Alpha rolling???

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Alpha rolling???

Poslaťod michalaw » Str 28.12.2011 23:50

neviem do akej témy som mala napísať toto, tak ma tam, prosím, nasmerujte ak je niekde na to vhodnejšia..tiež neviem, či to vôbec možno nazvať alpha rollingom alebo skor pseudoalpha rollingom(preto v nazve temy tie otazniky), každopádne...asi pred 2 mesiacmi sme boli za jednou cvičiteľkou, ktorá má chovnú stanicu s weimarskými stavačmi a tiež sa venuje ich výcviku...odporučila nám, na akési ukľudnenie psa, resp. podriadenie (?) aby sme ho v podtsate nasilu zložili k zemi a držali ho telom od seba, pričom jednu ruku na jeho krku a druhú na zadku alebo na stehne tak, aby sa nemohol velmi pohnúť. a držať ho tak pokiaľ sa neprestane mykať a neostane kľudný...vravela, že jej to pri niektorých psoch trvá aj 20 minút, kým sa skludnia (a hlavne je to ťažké pri dospelých psoch, ktoý majú riadnu silu) ....môj priateľ to na westonovi občas praktizuje, keď je príliš rozjašený a nevie čo so sebou a neposlýcha...ale nepríde mi to veľmi produktívne..skôr z toho nemám dobrý pocit, ale myslím si, že keď to povedala cvičiteľka,tak je to ok...samozrejme neznamená, že čo povedala ona je správne, ale ja v tomto nie som skúsená...preto sa pýtam-má toto vôbec zmysel robiť? nie je to práveže kontraproduktívne? stretli ste sa s tým už?
michalaw
Snoopy
 
Príspevky: 128
Bydlisko: NR

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Lindchen » Str 28.12.2011 23:54

"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 29.12.2011 0:02

Prečo by to niekto robil? A hlavne, keď sa pes jaší? Prečo by som ho pacifikovala takýmto spôsobom? :nwm:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Alpha rolling???

Poslaťod michalaw » Štv 29.12.2011 0:10

to nie v zlom, že keď sa vždy jaší..to nie ! :nie: jasné, že sa tešíme,keď sa bláznime spolu...ale iba keď má poslúchnuť povel a je očividné, že je myšlienkami úplne inde, skáče ako srnka a má nás na saláme ( to mi niektorí na to napíšu, že to, že nás ma občas na saláme sa má riešiť inak a že je problém inde, určite, ale mňa teraz zaujíma to, na čo som sa pýtala)
michalaw
Snoopy
 
Príspevky: 128
Bydlisko: NR

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Lindchen » Štv 29.12.2011 0:14

Niečo na spôsob alfa rolling som naposledy použila, keď sa môjmu nepáčila čierna fena a chcel po nej skočiť, sú to 2-3 roky dozadu. Na takéto zákroky musí byť ozaj vážny dôvod, považujem za nevhodné používať to pri príležitostiach ako je neposlušnosť psa (nesústredenosť či ignoráciu psa je treba ozaj riešiť inak).
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Alpha rolling???

Poslaťod michalaw » Štv 29.12.2011 0:20

dobre, takže je to zlé a príliš negatívne pre neho? ja sa práve preto pýtam...
michalaw
Snoopy
 
Príspevky: 128
Bydlisko: NR

Re: Alpha rolling???

Poslaťod calwen » Štv 29.12.2011 0:25

Vzhladom na to, ze valna vacsina psickarov to nevie pouzit, tak by som to vhodnym zrovna nenazvala.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Lindchen » Štv 29.12.2011 0:31

Pozri sa, alfa je kľud, rozvaha a sebavedomie samo, stelesnená a zhmotnená rozvaha a múdrosť. Neobťažuje sa prkotinami, reaguje rýchlo, rázne a krátko, keď je treba. Blbosti si nevšíma a nerieši, zasahuje, keď situácia ohrozuje svorku. Po ďalšie, alfa roll nie je zrolovaním podriadeného pod seba, ALE sám podriadený sa hodí o zem! Môj Aris to robieva, keď sa veľmi hnevám (napr. rozmyslel si, že bude loviť zver alebo si rypnúť so psa), dám sa "zroluje" a robí podriadené gestá.
Video k tomuto http://www.youtube.com/watch?v=nw3q3FIv4SU.

Z uvedeného vyplýva, že žiadne pritláčanie psa o zem pri neposlučnosti nepomáha, skôr narúša vzťah, pretože pes je trestaný takto hrubo za chybu vo výcviku zo strany psovoda.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Barca » Štv 29.12.2011 0:33

A vyriesi sa tym nieco? Lebo podla mna nie. Tiez so si kedysi myslela, ze psi s nami tvoria svorku, ale potom som citala knihu Psia dominance, mytus nebo skutecnost. Okrem ineho tam bolo aj to, ze alfa vlk nikdy takto neprevracia podriadenych vlkov nasilu na chrbat. Oni to robia dobrovolne. Skor tym dosiahnes to, ze pes sa ta bude bat, lebo ste nasilny a nerozumie vam, tak bude zo strachu posluchat.
(Nie som ziadnadna cvicitelka, toto su moje skusenosti, tiez som tak par krat prevratila mojho psa, ked som si este myslela, ze to sa tak ma) :pac:
Barca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1211
Bydlisko: Bratislava, Brno

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Barca » Štv 29.12.2011 0:36

Linda ma predbehla, ja suhlasim :)
Barca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1211
Bydlisko: Bratislava, Brno

Re: Alpha rolling???

Poslaťod calwen » Štv 29.12.2011 0:39

U nas sa napriklad najtvrdsie tresta agresia na ine psy. To vzdy psa chcem pritlacit o zem, ale nie na bok, len za krk dolu a on sam sa potom zroluje podomna a konejsi. Toto robim len ked bezdovodne startuje po inych psoch (bezdovodne znamena, ze sa psa neboji, coz je velmi malo). Druhy pes myslim toto este ani neabsolvoval.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Alpha rolling???

Poslaťod vavrena » Štv 29.12.2011 0:50

michalaw píše:..na akési ukľudnenie psa, resp. podriadenie...

Nejaký rozumný dôvod, prečo? Upokojenie od čoho napríklad, konkrétne? Od agresie k inému psovi, ok, ale iba vtedy, ak to pániček vie, a nie zakaždým predsa. Ako Lindchen aj Calwen napísali, pre mňa je to tiež jediná situácia, kde si viem alfa roling predstaviť, a že splní nejaký cieľ, teda že psa ponížim, aby sa cítil maličký ako chrobák pod nohami. Inak mi nijako nenapadá, kde a akú funkciu by to malo, okrem toho ponižovania psa a nezmyselného držania na zemi bez vysvetlenia. A aj to by musela byť situácia jasná, a úkon presne načasovaný. A vôbec si nemyslím, že tam psa treba držať 20 minút! :oo:

michalaw píše:môj priateľ to na westonovi občas praktizuje, keď je príliš rozjašený a nevie čo so sebou a neposlýcha...ale nepríde mi to veľmi produktívne..skôr z toho nemám dobrý pocit

Keď nechcem, aby sa pes hýbal, tak ho dám zaľahnúť alebo sadnúť... ak to pes nespraví, tak nepozná povel alebo ho nemá dobre nacvičený, ono by to väčšinou malo fungovať tak, že radostný pes - radostné cvičenie... ak pes nevie, čo so sebou, napríklad po príchode pánička domov, tak tú energiu treba niekam presmerovať - napríklad ho pošlete pre hračku alebo mu strčíte niečo do papule, aby si to nosil... ale aby som psa hádzala na lopatky počas jeho bláznenia sa je naozaj totálna kravina, inštinktívne to cítiš dobre. Dala by si facku dieťaťu, ktoré sa nezmestí do kože, lebo rodičia prišli domov? Ak priateľ ešte neprišiel o nos, tak už má asi dosť bojazlivého a zlomeného psa. Pes totiž ani v najmenšom nemôže tušiť, prečo sa pán takto vyhráža, keď on sa teší... tú výcvikárku by som asi poslala niekam. Psy podriaďovacie gesto robia jedine dobrovoľne. Násilné zhodenie psa na lopatky sa deje aj v nejakom konflikte, nie každom, nie hocikedy. Ja som to videla naživo u psov dvakrát, a bolo to v bitkách - väčší a silnejší pes nechcel ublížiť malému agresorovi, ktorý priletel a zavesil sa mu na ucho, a tak krpca pritlačil k zemi. Nič viac, nič menej. A druhý krát, keď priletel veľký agresor a pritlačil malého psa k zemi za účelom lovu, zabitia.

Propagovať alfra roling vtedy, keď pes nepočúva, je priama a najkratšia cesta k tomu, ako sa psovi totálne znechutiť a ako mu prakticky vysvetliť, že nejaké plnenie povelov je sakra nuda a hrozne negatívna, ukričaná a nepríjemná vec. Ak neviem docieliť ani len to, aby sa pes na mňa sústredil, ako ho budem vedieť čokoľvek naučiť? Chcem, aby sa pes triasol od strachu, keď naňho zrúknem? Alebo chcem, aby sa pes triasol od nedočkavosti, čo budeme robiť o 5 sekúnd a hľadel na mňa ako na svätý obrázok? Odporúčam knižky od Karen Pryor - Svého psa nestřílejte, Konějšivé signály od Turid Rugaas a Psí dominance - mýtus nebo skutečnost od Barryho Eatona. Na "cvičiteľku" zabudni a daj priateľovi niečo prečítať. Kým si fakt nezničí psa.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Alpha rolling???

Poslaťod michalaw » Štv 29.12.2011 2:39

ano, ja dávam všetkým za pravdu...tiež mi to neprišlo nikdy nijak efektívne. priateľ to robí len preto, že nám to odporučila pani chovateľka, ktorá to na ňom aj názorne skúšala..človek si potom myslí, že ona vie o čom hovorí a tak ju počúva a robí takéto chyby. Rozhodne si nechceme, ani ja, ani priateľ, pokaziť vzťah s našim psom nakoľko ho máme veľmi radi, ale zároveň chceme (ako každý), aby reagoval n apovely ako má. Ale začíname s cvičákom (tam nám odporučili, že od polroka, čož máme teraz), takže verím, že tam sa dá všetko doporiadku. Veľmi ma mrzí ako sme sa nechali takto zmiasť, oklamať a týmpádom aj úplne zblbnúť nášho psa...ale westoš sa "roluje" aj sám a nemá absolútne žiadne známky nejakého strachu z nás, pevne teda verím, že sa tá dôvera ešte nepokazila...
v princípe..ako píšete, takéto násilné zloženie psa používať len v kritických situáciách..
michalaw
Snoopy
 
Príspevky: 128
Bydlisko: NR

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Hanka 1 » Štv 29.12.2011 5:51

Tohle vám doporučila dělat se štěnětem?? To je docela děs.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Alpha rolling???

Poslaťod Ivanka.P » Štv 29.12.2011 8:07

Ja som to požila tiež len raz /netuším či správne/ Rita mala vtedy necelé dva roky a pocit, že všetky suky naokolo musí prizabiť /zato že jedna napadla ju/ skúšala som pol roka rôzne metódy od jemných po tvrdšie.

Raz pod seba ona zrolovala pojašené šteňa, ktoré sa z toho docvrkalo. Vo mne vypenila krv, zobrala som ju do dvoch rúk za kožu pri krku a slabinách a bachla som ju na chrbát na zem. do ksichtu som jej zasyčala niečo v tom zmysle, že ešte raz to spraví zabijem ju....

Od vtedy sa prestala biť a viac sleduje čo od nej chcem.... Nevedela som inak a fááááákt ma pol roka nasierala až kým som to nevydržala.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Ďalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky