Stary film-vycvik psov

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Tchor » Štv 09.10.2014 12:12

wer píše: :oo: sorry, ale tomuto fakt neverim... ved tak sa bezne trenuje. :nwm: a je to aj uplne logicke z pohladu psa. odmenou je to, co najviac chce - kusat na figuranta. moj pes si pri figurantovi peska nezoberie. aj rukav by som si mohla dat, okasle ho.


Ale samozrejmne - jenom se to bezne netrenuje pozitivkou... Figurant je ta odmnena ve predu. Odmnena v zadu se pouziva u ringa kde potrebujes psa kdykoli odvolat z akce - toje to co popisuju kdyz rikam ze takovemu psovi je jedno zda dostane odmnenu od figuranta nebo psovoda

Bad píše:to nechápu - když máš psa stopaře, kterého to prostě baví, tak jaké odměny zezadu :nwm: ?


Kazdy pes ma hranici kdy mu prestane stacit odmnena od psovoda protoze narocnmost nebo unava psa presahne motivaci odmnenou. Ta hranice je samozrejmne i pri te odmnene cilem pred psem, ale podle stupne "vyhecovanosti" psa muze byt mnohem dal nez v prvnim pripade. Zase pri pozitivce nemuzes pustit psa dopredu za cilem, protoze v okamziku kdy pro nej bude cil vetsi odmnena nez to co mu mze nabydnout psovod, nebude jak ho pozitivne smerovat...
Naposledy upravil Tchor dňa Štv 09.10.2014 12:13, celkovo upravené 1
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod hriva » Štv 09.10.2014 12:12

Maira ja napr nevidím nič na aportovani a tie moja hovada by to robili od rána do večera :joint:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod wer » Štv 09.10.2014 12:21

jaaj, uz ta chapem, tchor. :pac: a nieco podobne je aj u polovnikov - tam asi cisto pozitivne to nepojde.. tak to suhlasim. ale o tom je to asi zbytocne sa tu bavit. :angel: nikto (skoro) to tu fakt nevyuzije, ani nepotrebuje.

inak som si az teraz pozrela to video - i ked bez zvuku teda. a mne sa to luuubi :lol: aj ked je tam pouzita stara kontrastna metoda, tak to teda ziadna tragedia nie je... :nwm: mozem povedat, ze som videla psov, ktori boli trenovani cisto "pozitivnymi" metodami a prejav mali teda este horsi. a ten chlapik :ha: aky zlaty. :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12686
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod maira6 » Štv 09.10.2014 17:24

hrivushka píše:Maira ja napr nevidím nič na aportovani a tie moja hovada by to robili od rána do večera :joint:


však aj naša aportuje ako o dušu, a úplne bez akéjkoľvek vonkajšej motivácie, ale ja to akosik za prácu nepovažujem... Jedine, ak donesie nejakú loptičku alebo dogsfrisbee zo žihľavy za plotom, ak sa mi "zadarí" ju tam umiestniť... :joint:
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod hriva » Štv 09.10.2014 17:44

No ja cielene lopty hádžem tak aby hladali. Do najväčšej buriny nech nevidí kam letí, v zime do snehu :joint:
Briu som napr učila aj rozlisovat-viac rovnakých predmetov a nech donese ten správny, napáchnuty.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4813

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod kives » Štv 09.10.2014 19:21

Offtopic: jaké fajn čítanie a ja nestíham :bum:
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2888
Bydlisko: Košice

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Elis » Pia 10.10.2014 8:38

Tchor píše:Kazdy pes ma hranici kdy mu prestane stacit odmnena od psovoda protoze narocnmost nebo unava psa presahne motivaci odmnenou. Ta hranice je samozrejmne i pri te odmnene cilem pred psem, ale podle stupne "vyhecovanosti" psa muze byt mnohem dal nez v prvnim pripade.


jen pro info - pri te pozitivce taky dochazi k vyhecovani psa - ne, ze ne. a nekdy je to hecnuti fakt ze hodne silne...
a maji a pouzivaji i ty odmeny z prostredi. ale asi jen jako "koncovou odmenu" -jestli je to k pochopeni, nehecuji na ni psa.

ale jinak zajimave cteni. zase mi snad zapadlo par kolecek do sebe:-)

asi kombinuju metody - pocitove. u meho exota to ani jinak nejde. jen ciste pozitivkou by nemohla delat komplet sportovku ( ty obrany proste uplne bez korekci mi nedavaji smysl) - a jen napr. kontrastem nebude delat treba tu poslusnost tak jak ji dela. a stopa je zas neco jineho...

ty tri oddily jsou proste vyzva -jak to vsechno toho psa naucit -podle pravidel, na body.
nekdy si rikam, ze kdybych se na to vykaslala a vybrala si jedno, bylo by mi lepe -jen se nedokazu rozhodnout, co si vybrat :joint:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Marianne » Str 26.11.2014 14:29

vavrena píše:
Marianne píše:Každý by si mal svojho psa poznať natoľko, aby vedel, ako s ním má zaobchádzať.

No, ale keby to bolo také jednoduché, všetci by boli na súťažiach prví.

Hmm, najprv som chcela čosi vypichnúť, ale celý odstavec zato stojí, lebo z neho vidieť, že o pozitívnom posilovaní vieš málo... pretože v ňom je mimochodom zakázané lákať na pamlsky. Pes sa vždy sám snaží uspieť, a pritom vôbec nevie, čo dostane, resp. dostane to, po čom túži (a nemusí to byť pamlsok). Keď tvojho psa baví aport dva-trikrát - ako hra alebo ako povel aport? Pamlsky má tiež niekde prečo? Lebo nie je žravý a je prieberčivý, alebo si tak nikdy neodmeňovala? Čo to znamená, keď mu niečo ide, keď hovoríš, že ani o aport nemá záujem, čím odmeňuješ, len sa ťaháte?


Takže trochu som poštudovala, aby som vedela lepšie sformulovať svoje myšlienky, už tu nebudem rozpisovať ako som tamto myslela, lebo je to zbytočné, ale skúsim zodpovedať otázky :) Väčšina ľudí tu určite pozná 4 možné spôsoby motivácie pri podmieňovaní zvierat(zobraté z článku o koňoch na http://equilibrio-natural.blog.cz/) :
1. Pozitívne posilnenie - alebo "R+" (positive reinforcement); ak jedinec urobí niečo, čo chceme, získa niečo, čo chce on
2. Negatívne posilnenie - alebo "R-" (negative reinforcement); najprv spôsobíme jedincovi niečo nepríjemné (to je zároveň moment trestu za to, čo práve robí a až keď zareaguje tak, ako chceme, prestaneme mu to robiť .
3. Pozitívny trest - alebo "P+" (positive punishment); nie je na ňom nič pozitívne, znamená to len, že ak jedinec robí niečo, čo nechceme, pridáme mu niečo, čo on nechce.
4. Negatívny trest - alebo "P-" (negative punishment); negatívny preto, že ak jedinec robí niečo, čo nechceme, tak mu odoberieme niečo, čo on chce ).

Čiže ak som správne pochopila výcvik pozitívnym spôsobom tak ja sa tam snažím spraviť zo seba zdroj všetkého dobrého-zábavy,žrádla, pohladenia atď. tak, že som zaujímavejšia ako okolité podnety a tým pádom pes chce poslúchať. Pes dopredu nesmie vedieť akú pochvalu dostane(pohladenie, hračka, jedlo..) a intenzita chválenia sa časom znižuje. Ak chcem spresniť povel postupne zvyšujem kritériá a chválim to, čo im zodpovedá.
Jake je môj prvý pes, takže študujem a zisťujem, čo môžem, aby som náš vzťah, výchovu a tak vylepšila. Pri učení som využívala obvykle kombináciu-vysvetľujem R-(pri sadnutí zatlačenie na zadok, jemné šklbnutie vodítkom a tak. týmto som bola učená na cvičáku aj doma ) a potom chválim (R+)...teraz sa snažím znižovať R- pri učení nového a používať iba R+...prečo by som mala pôsobiť psovi nepríjemné pocity pri vysvetľovaní, ako potom môžem chcieť, aby ho výcvik bavil? A teda ak som správne pochopila tak presne toto tu už niekomu vadilo aj pri tom filme....
Pri nevhodnom správaní som to riešila ak som vedela tak P-(napr. vrkne keď je na posteli-ide z postele preč) inak P+. Pri pozitívnej metóde sa používa P-??Alebo nie? Ak nie, ako teda zareaguje na niečo takéto?


Jake napr. keď zacíti zver a začne dookola ňuchať prípadne klasicky zdvihne uši a uprene sa niekam díva tak ho zavolám k sebe, keď príde chcem ho za to niečím pochváliť lenže aj keď príde je natoľko zaujatý, že nechce ani pamlsok (väčšinou používam sušené pamlsky ako napr. bravčové črievka a pod. čo dosť voňajú) ani nič, čo s tým?Inak si pamlsok rád vezme, ak mám niečo dobré, ale že by z toho bol úplne vo vytržení to nie (ak mu dávajú pamlsky cudzí ľudia tak vo vytržení je, ale to sa najmä teší ich pozornosti napr. na cvičáku keď s ním chceli trénovať odmietačku tak mu stačilo dvakrát pamlsok nedať a vždy keď niekto prišiel s jedlom on si jedlo nevšímal zato sa vždy natlačil, aby ho hladkali na cvičáku mi radili sťahovací obojok lebo bol ako šťeňa natoľko spoločenský, že ho zaujímali len psy okolo a vôbec nie pamlsky- z cvičáku som odišla )...čo sa týka hier je myslím problém u mňa...jeho nič nebaví príliš dlho(neviem sa správne hrať?nadšená z hry som, ale aj tak sa napríklad na hru dá podstatne ľahšie strhnúť dieťaťom ako mnou). Aport nosí nadšene, ak sa s ním vždy s daným predmetom aj pohrám (chytanie loptičke na šnúrke, naťahovanie sa) vtedy sa aj prirúti a pustí mi to do ruky (ráta s tým, že sa budeme ďalej hrať s ním) ale ani naťahovanie a pod. ho nebaví veľmi dlho. Reaguje aj na farby, čo je tmavé to ho nezaujíma. Prípadne na prostredie- keď ideme na chatu, alebo v lete k rybníku, je tam taký šťastný že sa hrá s oveľa väčším nasadením. Myslím, že je problém v tom, že mu neposkytujem dostatočné psychické výzvy, chcelo by to agility, alebo niečo preňho rozmanité...proste hry typu aport ho nudia lebo je to stále o tom istom. Nemám dostatočnú fantáziu vymýšľať na prechádzkach vždy niečo nové. Mám s Jakom aj podstatne horšie problémy, ktoré riešim, ale to sa sem do tejto témy nehodí, tak možno rozvediem inde.

Pri Denisovi niečo takéto absolútne nemusím riešiť-je veľmi žravý a keďže je to šťeňa hrať sa chce stále a hocijako :)
Marianne
Šteniatko
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Rokycany, ČR

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod wer » Str 26.11.2014 14:40

tak aby som ti trosku vniesla svetla - to, co ty popisujes (tie 4 body) - to patri pod tzv. OPERANTNE PODMIENOVANIE (popisal Skinner) a to, co spominas - zatlacenie zadku pri sadni - to je tzv. KLASICKE PODMIENOVANIE (Pavlov). to su dve uplne odlisne metody ucenia, nepliest dokopy. :no:

co sa tyka toho zaujmu tvojho psa. kazdy pes sa riadi urcitymi motivaciami. samozrejme, sila motivacie sa meni a ty to musis vediet prisposobit pocas toho cvicenia (vonkajsia motivacia vs. tvoja motivacia). ked na to nevies pruzne reagovat, tak to tvoje popisovane ucenie mozes zabalit...
to len v skratke, lebo to by bolo na dlhooooo :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12686
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stary film-vycvik psov

Poslaťod Marianne » Str 26.11.2014 15:02

ďakujem za vnesenie svetla, idem o tom viac načítať nech mám jasno :no:
Tým myslíš, že menej rušivom prostredí mám použiť menšiu motiváciu a vo viac rušivom väčšiu? Ja mám pocit, že robíme pokroky-odvolanie keď zacíti zver. Minule sa mi za niečím prudko rozbehol a odvolala som ho - nemusela som stúpiť na stopovačku. Čiže poslušnosť je čím ďalej tým lepšia a aj keď mi v prípade rozrušenia odmenu nevezme tak poslúchne...mňa skôr trápi, že neviem nájsť niečo, čo by ho naozaj bavilo...bavilo dlhodobo a mohol by sa na to tešiť...a ani neviem, či je problém v tých činnostiach samotných, alebo vo mne, že z toho neviem urobiť dostatočnú zábavu.
Marianne
Šteniatko
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Rokycany, ČR

Predchádzajúci

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky