Navadeni - luring

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Lindchen » Štv 15.02.2018 7:51

Áno, súhlas s vavrenou.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Štv 15.02.2018 10:25

vavrena píše: Akurát pre mňa je očividnejšia frustrácia psa z toho nesprávneho tvarovania, než nesprávneho navádzania pamlskom


Ten prostor pro chybu ( =pes je z toho spatny) vidim vetsi u S. nez u L.
Aspon me prijde, ze u L. je největší hrozba, ze se pes cvik "jen" nenauci (problém člověka). Ale není z toho tak spatny (problém pro psa).
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Navadeni - luring

Poslaťod wer » Štv 15.02.2018 10:38

hehe, luring je asi jedina pozitivna metoda, ktora mi naozaj funguje aj pri zaciatocnikoch so sidliskovymi psikmi... teda, ak je pozitivna vlastne... :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Štv 15.02.2018 11:18

wer píše:teda, ak je pozitivna vlastne...


:lol:
to by me taky zajímalo...
Asi mam vazny problém s chápáním všech tech pojmů :lol:

Co je třeba tohle za metodu? A je to pozitivka?
nedotyka se toho, nezere to, chodi za tim? https://youtu.be/ySJNB0tPEC8
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Navadeni - luring

Poslaťod wer » Štv 15.02.2018 11:22

fuj, tyranie! vyzera demotivovane... :stuch:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Lindchen » Štv 15.02.2018 11:49

Offtopic: To uškrnutie, keď pohla nožkou :lol: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod vavrena » Štv 15.02.2018 11:54

Ak bolo tvojim cieľom pri chôdzi, aby sa pes targetoval na loptičku, tak je to správne. Ak je tvojim cieľom dlhodobý očný kontakt v správnej pozícii pri psovodovi, tak je pravdepodobné, že po odstránení loptičky pes stratí aj očný kontakt - čiže si navádzala zbytočne - čo je popísané práve v tej teórii na začiatku - že psovod navádza za pamlskom, za loptičkou, a keď to odstráni, a pes nechápe, čo má nasledovať, lebo ešte nemá pochopený cvik, a stráca motiváciu (frustrácia je podľa mňa príliš silné slovo :lol: ). (nehovorím, že ty to tak máš, a že je to tvoj prípad, určite nie :smile: , ale práve toto je ten častý dlhodobý luring bez pochopenia cviku) . Práve chôdza je jedným z najčastejšie zle navádzaných cvikov - pes sa vodí za pamlskom, hoci nemá naučenú základnú pozíciu, nevie, kde má byť, len sa vodí za pamlskom bez toho, aby mu bolo ujasnené, čo vlastne má robiť, kde sa má držať.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Navadeni - luring

Poslaťod wer » Štv 15.02.2018 12:06

no lenze tam ide prave o zapojenie svalovej pamate. ten pes tu poziciu zacne prirodzene vyhladavat. samozrejme, ze ked niekto bude 5 rokov psovi drzat pred cumakom odmenu, tak ked ju da prec, bude problem.... ale to sme zase pri zlom pouziti....
a teda z mojich skusenosti, ako som pisala, je to fakt asi najfungujucejsia metoda aj pre uplnych zaciatocnikov. a ze sa tym ta chodza da naozaj krasne naucit. :no: a to odstranovanie je pomerne jednoduche, len to treba v spravnom okamihu. rovnako polohy. neviem si predstavit inu metodu pre fakt zaciatocnikov... :nwm: ziaden kliker, ziadne nasilu, to fakt nefunguje. proste je to metoda, ktora je prave aj pre uplnych laikov najlahsie aplikovatelna a aj pre psa takeho psovoda najpochopitelnejsia. cest vynimkam, pochopitelne - ale takym to nebude fungovat nijako... :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Navadeni - luring

Poslaťod elfinka » Štv 15.02.2018 12:38

Ja si nemyslim ze pes nevie co robi ked ide za pamlskom.
Napriklad ked sa ucime polohy, jednu nohu mu pridrzam, rukou navadzam - druha zadna je volna. Teoria vravi, ze by nemal vobec tusit co s tou volnou zadnou robi. A pritom ked nepride odmena, tak na dalsi pokus s nou uz nepohne :nwm:
https://youtu.be/rgP4LvTiRzw?t=36s
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Štv 15.02.2018 13:02

Lindchen píše:Offtopic: To uškrnutie, keď pohla nožkou :lol: .


se rozhoduju, jestli to bude odmeneny pokus nebo bez odmeny, no...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Lindchen » Štv 15.02.2018 14:09

Ano, ano, pochopila som, som sa zasmiala, lebo tiež mám taký podobný výraz asi :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Štv 15.02.2018 14:19

Ac cituji vavrenu, jsou to spis obecne otazky a odpovedi - nic osobního :no: :

vavrena píše:Ak bolo tvojim cieľom pri chôdzi, aby sa pes targetoval na loptičku .


jak -targetoval - target je vždy o dotyku, ne?
tohle není navadeni?

Offtopic:
vavrena píše: Ak je tvojim cieľom dlhodobý očný kontakt v správnej pozícii pri psovodovi .


tak to zacneme komplikovat, ano? :joint: neucim ocni kontakt při chuzi u nohy :angel: jen v predsednuti...


vavrena píše: tak je pravdepodobné, že po odstránení loptičky pes stratí aj očný kontakt - čiže si navádzala zbytočne .


viz. obrazek:-) navadenim se da naucit jak zakladni pozice, tak pohyb u nohy.

a i kdyby ne - tak ne, nenavadela jsem zbytecne.
Tim vodenim u nohy na pamlsek resim i další dulezite věci nutne pro budoucnost.
Pes vyhledava nejcasteji odmenovanou pozici -takze ta chuze se zradlem je pro nej dostatecne silna vzpomínka, aby chtěl tuhle pozici vyhledávat, ucim průběžnou pochvalu, ziskava dobrou zkušenost se cvicenim - tj. tady zcela urcite vi, co dela, není to nic bezmyšlenkovitého.
Plus pes ziskava svalovou pamet a vydrz. tady OK -tohle si opravdu nemusi uvědomovat :-D

Da se tohle všechno plne a lepe nahradit shapingem ? Je to vůbec nutne nhrazovat :angel:

vavrena píše: Práve chôdza je jedným z najčastejšie zle navádzaných cvikov - pes sa vodí za pamlskom, hoci nemá naučenú základnú pozíciu, nevie, kde má byť, len sa vodí za pamlskom bez toho, aby mu bolo ujasnené, čo vlastne má robiť, kde sa má držať.


jak pisu vyse - se s timhle uplne neztotoznuji. on se tu zakladni pozici nauci prave navedenim velmi dobře. viz mala stenata...treti den jiz docela spolehlive sedi u nohy, kraci vedle nohy.
chapou to psi i ja :-)

a zase -ano, když se to dela spatne, nefunguje to atd atd atd. drzme se oho, ze je to delane dobře pls. :-D

Offtopic: P.S. a jen jako OT- co jsem to vlastne ucila - jsou to první tréninky s hrackou. a ja se ucim s ni pracovat taky, protože Kacena odmitala tuhle odmenu tak, ze si pro ni skoci a kousne si do ni -hracka musela litat, aby to byla odmena...
Prílohy
20620953_1275251579250785_5213188967250565305_n.jpg
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Štv 15.02.2018 14:22

wer píše: proste je to metoda, ktora je prave aj pre uplnych laikov najlahsie aplikovatelna a aj pre psa takeho psovoda najpochopitelnejsia


:yes:
amen.

Offtopic: chapes aspoň ty , proc me to rozcililo? :lol:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Navadeni - luring

Poslaťod wer » Štv 15.02.2018 14:35

Chapem. :lol:
Ja sustu beriem skor ako inspiraciu, nesuhlasim uplne so vsetkym... :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Navadeni - luring

Poslaťod Elis » Štv 15.02.2018 14:35

elfinka píše:Ja si nemyslim ze pes nevie co robi ked ide za pamlskom.


nekteri psi jsou pry tak mimo ze zradla, ze nic jiného nevnimaji :angel:
tak pro ty je to naprosto nevhodny způsob treninku :lol:

ještě ze maliny a no jsou uplni nezravci, co?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky