"Pozitivka" pod drobnohladom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod pigie » Uto 21.06.2016 6:30

Samozrejme! Ved on nesteka pri tom povele vzdy! Takze urcite som ho neucila pri tom povele robit ho so stekanim!
Wer mi je svedkom, ze ten pes pri cviceni nesteka... Takze ak mas radu, ako ho to naucit, bez stekania, ked inokedy pri tom nesteka, sem s tym :joint:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Uto 21.06.2016 6:34

No, Fido má napríklad cez ťahanie za chlpy naučené priradenie. Takže naučí.

sent from my 386
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod wer » Uto 21.06.2016 6:45

Isteze tresty ucia. :heh: A teda aj velmi dobre. Ked ma zviera, clovek nejaku negativnu asociaciu, tak sa tomu vyhne nabuduce. Ved operantne podmienovanie. To predsa nie je len o pozitivnych zazitkoch.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12688
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Bad » Uto 21.06.2016 7:15

elfinka píše: Fido má napríklad cez ťahanie za chlpy naučené priradenie. Takže naučí

tos ho jako prostě a jednoduše jednoho hezkého dne bez čehokoliv dalšího zatahala za chlupy a on pochopil, že se má přiřadit??? No asi ne, že....

Edit: wer, z Testu mrtvého muže : "tresty taky ovlivňují chování, ale tak, že ho potlačují, není možné jen skrze tresty chování získat" ....a vo tom to je...
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Uto 21.06.2016 7:28

No v podstate to vyzeralo tak, ze som povedala "kakaovy kolac", pes si myslel ze sa ma postavit na hlavu lebo pozitivne sa mi nic blizsie prisadnutiu naucit nepodarilo tak sa postavil na hlavu, ja som ho chytila a smarila k nohe, a voila, naucene chovanie :heh:

Ale tak vseobecne. Ten clanok je cely o "tresty su zle pre toto", asi neni v rozsahu clanku vysvetlovat kedy su tresty dobre, to by sli sami proti sebe, ale zas to cele posobi ako utajovanie informacie. Trest je zly, lebo neuci. Bodka. A to ze v kombinacii s vyslovenym povelom uz uci, ze trest ide smerovat a vtedy uci, o tom sa taktne mlci.
A obcas aj netaktne
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Elis » Uto 21.06.2016 7:35

wer píše:Tak ja len k poslednemu - asi si to zle transformujes. Ucit privolanie 50 x za den je prilis..


wer - ale Elfi NECHCE privolani trénovat 50x po sobe. Ona vi, ze je to spatne. I vi , ze když to nebude trenovat vůbec, ze se taky nepohne :ach:

ona se jen zamysli -vseobecne nad "radami". pomerne ji chápu - dost rad z pozitivky nejde v beznem zivote pouzit protože - protoze proste si clovek poradi lepe jinak :no:

aneb: Vencim v silne zazverenem prostoru a pes jak chyti stopu se pomalu dostava do tranzu. Nedejboze když něco vybehne.
kdy ho budu moct pustit z vodítka a nepovelovat?
( ano zrovna tady je to privolani 50x po sobe,a by se nerozbehnul pryc uplne)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Elis » Uto 21.06.2016 7:40

Bad píše: trest sám o sobě správné chování neučí


ale trest dava často sanci, aby ke spravnemu chovani vůbec doslo.
tj. plati to i naopak -bez trestu nebude docileno spravneho chovani :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Bad » Uto 21.06.2016 7:44

elfinka píše: Trest je zly, lebo neuci. Bodka. A to ze v kombinacii s vyslovenym povelom uz uci, ze trest ide smerovat a vtedy uci, o tom sa taktne mlci.

ale tohle bude zase slovíčkaření jako že neznají slovo korekce - trest neučí ale odnaučuje, patrně slovo "učit" má pro autora článku taky nějaký význam (a není to to odnaučit)

wer píše: Ked ma zviera, clovek nejaku negativnu asociaciu, tak sa tomu vyhne nabuduce. Ved operantne podmienovanie

totéž - odnaučí....

elfinka píše:No v podstate to vyzeralo tak, ze som povedala "kakaovy kolac", pes si myslel ze sa ma postavit na hlavu lebo pozitivne sa mi nic blizsie prisadnutiu naucit nepodarilo tak sa postavil na hlavu, ja som ho chytila a smarila k nohe, a voila, naucene chovanie

ty kladeš rovnítko mezi "pozitivně" a "shaping"?

Elis píše:Vencim v silne zazverenem prostoru a pes jak chyti stopu se pomalu dostava do tranzu. Nedejboze když něco vybehne.kdy ho budu moct pustit z vodítka a nepovelovat? ( ano zrovna tady je to privolani 50x po sobe,a by se nerozbehnul pryc uplne

no třeba až mu "zareflexuju" na podnět pach zvěře = nějaká extra fajn činnost s člověkem (a nemusím 50x drilovat přivolání).....viz ifauna a zrzavci, myslím že víš, nebo elfinka? někdo sem dával odkaz či se zmiňoval

Edit:
"ale trest dava často sanci, aby ke spravnemu chovani vůbec doslo.
tj. plati to i naopak -bez trestu nebude docileno spravneho chovani :angel:"

Proč? Kdy?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Uto 21.06.2016 7:46

Nie, nepodarilo sa mi to asi navadzanim.

sent from my 386
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Uto 21.06.2016 7:49

Zrzavci okrem iného má psy ktoré radi spolupracujú čo tak čítam jej príspevky. Ja mám napríklad psa, pre ktorého je fajn činnosť s človekom najlepšie raz za 2-3 dni. Dlho som sa snažila nejak vzbudiť záujem ale proste nie, pre neho je prehltenie spoluprácou ak sa s ním chcen hrať viac než 1x denne.

sent from my 386
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Elis » Uto 21.06.2016 7:50

Bad píše: Proč? Kdy?


preruseni nezadouci cinnosti a nasledne vydani splnitelného povelu s odmenou.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Bad » Uto 21.06.2016 8:05

elfinka píše:Nie, nepodarilo sa mi to asi navadzanim

ale vždyť jsi ho podle tvého popisu navedla :nwm: byť lehce netradičně. Snížilo to pravděpodobnost opakování? Jestli ano, tak to byl pro Fida trest, jestli ne, tak to trest nebyl (což předpokládám, když píšeš, že tak jsi ho to naučila) :nwm: ....v tom je přeci podstata definice trestu, že snižuje pravděpodobnost výskytu chování

Elis píše:preruseni nezadouci cinnosti a nasledne vydani splnitelného povelu s odmenou

Bavíme se o tréninku (= cílevědomá, řízená blabla...)?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod elfinka » Uto 21.06.2016 8:07

Znížilo to pravdepodobnosť opakovania postavenia sa na hlavu. Takže to bolo kombo trest + navedenie
V podstate to o čom píše Elis schované do jedného pohybu

sent from my 386
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Elis » Uto 21.06.2016 8:33

Bad píše:
Elis píše:preruseni nezadouci cinnosti a nasledne vydani splnitelného povelu s odmenou

Bavíme se o tréninku (= cílevědomá, řízená blabla...)?


??? však trenink a život se prolina, ne? :no:

když pes něco zere ze zeme - zakazu mu to.
a on poslechne a prerusi tu fuj cinnost, co momentalne dela...vi, že když ne, bude nasledovat trest.
naucila jsem ho to.
ale zaroven ja vim, ze jen trest není dlouhodobe reseni - pes by se mu brzy zacal ucinne vyhýbat.
tak mu ihned nabidnu nahradni cinnost, kterou muzu i odmenovat - aby vyhledaval tu.

když nezna fuj, bude cuchat dal - nemam jak dal pokracovat.

trest je bezna soucast každého života. není třeba to tabuizovat jako to rada dela pozitivka.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: "Pozitivka" pod drobnohladom

Poslaťod Bad » Uto 21.06.2016 8:48

Elis, držím se tématu!

Elis píše:??? však trenink a život se prolina, ne?

ano a ne, život JE ve své podstatě živelný, trénink je řízený, v tom je podstata

Elis píše:když pes něco zere ze zeme - zakazu mu to. a on poslechne a prerusi tu fuj cinnost, co momentalne dela...vi, že když ne, bude nasledovat trest.naucila jsem ho to.

a copak ti to rozporuju? Jenom to není k tématu - pokud se nepletu, tak "pozitivka" říká, že to půjde i bez trestu, třeba tak, že si psa přivolám, nebo ho POZITIVNĚ naučím co MÁ dělat při povelu NE (odvrátit hlavu od onoho) - naučila jsem psa a co...šlo to

však:
Elis píše:když nezna fuj, bude cuchat dal - nemam jak dal pokracovat

když ho naučím co má na to (např.) :kak: dělat, tak nepotřebuje fuj pod hrozbou trestu a v koncích fakt nejsem - naučila jsem psa....šlo to

Elis píše:trest je bezna soucast každého života. není třeba to tabuizovat jako to rada dela pozitivka

samozřejmě je trest součást života, pozitivka tuším říká, že není třeba ho používat v tréninku (a píšu tuším, neb se studiem jakýchkoliv výkladů "pozitivky" kýmkoliv nevěnuji, jediná kniha je ta Šustova a zrovna on existenci trestů v životě opravdu chápe)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky