Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

Re: Kliker

Str 03.04.2019 7:28

Weron, ty chces ucit triky? Ci aku mas metu?

Str 03.04.2019 7:32

:yes:

Str 03.04.2019 7:37

Osobne uplne nie, tak cez fb spravy, a je v nasej challenge trikovej a s mladym psom su v prvej 4ke tych, co vsetko naucia :aplause: velmi mila baba a Loki je pan pes. Niekde od BB / ZV su.
Inak triky su super, neviem si vynachvalit to, ked pes rozmysla :aaa: vidis, ked urobime dalsie kolo challenge, mozes skusit :lol:

Str 03.04.2019 8:27

weron, nabíjanie klikeru rýchlo skĺzne do ponúkania správania a odklikávania tohto správania. Nedaj sa strhnúť. Pri nabíjaní ide vyslovene a výhradne o vytvorenie spojenia klik = odmena. Takže často meniť prostredie, polohy psa, tvoju polohu, aby pes nezačal hľadať nejaké súvislosti, jediným cieľom je spojiť zvuk a jedlo. Takže klikaj keď sa nepozerá, robí si svoje, cielene takto.

S tým free shapingom by som začínala opatrne. Aj keď chceš triky, bude to primárne rodinný pes pri deckách a celej domácnosti. "Trikovým" psom bude možno 1% zo dňa. :lol: Na to pri cvičení mysli.
Popri základoch trikov už v inej lekcii kľudové cviky a hlavne miesto a pokojné oddychovanie. Najskôr uč nulovú pozíciu, tá musí byť veľmi silne odmeňovaná a tip top. Neexistuje, že bude vyskakovať, vrtieť sa alebo štekať. Podstatou nulovej pozície nie je len čakanie na prácu a info, že je na ďalšiu prácu pripravená, ale aj informácia pre teba, že nepochopila tvoju požiadavku, t.j. pes nepochopil úlohu/nevie ju vykonať, sa vráti do nulovej pozície a čaká, aby si sa TY opravila a prispôsobila požiadavku jej možnostiam. Nemá teda z frustrácie alebo vzrušenia štekať, pobiehať a už vôbec nie ponúkať nejaké nezmysly.
Zaveď si "no" signál, je to vlastne negatívny kliker, kedy označíš správanie, ktoré si NEchcela a NEbude odmena. Nebude potom lúdiť klik a nebude nas*atá. Nie je to trestajúce slovo, len informuje.

K tomu štekaniu. No to je vždy katastrofa, keď pes šteká lebo už neprestane. :heh: Teda dá sa to asi odučiť, ale je to pôrod. Takže lepšie vôbec neakceptovať. Aj za cenu toho, že cvik robí, ale pridáva štek. Zo štekania sa rýchlo stane barlička a zvyk.

Str 03.04.2019 8:33

... tak teraz som sa v tom uplne stratila ... :prd: :ua:

Str 03.04.2019 8:58

Lindi ta nulova pozicia sa uci? Alebo to moze byt taka pozicia, ktoru zviera samo ponukne, ked proste nevie ako dalej alebo ma uz toho dost? Susta ukazoval jedno video s papagajom, kde ten papagaj sa posunul na dvierkach, co bolo jeho nulovou poziciou. Ucil ho vtedy tusim vojst do prepravky.

Str 03.04.2019 9:23

weron píše:... tak teraz som sa v tom uplne stratila ... :prd: :ua:

jsem si to myslela :heh:
ono to fakt není zase takova legrace, aby si clovek nesestrojil celozivotne prudiciho psa :lol:

Str 03.04.2019 9:24

MisheliQ píše:Susta ukazoval jedno video s papagajom,

je rozdil trenink divokého zvirete a psa, co s tebou sdili domacnost a bezny život.

Str 03.04.2019 9:40

Elis píše:
weron píše:... tak teraz som sa v tom uplne stratila ... :prd: :ua:

jsem si to myslela :heh:
ono to fakt není zase takova legrace, aby si clovek nesestrojil celozivotne prudiciho psa :lol:

okej takze co teraz ? este som nic nepokazila (dufam) kedze som este nic konkretne necvicila.
naklikana je. co dalej ? konkretny povel mam uz cvicit ?

Str 03.04.2019 10:30

Mishel, je rozdiel ne-psie zviera. Nulová pozícia môže byť u psa úplne v kľude čokoľvek, čo ho naučíš. To sedenie je najčastejšie, lebo to sa pes obvykle učí ako prvé a je to cvik, čo sa denne vyžaduje. Inak je na výber, nemalo by to byť niečo, čo ťa bude neskôr otravovať, v čom pes môže pritvrdiť - napr. nie štekot, buchanie človeka packou a pod.

weron, začni učiť prevádzkové veci, t.j. také, pomocou ktorých budeš manipulovať so psom, keď sa bude správať nevhodne počas voľna aj počas tréningu. Takže nulovú pozíciu, privolanie, odoslanie na miesto, výdrž v pozíciách, môže rozvíjať prinášanie. Pretože ak začneš psa hecovať na zábavné veci, nebudeš ho mať ako stopnúť. Bude ti poskakovať, štekať a robiť somariny a nemáš ho ako odoslať, odložiť, nechať niekde. Jasné, že je to šteňa, ale na tomto pracuj najskôr.

Str 03.04.2019 11:21

hm. nejake konkretne videa k tomu? mne sa to najlepsie "uci" ked to vidim ako to ma vyzerat

Str 03.04.2019 11:25

Elis píše:ono to fakt není zase takova legrace, aby si clovek nesestrojil celozivotne prudiciho psa :lol:

Na to by malo stacit psovi vzdy jasne oznacit freeshapingove okno snad :nwm:

Str 03.04.2019 11:36

elfinka píše: Na to by malo stacit psovi vzdy jasne oznacit freeshapingove okno snad :nwm:

ano -když to ale vis :no:
Offtopic: když jsem s tim zacinala, nemela jsem paru, ze oteviram pandorinu skrinku :lol:

Ned 07.04.2019 10:04

kellee píše:Offtopic: neporadite nejaky povel pre kazdu labku?

Offtopic: u nás bola biela = packa a hnedá = labka. a ešte bol highfive = biela vysoko do vzduchu.
ale asi sa budem musieť naučiť, ktorá strana je ľavá a ktorá pravá, teraz keď už mám psy, ktoré majú všetky laby biele :haha:

Ned 07.04.2019 10:26

Ľavá pac a pravá druhú :ha: a otočky do ľava toč a do prava naspäť
Originálne, ja viem
Odoslať odpoveď