Zákazové povely

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod Amaguk » Pon 01.03.2010 10:56

Ulfheiðr píše:Offtopic: Keď už by sme sa tu mali hrať na prirodzenie :lol: . Situácia "Alfa" vlk, verzus podriadený vlk. Alfa žere, podriadený špekuluje. Alfa zavrčí a zle sa zaškaredí. Podriadený odchádza a alfe je úplne jedno, čo ide ten druhý robiť, ale neleze mu do žrádla. Paralela so zákazovým povelom? Alfa vlk zakázal druhému liezť do žrádla a tým je bodka. A dokonca mu nešiel vysvetliť čo má namiesto lezenia mu do žrádla robiť, nešiel mu poklepať labkou na pník, aha tu si sadni a nelez mi do jedla, poprípade mu nestrčil ako náhražku do huby starú kosť.
Myslím že my ľudia to tým psom oproti prírode na ktorú sa tak často odvolávame dosť uľahčujeme. Stojí to za zamyslenie. :no:

:jop:
ano, to je presne to, na co narazam v jednom z prispevkov vyssie - ze aj v prirodzenej komunikacii psy/vlci nieco ako zakazove povely pouzivaju :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod meridia » Pon 01.03.2010 12:24

já bych ještě doplnila k popisu amaguk..já si třeba situaci s povelem Fuj ohledně žraní hnusů klidně narafičím.Pohážu si něco bez vědomí psa a pak ho tam cíleně dovedu..případně když vím o nějakým pěkným hovínku a pes má tendence je požírat,tak to samý.Tim pádem jsem na situaci připravená ,psa mám jištěného a nemůže mne to zaskočit a pes s tim nemůže zdrhnout.
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Hryzenie

Poslaťod Tchor » Pon 31.01.2011 9:02

FINTILKY píše:
Hanka 1 píše:Vážně si myslím, že pes rozumí lidské řeči určitě líp, než my té psí. Vážně si myslím, že je lepší psa směrovat než okřikovat.


On nerozumí naší řeči / nakonec to tu dost často uvádíš na příkladu s činštinou / ale našemu chování které má dokonale nastudovaný-nakoukaný. A to je rozdíl. Okřikování je pro mě totéž jako směrování jinam. Neřeší to ten problém.


K reci ale nepatri "jen" mluvene slovo, ale cely komplex nonverbalni komunikace a te psi rozumi opravdu dobre. Rozhodne lepe nez naprosta vetsina lidi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Hryzenie

Poslaťod FINTILKY » Pon 31.01.2011 16:56

Tchoř mám dojem že říkáme SKORO totéž. Mě vyhovuje když v PRAVEJ čas "řeknu" mejm psům co dělat nemaj a nemusím u toho mluvit a někdy ani dotýkat. Má to totiš okamžitej účinek. Tím nezatracuju přesměrování ale je to o dost pomalejší metoda a méně účiný aspoň teda u mejch psů. Fungovalo mi to i u štěňat. Je to na každým co zvolí.
Alůe tvůj názor mě zajímá..
FINTILKY
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Hryzenie

Poslaťod lusy » Pon 31.01.2011 22:24

Tchor píše:
FINTILKY píše:
Hanka 1 píše:Vážně si myslím, že pes rozumí lidské řeči určitě líp, než my té psí. Vážně si myslím, že je lepší psa směrovat než okřikovat.


On nerozumí naší řeči / nakonec to tu dost často uvádíš na příkladu s činštinou / ale našemu chování které má dokonale nastudovaný-nakoukaný. A to je rozdíl. Okřikování je pro mě totéž jako směrování jinam. Neřeší to ten problém.


K reci ale nepatri "jen" mluvene slovo, ale cely komplex nonverbalni komunikace a te psi rozumi opravdu dobre. Rozhodne lepe nez naprosta vetsina lidi.

ved si napisal to iste, co fintilky. :ach: len si sa opat chcel zastavat hanky, ktora teraz napisala presny opak toho, co vsade pise. :heh: a tiez niekedy pouzijem zakazovy povel (ktory funguje :no: ), ale zavisi samozrejme aj od toho, coho sa to tyka.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Hryzenie

Poslaťod Cathie » Uto 01.02.2011 16:56

FINTILKY píše:Okřikování je pro mě totéž jako směrování jinam.


Ja v okrikovani-smerovani inam vidim rozdiel a pomerne velky. Uz len v tom, ze smerovanie inam je nieco, za co nasledne psa mozem pochvalit, ked to spravi - konci to pozitivne. Okrikovanie same o sebe je negativne. Nevravim, ze pouzivam len a len smerovanie inam, ale pouzivam ho tak v 95%.

Mam citlivu, ochotne (spolu)pracujucu fenu, u ktorej pouzivam kliker trening hlavne na shaping (hra "hadaj na co myslim", kde si ja vymyslim ulohu a pes ma uhadnut, co od neho chcem, pricom mu napovedam k ocakavanemu spravaniu klikerom). U nej si napriklad nemozem dovolit pouzivat bezne zakazovy povel - znizuje to jej sebavedomie a ochotu skusat a "hadat" pri cviceni. Ale to je urcite aj individualne, len davam priklad. :no:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Hryzenie

Poslaťod FINTILKY » Uto 01.02.2011 17:23

Cathi, jo máš pravdu že každej pes jinej ves. Je to silně individiuální. U feny co pipsuješ je to na místě ale stejně bych ji časem zvedala laťku - blbě se to popisuje.
Naopak u psa co má trochu navrch, tam je potřeba opačný přístup a respekt je na prvním místě a pak to osxtatní - už se nebudu pouštět dál protože net je nesmírně zrádný stvoření. :smile:
Ale když vemeš vyrovnanýho psa - pro mě není řešení problému, když mu řeknu co dělat má - je to můj styl a nikomu ho nenutím, protože já žiju se svou smečkou a znám ji a vím jak se chovaj oni mezi sebou. Nedělám nic jinýho než co dělaj oni a funguje to.
Okřikování-směřování jinam - souvislost vidím vtom, že nevysvětluju psu jako jejich vůdce smečky ale jako člověk...
FINTILKY
Nováčik
 
Príspevky: 32

Re: Hryzenie

Poslaťod Bad » Uto 01.02.2011 18:02

Jestli není problém v chápání povelů - NE jako nějaký negativní - já ho beru stejně jako každý jiný "pozitivní" povel, říká psovi jak se má chovat = přeruš v tomto okamžiku činnost. Jako psovod v podstatě provádím svého psa životem v binárním kódu ANO x NE, přičemž NE neznamená trest.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Hryzenie

Poslaťod meridia » Uto 01.02.2011 18:21

Bad
mám to stejně asi proto mi zákazový povel funguje..než řikat složitě okamžitětohonechavypadni mám Fuj :no:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Hryzenie

Poslaťod Tchor » Uto 01.02.2011 20:46

FINTILKY píše:Meridia dost často sem se sama sebe ptala když tedy povel "vypadni" patří mezi povolené :ha: kde je ňákej rozdíl mezi třeba "fuj" nebo "nesmíš" nebo třeba "letadlo". Ale jsem smířená že to nikdy nepochopím. :ha:

Bad - souhlas. pokud to těm dvěma vyhovuje a funguje je možná absolutně všechno.

Ackoli obcas zakazovy povely pouzivam tak teda rozdil mezi vypadni (prikazovej povel) a fuj (zakazovej povel) docela vidim.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Hryzenie

Poslaťod lusy » Uto 01.02.2011 20:54

vypadni (ZAKAZujem ti priblizit sa) fuj (PRIKAZujem ti, aby si s tym prestal) :joint:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Hryzenie

Poslaťod raky » Uto 01.02.2011 20:59

Tchor píše:Ackoli obcas zakazovy povely pouzivam

tebe tiež fungujú??? :hi: a ja že som sám...
a teda ja sa priznám dajako nerozmýšlam, či je to príkazový, alebo zákazový povel a zdá sa mi, že ani moji psy...
Ja viem čo chcem - oni vedia, čo chcem... :yes: Dakedy tuším moc rozmýšlame nad jednoduchými vecami... :hi:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Hryzenie

Poslaťod Mackie » Uto 01.02.2011 21:03

lusy píše:vypadni (ZAKAZujem ti priblizit sa) fuj (PRIKAZujem ti, aby si s tym prestal) :joint:

vypadni (prikazujem ti odist) fuj (zakazujem ti to robit)
zjavne vec interpretacie a toho, ako to kto pouzije :ha:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10417
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Hryzenie

Poslaťod raky » Uto 01.02.2011 21:06

Offtopic: a ja , že tomu už rorumiem a zas ste ma domotali... :nwm: :heh:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Hryzenie

Poslaťod FINTILKY » Str 02.02.2011 19:15

Tchor píše:Ackoli obcas zakazovy povely pouzivam tak teda rozdil mezi vypadni (prikazovej povel) a fuj (zakazovej povel) docela vidim.


Já vím že ty to vidíš ale vidí to stejně i ten pes? Představ si že bys svýho psa prodal/předal do Německa, myslíš že by si pes běžel koupit slovník. On přeci reaguje na tvoji osobnost, charizma a jemu šumák co říkáš (teď nemyslím naučený povely) a jsem zas u toho - když silou své přesvědčivosti-respektu dokážu psu sdělit co se mi nelíbí tak je jedno jestli mluvím japonśky. Dokonce mám vyzkoušeno že ani jejich jméno nehraje žádnou roli. Důležitá je moje srozumitelnost pro psa a ta není ve významu slov ale v intonaci v pohybech a co já vím v čem ještě. Důležitý je okamžik.

P.S. ještě dotaz - když řekneš psovi upadni - tak to je příékazovej nebo zákazovej povel? Jenom upozorňuju na absurditu čehosi....
FINTILKY
Nováčik
 
Príspevky: 32

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky