Kliker

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Kliker

Poslaťod Hanka 1 » Štv 08.05.2008 18:14

Kliker mi připadá jako zbytečný mezistupeň mezi mnou a psem. Myslím si, že stejných výsledků se dá dosáhnout v pohodě i bez něj. Nezapomeň také, že až pejsek půjde do puberty, poslušnost se ti zhorší nejmíň a půlku. Jak pejsek reaguje venku a tam, kde jsou rušivé momenty?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Kliker

Poslaťod guccino » Štv 08.05.2008 18:58

Samozrejme o puberte viem a očakávam zmenu a von reaguje na poveli zatiaľ rovnako dobre.
Obrázok
guccino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 409
Bydlisko: Liptovský Hrádok

Re: Kliker

Poslaťod Hanka 1 » Pia 09.05.2008 7:08

guccino píše:Ja nikomu nevnucujem svoj názor, píšem len svoju pozitívnu skúsenosť s klikerom. Je na každom ako a čo považuje za najlepšiu metódu pri výcviku svojho psíka.
To najpodstatnejšie pre mňa je, že sa na to drobec teší a berie to ako hru :smile:. Podotýkam, že mám yorka a je to predovšetkým náš miláčik a nie aportujúci robot :ha:


To je dobře, že ho to baví. Opravdu mě zajímá přínos toho klikeru. Sledovala jsem několik lidí při jeho používání a připadalo mi, že je to takový jako mezistupeň mezi nimi a tím pejskem. Právě proto mi připadá, že můžu stejného dosáhnout i bez něj správně načasovanou pochvalou a motivací toho pejska. Neber to jako, že se s tebou chci hádat. Četla jsem o něm, viděla jsem dvě dámy ze psí školy, které učily ostatní pejskaře s ním zacházet, ale nepřesvědčilo mě to o tom, že bych ho měla zkusit nebo že bych ho potřebovala. Jde o to, jestli ta ukázka byla dobře nebo ne. Proto se ptám tebe, když s tím máš dobré zkušenosti.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Kliker

Poslaťod guccino » Pia 09.05.2008 7:28

No u mňa sa kliker osvedčil hlavne v tom, že drobec rýchlo pochopil KLIK = ODMENA a teda vie, že keď nepočuje klik to, čo spravil nieje "dobre". Teraz sa učíme stáť vo výstavnom postoji a kliker mi v tom veľmi pomáha. Samozrejme,že to nezužujem len na klik a odmena - vždy ho za to aj vychválim a on je v siedmom nebi.Nemám žiadne skúsenosti s výcvikom väčších plemien a uznávam, že to nieje ľahká práca. Ale ja som skôr zástancom láskavého prístupu, či už pri výcviku alebo výchove :smile:
Obrázok
guccino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 409
Bydlisko: Liptovský Hrádok

Re: Kliker

Poslaťod Kača » Pia 09.05.2008 8:01

gucci: ja som kliker používala, už som ho síce aj odbúrala, ale radím ti, výstavný postoj nacvičuj BEZ klikra... toto a ešte k nohe, ku mne zostaň, som cvičila normal... len také kusky ako popros, pohoda, labku, ahoj, - na to som mala kliker...
Lebo ani nevieš, či sa ti ten kliker potom podarí odburať, kým sa prihlásiš na vástavu, a si predstav, že tam v kruhu stojíš s ďalšími 10 yorkami, okrem toho, že to bude riadny trapas, keď budeš stále klikať a klikať, je to veliké rušenie pre ostatných psíkov (či už kliker poznajú alebo nie)
Ja len toľko
:ahoj:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: Kliker

Poslaťod guccino » Pia 09.05.2008 8:36

ani nevieš, či sa ti ten kliker potom podarí odburať, kým sa prihlásiš na vástavu, a si predstav, že tam v kruhu stojíš s ďalšími 10 yorkami, okrem toho, že to bude riadny trapas, keď budeš stále klikať a klikať, je to veliké rušenie pre ostatných psíkov (či už kliker poznajú alebo nie)


Tak na výstavu s klikrom - prepáč, ale to ma nenapadlo ani vo sne. Nie som padnutá na hlavu a nepôjdem tam trapošiť :ha:. Myslím, že na začiatok je to dobrý štart, kým drobec pochopí, čo od neho vlastne chcem a potom už to pôjde aj bez klikra.
Obrázok
guccino
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 409
Bydlisko: Liptovský Hrádok

Re: Kliker

Poslaťod Sunny » Pon 26.05.2008 16:10

lucik píše:a je nejaky rozdiel medzi klikermi, alebo je to jedno aky kupim?


Ak máš jedného psa, je to jedno. Ja mám 2, obidve cvičím na kliker a kúpila som taký, pri ktorom sa dá meniť ten zvuk "klik-klik". Psi to dokážu rozlíšiť a reagovať len na ten "svoj". Cena asi 60 Sk :smile:

A k výcviku - trénujem s ním relatívne krátko, asi pol roka, ale som maximálne spokojná. Stačí chytiť kliker do ruky a baby nažhavené, hurá, ide sa niečo robiť, budú maškrtky :heh: Nikdy sa mi nestalo, že by na cvičáku reagovali na iný kliker - a kliká ich tam už hodne.
Kliker nie je náhradou pochvaly alebo odmeny, len mi pomáha označiť presný moment, kedy pes spravil to, čo som chcela. Čo sa hlasom nie vždy dá, resp. som to hlasom nestíhala. A nemusím mať v rukách milión vecí - stačí kliker a maškrtku alebo hračku mať niekde po ruke vo vrecku. Pri dobre vykonanom cviku ide klik - pochvala - odmena. Psi vedia, že tú maškrtku na konci dostanú a v kľude si na ňu počkajú. Využívam pri bežnom výcviku, učení blbostí aj pri agility.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8296
Bydlisko: Morava

Re: Kliker

Poslaťod dzou » Štv 29.05.2008 21:11

Ahojky ja mam taký problém, že na začiatku sme sa učili s klikerom "sadni" havo pochopil celkom dobre, ale keď som na druhý deň chcela učiť iný povel vždy si sadal a nechápal čo robí zle keďže som neklikla, tak som čakala ako všade píšu či začne rozmýšľať a predvádzať sa ,ale jediné čo robil bolo že škriabal na kuch.linku a chcel sa dostať ku maškrtám :ua: tak neviem mala som cvičiť povel sadni dlhšie kým ho nevie na 100% pretože aj teraz keď mu poviem sadni bez toho aby som mala niečo dobré v ruke si nesadne :plac:a zase keď beriem do ruky kliker tak si v momente sadá, neviem ako ho mu mám proste vysvetliť že musí urobiť aj niečo iné ako len sadni. Peso ma 4mesiace ale iné "povely" ktoré som ho vlastne ani nejak neučila už vie ako pusti, na miesto , fuj, nekúš ..... tak neviem :otaznik:
dzou
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 36
Bydlisko: North Anston,UK

Re: Kliker

Poslaťod unicorn » Pia 30.05.2008 7:59

jaj, tak to ked ma 4 mesiace, to si z toho nerob az tak velmi tazku hlavu. (nemyslene v tom, aby si ho nechala tak, stale ho treba napravit do spravnej polohy, aby nemal v hlave chaos) ja ked som mojho ucil lahni, tak tiez stale sadal, potom pochopil co je lahni, tak stale len lahal a potom pochopil rozdiel a teraz sadne aj lahne. a ked chcel pamlsok tak skusal vsetky cviky co vedel, sadol, lahol, podaval labku, vsetko mozne a dobre sme sa na tom bavili.
co sa tyka suvislosti s tym klikrom, tak to ti neporadim, pretoze ho nepouzivam, proste vlacit so sebou dalsi nastroj, aj ked len taky maly nemam za potrebu, zvlast ked mne vadi, ked idem so psom uz len ked mam kluce a mobil po vreckach..
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Re: Kliker

Poslaťod Betka » Štv 14.08.2008 21:16

Ja som si dnes kúpila kliker, a v sobotu keď prídem domov začnem Orku naňho privykať :smile: . Podľa mňa je to skvelá vec, treba to skúsiť.

Klikrom sa nedá nič pokaziť len zlepšiť, tak prečo to neskúsiť? :smile:
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Kliker

Poslaťod Betka » Sob 16.08.2008 22:01

Dneska som prišla domov, a večer som skúsila na Orke ten kliker. Najskôr som tomu veľmi neverila, ale :oo: . Veľmi rýchlo pochopila klik-odmena, za pár piškót.

Povel mi vedela bez klikra urobiť len tak, že som jej rukou v ktorej som mala piškótu ukazovala, čo má robiť. Napr., dala som dole ruku, a až tak si ľahla. Kamarátka vravela, že niektoré psy tú také, že viac počúvajú pohybmi tela, ruky... Slovný povel ani tak nie. Niekedy by som ho ani nemusela vysloviť a pochopila by.

Zrazu som napr. povedala ľahni, nič som jej neukázala, piškóta vo vrecku. ĽAHLA! :oo: . A takto sme pokračovali ďalej a ďalej. Začala sa mi na povel točiť, vyskakovať. Všetko na povel, žiadne názorné ukážky. Skoro som onemela. Tak dlho som sa ju snažila naučiť na slovný povel, a takto kliker mi pomohol. Aj na prechádzke, ťahala, dala som si ju k nohe a klikla-ďalej pochvala, piškóta. Pochopila, vzorne išla celú prechádzku vedľa nohy. Aj agility prekážky mi robila len za kliker, žiadna piškóta, iba za odmenu.

Končím, jednoducho, fakt to treba skúsiť.
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Kliker

Poslaťod julieta » Ned 17.08.2008 0:12

Betka a ako si ju to ucila? dala si povel a za odmenu klikla?
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: Kliker

Poslaťod Rauke » Pon 18.08.2008 19:32

ja som raz v Kynologickej rewue citala clanok o tejto metode vycviku.ja sa teda vycviku nejako specialne nevenujem, ale o tejto metode dost pochybujem. funguje to vlastne na principe pokusov: zvoncek-zradlo-slintanie.
po niekolkych pokusoch je tam uz slintanie hned po zvonceku.teda po kliknuti pes vie ze spravil dobre...
ale ked sa potom kliker vynecha, tak jednoducho vymizne podnet a reakcia sa vytrati. ci sa ten kliker potom pouziva uz stale??
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Kliker

Poslaťod Betka » Uto 19.08.2008 13:30

julieta píše:Betka a ako si ju to ucila? dala si povel a za odmenu klikla?


Nie. Učila som ju to tak, že som klikla, a dala piškótu. Pri poveloch to robím tak, že poviem povel, kliknem, pochválim, a piškóta...
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Kliker

Poslaťod Betka » Uto 19.08.2008 13:33

Renique píše:ale ked sa potom kliker vynecha, tak jednoducho vymizne podnet a reakcia sa vytrati. ci sa ten kliker potom pouziva uz stale??


Ja kliker používam iba pri niektorých cvikoch, určite nie vždy.
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky