Stary film-vycvik psov

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Stary film-vycvik psov

Poslaťod Marianne » Str 08.10.2014 10:59

http://www.youtube.com/watch?v=lUaEojsBMtQ Žiadne donucovacie prostriedky, ostnate obojky a pod. Ked pes odchadza z odlozenia je to chyba psovoda. :) celkovo sa mi tento stary film paci :)
Marianne
Šteniatko
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Rokycany, ČR

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod maira6 » Str 08.10.2014 12:12

Fakt veľmi starý film. Ale v podstate je to to, čo sa učí dnes na výcviku základnej poslušnosti (+ niekde s množstvom pamlskov). Nepočula som, že by niekto pri tom skúšal nejaké donucovacie prostriedky. Ty áno?
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod elfinka » Str 08.10.2014 12:30

Hm, tak asi mame rozne chapanie toho, co je donucovaci prostriedok. Pre mna je uz to tlacenie psa nasilu do polohy, ktoru zaujat nechce je nic moc, ked to ide aj pre psa prijemnejsie (s tym mojim to ani nejde robit napriklad, vzdy ked ho zacnem niekam tlacit - napr. lahnut tak sa zvali na bok a vytrci nohy do vzduchu ze uz dost ze sa vzdava)
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Renata » Str 08.10.2014 12:37

maira6 píše:Fakt veľmi starý film. Ale v podstate je to to, čo sa učí dnes na výcviku základnej poslušnosti (+ niekde s množstvom pamlskov). Nepočula som, že by niekto pri tom skúšal nejaké donucovacie prostriedky. Ty áno?

kolko vycvikov zakladnej poslusnosti si absolvovala? ako priamy ucastnik, pripadne ako pozorovatel-okukavac
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Lindchen » Str 08.10.2014 12:41

Renata, správna otázka.

Ten tlak sa dnes prakticky nepoužíva, možno ešte nejaký ozaj starí výcvikári, mne je tento spôsob veľmi nesympatický a hlavne zbytočne nátlakový, keď sa to dá inak :nwm: . Ale tak chápem, že starý film, vtedy to bolo takto. Je to ale tiež donucovanie, ktoré nie je potrebné (napr pri tom sadni, ľahni konkrétne).
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod elfinka » Str 08.10.2014 13:17

Hm, ja som to nedopozerala predtym do konca - to trhnutie voditkom tak ze mu skoro hlava odleti aby siel pri nohe, to neni natlak? A co sa asi robi, ked uz na normalne trhnutie na normalnom obojku zacne byt pes rezistentny? Len sa to nemestilo do toho 10minutoveho videa s 4minutovou uvodnou pesnickou,
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod maira6 » Str 08.10.2014 13:33

Tak mala som na mysli ostnáč, ako to tu Marianne spomínala.

Renata, na výcviku som predstav si bola a všetky tieto metódy - ruka pri sadaní, potiahnutie na vodítku pri chôdzi pri nohe boli. Jedine, čo tam bolo navyše, boli pamlsky. Ktoré síce k dobrému zdraviu psa neprispievajú, ale dačo už musím obetovať, aby som zapadla do davu.

Nuž, ale niekto má možno psa, ktorému sa stačí len pekne prihovoriť a poprosiť. Tak držím palce dievčatá... :no:
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Barbor » Str 08.10.2014 13:54

Nuž..niekto chodi na cvicak kde psa rukou tlacit nemusim a taktiez ani pocas chodze pri nohe cukat. A dokonca si predstav ze moj pes funguje aj bez toho aby som lakala na pamlsok, sice stale viac pamlskujeme ale dolezita je podla mna odmena celkova-po tom co pes splni povel. A ci uz je to odmena ako hra alebo nieco na ten sposob, to nech uz si kazdy vyberie co mu vyhovuje a hlavne na co je jeho pes motivovatelnejsi. Poznam psov co sa ti vyprdnu na pamlsok a za loptu urobia čokolvek. Inak, moj pes asi nebude zdravy lebo ako pamlsky davam ciste maso tak :nwm:
Ešte som chcela ze tak ako pise Renata, zase. Bola si na 1 vycviku zakladnej poslusnosti. Nemozes hadzat vsetkych do jedneho vreca :smile: Su rôzne vycvikove metody, mas moznost si vybrat. Aj ostnačove, aj elektricke ale aj pozitivno mozivačne alebo ako to mam nazvat :heh:
Ale inak celkom pekne video :smile: vidiet ako sa ku psom chovali v tych casoch...zaujimave :yes:
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Renata » Str 08.10.2014 14:02

maira, nieze by som ta chcela spovedat, alebo nieco podobne, len nerozumiem a nie su jasne tvoje odpovede, tak preto sa pytam.

preco by pamlsky mali skodit zdraviu, resp. neprispievat k dobremu zdraviu psa?

myslis, ze elektricky obojok, pripadne, slavny obojok od cm prispieva k dobremu zdraviu psa lepsie?

pytam sa aj preto, lebo tvoje poznatky zo zakladneho vycviku, ktory si absolvovala, su ine, ako poznatky ostatnych. nechcem sa hadat, ani kritizovat, len mam pocit, ze tvoje vyjadrenia k vychove a vycviku v tejto aj ostatnych temach sa dost od odlisuju od skutocnosti a zavadzas ostatnych uzivatelov fora, hlavne tych novych, ktori naozaj pridu citat, ucit sa a potrebuju poradit.
Maybe the reason I love animals so much, is because the only time they have ever broken my heart, is when they've crossed that rainbow bridge
Renata
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 932

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod hruska » Str 08.10.2014 14:38

Hm. Pamlsky aby sa zapadlo do davu alebo pamslky bo bez nich to neviem? :ha: Asi zla karma :heh:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Marianne » Str 08.10.2014 16:07

Nezdá sa mi, že by to patrilo do základnej poslušnosti. Ja od psa nevyžadujem, aby mi šiel pri nohe úplne presne, aby sa na mňa pri tom stále pozeral a pod.
A áno videla som na cvičákoch (dvoch) škrtiace obojky, ktorými sa trhalo jedna radosť, halti aj tam kde bola zbytočná, a dokonca aj EO. A niekoľkokrát som videla ostnáč na šteniatku, ktoré malo sotva 5mesiacov!
Samozrejme nátlak na psa tam je...Zatlačenie do nejakej polohy bolí??Ja si pod zatlačením nepredstavujem násilné tlačenie, ktorému sa pes bráni ja si predstavujem jemný tlak pod ktorým pes prirodzene povolí, aby som mu mu vysvetlila, čo chcem...keby sa bráni tomu tlak tak určite skúšam iné metódy a netlačím ho niekam násilím. A ani sa mi nezdá, že by na danom videu tlačilo nejako zvlášť.
Je pravda, že raz tam cukol tým vodítkom fakt silno...ale prečo by mal byť voči cuknutiu pes časom rezistentný?...veď cuknutie nemá byť trest, má to byť upozornenie, alebo vysvetlenie a tak to aj môj pes chápe.
Marianne
Šteniatko
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Rokycany, ČR

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Margita » Str 08.10.2014 16:15

pes sa da vycvicit vselijak a to je vyhoda toho psa ze je taky tolerantny a necha so sebou tak manipulovat,ale je rozdiel v tom,ci to pes robi kvoli tomu aby sa vyhol trestu alebo kvoli tomu ze chce

Marianne píše:ale prečo by mal byť voči cuknutiu pes časom rezistentný?...veď cuknutie nemá byť trest, má to byť upozornenie, alebo vysvetlenie a tak to aj môj pes chápe.

ako vies co ten pes povazuje za trest?pre niekoho je to aj trhnutie voditkom,pre ineho zvysenie hlasu,...a rezistentny preco?lebo si na to zvykne,tak ako si pes zvykne tahat na stahovacom obojku
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Marianne » Str 08.10.2014 17:49

Každý by si mal svojho psa poznať natoľko, aby vedel, ako s ním má zaobchádzať. Ak sa pes stane na nejakú pomôcku rezistentný, znamená to, že sa používala zle, nie? Offtopic: Ja nesúhlasím s úplne čisto pozitívnym posilovaním...mne sa viac páči metóda cukor/bič pričom samozrejme základom je dostatočná odmena,ale nikdy v živote som nespôsobila svojmu psovi bolesť. Mám sebavedomého, hrdého, nekastrovaného psa, ktorého baví aport tak 2-3krát a pamlsky má tiež niekde, keď mu niečo ide. Je hrozne tvrdohlavý a vie si veľmi rýchlo spočítať čo sa mu oplatí a čo nie...musela som mu ukázať, že si zaslúžim jeho rešpekt. Keby som mu spôsobovala bolesť tak sa veľmi rýchlo postaví proti mne a keby sa ho snažím len lákať na pamlsky tak si zo mňa o chvíľu začne robiť srandu...
Marianne
Šteniatko
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Rokycany, ČR

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Margita » Str 08.10.2014 17:56

pamlsky su odmena,nie uplatok a ani lakadlo
v jednom diely pes pritel cloveka Susta napisal clanok ako spravne pouzivat odmeny,a to ze tvojho psa zaujima aport len dva tri krat sa da tiez zmenit,je prenho asi nudny,musis mu dat vacsi zivot,vsetko je o spravnej motivaci,aj o "mojom" plemene sa zvykne hovorit ze je tvrdohlave,nemam ten pocit

v profile mas ze vlastnis krizenca goldena a labradora, a ze on nema zaujem o hracky a pamlsky?zvlastne,niekde musela nastat chyba..ale v psovi to nebude,dost pochybujem ze by si nevzal parok,alebo syr a neskakal by pri tebe ako na gumicke ako ho strasne chce
Naposledy upravil Margita dňa Str 08.10.2014 17:59, celkovo upravené 1
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5659
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod vavrena » Str 08.10.2014 17:57

Marianne píše:Každý by si mal svojho psa poznať natoľko, aby vedel, ako s ním má zaobchádzať.

No, ale keby to bolo také jednoduché, všetci by boli na súťažiach prví.

Marianne píše:Offtopic: Ja nesúhlasím s úplne čisto pozitívnym posilovaním...mne sa viac páči metóda cukor/bič pričom samozrejme základom je dostatočná odmena,ale nikdy v živote som nespôsobila svojmu psovi bolesť. Mám sebavedomého, hrdého, nekastrovaného psa, ktorého baví aport tak 2-3krát a pamlsky má tiež niekde, keď mu niečo ide. Je hrozne tvrdohlavý a vie si veľmi rýchlo spočítať čo sa mu oplatí a čo nie...musela som mu ukázať, že si zaslúžim jeho rešpekt. Keby som mu spôsobovala bolesť tak sa veľmi rýchlo postaví proti mne a keby sa ho snažím len lákať na pamlsky tak si zo mňa o chvíľu začne robiť srandu...


Hmm, najprv som chcela čosi vypichnúť, ale celý odstavec zato stojí, lebo z neho vidieť, že o pozitívnom posilovaní vieš málo... pretože v ňom je mimochodom zakázané lákať na pamlsky. Pes sa vždy sám snaží uspieť, a pritom vôbec nevie, čo dostane, resp. dostane to, po čom túži (a nemusí to byť pamlsok). Keď tvojho psa baví aport dva-trikrát - ako hra alebo ako povel aport? Pamlsky má tiež niekde prečo? Lebo nie je žravý a je prieberčivý, alebo si tak nikdy neodmeňovala? Čo to znamená, keď mu niečo ide, keď hovoríš, že ani o aport nemá záujem, čím odmeňuješ, len sa ťaháte?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky