Do As I Do - výcviková technika

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod lusy » Pia 09.11.2012 22:40

no ved ten povel je "do it" :lol: "urob to"
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod merri » Pia 09.11.2012 22:42

Skor pri tej prekazke mi nesedi to, ze hoci ju clovek prekona tam aj spat, pes ju skoci len tam a potom obehne. Ak by naozaj chapal princip, tak ju predsa skoci aj spat. Chcela by som vediet co by spravil, ak by clovek tu prekazku presiel napr. trikrat po sebe - chapal by ze ju tiez ma prejst 3x, ak ju dovtedy vzdy skakal len raz?
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod lusy » Pia 09.11.2012 22:47

tiez si osobne myslim, ze to ma vlastne uz nejakym stylom naucene. isla by som buduci rok na seminar mam ho dost blizsko, ale teda neviem, ci budu financie na to. rada by som si s tou holkou pokecala a polemizovala o tejto technike.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod Monika & Parsonky » Pia 09.11.2012 22:52

merri píše:Skor pri tej prekazke mi nesedi to, ze hoci ju clovek prekona tam aj spat, pes ju skoci len tam a potom obehne. Ak by naozaj chapal princip, tak ju predsa skoci aj spat. Chcela by som vediet co by spravil, ak by clovek tu prekazku presiel napr. trikrat po sebe - chapal by ze ju tiez ma prejst 3x, ak ju dovtedy vzdy skakal len raz?


presne, toto aj mňa napadlo ako prvé.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod pigie » Sob 10.11.2012 4:59

Oboch psov, co som doteraz mala som metodou do as I do naucila stekat :haha: Ja som stekala, oni sa rozstekali - rata sa to? :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10280
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod wer » Sob 10.11.2012 7:32

ako prve mi napadlo stekanie - ale to je zo strany psa skor len odpovedanie..
pes sa vie sam naucit napr otvarat dvere, aj ked aj tu je princip skor metoda pokus-omyl. skusa vyskakovat a zrazu sa mu to podari otvorit . ja som tak raz psa testovala - chcela som od neho, aby si lopticku stiahol zo stola za snurku. a pochopil, len som mu musela upriamit pozornost na snurku. ale to je tiez metoda pokus-omyl a nie "do as i do".
keby to malo fungovat ako vyslovene vycvikova technika, tak by to muselo byt tak, ze zoberiem absolutne netrenovaneho psa, lahnem si pred nim a on zrazu pochopi, co znamena "lahni". a tomuto fakt neverim. ako akysi sposob zabavy pre psa je to oka.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12688
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod lusy » Sob 10.11.2012 11:57

wer, ale ty prave nemozes zobrat netrenovaneho psa. ty musis psa naucit, co znamena to "do it" cize ako som uz pisala ucit to na 3 poveloch, co pes ovlada. napr. toc. ty sa otocis a potom povies psovi "toc-do it" postupne vypadava slovko toc. natrenovat to este na dalsich dvoch a potom akoze zacat s novymi. :lol:
jeden chalan napisal, ze nech sa urobi nejaka ukazka, kde on povie co ma psovod urobit a potom nech to zopakuje pes. vraj az potom uveri, ze ta metoda funguje. :heh:
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod vavrena » Sob 10.11.2012 14:58

Ja si nemyslím, že pes sa naučí takto niečo robiť sám od seba, ale ak už ovláda určitý cvik na posunok/gesto, tak ho urobí aj neskôr. Poviem teda svoju skúsenosť. Tento rok som na niekoľkých vystúpeniach s deťmi robila niečo podobné - malé deti ukazovali, ako má pes "tancovať," ja som pohyb zopakovala a pes ho opakoval po mne. Nedávala som povely žiadne, v ruke som mala mikrofón a komentovala som skôr deti, prípadne upresnila psovi, aby šiel bližšie/ďalej atď. Išlo o točky, hopkačky, podávanie paciek a pobiehanie dokola, plus prácu na zadných labkách. No a raz sme mali raz vystúpenie "psík, ktorý nevie tancovať" a ukazovali sme jednému pudlíkovi, čo by mal robiť, lebo to akože nevie - zapojený tam bol aj druhý pes a znova som nič nehovorila, "nevediaci" pes len skrátka opakoval a reagoval na intonáciu. Ani sme si to nepripravovali dopredu. "Do as I Do" mi príde ako oneskorene vykonaný cvik - miesto ústneho povelu spravím gesto - resp. celý cvik. Nemyslím si, že by s tým mal pes, ktorý sa učil tvarovaním, nejaké problémy, ale ako výcviková metóda mi to nejak... no nesedí. Na neznáme a zložité veci určite nie, chcem vidieť, ktorý pes by po mne sám začal opakovať stojku na rukách :pac: .
lusy píše:jeden chalan napisal, ze nech sa urobi nejaka ukazka, kde on povie co ma psovod urobit a potom nech to zopakuje pes. vraj az potom uveri, ze ta metoda funguje. :heh:

Tak. :lol:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod Haleth » Sob 10.11.2012 17:59

No ja neviem. Neverím a aj keby to naozaj fungovalo, tak ako sa to prezentuje, je to predsa o mnoho zložitejšie, ako mu to vysvetliť "po starom" :heh:
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod MisheliQ » Sob 10.11.2012 19:14

Zaujímavá metóda, ale neviem si celkom predstaviť ako funguje.
Keby to takto fungovalo, prečo potom Fergie nevie zdvihnúť lievik, pod ktorým je piškóta, aj napriek tomu, že videla ako ten lievik zdvíha Caesar, aby sa dostal k piškóte? Nikdy to po ňom nezopakovala. Alebo by som ju musela najprv naučiť opakovať (tým "do it")?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod Bára » Sob 10.11.2012 19:15

Hľadám, hľadám, neviem nájsť. Ale kedysi som kdesi čítala článok od kohosi (isto to bol chlap-Čech), ktorý popisoval začiatky obrany so psom, ktorý skrátka "fungoval" na základe napodobňovania pánička. Teda pániček sa prosím pekne rozbehol za figurantom na hladkom zadržaní atď atď - pes pochopil, urobil. :heh: Keď nájdem ten odkaz, hodím to sem.
Ale nemyslím si, že toto môže fungovať na akéhokoľvek psa
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod MisheliQ » Sob 10.11.2012 19:23

Bára si mi pripomenula, že ja som napr. svoje psy naučila hrabať tým, že som aj ja hrabala.
Nefunguje to tak trochu na "svorkovom inštinkte" (lepší výraz na označenie toho, čo myslím, mi nenapadá).
Obrázok
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod Elis » Sob 10.11.2012 20:10

Bára píše: kedysi som kdesi čítala článok od kohosi (isto to bol chlap-Čech), ktorý popisoval začiatky obrany so psom, ktorý skrátka "fungoval" na základe napodobňovania pánička


http://www.dogschoolk9.com/cz/figurovani_9_08.htm
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6367
Bydlisko: Praha

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod hruska » Sob 10.11.2012 20:12

ja mam radsej metodu Do as I say :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Do As I Do - vycvikova technika

Poslaťod Bára » Sob 10.11.2012 20:12

Elis píše:http://www.dogschoolk9.com/cz/figurovani_9_08.htm


Ďakujeeem :poklona: :poklona: :poklona: Jáá som tušila, že to bude buď Šilhavý alebo Mach.
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky