bez ní a nechte ji doma nebo uvázanou, jestli to pro ni není velké trauma. Postupujte opravdu pomaličku – neměla by se vůbec dostat koni za zadek. Postupně zkuste po nasedlání jen držet míček v ruce a udržovat fenku v napětí, podobně jako při učení chůze u nohy. Až na volném prostranství jí míček hodíte a dáte jí volno. Samozřejmě by to chtělo stále ji čas od času přivolávat a komunikovat, chválit. Ukažte, že pro Vás není koňský ocas vůbec důležitý. Vy přece máte něco mnohem zajímavějšího – aportky. A jste ochotna je Agátce půjčit, když se pěkně soustředí na Vás a ne na koňské ocasy.
Kdyby se takto nedařilo, dávejte Agátě ve stáji i na vyjížďky košík, ale takový, aby v něm mohla otevřít hubu – v látkovém by se Vám zadusila. Kdykoli ji ale při práci s koňmi budete moci kontrolovat, sundejte koš, hlídejte ji v odložení a za odměnu nabídněte aport. Stále to stavte tak, že pro Vás není podstatné, že se věší koni na ocas, ale jde Vám o to, aby splnila Váš povel (MÍSTO, ZŮSTAŇ, venku pak VOLNO, nebo DOPŘEDU apod.). Chvalte, radujte se, odměňujte. Napomínejte co nejméně a snažte se, aby to nebylo v souvislosti s ocasem, jen s nesplněným povelem – takže žádné fuj, nesmíš apod., ale rychlé NE ještě dřív než by se přiblížila k ocasu a hned MÍSTO!!!, event. DOPŘEDU, APORT!!
Budu moc ráda za zprávu, jak se daří s problémem bojovat.
Zdravím.
Hana Žertová


toto je koniec.. Co je tu take k pobaveniu? :nwm:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod raky » Pia 29.04.2011 7:10

Silvuch píše:
toto je koniec.. Co je tu take k pobaveniu? :nwm:

:hi: tiež neviem...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod Hanka 1 » Pia 29.04.2011 10:06

Dala jsem to sem jako anekdotu na odlehčení. S něčím od ní se občas souhlasit dá, třeba s tím, jak popisuje soužití s dítětem a chování rodičů vůči psovi. Ale moc rozumného jsem toho od ní nečetla. Mám teď půjčeno Od štěněte ke psů a kromě výše uvedeného z toho musí člověku vstávat vlasy.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod Lindchen » Pia 29.04.2011 10:53

Hanka 1 píše:Mám teď půjčeno Od štěněte ke psů a kromě výše uvedeného z toho musí člověku vstávat vlasy.

Offtopic: Čo je zlé na tej knihe? Mám ju doma tiež a nič som nepostrehla také, čo by nejako zvlášť rozčúlilo :ach: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod meridia » Pia 29.04.2011 11:10

OT mi samosebou nevadí.. :joint: popravdě řečeno můj názor je ,že ta čuba je rozmazlená a panička neschopná zakázat jí nežádoucí činnost.Dle mne je to napsáno dost nešikovně,ale dá se říct,že bych souhlasila s bodem a i b,ale trošku v jiném podání..odeslání psa na místo vidim jako obecně dobrou věc,stejně tak ,že si mou pozornost nebude vynucovat a já jí nepolezu někam kdykoli si zamane.I s tím navázáním pozornosti přes míček to neni úplně nesmysl,ani košík nevidím jako nesmysl,ale v celkovém kontextu, tak jak je to napsáno ,to asi jako rada těžko pomůže... :ua:
Nemůžu ti říct jak bych v tomhle případě postupovala já,nebot jsem si téměř jistá,že bych se do takové situace prostě nedostala,jelikož mám věci nastaveny jinak už od štěněte..můj pes nedělá věci,které si nepřeju(mluvím o výchově),jsem schopná mu dost rychle a razantně vysvětlit,že toto ne..
Nedělá ten člověk ze sebe v očích té čuby totálního blázna?

To je právě to,co já osobně asi moc neznám,můžu s čubou blbnout jak retardovaný jedinec,můžu kravit při výcviku když jí chci povzbudit nebo vyštengrovat(unese to v pohodě,není neurotik :haha: ),ale rozhodně nemá můj pes dojem,že jsem mu pro srandu když se jedná o funkční poslušnost a výchovu :jazyk:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Protištekajúci obojok

Poslaťod Hanka 1 » Pia 29.04.2011 11:43

"Hledat" čubu na místečku a nutit jí ve stáji ležet na místě, cpát jí do huby aport a nutit jí běhat s koněm cvalem v horku mi zrovna jako dobrá rada nepřipadá. Pokud to má vyřešit košíkem a úvazem, mohlo se celé "zvýšení hierarchické pozice" = udělání ze sebe totálního vola v očích toho psa (to plácání much na gauči je fakt naprostu unikátní postup), přeskočit, a napsat - dejte jí koš a uvažte jí. Přitom to celé jde vyřešit velmi jednoduše - přes poslušnost, případně přes stopovačku ze země a následnou poslušnost. Pár desítek let všichni naši psi kolem koní lítají a vždy se vyřešilo vše přes poslušnost a srozumitelnost, ať už to byli voříčci, husky, lovky, nebo současní psi. No, proti gustu.......
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvikové metody..

Poslaťod Silvuch » Pia 29.04.2011 12:15

Hanka, asi si nikdy nevidela ziadneho psa pri praci, toboz nie borderku pri paseni. Inak si to neviem vysvetlit.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výcvikové metody..

Poslaťod Bad » Pia 29.04.2011 12:33

Hanka 1 píše:cpát jí do huby aport

no nevím, majitelka píše, že pes je aportovací maniak a autor článku píše, ať ji dá do huby něco co má ráda (aport v nějaké formě), takže o nějaké násilné cpaní čehokoliv do huby se nejedná....normální náhrada něčeho sice fajn ale nežádoucího (ocasu) za něco fajn a legálního (aport).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Výcvikové metody..

Poslaťod Hanka 1 » Pia 29.04.2011 12:54

Představíš si, jak ten pes v létě bude běžet za koněm několik km s aportem v hubě? Výměna - OK, ale jak to vyřeší na vyjížďce? O cpaní aportu píše dr. Žertová, plné kapsy aportů, drž aportíček a podobně. Psi s námi chodí na vyjížďky spoustu let a neumím si představit, jak ten pes uběhne třeba 20 km s aportem v hubě. Proč tu čubu nenaučit, jak se má chovat, proč jí jen buzerovat a nikam nesměrovat? Posílat na místo, uvazovat a tak? Navíc je to bordera, která bude pást to, co uvidí, protože je prostě taková. Takže bych místo plácání novinama do kanape a zesměšňování se "hledáním" na místečku naučila čubu nějakou náhradní, dovolenou činnost. Umíš si přestavit borderu, jak za tebou chodí po bytě a v každé místosti musí ležet na místečku? To může možná nějaký polštářák, ale ne pes tohoto plemene. To povede jen k dalšímu stresu a "okusování si nehtů" z nervozity a nicnedělání.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvikové metody..

Poslaťod Silvuch » Pia 29.04.2011 13:15

Hanka, mám pocit, že tomu, čo píše vôbec nerozumieš.

Na jednej strane, prizvukujes, prečo ju "nikam nepresmeruje".. preco nema nahradnu dovolenu cinnost.. na druhej strane sa zhrozujes, ze jej cpe aport do huby.. :otaznik:

na jednej strane je chudak pes nevladny, musiaci bezat v lete s aportom (mimo ineho, som sa nikde nedocitala, aby ju borderka musela cely cas drzat v hube), a na druhej strane chudak, ked ma lezat, tak zas to schylujes k nervozite z nicnerobenia. Nerozumiem o co ti ide, ale asi ti Bariaka poziciam.. Len by som sa bala, ze mi ho vratis presne takeho, akeho vyssie opisujes..


a je rozdiel vidiet hotovu naucenu bordekru pri praci a mladeho výrastka pri treningu.. Porovnavas neporovnatelne. :pac:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6331
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výcvikové metody..

Poslaťod Hanka 1 » Pia 29.04.2011 15:08

Nerozumím tomu, proč paní doktorka radí tazatelce, aby ze sebe dělala šaška a jak souvisí uhájení si gauče s tím, aby bordera netahala koně za ocas. Tomu opravdu nerozumím. Jestli je podle tebe čtyřletá bordera puberťák, tak teda nevím. Přečti si tu "radu" ještě jednou, možná ti dojde, proč mi to nesedí.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvikové metody..

Poslaťod Cathie » Pia 29.04.2011 16:53

Hanka 1 píše:Představíš si, jak ten pes v létě bude běžet za koněm několik km s aportem v hubě? Výměna - OK, ale jak to vyřeší na vyjížďce? O cpaní aportu píše dr. Žertová, plné kapsy aportů, drž aportíček a podobně.


Ja napr ak by som chcela so svojou borderou ist na vychadzku na koni, aport do huby by bola jedna z prvych veci, co by som skusila. Ked ma nieco v papuli - je niecim zaujata a nema potrebu skakat v tesnej blizkosti okolo mna. Vtedy beha na par metrov, pri behani, nahanani, blbnuti si prebytocnu energiu vybije kusanim do aportu a je pokoj, nepotrebuje vymyslat. Ked trebars zaciname vonku cvicit nejake obiehanie, tocky atd.. kym sa "nedostane do tempa", tak je trochu nervna, nevie sa zmestit do koze a vtedy napr za behu a cvicenia obcas trha travu pomedzi cviky a takisto pri slalomoch mi obcas chmatne nohavice.

Mam pocit, ze potrebu "zapchavat" si papulu ma viacero border a v momente, ked v nej nieco maju, vsetko je OK. :nwm:

Dovolim si hodit na ilustraciu foto Wickynej Classy :haha: fotka je z DD seminaru v BA
Obrázok
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky