Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Ned 07.02.2016 22:46

On je predat umi - jen lide je musi chtit prijmout...
Rudu jsem poznal v dobe kdy jsem uz 15 let se psy pracoval. Neprijel jsem k nemu pro radu ale proto ze mne zaujala ta prvni (velice nepovedena) reportaz na nove, celkove vyznela dost hrozne ale bylo tam par veci ktery mne zaujaly a zacal jsem se o nej zajimat. Pak jsem mel moznost s nim nekolik let uzce spolupracovat vcetne toho ze jsem mel opakovane nekolik dni na starost cely Ovcary (pozdeji i Vlcary) Zkusenost tam mi hodne upravila pohled na kynologii jako celek. Videl jsem tam veci ktery by podle vsech mejch zkusenosti nemeli byt mozny... Osobne jsem byl u mnoha veci ktery Rudovi lide vycitaji a vim ze byly uplne jinak nez jake verze kolem toho koluji.

Docela kazdemu doporucuju - Kdo chce praci Rudy poznat, vyrazte tam mimo dobu kdy se tam sjizdeji lide alespon na tyden. neptejte se neposlouchejte ale dobre se divejte...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pon 08.02.2016 6:47

elfinka píše:A jedna vec mi napadla pri čítaní citróna. Väčšina toho, čo prezentujú obaja tu zmieneni (alebo sa po mňa len toto dostalo) je ako naučiť psa aby proste nerobil problémy a nič moc viac. Trošku iný cieľ než keď človek chce so psom robiť nejakú spoločnú prácu.

nevím, jestli se se svou reakcí strefím :ha: , ale od RD se dozvíš právě to, že máš psu říct, co má dělat, že zákazové povely jsou na houby a od něj pochází mnou milovaný příklad s autoškolou, kde na tebe jako na žáka instruktor akorát tak štěká "neodbočuj doleva, tudy ne...." aniž by ti řekl, kam máš jet (teď tu někdo dával video s pořadem Adély Banášové, kde to opět použil).

Puk píše:spontánne Ťa nič nenapadlo

Puk, mě toho spontánně napadá hodně, ale odmítám spontánně myslet za jiné.... :no:

a vzhledem k tomu, že od RD jsem se toho hodně naučila, mě zajímalo, co konkrétně..... :lol: :ha:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Pon 08.02.2016 10:07

Bad píše: a vzhledem k tomu, že od RD jsem se toho hodně naučila, mě zajímalo, co konkrétně


ted obecne se zeptam - nejen k RD -vam nevadi, ze musite filtrovat informace?
ze s necim se da souhlasit, ale je spousta věci, kdy to co se říká, pise -není pravda?
i tak je to pro vas hodnoverny zdoj infa?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pon 08.02.2016 10:21

opět nerozumím - pokud čtu šustovu/RD/XY knihu, kterou snad osobně napsal, tak to je pro mě hodnověrný zdroj. Pokud čtu poradnu RD, jeho texty, tak to je pro mě hodnověrný zdroj infa z první ruky..... :nwm:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Pon 08.02.2016 10:32

ty nijak nerozlisujes hodnotu informace?
reklamni sdeleni vs. vedecky clanek z renomovaného časopisu?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Pon 08.02.2016 11:07

Elis píše:
Bad píše: a vzhledem k tomu, že od RD jsem se toho hodně naučila, mě zajímalo, co konkrétně


ted obecne se zeptam - nejen k RD -vam nevadi, ze musite filtrovat informace?
ze s necim se da souhlasit, ale je spousta věci, kdy to co se říká, pise -není pravda?
i tak je to pro vas hodnoverny zdoj infa?

Rozdelil bych to na dve casti - to co rika o sobe a to co rika o psech.
To co rika o sobe je casto "myslivecka latina" (ikdyz je tam pravdy vic nez si vetsina jeho odpurcu mysli).
To co rika o psech a jejich chovani je, to co muzu posoudit, pravda a i u veci u kterych jsem si drive myslel ze jsou jinak se s pribyvajicimi zkusenostmi priklanim k jeho nazoru.

Nikdo nikdy se v kynologii nic nenaucil podle toho co kdo rika - ale podle toho co videl, pochopil a zkusil. Je velice malo mist kde clovek muze videt sehranou smecku naucenou pracovat s problemovymi psy, to je ta prava skola ktera ma ohromny vyznam pro kazdeho kdo chce psa lepe pochopit. Je spousta lidi kteri RD vycitaji ze za nej praci dela smecka - jenze o tom to cele je nechat smecku prirozenym zpusobem pracovat se psy a v podstate jen delat koordinatora te jejich prace - znamena to malickost: umet se s nima domluvit tak aby i zvire ve velmi spatnem stavu od zacatku rozumelo.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pon 08.02.2016 11:59

Elis píše:ty nijak nerozlisujes hodnotu informace?
reklamni sdeleni vs. vedecky clanek z renomovaného časopisu?

Elis, tak snad poznám, že čtu reklamu nebo vědecký článek ......Mimochodem, zrovna vědecké články z renomovaných časopisů nemusí být zrovna dobrý příklad protikladu k reklamám :no:

Když čtu text z poradny RD, tak snad vím co čtu ne, a fakt si to nepletu s nějakým vědeckým článkem....a dokonce i tuším, kdo to píše, tak k tomu tak i přistupuju... :nwm:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Pon 08.02.2016 12:12

Tchor píše: Nikdo nikdy se v kynologii nic nenaucil podle toho co kdo rika - ale podle toho co videl, pochopil a zkusil.


me osobne vadi rozkol- kdo co říká a dela -když je to jiné.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Pon 08.02.2016 12:16

Tchor píše:Nikdo nikdy se v kynologii nic nenaucil podle toho co kdo rika - ale podle toho co videl, pochopil a zkusil

tak já zase s tímhle ale brutálně nesouhlasím, protože maximum jsem se naučila z toho, co jsem četla....a co mi taky v praxi fungovalo, přičemž patrně u většiny "věcí" bylo to pořadí - praxe (a to prosím už u dětí), a čteným následně potvrzeno, pojmenováno, vědecky či nevědecky vysvětleno....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod elfinka » Pon 08.02.2016 12:43

Bad mi len potvrdila - zjavne človeku skusenemu, alebo takému, čo nepotrebuje riešiť žiaden problém filtrovanie nevadí. Proste pozrie na tie jeho informácie, vyberie si z nich to čo mu sedí a ide ďalej.
Keď ale človek rieši problém, s ktorým si nevie rady, tak je to úplne iná situácia, tam sa nedá filtrovať keď nemáš podľa čoho
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod zuzkabluzka » Pon 08.02.2016 12:48

Na to filtrovanie pomáha zdravý sedliacky rozum a intuícia. :no:
Inak ja filtrujem všetko - a k prospechu môjho psa.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Pon 08.02.2016 12:50

Elis píše:
Tchor píše: Nikdo nikdy se v kynologii nic nenaucil podle toho co kdo rika - ale podle toho co videl, pochopil a zkusil.


me osobne vadi rozkol- kdo co říká a dela -když je to jiné.


neznam vycvikare ktery by nedelal neco jineho nez popisuje. neznam odbornou ci naucnou literaturu o psech ktera by se v popisu chovani psu schodovala s tim co vidim v realu.
Bad píše:tak já zase s tímhle ale brutálně nesouhlasím, protože maximum jsem se naučila z toho, co jsem četla....a co mi taky v praxi fungovalo, přičemž patrně u většiny "věcí" bylo to pořadí - praxe (a to prosím už u dětí), a čteným následně potvrzeno, pojmenováno, vědecky či nevědecky vysvětleno....


Ale to je to o cem mluvim - nejdriv se to clovek nauci praxi a vlastnim pozorovanim a pak to muze porovnavat s literaturou a tim co rikaji jini. Mimochodem jen velmi malo veci co jsem se naucil praxi se mi v literature potvrdilo dost casto je to v primem rozporu. Zajimave je i sledovat vyvoj nazoru na etologii psu za poslednich cca 50let - jsou to docela velike veletoce a nemam vubec duvod neverit ze za par let neprijde dalsi veletoc...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod hruska » Pon 08.02.2016 14:16

Mne desensky v zaciatkoch velmi pomohol - aj ako totalnemu laikovi s nie uplne bezproblemovym psom.
Aj od millana som ci co to vzala. Teraz idem na sustu, to sa velmi tesim.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Pon 08.02.2016 15:36

Bad píše:tak snad poznám, že čtu reklamu nebo vědecký článek :


hodne lidi to nerozlisuje :-(

Offtopic: třeba dat do jedne vety = na jeden level Sustu a RD je třeba uz pro me nemyslitelne z pohledu kvality zdroje informaci :angel:

Tchor píše:neznam vycvikare ktery by nedelal neco jineho nez popisuje.


hmm. tak to ja ano...
ale ja si takove lidi cilene vybiram.
a ne, nevybiram si jen podle toho co říkáji a jak se chovaji před lidmi -koukam na jejich zvířata. protoze ty nelzou nikdy :ha:

me nebavi dlouhodobe filtrovat a resit, co asi muze byt pravda a co ne a hlavne -jestli, to co se dovidam je nebo není uplne, celistve info.
takovy zdroj infa mi nestoji za hlubsi studium...

proc mam ztrácet cas poslouchanim "trenéra", co dva dny něco skoli na seminari a pak rekne, ze to dela jinak? když to vůbec rekne :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod hriva » Pon 08.02.2016 18:23

Od každého kto si niečim so psami prešiel, sa dá niečo zobrať. Každému vyhovuje niečo iné. Človeku, psovi...
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky