Zákazové povely

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

ucenie povelu "fuj"

Poslaťod lucinka1234 » Uto 21.07.2009 7:28

Zdravim Vas. Chcela by som sa s Vami poradit, ci ucim mojho psika povel fuj spravne.
Niekde som sa docitala, tak to tak skusam aj ja, ze ked nieco hryzie, alebo robi nieco zle, poivem FUJ!! a ak prestane, odmenim ho.. lenze zacinam mat pocit, ci to niekedy nerobi naschval, ze naschval mi ide hryzt trebars ruku, aby som mu povedala fuj a aby dostal odmenu... je to len asi posledne 4 dni, tak ak je to nespravne, este sa to bude vediet oducit.. ale inak funguje to, len niekedy mam naozaj pocit, ze to robi naschval aby nieco dostal, co mu samozrejme nedam.. len teda neviem ako to on chape
Inak, ma 3 mesiace, je to krizenec civavy a spica :no: a je to moj prvy psik..
lucinka1234
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9

Prerušenie nežiadúcej činnosti psa

Poslaťod Hanka 1 » Str 21.10.2009 13:04

V kontextu tématu, ve kterém to bylo probíráno?

Bylo to probíráno v souvislosti s posledním dílem Polepšovny mazlíčků (ke shlédnutí z archivu na stránkách TV Nova, v kontextu toho píšu. Jedná se psa filouše brazilouše, majitelé absolutní začátečníci, kteří si neuvědomovali, co je to odpovědnost za takového psa, pes absolutně nedotčený výchovou). Na psa bylo doporučeno používání sprejového obojku, kterým se měla nejenom přerušit nežádoucí činnost, ale měla se upoutat pozornost na pána, který se ho potom pokoušel přivolat. Paníčci najednou zjistili, že mačkají ovladač, ale ono to nefunguje. Jiný podnět byl prostě silnější, efekt použití obojku nulový.
Obojek může sloužit k přerušení nežádoucí činnosti, ale nevysvětlí psovi, co má dělat, tedy že má přijít na přivolání, například. Je to donucovací prostředek, trest. Majitelům byl prezentován jako pomůcka, která jejich psa donutí k tomu, aby je poslouchal, neštěkal na psy za polotem atd. Nefungovalo to.
Pokud by ten stejný pes byl jištěný stopovačkou, když neměl přivolání, údajně napadal psy a lidi, neměl co být puštěný na volno, bylo by možné mu vysvětlit přivolání, bylo by možné ho korigovat stopovačkou. Hození obojku by řešilo přerušení nežádoucí činnosti s tím, že povelem a stopovačkou by byl pes naveden na to, co je žádoucí jednání. Obojkem bych nikdy neřešila psovo řvaní u plotu, hozením obojku bych se nesnažila, aby se na mě podíval a nesnažila se ho následně přilákat k sobě, jak bylo doporučováno těm majitelům.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod meridia » Str 21.10.2009 13:05

Dovolím si zopakovat svou otázku na hanku 1:
vysvětli ,prosím rozdíl mezi použitím sprejového vodního obojku a hozením řetízáku na psa při přerušování nežádoucí činnosti.Vzhledem k tomu,že sprej. obojek odsuzuješ,ale řetízák používáš,jistě jsi schopna toto obhájit.

hanka1
samosebou tak jak byl obojek použit v pořadu neměl moc šancí fungovat :no: ,ale o tom debata zde není!Takže když
Hození obojku by řešilo přerušení nežádoucí činnosti s tím, že povelem a stopovačkou by byl pes naveden na to, co je žádoucí jednání.

platí tedy,že pokud by byl pes přerušen v činnosti sprejovým obojkem a byl taktéž na stopce,je situace totožná s tím co píšeš výše?
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Hanka 1 » Str 21.10.2009 13:26

meridia píše:hanka1
samosebou tak jak byl obojek použit v pořadu neměl moc šancí fungovat :no: ,ale o tom debata zde není!Takže když
Hození obojku by řešilo přerušení nežádoucí činnosti s tím, že povelem a stopovačkou by byl pes naveden na to, co je žádoucí jednání.

platí tedy,že pokud by byl pes přerušen v činnosti sprejovým obojkem a byl taktéž na stopce,je situace totožná s tím co píšeš výše?


Neplatí. Nebudu používat házení po psovi, který je na stopovačce, ne? Stejně jako nebudu používat obojek na psa na vodítku, jako to bylo v té polepšovně.
Pokud hodím, tak po psovi, který už má správné chování vysvětlené a také pochopené. Navíc, pokud hodíš obojkem nebo čímkoli, čím psa nezraníš, můžeš místem dopadu toho obojku psovi hodně říct - když například hodíš mezi psa a fujtajbl, pro který si jde, řekneš mu, že ho to není dobrý nápad. Pes navíc slyší let hozeného předmětu, obojku určitě velmi dobře, a dopadu se nelekne. Hozený předmět uchová tvůj pach, takže se v očích psa stává tvojí prodlouženou rukou. Obojek je rána z čistého nebe, pes může být lekavý. Může se stát a také se stává, že pes funguje pouze s maketou atd. Obojek je podle mého názoru nevýhodný.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod meridia » Str 21.10.2009 13:32

Hození obojku by řešilo přerušení nežádoucí činnosti s tím, že povelem a stopovačkou by byl pes naveden na to, co je žádoucí jednání.

Nebudu používat házení po psovi, který je na stopovačce, ne?

jak teda?
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Bad » Str 21.10.2009 16:08

Hanko, já přerušuji nežádoucí činnost svého psa razantním NE nebo FUJ (přičemž nejdůležitější je ta intonace) a funguje mi to velice dobře. Pes okamžitě přeruší činnost a já mu oznámím, co má dělat.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Hanka 1 » Str 21.10.2009 16:32

Bad píše:Hanko, já přerušuji nežádoucí činnost svého psa razantním NE nebo FUJ (přičemž nejdůležitější je ta intonace) a funguje mi to velice dobře. Pes okamžitě přeruší činnost a já mu oznámím, co má dělat.


Já tyhle povely nepoužívám, říkám psovi, co má dělat. Když mám stopku, řeším to stopkou, když ne, řeším to povelem, který říká, co pes dělat má. Pokud povel dávat nechci, můžu něčím zrovna hodit.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Amaguk » Str 21.10.2009 16:45

Bad píše:Hanko, já přerušuji nežádoucí činnost svého psa razantním NE nebo FUJ (přičemž nejdůležitější je ta intonace) a funguje mi to velice dobře. Pes okamžitě přeruší činnost a já mu oznámím, co má dělat.

to iste aj u nas :yes:
aj ked samozrejme zavisi od okolnosti, su situacie, ked nepomoze ani hadzanie, jedine metoda tzv. rucne-strucne a to konkretne tu tolkokrak spominana stopovacka
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Gerda » Str 21.10.2009 16:56

Hanka 1 píše:Nevím, co to má společného, s přerušením nežádoucí činnosti psa.

Ten obojek? No, někdo ho může použít na přerušení nežádoucího chování psa....
Gerda
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod raky » Str 21.10.2009 17:18

Amaguk píše:
Bad píše:Hanko, já přerušuji nežádoucí činnost svého psa razantním NE nebo FUJ (přičemž nejdůležitější je ta intonace) a funguje mi to velice dobře. Pes okamžitě přeruší činnost a já mu oznámím, co má dělat.

to iste aj u nas :yes:
aj ked samozrejme zavisi od okolnosti, su situacie, ked nepomoze ani hadzanie, jedine metoda tzv. rucne-strucne a to konkretne tu tolkokrak spominana stopovacka

Tiež sa pridávam - len u nás je nesmieš - pripadalo mi to bližšie k ,,nesmíš,, - od chovateľky... Samozrejme ju nenechám stáť ako puk na vhadzovaní, ale dám další povel... Časom ,,NESMIEŚ,, bude fungovať 100%....
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Bad » Str 21.10.2009 17:52

Raky, nesmíš používám taky, ale jako varování před neuváženým činem, který Bady právě hodlá vykonat. Intonace je zcela odlišná. Ne a fuj používám k okamžitému zastavení čehokoliv a doslova to štěknu - zkus štěknout ne a nesmíš, uvidíš, že v tom je rozdíl. V takové situaci (vážné) nepoužívám běžný povel (sedni, lehni atd.), protože ty mají svou povelovou intonaci a nebudou fungovat tak naléhavě (zejména když je pes vzdálen) a nebudu si je kazit tím, že je budu štěkat. Neházím obojek, protože se jednak netrefím, případně nedohodím, ale zejména by se mi pravděpodobně stalo, že by se obojku začal bát.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod raky » Str 21.10.2009 18:09

Bad píše:Raky, nesmíš používám taky, ale jako varování před neuváženým činem, který Bady právě hodlá vykonat. Intonace je zcela odlišná. Ne a fuj používám k okamžitému zastavení čehokoliv a doslova to štěknu - zkus štěknout ne a nesmíš, uvidíš, že v tom je rozdíl. V takové situaci (vážné) nepoužívám běžný povel (sedni, lehni atd.), protože ty mají svou povelovou intonaci a nebudou fungovat tak naléhavě (zejména když je pes vzdálen) a nebudu si je kazit tím, že je budu štěkat. Neházím obojek, protože se jednak netrefím, případně nedohodím, ale zejména by se mi pravděpodobně stalo, že by se obojku začal bát.

:lol: tak možno aj čierni budú v niečom šikovní :ha: Nie teraz vážne - u nás je nesmieš je zákazový povel na čokoľvek - a ak nevie čo ďalej radšej si sadne :heh: Večšinou napr. ak nechcem aby opatovala útok - tak poviem ďalej povel k nohe - čím ju aj naviažem na seba a pokračujeme v chodzi... Nemám jednoducho ,,dve ,, nesmieš... :heh: :ahoj:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod keyvan » Str 21.10.2009 19:46

Jinak k tématu - stačí mi,jak většině zde , důrazný povel NE k zastavení psů v každé situaci,ale to bude asi tou výchovou na přirozenou autoritu.Žádný kouzla ,žádný čáry,žádný stopovačky.Prostě jenom "NE".
Nemusím za každou cenu rozumět svému psu,ale chci,aby pes rozuměl tomu,co po něm chci.
keyvan
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Amaguk » Str 21.10.2009 19:50

tak ja potom asi patrim k tej mensine, lebo mne to NE vzdy nestaci :hi:
ono, myslim si, ze to hodne zavisi aj do povahy psa - tak individualnej ako aj plynucej z plemennej prislusnosti. U tvrdohlavsuich povah to nie je vzdy take jednoduche, aby clovek rychlo a lahko docielil, ze psa za kazdych okolnosti stopnes raznym NE :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Preušenie nežiadúcej činnosti psa - metódy a skúsenosti

Poslaťod Erája » Str 21.10.2009 19:57

ze psa za kazdych okolnosti stopnes raznym NE

já zákazové povely používam jen "když o nic nejde" tudíž nejde o život. Když je to nutné dávám jasný povel - kemně, lehni, vypadni, stuj
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky