Zákazové povely

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Odvrávanie

Poslaťod Hanka 1 » Str 09.12.2009 16:24

Peťka píše:No natom určite niečo bude :ach: Presne tak, ja som pridala krik a už to bolo :pac: tak vždy prejdeme nato, čo má....niekedy mi pripadá, že si tak získava aj pozornosť, začne štekať a čaká, že sa mu budeme venovať :ha: potom sa mu začneme a už to berie ako samozrejmosť že štekot = budem sa mazliť :ha:


Já reaguju na psí chování typu já chci - jedním povelem: vypadni. Když se uklidní, zavolám si psa a třeba si jdeme hrát.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odvrávanie

Poslaťod Peťka » Štv 10.12.2009 7:17

No však nie vždy sa hrajeme ked chce on ....veľakrát som ho odstrčila a bol klud....len niekedy mu proste neodolám....ale vidím, že budem musieť častejšie a častejšie....pretože už to prechádza do vtieravosti :pac:
Peťka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 512
Bydlisko: Skalica

Re: Odvrávanie

Poslaťod VikThor » Štv 10.12.2009 23:08

Hanka 1 píše:Já reaguju na psí chování typu já chci - jedním povelem: vypadni. Když se uklidní, zavolám si psa a třeba si jdeme hrát.


:lol: Tak to máme spoločné. :no: Len s tým rozdielom, že môj začne štekať práve kvôli tomu vypadni :jazyk:
VikThor
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 282

Re: Odvrávanie

Poslaťod Hanka 1 » Pia 11.12.2009 6:19

Jde o to, jakým tónem to řekneš. Většina psů nemá ráda lidské štěkání a někteří pak k němu přidají to svoje. Trvala bych na splnění povelu za každých okolností.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odvrávanie

Poslaťod Peťka » Sob 12.12.2009 15:20

Tak už praktikujeme 2. deň vaše rady a musím povedať že je to super :jop: ked začne štekať, snažím sa mu hneď dať povel a potom aj odmenu. Už sa stalo že namiesto štekania si sadol na gauč a zdvihol packu :ha: :ha:
Aj si ho menej všímame, ked sa začne vtierať odeženiem ho a chápe to, sadne si na iný gauč :lol:
a zasa keď sa chcem mazliť ja tak ho zavolám a raduje sa :smile:
Peťka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 512
Bydlisko: Skalica

Re: Odvrávanie

Poslaťod Peťka » Pon 28.12.2009 11:39

Tak už nešteká ked dám povel, to je super, ale teraz už šteká hoci kedy....a je to dosť nepríjemné. Sice sa vlní a skáče ako pri hre, ale šteká dosť nahlas a vytrvalo. Len tak sedí pri telke a on príde a začne vyštekávať namňa alebo na priateľa, nech mu poviem čokolvek, aj povel aj hocičo tak proste neprestane. Stále šteká. Už niekedy strácam trpezlivosť, lebo on ozaj nechce prestať. Vizerá to akoby niečo chcel a proste bude štekať.......už fakt neviem :ua:
Peťka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 512
Bydlisko: Skalica

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod gabika06 » Ned 28.02.2010 18:08

A osobne si čo myslíte? ako by sa mi to podarilo ho odnaučiť, keď to "fuj" málokedy zaberie??? :nwm: ešte, k tomu nosenia náhubku vonku, keď som to skúsila, ani z brány nevyšiel a keď sa mi podarilo ho dostať na venčisko, vkuse si šúchal papulu o trávu a vždy sa to opakovalo :pac:
gabika06
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod Hanka 1 » Ned 28.02.2010 18:28

Na moje nefugnují jednoduše proto, že je nepoužívám. Troufnu si tvrdit, že je snad ani v životě neslyšeli. Takže to bude asi tím.
Na zmíněného bíglíka ale taky nefungují, že? Že by to bylo tím, že je nechápe, zůstává v záseku - co dál, co po mně vlastně chtějí, když na mě tak štěkají? - a z této nejistoty jde jako mnoho nervních a nejistých psů do agrese. Proto bych u něj - ani u jiných psů - nepoužívala zákazové povely, ale povely, které psa směrují k žádoucí činnosti. Hodně lidí používá zákazové povely stylem FUJ/Nesmíš/, Ke mně... atd. Já jen vynechám ten zákazový povel, protože ho považuju za zbytečný. Proto jsem psala, že bych psa, který je v pubertě, neví čí je, má za sebou styl "výchovy", jaký tazatelka popsala, směrovala k tomu, co má dělat, aby byla pohoda, abych ho mohla chválit a pozitivně směrovat k tomu, co po něm chci. Místo,abych na něj houkala zákazové povely, které už intonací vyslovení určitě k dobré pohodě psa nenasměrují.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod lusy » Ned 28.02.2010 18:51

Hanka 1 píše:
Zákazové povely typu Fuj nefungují, protože ani fungovat nemohou.


po takomto tvojom vyroku, sa nemozes cudovat, ze ti niekto bude oponovat. tiez sa mi nepaci, ak hovoris o niecom o com, ako sama pises, nemas skusenosti, kedze tento povel nepouzivas. aj mne povel fuj funguje ci u bradaca alebo u maleho. u nas je to povel ako aj ine. a to, ze nefunguje na konkretneho bigla bude asi to, ako spominala amaguk, ze mu to nebolo dostatocne vysvetlene. kolko ludi reve po psoch aj povel ku mne a aj tak nefunguje. ale nebudem tvrdit, ze povel ku mne je zbytocny. :no:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod meridia » Ned 28.02.2010 19:08

Hanka 1 píše:Na moje nefugnují jednoduše proto, že je nepoužívám.
.

Tak to je fakt hustej argument :haha: :haha:
Mě samosebou FUJ funguje,asi mám inteligentního psa,pochopitelně i tenhle povel má určitá pravidla která je nutno dodržet,jinak pes nepochopí...ostatně jako u každého povelu.
Možná bys měla sestoupit z toho piedastalu neomylných,tvoje jistota,že jedině tvé metody a ničí jiné jsou správné,je úsměvná..zejména v konfrontaci s realitou. :ahoj:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod gabika06 » Ned 28.02.2010 20:30

v poriadku, ale ako mám potom vysvetliť to "fuj" alebo "nesmieš" aby to pes pochopil ?! Ako by som mohla docieliť to, aby som bola zrozumitelnejšia?
gabika06
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod johny5 » Ned 28.02.2010 21:29

Poviem to na rovinu.Rozdel si povely na dve jasne veci.Napr fuj bude len na zradlo zrane vonku a nesmies na vyskakovanie na postel alebo ked nechces aby nieco riesil sam a tebe sa to nepaci.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod Amaguk » Ned 28.02.2010 21:41

napisem, ako to robim ja, no mozno ini ludia maju ine metody :no:
Ja fuj, resp. nie alebo nesmies vysvetlujem tak, ze ked pes robi nieco neziaduce napr. obzuzlava topanku, cupnem si k nemu, a takym vrcavym ale kludnym hlbokym hlasom mu poviem fujto resp. fujka, zaroven topanku odberiem a dam mu na hryzenie nieco ine alebo ho odmenim.
ked vonku berie do pusy nieco co nechcem postup je rovnaky - podmienkou vsak je, aby si mala na psika dosah, aby ti s tym niecim neutiekol - t.j. musi byt na voditku. Zaklad je vsak mat oci na stopkach a k humosm ho proste nepustat , aby si nemusela riesit vyberanie hnusov z papulky :no:
u nas sa povel fuj pouziva najma na zranie humusov a branie do pusy roznych neziaducich veci vratane topanok, ponoziek a pod.
Na ine situacie napr. na skakanie na stol alebo inych ludi pouzivam ale skor slovo "nie", "nesmies", pripadne "ee" .
Ked skace na mna pri prichode domov, psika si nevsimam - nehladkam, nevitam sa s nim, robim si svoje (vyzliekam si budu, topanky, odkladam nakup...) niekedy ak sa moc jasi pomaha aj otocit sa chrbtom a ignor, kym sa neupokoji.

Co robit ked janci pri podavani zradla ti vyssie uz popisala Hanka.U nas ked peso magorci a kvili a domaha sa zradla, tak proste nedostane. Az ked sa zacne spravat ukaznene :ha:

keď sa snažím vytiahnuť mu tie odpadky z papule tak veľmi zúri a kusne

mozes spociatku robit aj to, ze vedla neho hodis nieco hrkotave - krabicku so srofikmi, zvazok klucov, dostat kupit aj take hrkotave disky
to ho vyrusi, fujtajbel bud pusti alebo mu ho v momente prekvapenia odoberies, zaroven si pozieranie humacov spoji s negativnym zvukovym vnemom. Potom si psika privolaj a odmen ho niecim velmi dobrym :no:

z dlhodobeho hladiska ho ale treba oducit chnapat a branit si jedlo - mne sa najlepsie osvedcilo davat psovi zradlo z ruky, aby zistil, ze moja ruka nie je ohrozenim, ale ze zradlo dava. Potom nemam ani problem s odobratim niecoho neziaduceho, ani s branenim si zradla. Spolahlivo mi to zafugovalo aj u tych, co mali spociatku tendenciu zradlo si branit. Raz za cas robim aj to, ze pocas zrania rukou do misky len tak este nieco prihodim, takze ruka pri miske = bonus a nie strata.

Ak sa stane, že sa prešmykne do mojej izy v momente je na posteli, hovorím mu povel "fuj", niekedy odíde na miesto do svojho pelecha ale skôr je častejšie to, že útočí a kusne...

ked ho mas na posteli nekric po nom fuj ale proste ho zloz dole - my na to mame povel Dole. ked je dole, pochvalim. Niektori ludia to riesia tak, ze pes ma celodenne na krku snuru a naviguju ho tou snurou - stiahnu psika dole, pripadane snuru pristupia, aby nemohol skocit, ked sa na to chysta.
Ja som zatial nic take nepotrebovala, ale mozes vyskusat.
to utocenie a kusanie mi pride ako nevybita energia - peso sa chce jasit, presmeruj to na nejake hry - napr. tahanie so o handru, uzol, kus koze a pod.

A ešte čo sa týka chodenia vonku, naozaj od mala ho učím povel "ku mne", ale niekedy ma úplne ignoruje, ešte dokonca aj vtedy, ak ho mám na vodítku, aj napriek tomu, že mám pri sebe nejakú odmenu, chodím s ním aj na obrovské polia, aby mal dostatočný výbeh, kedže bývam v byte a tam má už úplne svoj svet, kontroluje ma, či som na dohľad, ale inak málokedy príde, pretože stopuje,

nesmies mu dovolit neprist :no:
odporucam precitat si: viewtopic.php?f=9&t=119
a tiez dalsie temy v sekcii Vychova a vycvik

A este taka mala poznamka: nepocuvaj ludi, ktori ti budu tvrdit, ze pes je dominantny :no: je len nevychovany a zrejme neisty, celkom ti nedoveruj, lebo ti este nerozumie, co od neho chces. Ale ak na to pojdes pokojne a s pozitivnym pristupom, tak uvidis, ze sa to zmeni a zacne ta respektovat :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 01.03.2010 9:33

Amaguk, meridia: perfektne ste to napísali :klobuk:

Zákazový povel je povel ako každý iný a tak sa k nemu má pristupovať. Má rovnaké fázy a princípy učenia ako každý iný povel - vysvetľovanie, motivácia, reflexný oblúk... koniec koncov ako naučiť zákaz a aká je jeho "filozofia" tu už bolo toľko krát popísané, že sa snáď netreba opakovať.
Ak niekto na psa zreve FÚUUJ a nič viac, a myslí si, že tým pádom sa pes naučil že niečo nesmie, tak je to omyl a iste že zákazový povel nefunguje. Je to tak isto ako keď niekto povie sadni, poprípade neurčito zatlačí za chrbát a myslí si že psa naučil sadať. A teraz budem tvrdiť, že učiť psa sadať je nezmysel a nikdy to nebude fungovať?
A neochota psa plniť zákaz je úplne o tom istom ako neochota psa urobiť čokoľvek iné.
To že ľudia nevedia zák. povely učiť ešte neznamená že nefungujú a nieje to chyba toho povelu, ale človeka, ktorý si neuvedomí o čo ide. :ahoj:

Mnoho ľudí rôzne veci nepoužíva, iní naopak áno. Ale to ešte neznamená že tie veci sú chobotina.

Offtopic: Keď už by sme sa tu mali hrať na prirodzenie :lol: . Situácia "Alfa" vlk, verzus podriadený vlk. Alfa žere, podriadený špekuluje. Alfa zavrčí a zle sa zaškaredí. Podriadený odchádza a alfe je úplne jedno, čo ide ten druhý robiť, ale neleze mu do žrádla. Paralela so zákazovým povelom? Alfa vlk zakázal druhému liezť do žrádla a tým je bodka. A dokonca mu nešiel vysvetliť čo má namiesto lezenia mu do žrádla robiť, nešiel mu poklepať labkou na pník, aha tu si sadni a nelez mi do jedla, poprípade mu nestrčil ako náhražku do huby starú kosť.
Myslím že my ľudia to tým psom oproti prírode na ktorú sa tak často odvolávame dosť uľahčujeme. Stojí to za zamyslenie. :no:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Výcvikové metody..:-((

Poslaťod Hanka 1 » Pon 01.03.2010 10:10

Myslím že my ľudia to tým psom oproti prírode na ktorú sa tak často odvolávame dosť uľahčujeme. Stojí to za zamyslenie.


Naprosto souhlasím.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky