Navadeni - luring

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Uto 13.02.2018 19:41

Diky jedne diskuzi na FB jsem se dostala ke dvou strankam Sustovi nove knihy.
Máte ji někdo? To pokracuje ve stejnem duchu, jako ta kapitovala o luringu? :ua:
:ua

Nejak nevim, co si o tom myslet - hezkeho.
a to uz nemluve o tom, ze se v te skupine timhle argumentuje, ze luring je spatny :pac: :pac:
Prílohy
27868017_2076047379072150_7888233875476408906_n.jpg
27750047_2076047722405449_468021568204258510_n.jpg
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Vikiki22 » Str 14.02.2018 7:31

Knihu mám rozčítanú, ale som ešte na začiatku. Toto som čítala. Nemám skúsenosti s inými zvieratami, čo sa výcviku týka, takže mi zostáva veriť len Šustovi v tomto. Ale je fakt, že luring u psov funguje dobre, ak tréner dokáže pracovať s odmenami. Teda nenaťahovať zbytočne dlho psa za pamlskom, odmeňovať v správnej chvíli apod. Záleží ale aj na povahe psa. Stretla som sa už aj so psom, ktorý na luring proste nefungoval. Takže mne luring nevadí, ale musí sa to robiť s rozumom.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Lindchen » Str 14.02.2018 7:50

Elis, toto je len o práci s odmenou. Luring funguje a záleží len na človeku, ako jeho potenciál využije. Ja robím luring len vyslovene krátkodobo, keď potrebujem niekam otočiť psa, zastaviť a pod. a inak sa to nedarí. Nejaké dlhé vodenie nemá zmysel, kokľokrát nemá žiaduci výsledok.
Elis, ty si myslím, že ak využívaš luring, tak normálne s citom a s ohľadom na psa, nechodíš 2 hodiny s rukou plnou granclov a očakávaš, že pes odchodí IPO3 :nwm: . Videla som ľudí používať "luring" spôsobom až trestuhodným, podľa mňa je toto určené hlavne takým.

Ale k otázke, áno, toto je Šustov názor na luring. Celkovo je luring dosť (neviem, či môžem povedať až takto) "zatracovaný", viackrát som to čítala v pozitívkových knihách. Vždy som z toho mala pocit, akoby luring bol podradná metóda, neviem, či to tak aj bolo myslené.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod moschino » Str 14.02.2018 8:28

podradná :heh:
ja som používala veľmi luring u Baxyho, tiež ho používam u Dunčiho, u Dottky 50:50 u Fr minimálne. Ono fakt, že pes len ťahá za pamlskom a neuvedomuje si tak, čo robia nohy a telo. Možno sa zdá, že luring je jednoduchý, ale mne príde náročný a zdĺhavý. Síce ten pes ide za pamlskom, ale kým mu dojde, že má pri tom chodiť bokom alebo niečo, to trvá veľmi dlho. Tiež odbúranie pamlsku a navádzania rukami alebo telom. Jooj, to je nadlho :prd: Baxy nemá doteraz odbúrané niektoré veci a to ešte z mladosti, kde ukazujem rukou alebo hlavou, natáčam telo.
Pri klikri je to jednoduchšie. Ak je pes zvyknutý s ním robiť, vymýšľa a stačí chvíľa a vymyslí, čo má robiť, od začiatku sa sústredí na to, čo robiť má. Len taký slalom. Baxy naučený navádzaním a Fr čisto naklikaný a má ho ďaleko spoľahlivejší ako Baxy, čo slalomuje už 8 rokov. Dlho som nemohla odbúrať ruku medzi tyčkami (a to ani nehovorím, že ak je niekto pravák, lepšie mu pes slalomuje záhadne jednu stranu, ak ľavák, druhú :lol: ), dlho som nevedela odbúrať môj pohyb (chodila som pri ňom v slalome takým akoby cúvaním), teraz (a to má skoro 10 a agilití od šteňaťa) už neukazujem, kým sa jedná o jednoduchý nábeh, neukazujem počas slalomu, ale musím bežať s ním.
Fr s klikrom vedel samostatne slalomovať po 14 párminútových tréningoch, nábehy mal od začiatku perfektné a hneď bol aj samostatný, neriešil, kde som pri slalome je, či bežím s ním a či nie, či skáčem, sedím mu chrbtom... Čiže u mňa aj u ďalšieho psa je voľba jasná vo veľa veciach, keď budem niečo učiť. U iných zvierat môže luring fungovať možno lepšie a byť s ním rýchlejšie výsledky, netuším, pri psovi aspoň mne sedí shaping
Video tocene ked sa Fr slalom doucil. Baxy by to doteraz nezvladol ist mi oproti:
https://www.instagram.com/p/BF3fx-hNYGh/
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Navadeni - luring

Poslaťod elfinka » Str 14.02.2018 8:29

Lindchen píše:Videla som ľudí používať "luring" spôsobom až trestuhodným, podľa mňa je toto určené hlavne takým.

Nemam z toho taky dojem teda. Tie dve strany proste luring odsudzuju ako taky, popisuju dokonca nieco ine nez to ako sa naozaj pouziva a na zaklade toho povie ze to je cele zle.

Pravdu povediac, cim viac si so psom rozumieme, tym menej verim Sustovi. Na tuto knihu som bola zvedava, ale pokial je z nej velka cast podana podobne - "ina metoda funguje len vdaka tolerancii psa, ale aj tak je cela zla, dobra je len ta moja" tak uz po nej teda moc netuzim.

Ostatne, s trestami a ich dopadom na vztah, aktivitu psa a radost z cvicenia je tiez to co pise niekde uplne ine nez realita v ktorej zije moj pes :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Navadeni - luring

Poslaťod kellee » Str 14.02.2018 8:45

teraz ho celkom dost vyuzivam, preucam polohy Alexa a indyho ich ucim(inak to ani neviem), a tak isto ho vyuzivam pri uceni povelu k nohe- a pri indyho pazravosti mam celko problem ho od toho pamlsku oducat,
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod moschino » Str 14.02.2018 8:50

možno realita, v ktorej žije tvoj pes. Na základe jedného psa, ktorého máš doma hneď povedať, že niečo je ok a iné nie? U takého citlivého Fr je to s trestami veľmi náročné a ak nejaký použijem, musím to veľmi zvážiť. Na základe jedného psa si nemôžeš vytvoriť názor. Ja keby mám celý život len Baxyho, ktorý dostal za život tisíce trestov, vždy sa len oklepal a zas urobil to čo predtým, tiež by som mala na to iný názor ako keď mám aj psa, na ktorého len zvýšim hlas pri cvičení a sme docvičili a pekne dlho už by ten povel / trik odmietal robiť alebo ho robil so stiahnutým chvostom alebo by pri ňom kňukal. Na jednom psovi nemôžeš povedať, že nejaké metódy tréningu sú ok a iné sú nanič. Čím viac psov, tým širší pohľad na vec
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Navadeni - luring

Poslaťod elfinka » Str 14.02.2018 8:57

Moschino, ale však o tom to je!
Ja netvrdím že je trest super pre každého psa v každej situácii. V knihách sa ale tvrdí presne to, že trest je zlý vždy a všade, až do absurdity typu že cuknutie malinou na obranach spôsobí že sa bude báť rukávu a pokazí jej to vzťah s psovodom a figurantom. Vidíš ten rozdiel?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Navadeni - luring

Poslaťod kellee » Str 14.02.2018 9:00

tiez to tak mam, Alex znesie ale indy uff, to je pre mna tazka skuska.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Lindchen » Str 14.02.2018 9:05

elfinka, internetové diskusie proste :nwm: . Tieto boje je asi zbytočné riešiť. So Šustom sme sa o luringu bavili, mne to neprišlo ako niečo radikálne alebo nejaký extrémny názor - neprezentoval to tak.
U mačky (mojej, inú som neskúšala) môžem povedať, že mi luring nefunguje, resp. veľmi obmedzene.

Trest je vždy zlý, ale občas dobre zafunguje :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod moschino » Str 14.02.2018 9:17

knihu som nečítala a nevidela nič o cukaní maliny na obranách (ehm, na cvičáku, kde chodíme s Dottkou je malina, pri ktorej to cukanie vodítkom tiež nebolo zrovna ok :angel: )
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Navadeni - luring

Poslaťod clupko » Str 14.02.2018 9:17

ale ved v tej knihe luring vobec nezatracuje :nwm: pise, ze u nepsich zvierat pravdepodobne nebude fungovat tak, ako u psov, a pise, ze to nemusi fungovat u vsetkych psov pausalne. co je na tom nespravne?

a co sa tyka trestov, vsak on sa netvari, ze nikdy ziadny trest nepouzije.

navyse Susta zas a znova opakuje jednu velmi podstatnu vec - moze byt expertom na metodiku, ale nie je expertom na psov a duplom nie na tvojho konkretneho psa - ty, majitel a psovod, musis vediet, ci je pre neho (a pre teba) navrhnuta metodika vhodna alebo nie. ty sa musis rozhodnut, ako ho naucit to, co potrebujes, on moze len popisovat postupy a navrhovat metody.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Str 14.02.2018 11:18

clupko píše:ale ved v tej knihe luring vobec nezatracuje :nwm: .


promin, ale pro me z textu vyplyva, ze psy tim luringem zneužíváme - ze nam to "odpousti", jen protože to je pes.
a to není něco, co bych chtela delat :nwm: obecne ted myslim.

Ale největší zklamani pro me je to vysvetleni, jak se u psu l. pouziva na jakem zaklade.
Lovecky pud budu "vydychavat" ještě dlouho...

A vynechme politicky korektni reci o tom, jak se kazda metoda da zneuzit. i proc je nekdy lepsi vyuzit to a jindy ono.

Reknete mi spis, jaky je rozdil mezi nasledovanim targetu -s do dotekem a nasledovani prazdne ruky -bez doteku. pricipielne. Pro me totiz zadny. oboji se pes nauci.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Lindchen » Str 14.02.2018 11:20

Elis píše:Reknete mi spis, jaky je rozdil mezi nasledovanim targetu -s do dotekem a nasledovani prazdne ruky -bez doteku. pricipielne. Pro me totiz zadny. oboji se pes nauci.


Elis, myslíš si teda, že medzi targetingom a luringom teda nie je žiadny rozdiel?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Str 14.02.2018 11:35

Lindchen píše:Elis, myslíš si teda, že medzi targetingom a luringom teda nie je žiadny rozdiel?


ne, to si nemyslim :lol:

bavim se o tom prikladu v te knize - při luringu pes nasleduje prázdnou ruku a je to spatne
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky