Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Tchor » Štv 07.08.2014 7:37

Elis píše:
raky píše:To video čo TCHOR dal by malo byť základ výchovy akéhokoľvek vyrovnaného a sebavedomého šteniatka...


:oo: :oo: videl si to video cely? protoze jako zacatek fajn, na ctvrte minute uz jsem nechapala...
to, co tam s tema stenatama delaji bych ja svemu nikdy neudelala.
je to zbytecne, nebezpecne.
vyrovnane a sebevedome stene se da preci vychovat i jinak nez padama z vysky a zebriku ve veku par tydnu, ne?
( leda ze bys vybiral ze smecky stenat to, co vydrzi nejvic a na ostatnich ti nezalezelo -pak jo, pak je to asi potreba)

edit: ted beha na FB tohle video -to je preci jen neco trosku jineho:
https://www.facebook.com/photo.php?v=34 ... =2&theater

Ta priprava psa na tom videu je naprosto spickova. Pokud chces aby zvire v dospelosti prekonalo jakoukoli prekazku (u pracovniho psa dost dulelezita vec) tak je nejlepsi stene zacit ucit co nejdriv dokud nema nauceny strachy. Pokud to udelas tak ze stene vsechny zvladne a nikdy se mu nic nestane (na tom videu je to delany velice dobre) tak v dospelosti nebudes mit problem s tim aby pes se na nejake prekazce bal (i na tech se kterejma se zatim nestkal). Treba jen jednoduchej velkej zebrik kdyz nenaucis u stenete tak v dospelosti budes mit mnohem vetsi problemy ho to naucit.

Ad to video ano je to neco jineho - je vyborny na unaveni stenat a rozvoj pohybovych aktivit, ale naprosto nic neprinasi v oblasti spoluprace a duvery v psovoda - narozdil od toho co jsem linkoval ja.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod MisheliQ » Štv 07.08.2014 7:49

A nezdvíha to tomu šteňaťu sebavedomie a istotu, keď prekážku, ktorej sa predtým bál, zvládne??

Na videu čo tu pridal Tchor sa mi páčilo, že bol psovod pri šteniatku, nie mimo neho, a tiež ako psovod šteniatku pomáhal, keď mu niečo nešlo, zodvihol mu labku, chránil ho.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Bad » Štv 07.08.2014 9:25

Tak nám civilům by pro získání statusu "psovod" mělo stačit chodit se štěnětem navolno třeba do lesa, učit ho přelézat kmeny,pomoci mu překonat potok, provést ho křoviskama, vylézt na šutřisko, ukázat že to X (sněhulák, petka, ......) není bubák ale že je fajn si to jít na vlastní čumák očuchat.......a ukázat městský ruch a hospodu....... a tak, no......
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod MisheliQ » Štv 07.08.2014 9:31

Bad hneď mi napadlo, že toto všetko máme k dispozícii aj vôkol seba. :yes: Vlastne ide o zmeny povrchu, po ktorom pes chodí alebo cez čo chodí...stromy, schody, cesty také a hentaké (poľné, asfaltové, trávnaté, kamenisté...), vody, tunely (vytvorené prírodou, vytvorené človekom), kruh, mäkky povrch, tvrdý povrch, pohyblivý povrch...stačí zapojiť fantáziu a dá sa toho kopec vymyslieť a pes tak získava predsa aj zručnosť alebo ako to povedať
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Tchor » Štv 07.08.2014 9:42

Bad píše:Tak nám civilům by pro získání statusu "psovod" mělo stačit chodit se štěnětem navolno třeba do lesa, učit ho přelézat kmeny,pomoci mu překonat potok, provést ho křoviskama, vylézt na šutřisko, ukázat že to X (sněhulák, petka, ......) není bubák ale že je fajn si to jít na vlastní čumák očuchat.......a ukázat městský ruch a hospodu....... a tak, no......

Proto tam bylo napsano pro inspiraci - tohle je priprava pracovniho psa. Vetsina lidi to v tehle intenzite nepotreuje. Tohle je ale presne to kde se dela chut spolupracovat s psovodem a duvera v to ze spolecne zvladnete cokoli.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Elis » Štv 07.08.2014 10:03

raky píše: Ani ja by som napríklad nedával takú výšku a bez istenia... ...


jj. ten pad ze zebriku ve 4. minute byl treba uplne zbytecny...i kdyz je to sestrihane video - trva to dlouho a ma to neprimerene fyzicke naroky na takhle male stene.

takze ani jako inspirace pro me:-(

mam jednos tene -nepotrebuju rychle oddelit zrno od plev -rozumime si? i kdyby tuhle drahu nidky neprelezlo, -stejne ho nevymenim za stene, co to dokaze:-))

Offtopic: mozna je to i tou debatou v teme "dysplazie KK" tady - ze jsem v tomhle tak radikalni ted :no:

raky píše: Aj to čo si dala je ok - tam mi to skôr vyzerá, že tam si vieš jasne vybrať drive..


mozna drive, mozna i to, ze potom nevadi psovy ruzne povrchy, tunely, houpacky. ale vse je delane primerene dlouho a na -na relativne bezpecne draze.

Tchor píše:Pokud to udelas tak ze stene vsechny zvladne a nikdy se mu nic nestane (na tom videu je to delany velice dobre)


mam jiny nazor na bezpecnost a primerenost, sorry :ua:
a i o tom vztahu pochybuju. nebo jinak to napisu - radsi budu budovat ten vztah jinak nez takhle.

Tchor píše:Treba jen jednoduchej velkej zebrik kdyz nenaucis u stenete tak v dospelosti budes mit mnohem vetsi problemy ho to naucit


ani tohle nemuzu potvrdit... cuba ho chodi pomerne solidne - vzalo to tri? treninky? a prvne ho videla ve dvou letech.
Pretim ji jako pohybova a primerena priprava stacil pohyb na vychazkach ve vsemoznych prirodnich terenech davkovany umerne jejimu veku.
MAm ji pro zabavu a pro maly sport. a takovych je nas tu asi vetsina.
Aplikovat neco takovehohle - to je asi z vycviku profi psu? mi prijde neadekvatni...
Pro psa na zabavu v tom proste zadnou inspiraci nevidim. vsechno, co se tam dela se da delat pozdeji, bezpecneji.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod wer » Štv 07.08.2014 10:16

Offtopic: mna pobavilo to spojenie - profesionalny pracovny pes a vztah so psovodom. :joint: som si predstavila vsetky tie policajne psy a psy robene na kseft.... :prd: psa najviac zocelia, bohuzial, tvrde podmienky a tvrdy pristup.. so vztahom to nic nema. :ua:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Tchor » Štv 07.08.2014 10:39

To tech policejnich psu moc neznas... Ono kdyz chces od psa aby pracoval spolehlive ten vztah tam byt musi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod wer » Štv 07.08.2014 10:47

praveze poznam dost. :ua: a chce sa mi verit, ze to je len vynimka...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Tchor » Štv 07.08.2014 11:06

vsude jsou lidi ktery maji psa jako partaka a lidi kteri ho maji jako "naradi" je uplne jedno v ktere oblasti kynologie se pohybujes...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod moschino » Štv 07.08.2014 11:30

len otázka: keď je potrebné nosiť šteňatá ešte aj po schodoch, nedovoliť im zoskakovať napr z postele... je ok nechať ich chodiť po rebríku v takom veku? :nwm: (naozaj len otázka, nechcem :stuch: len vedieť názor iných. Lebo zas na druhej strane, šteňa určite neuchránime od všetkých schodíkov a vyvýšených miest)

ako na niečo dobré taká opičia dráha asi je, ale určite to treba prispôsobiť veku. Veď čo by bolo zlé na dráhe malý šuplík hore dnom - vyšší šuplík hore dnom - balančná čočka - ďalší šuplík hore dnom - šuplík dole dnom - balančná čočka, prebehnúť cez krabicu - ďalší šuplík... :nwm:

inak, myslím si, že akákoľvek práca so psovodom má vplyv na vzťahu psa k tomu človeku. Ak je to práca, kde sa používa pozitívna motivácia, kliker, tak to určite ten vzťah posilňuje. Ja len vezmem do ruky kliker a psiská nepustia zo mňa oči. A to aj ten malý bobek, s ktorým ešte len naklikávam. A tiež sú na to dobré rôzne tieto hry, jednak posilňujú psa, nútia ho premýšľať, pes si je vedomí vlastného úspechu, posilňujú sebaovládanie... myslím, že je to fajn. A čím viac hier, tým viac zábavy :smile: a zabaviť sa tak vie aj pracovný pes, aj obyčajný "gaučák"
A tiež na druhej strane, práca, kde sa používajú tresty a musíš toto a tamto, tiež má určite vplyv na vzťah ku človeku, ale asi to nebude taký istý vzťah ako v prvom prípade :nwm:
teda ja to tak vidím :nwm:
Naposledy upravil moschino dňa Štv 07.08.2014 11:34, celkovo upravené 1
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Elis » Štv 07.08.2014 11:34

MisheliQ píše:A nezdvíha to tomu šteňaťu sebavedomie a istotu, keď prekážku, ktorej sa predtým bál, zvládne??.


myslim si, ze takhle male stene je rado, ze je rado - nevnima, co ma pod nohama, nevnima nejaky strach -tak nema co prekonavat? :nwm:
v tomhle veku vidim spojitost na te draze jen s pohybovyma navykama.
ne s ucenim, s vyhodnocovanim psa, co vlastne se deje...

MisheliQ píše:Na videu čo tu pridal Tchor sa mi páčilo, že bol psovod pri šteniatku, nie mimo neho, a tiež ako psovod šteniatku pomáhal, keď mu niečo nešlo, zodvihol mu labku, chránil ho.


jsem teda videla asi uplne jine video...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Elis » Štv 07.08.2014 11:42

wer píše: psa najviac zocelia, bohuzial, tvrde podmienky a tvrdy pristup.. so vztahom to nic nema.


ale presne tohle me napadlo, pri koukani na to video:-(

jak jsem psala -mam jednoho psa, nechci jineho, chci aby mi vydrzel zdravy co nejdele -ani me nenapadne, ho na neco takoveho pustit, zkouset to. je dalsi xy moznosti, jak dosahnout stejneho jinak ve ztahu.

ale kdyz mam smecku a chci vybrat to, ktere si necham a na ostanich mi nezalezi - proc se nepustit do takovehle selekce, ne?

ne, fakt at se na me nikdo nezlobi, ale neverim na budovani vztahu jako prvni volbe, proc to delat - kdyz na tu drahu koukam.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod MisheliQ » Štv 07.08.2014 11:56

A čo je potom to, keď nechce po niečom prejsť? Nie je to strach?

5:58 tam to je, kde mu dvíha zadnú nohu
ja som zase ten pád nevidela, ale môže byť že som ho prehliadla, lebo občas som dačo riešila s priateľom popri prezeraní

A čo ti na tom nesedí? Veď dá sa to aj tak ako písala Moschino.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Hry na rozvoj motivácie a vzťahu

Poslaťod Bad » Štv 07.08.2014 12:22

Elis píše:ale kdyz mam smecku a chci vybrat to, ktere si necham a na ostanich mi nezalezi - proc se nepustit do takovehle selekce, ne?

ne, fakt at se na me nikdo nezlobi, ale neverim na budovani vztahu jako prvni volbe, proc to delat - kdyz na tu drahu koukam.

bych to taky tak nějak viděla...
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky