"Pozitivka" pod drobnohladom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Str 22.06.2016 14:40

Bad píše:a píšu tuším, neb se studiem jakýchkoliv výkladů "pozitivky" kýmkoliv nevěnuji, jediná kniha je ta Šustova a zrovna on existenci trestů v životě opravdu chápe

To asi vysvetluje celu debatu :smile:

Zrovna dnes som nasla velmi zaujimavy problem na pozitivnom fore rieseny. Ako odnaucit psa nuchat? :lol:
Pri pristupe "cakam kym pes spravi nieco co mozem odmenit" z toho vychadzaju celkom vtipne veci - ako ze pes sa snazi nuchat na travniku, a vedla neho beha panicka, zakryva rukami travnik priamo pod jeho nufakom a v momente ked to psa prestane bavit a dvihne hlavu, tak ho odmeni :joint:
To je realna rada, ktoru som dostala ked som sa pytala ako riesit (pozitivne!) to, ze sa mi pes pocas prechadzky kazde 3 kroky zasekne a 3 minuty prenuchava nejake miesto
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Lindchen » Str 22.06.2016 14:47

Hit me, just hit me ako zamedziť čuchanie psovi :haha: .
Zrovna toto mi príde ako to, čo pes nechápe a zbytočne tápe. Robila som. Nechápe, čo robíme. Je mu jasné, že keď dvihne hlavu, tak dostane odmenu, ale nedocvakne mu, že nemá hlavu skloniť a nečuchať. A nerobila som s jedným bíglom ani s dvomi na tomto. Čuchacie psy sú občas trošku natvrdlé :angel: . Vedia, čo majú vedieť, ale nie všetko dorazí, kam má.
Idem inou cestou, proste kontrast a pes to chápe, zlepšuje sa skokom.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Tchor » Uto 28.06.2016 6:25

Elis píše:Ano, pouze pozitivni pristup ( operativni podminovani, pozitivni posileni) - funguje pri vycviku zvirat.
Pokud dokaze clovek kontrolovat zdroje a prostredi -je to temer 100% uspesna metoda... ( ocearia, zoo )


Ano oceania a zoo - tam to ma ohromne opodstatneni protoze clovek nema s vetsinou tech zvirat prirozeny komunikacni kanal. U psu ten komunikacni kanal ma ze tech 10000 let nezkutecne siroky takze tato metoda je naprosto zbytecne omezeni toho komunikacniho kanalu

potize s ciste pozitivnim pristupem zacinaji, kdyz se zvire umi odmenit z prostredi. Nebo kdyz jsou natolik uspokojeny jeho potreby, ze nepotrebuje nic jineho.


tohle je presne to proc povazuju pozitivku velmi casto za tvrde tyrani zvirat - kontrola zdroju a pridelovani za zasluhy. Boze jak snadno tohle zklouzne do odpirani zivotnich potreb zvirete aby se donutilo spolupracovat. Ty odmneny jsou totez - idealni stav je pokud se pes odmnenuje sam spolecne provadenou praci proc tohle umyslne bourat a nahrazovat nesmyslnejma umelejma odmnenama.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Bad » Uto 28.06.2016 6:47

Tchor píše:tohle je presne to proc povazuju pozitivku velmi casto za tvrde tyrani zvirat - kontrola zdroju a pridelovani za zasluhy. Boze jak snadno tohle zklouzne do odpirani zivotnich potreb zvirete aby se donutilo spolupracovat. Ty odmneny jsou totez - idealni stav je pokud se pes odmnenuje sam spolecne provadenou praci proc tohle umyslne bourat a nahrazovat nesmyslnejma umelejma odmnenama.

a to teď mluvíš o čem? o pozitivním podmiňování? a jsi si jistý?

třeba
http://www.treninkjerozhovor.cz/data/MO ... t15065.pdf
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Uto 28.06.2016 7:08

Tchor píše:proc tohle umyslne bourat a nahrazovat nesmyslnejma umelejma odmnenama.

Mas pocit, ze bezny pozitivkar ma najprv perfektny vztah so svojim psom, funguju uz na myslienku, a potom si zrazu precita vedecky clanok a tak celu tuto komunikaciu zahodi, so sialenym vyrazom v ociach vytiahne kliker a zacne s nim psa nahanat ze odteraz sa bavia uz len cez kliker? :joint:

Vacsina ludi co som ja stretla v pozitiv-kurze sa k pozitivke dostali tak, ze prave nemaju co zburat, lebo nemaju so psom NIC, dve samostatne jednotky ktore akurat zhodou nahod obyvaju spolocny priestor. Babicky, ktore uz su prilis pomale na to aby stihali svojim naspeedovanym malym psikom, a potrebuju najst nejaku spolocnu rec. Ludia, ktori uz vychovali niekolko psov prirodzene, a zrazu narazili na jedneho ktory nema o nic zaujem.
No a potom este ludia, ktori to maju ako nadstavbovu zabavku k beznemu zivotu.

A zbytocne? Ti ludia ktori s tym zacinaju ziaden kanal nemaju prave. A jedno co pozitivka uci naozaj celkom dobre, je svojho psa pozorovat. A seba. Vyhodnocovat situacie, ucit sa co spravit lepsie, rozmyslat ked sa nieco stane, preco sa to stalo.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Elis » Uto 28.06.2016 10:55

elfinka píše: Ti ludia ktori s tym zacinaju ziaden kanal nemaju prave..


jj. to je pravda. jim se opravdu najednou otevre novy svet - najednou -asi prvne v zivote -jim ten pes rozumi :ua:
proto pak často nasleduje i občas az fanaticke uctivani...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Uto 28.06.2016 11:30

Inak sorry teraz za promo video :joint: ale toto ma dost zaujalo. Holcina z indie popisuje ako cez pozitifku funguje so psami z ulice
https://www.youtube.com/watch?v=3OhfKa40we8

Je pravda, ze si uplne neviem predstavit, ako by tu mohlo fungovat nieco ine, ked je to sice pes, ale vlastne dive zviera. Ktore ale ma sice radost z toho, ze sa mu venuje nejaky clovek ale vobec ho nepotrebuje.
A hlavne to funguje (aspon podla promo videa :heh: ) bez odopierania zakladnych potrieb - tymto psom neni moc co odopriet.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod wer » Uto 28.06.2016 11:38

elfinka píše:A hlavne to funguje (aspon podla promo videa :heh: ) bez odopierania zakladnych potrieb - tymto psom neni moc co odopriet.

az na detail, ze tie psy maju prirodzene odoprete... :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12686
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Elis » Uto 28.06.2016 15:45

elfinka píše: Ktore ale ma sice radost z toho, ze sa mu venuje nejaky clovek ale vobec ho nepotrebuje.


však ona tomu psovi prinasi zdroj obzivy :-)
co uz muze byt za mocnejsi argument, jak primet zvire ke spolupraci - nez krmeni hladoveho psa?

kdyby mickovala a nekrmila -to bych ale asi oci vyvalila :-)

a pak taky -ukazuje psy, kteří funguji -a to nejsou mozna urcite všíchni psy co "oslovila".
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Predchádzajúci

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky