Sťahovací, retiazkový obojok

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod Bad » Uto 22.01.2013 9:32

kives píše:no, ja mám v tomto trochu problém so strachovou agresivitou, tak sa mi úplne očný kontakt nedarí, ale spacifikovať ho viem v pohode, namotám na loptu a hotovo

však jo, ukážeš mu co má dělat a on po čase zjistí, že na ty druhé psy nemusí reagovat.
Je dobré (samozřejmě v závislosti na reakci vlastního psa) když tak jdeš kolem toho plotu (ať už je namotaný na pamlsek, balónek, má oční kontakt) si dát přestávky (na chvíli se zastavit), trošku potrénovat výdrž svého psa, soustředění, nechat ho zjistit, že mu ten za plotem nic neudělá a ža je dobré si ho nevšímat....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod kives » Uto 22.01.2013 9:37

za plotom sú v pohode, to už vie, že sa nedostane von, horší sú tí "poslušní" na voľno, čo docválajú rovno k nám. Ja už psovi nevysvetlím, že sa nič nedeje. Tak si držím hafa a v tom lepšom prípade čakám, až sa majiteľovi rozleží, že asi sa hrať nebudú a príde si ho chytiť. A potom mám robotu v kýbli a začínam odznova. A zase nedokážem kopnúť do cudzieho psa len preto, že bol zvedavý a pána má trošku pribrzdeného.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod Bad » Uto 22.01.2013 10:04

kives píše:horší sú tí "poslušní" na voľno, čo docválajú rovno k nám

v takovém případě cizího psa aktivně vítám já s piškotem v ruce a přátelským "ahoj kamaráde..." (je to signál nejen pro cizího psa, že jsme neškodní, ale taky pro Badyho, že ten příchozí je můj kamarád a mí kamarádi se nežerou!)
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod calwen » Uto 22.01.2013 10:06

Toto sa s niektorymi psami vazne neda praktizovat. Ja ked vidim kamaratskeho psa, tak mojho otacam zadkom a ukludnujem. Ak je druhy cisty agresor a vyryvac, tak pride do styku so mnou a to nechce...
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod kives » Uto 22.01.2013 11:22

Offtopic: ja sa aspoň snažím dostať medzi môjho a cudzieho psa (otočím sa bokom), ako ste mi radili s Cathie. Predtým (pred útokom) som používala "ahoj, pozri kamoš", ale v tom strese to už na môjho nezaberá.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod Bee House » Uto 22.01.2013 17:56

ja takisto ako calwen pri priatelskom a neskodnom psovi svojho otacam zadkom, alebo rovno polozim, pretoze zo zaciatku zvykne startovat.
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod kives » Uto 22.01.2013 18:17

moj vrcí s chvostom stiahnutým medzi nohami, asi by nebolo najlepšie ho zložiť, to nulové sebavedomie by sa asi dostalo do mínusu.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod Tchor » Str 23.01.2013 6:09

najdi si v okoli pohodoveho psa ktery sam nema problemy se stracem a vydrzi "sebeobrane" provokace tveho psa a s jeho majitelem se domluv na spolecnem venceni. Ze zacatku doporucim oboum dat kosik, ale pokud jste si jisti ze to uhlidate neni nutny. Pri seznamovani toho klidneho psa polozte a budte oba u nej. tveho psa nech aby se mohl priblizit podle sebe jen ho lehce lakej a pripadne hlasem navadej. Druha moznost je ze se psama pujedete spolecne v klidnem prostredi bez jinych psu dokud se psi sami neseznami. Ze zacatku na voditku pozdeji urcite na volno (pokud maji oba psi spolehlive privolani)

Dalsi vec kterou musis udelat ty je vratit psovi duveru v to ze ho ochranis pred ostatnimi psy. To znamena ze veskery "konflikty" musis resit ty a to tak aby "vetrelec" nemohl ohrozit tveho psa. Na druhou stranu je potreba znemoznit tvemu psu "utikat pred strachem" a ukazovat mu ze se nic nedeje (u psu zacit asi nejlepe visepopsanym zpusobem).
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod kives » Str 23.01.2013 9:32

Venčíme so zlatými ľuďmi a ich dvomi hafanmi (pes a fena). Poznajú sa od mala. Chodíme navoľno, môj má kôš, lebo niekedy má tendenciu (hlavne zo začiatku) po ňom hučať, za chvíľu sa to ukľudní. Ak sa vyskytne počas prechádzky problém, stačí malá korekcia (okríknutie, privolanie, prevedenie pozornosti, podľa situácie) a v poslednej dobe je to už lepšie, ale stále máme na začiatku vrčanie. Takže pri stretnutí si ho chytím, počkám, kým sa ukľudní (najčastejšie, keď sa vymočí a môj to ide preznačkovať alebo naopak), a potom je pokoj. Úplne najlepšie je, ak s nami ide ešte jedna ovčanda z ulice, vtedy je rozptýlený hrou a psa nerieši.
Ale pri cudzích psoch je to stále, vrčanie.
Mali sme zatiaľ dva konflikty, oba som ukončila ja, pri prvom do neho dorážal pes, keď bol podriadený na chrbte, ten istý do neho skočil ešte raz, vždy som do toho vstúpila a ukončila to, pri ďalšom do neho z fleku skočil labrador, toho som zložila, mne stihol prasknúť ukazovák, psovi sa nikdy nič nestalo.
V tomto som magor, kedykoľvek sa pobijem znovu, ak bude treba.
Ak sa niečo deje, najčastejšie ide ku mne a pritlačí sa k nohe alebo zaparkuje medzi nohy (nezdrhá), ale je tam to vrčanie a určite by sa bránil, ak by nemal na výber. To bol tiež problém pri poslednom strete, neviem ho naučiť, aby sa postavil za mňa, treba mi dve ruky, vtedy je to jednoduchšie.
Je to dlhé, ale aspoň máte obraz.
Ďakujem za rady :smile: .

edit: trochu som sa bála, či to nedokafrem ešte viac ako to je, ale podľa vašich reakcií na to idem celkom dobre.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod calwen » Str 23.01.2013 9:46

To aby ostal za tebou trenuj stale - doma, vonku, kdekolvek.
Mardi ked si zmysli, ze on ide riesit nieco so mnou, tak je zhuknuty mimo otravneho psa aj on. Proste nema narok, keby vystartoval spoza mna, tak si polieta naspat za mna.
Inak mas to asi take iste ako ja s Mardim a mozem povedat, ze ono to ide, ale hroooozne pomaly u nas (skrz zdravotne problemy). Ale napr. mame tu fenu ovciaka, celkom spolu vychadzali az do dna, kedy som vencila oboch mojich a fena zrazu vybehla bohvie odkial a davaj do krpatej. Moje psy nemali ani len obojky, lebo som ich vycesavala. Tak Mardiho, ktoreho som stihla chytit som nakoniec aj tak pustila, hodila som Roxynku kusok dalej od nas, nech sa jej nic nestane. Podarilo sa mi odchytit fenu, panicek sice medzitym dobehol ale je nesikovny.... A Maardi, moj uzasny, sa v sekunde ako som ju z neho strhla odpratal za mna. Teraz po nas fena vrci cez cele sidlisko a moji su tiez na nu vytoceni. Aj minule sa stalo, ze si nas nevsimol, vsetky psy navolno, nestihla som vobec odvolavat. Tak som tam doletela ako strela, fenu lapla ked skakala do Mardiho, utrzila kusanec do ruky od mojho psa :heh: , ale! Mardi uz uhybal aby nekusol a len sa blbo trafil. V sekunde ako som mala fenu pod kontrolou sa moje psy odpratali dalej a nieco si cuchali. Osobne to povazujem za obrovsky uspech, ze mi aspon takto veri po tom vsetkom co sme preskakali :smile:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod kives » Str 23.01.2013 9:58

Fu, to máš super zmáknuté. Ja nechápem, ako to stíhate. Ako, nie že by som bola pomalá, ale takto ako ty s tromi psami (myslím aj toho cudzieho), to je už na kráľovstvo za inteligentnú chobotnicu :lol: . V podstate väčšinou celá mela trvá tak max. 30 sekúnd (mzslím od útoku až po spacifikovanie), to bleskové rozhodovanie, čo urobiť, je dosť brutus. A hlavne, keď má majiteľ druhého psa ruky vo vrecku a nechápavý pohľad..., ale to mi už vykladala len kamoška, s ktorou venčíme, lebo nebol čas kochať sa a ona si tiež pacifikovalal svojho, keďže s mojím fungujú ako svorka.
Pred konfliktami mal pesan tendenciu vyrývať, to sa korigovalo oveľa lepšie ako strach, ale nepomôžem si :nwm: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod calwen » Str 23.01.2013 10:02

Super by vyzeralo inak. Ale v ramci mojich a Mardiho moznosti som docela spokojna.
Uz viem ako na zoznamovanie, aj co robit, ked sa prsi :yes: Ked stretneme normalneho majitela so psom, tak po nejakom case moj moze behat navolno bez nahubku. Problemy tam su aj budu, ale ja som spokojna :smile:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod Bad » Str 23.01.2013 12:10

calwen píše:To aby ostal za tebou trenuj stale - doma, vonku, kdekolvek.

Normálně si vymysli povel a trénuj to jako každý jiný - nejdřív doma, pak venku bez rušivých vlivů, pak přidej známé přátelské psy.....Vytvoř rituál - "blíží se k nám pes" a ten dodržuj, i když půjde o kámoše - hrát si může jít až po absolvování rituálu.
Zároveň bych trošku upozadila ten balónek, když jdete kolem cizího psa za plotem, a snažila bych se to převést víc na vědomou poslušnost, než na pouhé odlákání pozornosti hračkou (klidně si ho navedu k noze balónkem, ale pak si udělám chůzi u nohy včetně zastavení třeba s balónkem v podpaží ale ne v psí tlamě - míček dostane až jako odměnu po splnění povelu - až budete za oním cizím psem).
Zároveň bych ho učila samotný rituál očichávání (zadků) třeba v podobě - cizí očichá mu prdel, pak očichá on cizího a pak následuje jejich rozchod. Zase začít se známými psy a pak s cizími - pohodáři a samozřejmě s majitelem. I na tohle bych si vytvořila povel (povely) kterými psa budu navádět - bude vědět, co má dělat, co přijde a to mu dodá tu potřebnou jistotu.
Ber to jako orientační nástřel....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5692

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod Bee House » Str 23.01.2013 22:10

Offtopic: a techniku za mna tiez nacvicujem rovnakym sposobom? najprv doma, potom s kamaratskymi psami a potom v rusivom prostredi. pretoze moja neutoci so spustenym chvostom, ale s vysoko zdvihnutym, sebavedome, a jedine co dokazem, ked na nas zautoci nejaky maly zmrd, je drzat si ju pri nohe, a branit vonkajsi obluk, popripade sa snou cela tocit. A volne ruky by sa zisli :smile:
Bee House
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1968
Bydlisko: Tatry/Bratislava

Re: Sťahovací, retiazkový obojok

Poslaťod calwen » Štv 24.01.2013 9:30

No ked na nas utoci maly pes, tak som sa stale nezbavila sprosteho zvyku vyvesit si vlastneho psa :ach: Vyvesim a odkopavam.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky