Zákazové povely

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: zakazove povely

Poslaťod vavrena » Pia 26.06.2009 23:59

zualka píše:Môžem používať jeden trvalý zákazový povel na: pes mi hryzie nábytok, pes mi papá papuče, pes beží za bicyklom, pes žerie zdochlinu, ...?
Nie, nemôžeš. Hryzie nábytok - posyp ho korením, postriekaj horkým sprejom. Papá papuče - schovaj ich.
Beží za bicyklom - nauč privolanie a chôdzu pri nohe
žerie zdochlinu - privolanie alebo pusť
zualka píše:Myslím tým, že mu budem hovoriť fuj(trvalý zákaz) a on pochopí, že je rozdiel vo vyskočení na sedačku a vyskočení na kmeň stromu?
Alebo psík nepozná rozdiel, ako je to pri nových a starých topánkach (ak niekto dáva psíkovi na papanie topánky) a budem mu hovoriť nesmieš(dočastný zákaz)tz.: doma není povolené skákať na predmety ale vonku smieš?

Jasné, že je, ale nie, ak dávaš povel, aby vyskočil.
Ak niekto dáva psíkovi na "papanie" topánky, koleduje si o problém.
Poslednému nerozumiem. Podľa mňa ani pes. Keď nechceš, aby skákal, tak ho posaď, odlož, zavri niekam...
zualka píše:Ja keď vidím, že by ho mohlo niečo dohnať k niečomu čo sa mi nepáči poviem fuj, poslúchne dostane odmenu. Ak nie a rozbehne sa, poviem fuj a škubne ho vodítko. Som naštvaná...vráti sa skoro vždy sám, ale keď nie tak si ho zavolám a keď poslúchne(na povel "ku mne"), tak príde pochvala.

A tvoj pes ako rozozná, že čo robí zle? Prečo ho miesto fujkania neprivoláš?
Ak som správne pochopila, pre tvojho psa by znamenalo alebo znamená "fuj" - skákanie, papanie topánok, rozbehnutie sa, ohrýzanie vecí, žranie zdochliny, prenasledovanie.... ešte niečo?
Neviem ako tvoj pes, ale ja by som sa z toho scvokla :no: . Predstav si, že bývaš s Číňankou. Vždy, keď začneš jesť, vojdeš do izby, usmeješ sa, zapneš telku, vyjdeš von z izby, Číňanka by povedala "Kňonsiahchuj!" a rozhadzovala by rukami. Otázka na teba: čo hovorí Číňanka a prečo?
Dúfam, že si pochopila túto analógiu a skús psíkovi radšej vysvetliť, čo má robiť.
vavrena
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: zakazove povely

Poslaťod zualka » Sob 27.06.2009 8:22

vavrena ja som si myslela, že FUJ je povel, ktorý zakazuje psovi spraviť činnosť na ktorú sa chystá
Ja keď vidím, že by ho mohlo niečo dohnať k niečomu čo sa mi nepáči poviem fuj, poslúchne dostane odmenu. Ak nie a rozbehne sa, poviem fuj a škubne ho vodítko. Som naštvaná...vráti sa skoro vždy sám, ale keď nie tak si ho zavolám a keď poslúchne(na povel "ku mne"), tak príde pochvala.

Zle som to ja napísala-uvediem príklad radšej: ide cyklista, pes si vpredu niečo vonia, pes ho zbadá poviem fuj a pes pokračuje v očuchávaní - pochválim, že dobre vykonal fuj. Keď už beží, a neposlúchne na prvé fuj, poviem fuj zastaví sa, kukne na mna a pokračuje vo svojej predošlej činnosti a ja pokračujem ďalej vo vychádzke-bez slova. Ak po zastavení ide ďalej, pomalšie za stopou cyklistu, poviem povel ku mne pes príde sadne si a ja ho pochválim.

zualka píše:Myslím tým, že mu budem hovoriť fuj(trvalý zákaz) a on pochopí, že je rozdiel vo vyskočení na sedačku a vyskočení na kmeň stromu?
Alebo psík nepozná rozdiel, ako je to pri nových a starých topánkach (ak niekto dáva psíkovi na papanie topánky) a budem mu hovoriť nesmieš(dočastný zákaz)tz.: doma není povolené skákať na predmety ale vonku smieš?


Jasné, že je, ale nie, ak dávaš povel, aby vyskočil.
Ak niekto dáva psíkovi na "papanie" topánky, koleduje si o problém.
Poslednému nerozumiem. Podľa mňa ani pes. Keď nechceš, aby skákal, tak ho posaď, odlož, zavri niekam...


Tak ja mu zakážem vyskakovať na predmety a pre psa to nebude matúce pretože ho naučím ďalší povel, ktorý mu dovolí vyskočiť?

Takto, ja som psíčkar začiatočník a našla som toto http://www.vycvikpsa.sk/index.php?action=vycvik
V poslednom bode f v základnom výcviku som našla fuj a nesmieš a pýtala som sa ľudí ako to používajú a vznikla mi dilema s nábytkom a predmetmi vonku (skákanie) (tie príklady, ktoré som uviedla v 1. príspevku sú z praxe druhých) a s tým, že oni tam iné zákazové povely, ktoré učia nemajú napísané-tak som vydedukovala, že iné nepoužívajú.

Pri tvorení otázok a príkladov (topánky vs fotelky a prekážky) som vychádzala z toho, že je dočasný zákaz a trvalý.
Naposledy upravil zualka dňa Sob 27.06.2009 8:48, celkovo upravené 1
Dôvera! Základný pilier vzťahu s mojím psom
http://agilitywhippets.weebly.com/news.html
zualka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Šaľa

Re: zakazove povely

Poslaťod Hanka 1 » Sob 27.06.2009 8:39

Zákazové povely nepoužívám, protože je lepší psa převést na dovolenou činnost. Hodně výcvikářů používá fuj a nesmíš, ale už psovi neřeknou, co není fuj a co smí. Výsledkem pak bývá pejsek ve stresu, který má potlačené projevy toho stresu právě tím, že nesmí..., ale není tam už to směrování do pohody.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: zakazove povely

Poslaťod zualka » Sob 27.06.2009 9:22

Hanka1
1.Keď mi psík obhrýzaval doma posteľ povedala som fuj dala som mu hračku ktorú prežúval a povedala som mu hodný, 2.keď sa chcel hrať s vysávačom-bavilo ho to, že som pri vysávaní tak rýchlo pohybovala vysávačom, povedala som fuj, dala som mu hračku a počas vysávania som sa s ním s to hračkou hrala a chválila ho-to je to presmerovanie alebo tam nemá byť vôbec povel fuj?
- Ale toto sú riešenia na blízko, aspoň mne sa zdá,
3. Ako by som to mala spraviť keď psík najde zdochlinu niekde daleko a chcem ho presmerovať(zatiaľ to robím tak, že psíkovi poviem fuj, vybierem špekáčik, pribehne, spapá ho a pochválim - s tým, že dúfam, že psík si to spojí=ukončím túto činnosť dostanem špekáčik)
4.Posledná otázočka: ako písala vavrena tak by som na neho pri rozbehnutí nemala kričať fuj ale dať povel k nohe a to isté platí aj pri mojom predvídaní, že psík pobeží za cyklistom, tak mu dám povel k nohe, vykoná ho a príde pochvala?-to je to presmerovanie?

Ak by si mohla prezradiť ako by si to riešila, napísala by si to sem? Prosím
Dôvera! Základný pilier vzťahu s mojím psom
http://agilitywhippets.weebly.com/news.html
zualka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Šaľa

Re: zakazove povely

Poslaťod Amaguk » Sob 27.06.2009 9:50

mne sa povel fuj, alebo aj "nie" osvedcil na stopnutie neziaducej cinnosti (napr. pozieranie fujtajblov) :yes:
myslim, ze ide o to, komu co viac vyhovuje a ako konkretny pes reaguje, hlavne mu to vsak treba vediet zrozumitelne vysvetlit, aby vedel co od neho chces.
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: zakazove povely

Poslaťod zualka » Sob 27.06.2009 10:42

Amaguk Dajme tomu, že chcem používať fuj-povel, ktorým budem zastavovať navždy nežiadúcu činnosť(keď ju uskutoční tak mu dám príslušný povel na ukončenie už uskutočnenej nežiadúcej činnosti činnosti, napr.: bude mi niečo žrať, poviem pusť(povel, ktorým mu hovorím aby niečo pustil na zem), rozbehne sa za cyklistom, poviem ku mne, alebo poď sem(povel na usmernenie psa aby šiel tam kam mi ukazuje ruka)...)

Vedela by si sa mi vyjadriť, keď používaš takto tie povely(myslím na zastavenie činnosti, názov je individuálny)na toto:
1.ak nechcem aby mi skákal na nábytok, ale na prekážky môže tak mu asi nebudem hovoriť fuj-ako trvalý zákaz lebo ja chcem týmto povelom aby ukončil svoju činnosť-tj: skákanie a kebyže je to dokonalo učenlivý pes tak by sa naučil, že skákať už nesmie na predmety=ani na prekážky .
2.alebo vie, že je to rozdiel a bude rozlišovať skákanie na nábytok a skákanie na predmety vonku=že není skákanie ako skákanie(skákanie na prekážky=skákanie z dôvodu hry, som voľný a vonku. skákanie na nábytok=skákanie z dôvodu pohodlia, je tam jedlo, nemôžem sa dostať k mačke=vlastne skákanie nie je tá pravá činnosť.(lenže potom by som mu asi zakázala odpočívať, jesť a spoznať sa s mačkou?) ).

Keď si to takto čítam tak sa prikláňam skôr k 1. bodu-lebo tam ide o tú činnosť a nie o to na čom to prevádza? Nie? alebo ako?
Dôvera! Základný pilier vzťahu s mojím psom
http://agilitywhippets.weebly.com/news.html
zualka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Šaľa

Re: zakazove povely

Poslaťod lucik » Sob 27.06.2009 11:42

co sa tyka toho skakania na nabytok a predmety - preco ho nenaucit vseobecne neskakat bez povolenia nikam, teda skocit len s povolenim = povelom?
ja mam psicu tak naucenu - doma nelezie na postel ani gauc/kreslo sama, no ked si ju zavolam k sebe POD HOP, tak sa s radostou uvelebi vedla mna.. dvakrat sa stalo, ze vyskocila na gauc sama - raz som to videla len na pokrcenom potahu, takze akekolvek usmernovanie bolo bezpredmetne, druhykrat som ju tam nacapala, zatvarila som sa nastvane, poslala ju dole, do pelechu, tam ju pomojkala po chvili a nikdy viac sa to uz nestalo.. vonku skace cez/na prekazky, predmety, lavicky na povel, sama tiez nie..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: zakazove povely

Poslaťod calwen » Sob 27.06.2009 11:50

Sranda ja som sa nad tym nikdy taktoo hlboko nezamyslala. Proste na nabytok ee, na sedacku ci postel moze aj bez povolenia, po vonku nech si chodi kade chce a na cvicaku nech ide kam ho poslem.
Nepouzivam nijaky konkretny povel ci uz na trvaly alebo docasny zakaz. Bud mu poviem, nie, fuj, nesmies, ee alebo cokolvek ine - on to chape...
A ked napriklad nemoze istna sedacku lebo je mokry, staci mu povedat raz a potom vyskoci az na povel a zas si tam chodi ako sa mu zachce...
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: zakazove povely

Poslaťod Amaguk » Sob 27.06.2009 11:59

u nas tiez asi tak nejako :yes:
peso vie co znamena fuj, nie, nesmies, ee, alebo nono :lol: - pouzivam podla potreby a podla toho, co mi prve nepadne, ked nechcem, aby nieco robil alebo niekam siel, trvalost alebo docasnost som nikdy neriesila - jedine na com som si davala naozaj zalezat bolo kategoricke nepozieranie odpadkov vonku zo zeme

zualka, myslim, ze si to sebe aj pesovi prilis komplikujes - dolezite je, aby si ty pre neho bola citatelna, a aby vedel, ze ked si nieco nezelas, tak to proste robit nebude...tazko davat nejake presne recepty cez internet, kedze ide predovsetkym o teba, o to, akym styom so psom komunikujes a ako on reaguje. Ci ta respektuje, ked mu nieco kazes robit - a to je o celom komplexe vasej komunikacie, nielen napr- o povele "fuj"

pes nie je blb ani robot, vie velmi dobre rozlisovat situacie aj predmety, ked mu doma nedovolis skakat na nabytok, tak tam skakat nebude, a so skakanim na prekazky to nema vobec nic spolocneho :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: zakazove povely

Poslaťod calwen » Sob 27.06.2009 12:04

Akurat teraz sa mi stala jedna sranda - ale to je vec co neriesim :no: - mlady lezal na maminej posteli a zul jej paplon, tak som ho zrusila. O chvilku sa otocim a zas zuje - ale uz nie paplon ale vankus :haha: Zase sprosty neni a obcas daco vymysli ale to k tomu patri :ha:
Jo a este pridam, ze moze zut svoju deku a kobercek
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: zakazove povely

Poslaťod Amaguk » Sob 27.06.2009 12:20

sprosti veru nie si, ti nase psiska :lol:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: zakazove povely

Poslaťod BinLadin » Ned 28.06.2009 14:38

calwen píše:Jo a este pridam, ze moze zut svoju deku a kobercek

Z jeho pohledu nedela prakticky nic zakazaneho...jsi pro psa neszrozumitelna.na jednu stranu pes tohle zvykat muze,ale tohle uz ne? Delas vtom psovi gulas.....
...vychazej z hednoduche logiky veci Ano- Ne ,ale ne aby veci byli pri vychove a vycviku nekde mezitim.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: zakazove povely

Poslaťod lucik » Ned 28.06.2009 15:32

Bin-Ladin, calwen to tu napisala zrejme prave ako ten priklad, ze pes to nema ako rozlisit a tak to dopadne.. ved napisala, ze to neriesi, tak myslim, ze s tym problem nema..

ja som doteraz tvrdila, ze mi psica nic nerozkusala, ale prave som si spomenula, ze do takeho maleho snurkoveho koberceka urobila dierku.. myslim, ze si to pomylila s jej snurkovym uzlikom, bolo to urobene presne z takych snurok :pac:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: zakazove povely

Poslaťod AlicaGGG » Ned 28.06.2009 16:15

ja mam zakazovy povel FUJ alebo NIE a pouzivam ich na vsetko tak ako tu ktosi pisal: FUJ je povel, ktorý zakazuje psovi spraviť činnosť na ktorú sa chystá
a nie ze nezrat zo zeme - FUJ...nestekat - NIE...netahat na voditku - NEVIEM CO...
proste ked nechcem aby nieco robila poviem FUJ alebo NIE a ona hned pochopi, ze ma prestat robit to co robi... :jop:
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: zakazove povely

Poslaťod BinLadin » Ned 28.06.2009 16:23

AlicaGGG píše:ja mam zakazovy povel FUJ alebo NIE a pouzivam ich na vsetko tak ako tu ktosi pisal: FUJ je povel, ktorý zakazuje psovi spraviť činnosť na ktorú sa chystá
a nie ze nezrat zo zeme - FUJ...nestekat - NIE...netahat na voditku - NEVIEM CO...
proste ked nechcem aby nieco robila poviem FUJ alebo NIE a ona hned pochopi, ze ma prestat robit to co robi... :jop:

:offtopic:
...tady je otazka jinde...proc psa tresta kdyz rozkouse me trycko,kdyz ma sve trycko,ne otom jak zastavit nezadouci cinost.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky